Ασθένειες Ακάρεα της τραχείας τελικά η άσθμα;

Υπηρξε τελικα καποια εξελιξη;
Λοιπόν σήμερα εστηλα δείγμα στην Κομοτηνή αλλά ο μικρός είναι επιφοβος το πρωί στα κρύα δεν φαντάζεστε με τι αγωνία ζω όλο λέω θα το χάσω γιατί κάθετε στο πάτο του κλουβιου και το μεσημέρι συνέρχεται αλλά τρέμει ελαφρώς, όπως και καταπίνει και ανοίγει το στωμα της προαλες το κάνε αλλά όταν του έδωσα το πουλμοσαν ηρεμισε, καρίνα δεν βλέπω να έχει πολύ όμως γενικά είναι επιφοβος αυτά πρως το παρών είπα στον κτηνίατρο στην Κομοτηνή να τους πιέσουν λίγο όπως θα κάνω και εγώ για να έρθει αύριο γιατί είναι εποιγον
 
Παιδιά καλησπέρα, σήμερα μου στάλθηκαν οι εξετάσεις, το πουλί έχει τριχομοναδες(trichomonas gallinarum) και χωριγοθηκεθα χορηγηθεί για θεραπεία trichomonex 1,5gr ενός λίτρου νερου και προβιοτικα και βιταμίνες για 5 μερες

Επισεις βρέθηκε και το arcaridia galli που δεν ξέρω τι είναι και θα χορηγηθεί teniazine 4 stagones στα 100 μλ αυτά...

Και πιθανότητα να έχει ακαρεα που σήμερα του έβαλα μια σταγόνα.

Ερώτηση ειναι τα προβιοτικα επιτρέπετε να τα ανιξω μαζί με της πολιβιταμινες ξ ξεχωριστά όταν έρθει αυτή η ώρα να τα δώσω;
 
Οι ασκαριδες ειναι παρασιτα, σκουλήκια

Για το ποτε θα δωσεις προβιοτικα και βιταμινες θα ρωτησεις το διαγνωστικο.
μετα την θεραπεία λογικά αλλά δεν ξέρω αν δίνω μαζί στην ποτίστρα.. Ναι θα ρωτήσω[/QUOTE]
 
Γιώργο, διάβασε και το αντίστοιχο άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Η-Τριχομονάδωση-των-πτηνών.17698/
Πόσο καιρό έχεις το πουλί; Αν κατάλαβα καλά έχεις και άλλα πουλάκια, έτσι δεν είναι; Αν ναι, υπάρχει περίπτωση να έχουν έρθει σε επαφή, να είναι κοντά τα κλουβιά τους, να έχουν χρησιμοποιηθεί κοινά σκεύη φροντίδας ή να έχεις πιάσει ή φροντίσει (π.χ. αλλαγή νερού) τα άλλα πουλιά με όχι πλυμένα χέρια, αφού φρόντισες (ή έπιασες ) το άρρωστο; Αυτό δλδ που με προβλημάτισε είναι μήπως και κάποιο άλλο πτηνό σου έχει κολλήσει ή αν το ίδιο το πουλάκι άρπαξε την τριχομονάδα από άλλο του κοπαδιού σου. Αν υπάρχει τέτοια πιθανότητα, και μπορείς, ρώτησε το εργαστήριο μήπως και ακολουθήσεις ανάλογη αγωγή και στα υπόλοιπα.
Καλή ανάρρωση εύχομαι!
 
