Γενικά Πώς είμαστε σίγουροι ότι το καναρίνι μας είναι τιμπράδο;

Καμιά φορά αλλάζουν - δανείζονται δαχτυλίδια όταν ξεμένουν. Μια από τις μεγαλύτερες ανοησίες που κάνουν οι εκτροφείς, κατά την άποψή μου πάντα.

Υπάρχει και η πιθανότητα να μην είναι ενημερωμένη η βάση δεδομένων και να μην ισχύουν τα στοιχεία της.
 
Αυτό που θέλω να διευκρινιστεί είναι η απόδοση των 8, 10,12 φωνών χωρίς εκπαίδευση γίνεται; Και εάν όχι σε τι ποσοστό μετέχει αυτή;

Ανάλογα το " ταλέντο" που έχει κάθε πουλί δεν είναι όλα ίδια.
Μπορεί ο καλύτερος τραγουδιστής να βγάλει τα χειρότερα πουλιά και το αντίθετο.
Επειδή όμως τα timbrado και γενικά τα καναρίνια έχουν την τάση να μιμούνται ήχους, ακούγοντας τον πατέρα τους να βελτιωθούν ή να παραμείνουν στάσιμα ενώ έχουν πολλές δυνατότητες.
Η εκπαίδευση παίζει πολύ σημαντικό ρόλο για πολλούς ίσως και το 90 %.
Υπάρχουν όμως και μελέτες όπου timbrado από την στιγμή που γεννήθηκαν δεν άκουγαν τίποτα παρά μόνο ήχους της φύσης, βροχή, άνεμο κλπ και είχαν καλύτερα φωνητικά αποτελέσματα από άλλα που μεγάλωσαν ακούγοντας τον δάσκαλο.
 
Από γενετική δεν γνωρίζω πολλά, ξέρω όμως ότι για όλα ευθύνονται τα γονίδια για να μην το μικρύνω και πω οι πρωτεΐνες, κμινοξέα κ. Α.
Στα καναρίνια φωνής όπως τα Μαλινουα τα timbrado ακόμα και τα καρδερινοκάναρα τι επηρεάζουν τα γονίδια και διαφέρουν φωνητικά από ένα κοινό καναρίνι;
Υπάρχουν έρευνες ως προς αυτό το κομμάτι;
Παραθέτω ένα χρήσιμο άρθρο που έχουμε εδώ μέσα που για εμένα ίσως κρύβει πολλές αλήθειες.
 
Back
Top