Αναπαραγωγή Πώς θα βγάλω μούλους

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kostas123
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kostas123

PB New Member
Εγγραφή
9 Φεβ 2008
Μηνύματα
1
Πόλη
Ίλιον
εχο 😱 40 ζευγαρια αγριοπουλα και δεν μπορω να βγαλω μουλο.
τι μπορω να κανω.
 
η απαντηση που εδωσα ηταν
για την προηγουμενη θεση της (που δημοσιευτηκε)
οποτε την διεγραψα :)
 
εχο 😱 40 ζευγαρια αγριοπουλα και δεν μπορω να βγαλω μουλο.
Μα καλά, έχεις καταφέρει να αναπαράγεις ιθαγενή πουλιά με τόση επιτυχία ώστε να έχεις φτάσει να κατέχεις 40 ζευγάρια και δε μπορείς να τα καταφέρεις στα υβρίδια; 😕
 
παιδια εγω θελω να ρωτησω κατι με ολη την καλη εννοια
τι διαφορα εχει ο πουλοπιαστης απο αυτον που αγοραζει αγρια απο opet shop🙄
oταν αυτος το κανει για λογους μη εμπορικος κερδοσκοπικους.
εννοω οτι αν εγω πχ βαλω ενα καλπατσε κ πιασω μια καρδερινα για μενα κ μονο θεωρουμε πουλοπιαστης🙄
κ αν την αγορασω π.χ απο ενα μαγαζι αποποιουμε το χαρακτηρισμο αυτο;

στο θεμα μας τωρα φιλε μου 40 ζευγαρια κ ουτε ενα μουλο κατι γινεται λαθος☹
δωσε καποιες πληροφοριες για τα αγριοπουλια σου.ηλικια ειδος χωρο διαβιωσης ζευγαρωματος κτλ
 
Τάκη, νομίζω όλοι ξέρουμε τί σημαίνει πουλοπιάστης.
Δεν χρειάζεται καμμιά ειδική ανάλυση.
Ούτε βέβαια θα εξομιώσει κανείς τον κάτοχο
μιας καρδερίνας με κάποιον που διατηρεί κοπάδι άγρια.
-Αλλά εσένα δεν σου κάνει εντύπωση,όταν κάθε λίγο
εμφανίζεται κάποιος κομήτης, πετάει μια ερώτηση και
ταυτοχρόνως, ετσι συμπτωματικά,θέλει να μας ενημερώσει
οτι έχει και καμμιά 80αριά αγριοπούλια; Και μάλιστα είναι
και η μόνη πληροφορία που δίνει για το άτομό του;
Δυστυχώς πρέπει να μάθουμε να διαβάζουμε και πίσω
απο τις γραμμές.
-Για τον ΚOSTAS 123 .ΛΑΘΟΣ ΠΟΡΤΑ !
 
Τι κακό και αυτό, ο kostas με το "1,2,3"😱 εξαφανίστηκε μετα το πρώτο μήνυμα:D, αλλα δεν "μασάμε" απο τέτοιου είδους απορίες!
 