Γιώργο, διάβασε και το αντίστοιχο άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Η-Τριχομονάδωση-των-πτηνών.17698/
Πόσο καιρό έχεις το πουλί; Αν κατάλαβα καλά έχεις και άλλα πουλάκια, έτσι δεν είναι; Αν ναι, υπάρχει περίπτωση να έχουν έρθει σε επαφή, να είναι κοντά τα κλουβιά τους, να έχουν χρησιμοποιηθεί κοινά σκεύη φροντίδας ή να έχεις πιάσει ή φροντίσει (π.χ. αλλαγή νερού) τα άλλα πουλιά με όχι πλυμένα χέρια, αφού φρόντισες (ή έπιασες ) το άρρωστο; Αυτό δλδ που με προβλημάτισε είναι μήπως και κάποιο άλλο πτηνό σου έχει κολλήσει ή αν το ίδιο το πουλάκι άρπαξε την τριχομονάδα από άλλο του κοπαδιού σου. Αν υπάρχει τέτοια πιθανότητα, και μπορείς, ρώτησε το εργαστήριο μήπως και ακολουθήσεις ανάλογη αγωγή και στα υπόλοιπα.
Καλή ανάρρωση εύχομαι!
Είχα ένα κοκατιλ όμως το έχασα από λαθος φάρμακο από τι κατάλαβα, του χορηγηθικε. Tabernil dexciioclina όμως αντί να γίνει κάπως καλά σε διό μέρες έπεφτε χειρότερα με αποτελεσμα να το βρω μισοπεθεμενο το έτρεξα κατευθείαν στο γιατρό όμως άσκοπο,του βάλανε να ζεσταθεί σε αεροθερμο αντί για κατι άλλο και το ρίξανε το φταίξιμο σε εμενα εγώ πιστεύω τοξικωση συκώτι αυτοί μου χωριγησαν n dexioclina

Ναι θα μπορούσε αυτό που λες να το κολισε από εκεί δηλαδή το υποψησιαζομαι όμως συνέχεια έβλεπα και σπουργίτια να πάνε στα κλουβιά δεν μπορείς να ξερεις δηλαδή.
[automerge]1579080664[/automerge]
Είχα ένα κοκατιλ όμως το έχασα από λαθος φάρμακο από τι κατάλαβα, του χορηγηθικε. Tabernil dexciioclina όμως αντί να γίνει κάπως καλά σε διό μέρες έπεφτε χειρότερα με αποτελεσμα να το βρω μισοπεθεμενο το έτρεξα κατευθείαν στο γιατρό όμως άσκοπο,του βάλανε να ζεσταθεί σε αεροθερμο αντί για κατι άλλο και το ρίξανε το φταίξιμο σε εμενα εγώ πιστεύω τοξικωση συκώτι αυτοί μου χωριγησαν n dexioclina

Ναι θα μπορούσε αυτό που λες να το κολισε από εκεί δηλαδή το υποψησιαζομαι όμως συνέχεια έβλεπα και σπουργίτια να πάνε στα κλουβιά δεν μπορείς να ξερεις δηλαδή.
Ξέχασα να αναφέρω ότι τα κλουβιά ήταν σε διαφορετικά δωμάτια
 
Ναι θα μπορούσε αυτό που λες να το κολισε από εκεί δηλαδή το υποψησιαζομαι όμως συνέχεια έβλεπα και σπουργίτια να πάνε στα κλουβιά δεν μπορείς να ξερεις δηλαδή.
Γενικά τα ξένα πουλιά, τα άγρια με άλλα λόγια θα κάνεις το παν για να τα αποφύγεις. Εφόσον τα κλουβιά βγαίνουν έξω και είναι προσβάσιμα σε ελεύθερα πτηνά, θα πρέπει να φτιάξεις / αγοράσεις κάτι για προστασία ώστε να αποφύγεις την οποιαδήποτε επαφή / εγγύτητά τους με τα δικά σου οικόσιτα πτηνά. Π.χ. αν τα κλουβιά περιβληθούν σε ορθογώνιο προστατευτικό πλέγμα και υπάρχει η δυνατότητα ένα σπουργίτι να κάτσει στην οροφή του προστατευτικού και να κουτσουλήσει μέσα στο κλουβί, θα πρέπει να κλείσεις την οροφή από πάνω.
 
Γενικά τα ξένα πουλιά, τα άγρια με άλλα λόγια θα κάνεις το παν για να τα αποφύγεις. Εφόσον τα κλουβιά βγαίνουν έξω και είναι προσβάσιμα σε ελεύθερα πτηνά, θα πρέπει να φτιάξεις / αγοράσεις κάτι για προστασία ώστε να αποφύγεις την οποιαδήποτε επαφή / εγγύτητά τους με τα δικά σου οικόσιτα πτηνά. Π.χ. αν τα κλουβιά περιβληθούν σε ορθογώνιο προστατευτικό πλέγμα και υπάρχει η δυνατότητα ένα σπουργίτι να κάτσει στην οροφή του προστατευτικού και να κουτσουλήσει μέσα στο κλουβί, θα πρέπει να κλείσεις την οροφή από πάνω.
Έγινε σε υπερευχαριστω για της σιμβουλες την άνοιξη με της ζεστές που θα το βγάλω έξω θα φτιάξω ένα εξοτερικο κάλυμμα.
 
Φίλε θέλω μια συμβουλή, δεν βρίσκω τα φάρμακα όπου και να πείρα τηλ ήταν αρνητικό βρήκα μόνο βιταμίνες και τενιαζιν, για τριχομονεξ και προβιοτικα εδώ ούτε λόγος μέχρι να μου παραγγείλουν σήμερα αποφάσισα να πάρω φραντχιλ σε σιροπι όμως και πάλι αργά το θυμάμαι
 
Trichomonex βρήκα τελικά όμως;υτο που δεν βρήκα είναι προβιοτικα px bro-zyne εκτός αν π;Ρω από αυτά από το ανθρώπινο φαρμακείο πήγα σε έναν γιατρό που όλοι οι άλλοι μου είπαν ότι ξέρει από πτηνά τον βρήκα και μου είπε ότι αυτό που δίνουν fragyl και μου έδωσε τον τηλέφωνο ενός γνωστού του εκτροφέα ώστε να μου δώσει το φάρμακο
Το παιδί μου είπε άκου αδερφέ αν ήταν τριχομοναδες θα το είχες χάσει το πουλί προπολου δεν θα δώσεις φραντζυλ χάπι αλλά Σύριοι στην ποτίστρα μισό για δέκα μέρες μια ευδομαδα θεραπεία με βιταμίνες και σκέτο νερό και μετά αλλες δέκα

Λέει ότι σε χάπι το φλαγυλ για τα πτηνά σε μορφή χαπιού είναι βαρύ
[automerge]1579358891[/automerge]
Trichomonex βρήκα τελικά όμως;υτο που δεν βρήκα είναι προβιοτικα px bro-zyne εκτός αν π;Ρω από αυτά από το ανθρώπινο φαρμακείο πήγα σε έναν γιατρό που όλοι οι άλλοι μου είπαν ότι ξέρει από πτηνά τον βρήκα και μου είπε ότι αυτό που δίνουν fragyl και μου έδωσε τον τηλέφωνο ενός γνωστού του εκτροφέα ώστε να μου δώσει το φάρμακο
Το παιδί μου είπε άκου αδερφέ αν ήταν τριχομοναδες θα το είχες χάσει το πουλί προπολου δεν θα δώσεις φραντζυλ χάπι αλλά Σύριοι στην ποτίστρα μισό για δέκα μέρες μια ευδομαδα θεραπεία με βιταμίνες και σκέτο νερό και μετά αλλες δέκα