Άντε και να υποθέσουμε ότι και οι 40 καρδερίνες σου φίλε μου είναι εκτροφής.Αντε και να υποθέσουμε ότι δεν τις έβγαλες εσύ αλλά τις αγόρασες.Αντε και να υποθέσουμε ότι ζουν στον καλύτερο χώρο.Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι τί τους θες τους μούλους. Πάει κάποιος και αγοράζει 40 καρδερίνες ή γενικά αγριόπουλα και αντί να τα αναπαράγει μεταξύ τους που σε γενικές γραμμές αυτό προσπαθούμε όλοι θέλει να βγάλει μούλους;
Και εντάξει δικαίωμα του κάθενός είναι να κάνει ότι θέλει με τα πουλάκια του αφού έχει την οικονομική δυνατότητα να αγοράζει τόσα πουλιά εκτροφής.Αλλά γιατί τόσα πολλά;Γιατί όχι λιγότερα;
Για να βγάλει κανείς μούλους δεν είναι και εύκολη δουλειά. Ξέρετε καμία φορά όταν κάποιος αγοράζει κάποιο πουλί από κάποιον εκτροφέα ρωτάει και πέντε πράγματα. Ο εκτροφέας λογικά είναι ένας άνθρωπος που με πολλύ προσπάθεια και κόπο έβγαλε πέντε πουλάκια.Αυτόν πρέπει να ρωτήσουμε για να πάρουμε κάποιες πληροφορίες για τα πουλιά που αγοράσαμε.
Η λέξη πουλοπιάστης τί σημαίνει; Πιάνω πουλιά. Τώρα ή ένα πιάσω ή 100 πάλι πουλοπιάστης λέγομαι. Σημασία έχει ο τρόπος που το πιάνεις και το γιατί μπαίνεις σε αυτήν την διαδικασία. Γράφωντας όλα αυτά δεν θέλω να προσβάλω και να θίξω κανέναν.Αλλά πείτε σας ρωτώ. Πιστεύει κανείς ότι θα βγάλει 40 και πάνω καρδερίνες εκτροφής την χρονιά;Εδώ κάνουμε αμάν να βγάλουμε 10 πουλάκια.
Φίλε μου (απευθύνομαι στον οποινδήποτε) άνοιξε την πόρτα του κλουβιού και άσε τα πουλάκια ελέυθερα. Οι μούλοι ας περιμένουν.
 
Ίλιον - Σχιστό, ε,
δεν είναι και μεγάλη απόσταση, ε;
40 Χ 10 € = 400 €πουλια!
 
Τάκη, νομίζω όλοι ξέρουμε τί σημαίνει πουλοπιάστης.
Δεν χρειάζεται καμμιά ειδική ανάλυση.
Ούτε βέβαια θα εξομιώσει κανείς τον κάτοχο
μιας καρδερίνας με κάποιον που διατηρεί κοπάδι άγρια.
-Αλλά εσένα δεν σου κάνει εντύπωση,όταν κάθε λίγο
εμφανίζεται κάποιος κομήτης, πετάει μια ερώτηση και
ταυτοχρόνως, ετσι συμπτωματικά,θέλει να μας ενημερώσει
οτι έχει και καμμιά 80αριά αγριοπούλια; Και μάλιστα είναι
και η μόνη πληροφορία που δίνει για το άτομό του;
Δυστυχώς πρέπει να μάθουμε να διαβάζουμε και πίσω
απο τις γραμμές.
τωρα σιγα σιγα καταλαβαινω κ γω καποια πραγματα. Βλεπετε νεος μελος.
μπαινουν αρκετοι δηλαδη για εμπορικους κερδοσκοπικους σκοπους..
δηλαδη τα 40 ζευγαρια ηταν σκοπιμο που ειπωθηκε για να τσιμπησω εγω π.χ κ να του πω '''φιλε δε μου δινεις ενα ζευγαρακι, τοσα εχεις'''. Αυτο δεν εννοειτε;
λογικο μου ακουγεται σαν σκεψη.
κριμα παντως αν ο φιλος μας σκεφτεται ετσι
αυτο με τους πουλοπιαστες το ειπα με την εννοια οτι ενα pet shop ειναι ενας ''νομιμος πουλοπιαστης εμμεσα'' αφου ειτε τα αγοραζει αγρια απο πουλοπιαστες ειτε μισθωνει δυο-τρεις να του φερουν μερικα αγρια.
στην μια περιπτωση αν εγω πιασω 2-3 αγρια για μενα θα με πουν πουλοπιαστη, ενω αν τα αγορασω απο pet shop (νομιμο πουλοπιαστη) δεν θα με πουν ετσι.🙄
κ στις 2 περιπτωσης ειμαι πουλοπιαστης κ μαλιστα την 2ερη χειροτερος γιατι τους πληρωνω κιολας κ τους ωθω ετσι σε αυτην την κατασταση λογο κερδους.
θελω να πω αν καποιος πιασει 2-3 για τον εαυτο του δεν ειναι τοσο τραγικο αν σκεφτειτε οτι η επομενη λυση ειναι να τα αγορασει απο μαγαζι, οπου σε αυτη την πειπτωση θα τους πληρωσει κιολας τους πουλοπιαστες (αγρια δεν ειναι μονο η καρδερινα οπου βρισκεις πλεον εκτοφης, ειναι κ μερικα αλλα οπου η εκτροφη τους ειναι σπανια η δυσκολη)
το λεω αυτο γιατι εσκασα 500ε για αγριες καρδερινες 12 στον αριθμο σε διαφορα pet shop. Κακως απο οτι καταλαβα πλεον γιατι με αυτα τα χρηματα θα ειχα παρει σιγουρα 2-3 ζευγαρακια εκτροφης κ θα εβγαζα κ γω δικα μου καποια στιγμη. Βλεπετε δεν ειχα τοτε επαφη me internet κ σιγα σιγα μπαινω κ γω στο νοημα κ στο πνευμα των forum οπου ειναι η εκτροφη των αγριων.
τα λεω ισως καπως μπερδεμενα αλλα νομιζω να καταλαβενεται τι θελω να πω, χωρις αυτο να σημαινει οτι εχω δικιο. Απλως συζητηση κανουμε.
κ κατι τελευταιο εγω προσωπικα δεν γνωριζα οτι μπορω να προμηθευτω καρδερινες εκτροφης πριν μπω σε site κ γι αυτο αγορασα αγριες.
η εκτροφη αγριων ειναι αγνωστη στον κοσμο, γιατι;
 