Λέει ότι σε χάπι το φλαγυλ για τα πτηνά σε μορφή χαπιού είναι βαρύ

Δεν έχω άλλη καθυστέρηση αλλά φοβάμαι ρε φίλε με αυτά τα φάρμακα αν το χειροτερέψει και το δω τεντωμένο..
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Και ποια η λογικη να μην δωσεις χαπι και να δωσεις σιρόπι οταν μιλαμε για το ιδιο φαρμακο;
Σύμφωνα με τα λεγόμενα του το χάπι 6γρ είναι ποιο βαρύ οπωτε στην μισή ποτηστρα του δίνω σιρόπι όμως το θέμα είναι ότι δεν θα το καλύπτει σε θέματα νερού (λέω τώρα) οπωτε πρέπει να πίνει και να του βγάζω να πλένω την ποτίστρα καλά και να βάζω νερό σκέτο καθαρό (αυτό κάνω/ ιδαλως πάω στο τριχωμονεξ

Πρωί βράδυ δηλαδή γιατί για το στωμα ούτε λόγος δεν ξέρω και θα το τραυματισω
 
Μα οπως λες εκεινος πιστευει οτι το πουλι δεν εχει τριχομοναδα αρα σε αυτη την περιπτωση δεν επρεπε να σου προτεινει καν το flagyl.
Αρα 2 περιπτωσεις υπαρχουν,ή το πουλι εχει τριχομοναδα οπως προέκυψε απο την κουτσουλια και θα πρεπει να παρει το flagyl στην μορφη και στη ποσοστητα που σου προτεινε ο γιατρος ειτε ο εκτροφεας δεν ξερει τι του γινεται με το αποτέλεσμα να μην αλλαζει και παλι.
 
Μα οπως λες εκεινος πιστευει οτι το πουλι δεν εχει τριχομοναδα αρα σε αυτη την περιπτωση δεν επρεπε να σου προτεινει καν το flagyl.
Αρα 2 περιπτωσεις υπαρχουν,ή το πουλι εχει τριχομοναδα οπως προέκυψε απο την κουτσουλια και θα πρεπει να παρει το flagyl στην μορφη και στη ποσοστητα που σου προτεινε ο γιατρος ειτε ο εκτροφεας δεν ξερει τι του γινεται με το αποτέλεσμα να μην αλλαζει και παλι.
Ναι κάπως έτσι.. Αλλά εγώ είδα και μου εξηγισε ο γιατρός εκεί ότι και τα δύο φάρμακα έχουν την ίδια ουσία metronitazole άρα κάνουν για την δουλειά. Απλά το θέμα ειναι να του δώσω fragyl η να περιμένω Δευτέρα για το φάρμακο που μου προτηναν στην Κομοτηνή και οι βιταμηνες θα καλύψουν μετά την θεραπεία. Γιατί προβιοτικα δεν υπάρχουν εκτός αν είναι ανθρώπινα η για αλλά ζώα πχ σκύλος γάτα. Εσείς τι λέτε;
 
Καλά εντάξει τώρα.
Εφόσον στις εξετάσεις βρήκαν τριχομονάδες, και σου συνέστησαν συγκεκριμένη θεραπεία, ακολούθησε πιστά το δοσολογικό σχήμα και αγνόησε τον όποιον άλλον
[automerge]1579362852[/automerge]
Απλά το θέμα ειναι να του δώσω fragyl η να περιμένω Δευτέρα για το φάρμακο που μου προτηναν στην Κομοτηνή
Εφόσον μπορείς να το έχεις τη Δευτέρα, περίμενε
 
Καλά εντάξει τώρα.
Εφόσον στις εξετάσεις βρήκαν τριχομονάδες, και σου συνέστησαν συγκεκριμένη θεραπεία, ακολούθησε πιστά το δοσολογικό σχήμα και αγνόησε τον όποιον άλλον
[automerge]1579362852[/automerge]

Εφόσον μπορείς να το έχεις τη Δευτέρα, περίμενε
Εγώ για προβιοτικα πήγα εκεί, άλλο τι μου είπαν και είπα να το αναφέρω .. Από το τσιφ τσιφ και της κρίσεις άσθματος που κάνει το πουλάκι σκέφτομαι και το ενδεχενο αν το βρω την Δευτέρα
 
Back
Top