εγω θα σας πω κατι γιατι δεν αφηνετε το θεμα(πουλοπιαστης)και δεν απαντατε στον ανθρωπο στην ερωτηση που εκανε και στο κατω κατω τι σας νοιαζει που βρηκε τοσα πουλια εμενα παντως δεν με ενοχλει το ποσα πουλια εχει απλα απαντηστε γιατι το θεμα με ενδιαφερει και εμενα.
 
στο κατω κατω τι σας νοιαζει που βρηκε τοσα πουλια εμενα παντως δεν με ενοχλει το ποσα πουλια εχει απλα απαντηστε γιατι το θεμα με ενδιαφερει και εμενα.
Σχετικά με το τι σε νοιάζει αγαπητέ lizard και με το θέμα που σε ενδιαφέρει παραθέτω δύο απαντήσεις:

Η μία είναι αυτή https://community.petbirds.gr/threads/Κανόνες-λειτουργίας-των-Φόρουμ-των-Ιθαγενών-Πουλιών.18655/

Και η άλλη αυτή
Για τον ΚOSTAS 123 .ΛΑΘΟΣ ΠΟΡΤΑ !
 
στο θεμα μας τωρα φιλε μου 40 ζευγαρια κ ουτε ενα μουλο κατι γινεται λαθος☹
δωσε καποιες πληροφοριες για τα αγριοπουλια σου.ηλικια ειδος χωρο διαβιωσης ζευγαρωματος κτλ
φιλε μου δεν μας λεει κατι για να βοηθησουμε κ γι'αυτο τα παιδια δεν απαντουν κ υποθετουν οτι ειναι πουλοπιαστης.
κ γω απο οτι βλεπεις στην αρχη πηγα να βοηθησω αλλα..
 
το να αιχμαλωτιζεις αγρια πτηνα δεν ειναι σωστο και αυτο το ξερουν ολοι αλλα το (λαθος πορτα) δεν το καταλαβα εγω θελω μια απαντηση στο πρωτο ερωτημα αφου ο κωστας 123 δεν ειπε κατι για τα πουλια που εχει και το θεμα του (πουλοπιαστη)το θεσατε εσεις.
 
Εγώ πιστεύω ότι ασχοληθήκαμε πολύ,
Αρη είμαστε φιλοξενούμενοι και πρέπει να σεβόμαστε κάποια πράγματα.
Επίσης η απαίτηση είναι κακό πράγμα και προδιαθέτει τον συνομιλητή σου να μήν σού απαντήσει.
Κατανοώ το νεαρόν της ηλικίας σου.
 
Το ξερω και σε αυτο που λες εχεις δικιο αλλα δεν μου αρεσει να μου λενε (λαθος πορτα) αυτο ειναι ολο.
 
αιχμαλωσια πουλιων -ζωων απ τη φυση
κ "κακες"(δεν βρισκω αυτη τη στιγμη αλλη λεξη)...
συμπεριφορες
προσωπικα με βρισκουν αντιθετη...🙄
 
Back
Top