Αναπαραγωγή Πώς θα βγάλω μούλους

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kostas123
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μπάμπη, δεν τίθεται θέμα φιλοξενίας, φιλοξενούμενοι είμαστε όλοι μας εδώ. Ένας χώρος στον οποίο παρέχονται πληροφορίες από τα ίδια μέλη που συμμετέχουν σε αυτόν, ανήκει σε όλους. Έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον. Θα πρέπει όμως να αναλογιστούμε εάν ο χώρος αυτός μπορεί να προσφέρει κάτι περισσότερο από απλές πληροφορίες. Αν μπορεί να περάσει μια νέα νοοτροπία. Έχουμε διαβάσει αρκετές φορές ότι πολλά παιδιά δεν ήξεραν καν ότι είναι παράνομη ηθικά, νομικά ή οτιδήποτε άλλο η σύλληψη και κατοχή άγριων πουλιών. Δεν μπορείς να αλλάξεις κάτι κλείνοντας την πόρτα στους πουλιοπιάστες ή παρέχοντας τους τις πληροφορίες που ζητούν για να συνεχίσουν το έργο τους. Θα πρέπει να τους ενημερώσει κάποιος και αν θέλουν καταλαβαίνουν, αν θέλουν όχι. Στους πρώτους απευθύνεται το link που παρέθεσα και στους δεύτερους το λάθος πόρτα.

Ποτέ κανείς δεν αρνήθηκε να δώσει πληροφορίες σε κάποιον που ήθελε να επιτύχει την παραγωγή υβριδίων. Αρκεί να ανοίξει κανείς ένα νέο θέμα και να ρωτήσει συγκεκριμένα πράγματα για να του δοθούν απαντήσεις. Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν ήταν η ερώτηση που προκάλεσε την αντίδραση αλλά η πρόκληση. Η αναφορά στα 40 ζευγάρια αιχμαλωτισμένων πουλιών, αποκλείει κάθε διάθεση για βοήθεια σε οποιοδήποτε θέμα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
εγω θα σας πω κατι γιατι δεν αφηνετε το θεμα(πουλοπιαστης)και δεν απαντατε στον ανθρωπο στην ερωτηση που εκανε και στο κατω κατω τι σας νοιαζει που βρηκε τοσα πουλια εμενα παντως δεν με ενοχλει το ποσα πουλια εχει απλα απαντηστε γιατι το θεμα με ενδιαφερει και εμενα.
και μας, μπορει να μη μας αρεσει καθολου να ακουμε επιτακτικες προτροπες...🙄
ισωςκαποια στιγμη καταλαβεις αρη,
οτι μερικοι εδω νοιαζομαστε για ότι συμβαινει στον πλανητη, στη φυση κ στα ζωντανα που αυτη περιλαμβανει...
κ με το παραπανω κιολας...
 
Μπάμπη, δεν τίθεται θέμα φιλοξενίας, φιλοξενούμενοι είμαστε όλοι μας εδώ. Ένας χώρος στον οποίο παρέχονται πληροφορίες από τα ίδια μέλη που συμμετέχουν σε αυτόν, ανήκει σε όλους. Έτσι το βλέπω εγώ
.

Σταύρο επειδή έτσι έννιωσα και εγώ απο την πρώτη στιγμή γι αυτο έστειλα το προηγούμενο πόστκαι η αναφορά μου περί φιλοξενείας ήταν για τους κανόνες,ίσως να μην το έθεσα σωστά πρίν
 
καλα τα οικολογικα συναισθηματα αλλα στην πραξει τι κανουμε και οχι στα λογια παω στοιχημα οτι κανεις απο εσας δεν εχει κανει κατι για τα αγρια πουλια και λετε μονο λογια. Για να σας δωσω ενα παραδειγμα εχω πιασει δυο σπινους οταν ειχε -13 στο χωριο μου παγωμενους τωρα τους εχω μεσα στο σπιτι στα ζεστα και το πασχα που θα παω παλι στο χωριο μου θα τους αφησω ελευθερους.
 
Αν οι άνθρωποι άκουγαν τον εαυτό τους συχνότερα, θα μίλαγαν λιγότερο. (Courtois)

Αν δεν μπορείς να τους πείσεις, μπέρδεψέ τους. (Truman).
 
Ρε Αρη αμα δεν σαρεσει η πορτα ειναι ανοικτη

καποιος σε δικαιολογησε λογο ηλικιας αλλα υπαρχουν και ορια
τουλαχιστον να σεβαστεις αυτο το μελος που σου εδωσε καναρινακι προσφατα
αντι να τα χωνεις σε ολους

το τι κανει ο καθενας ειναι δικος του λογαριασμος και δεν χρειαζεται να το αποδειξει σε εσενα

και στο φιναλε δεν καταλαβαινω την τοση ευαισθησια για τον Κωστακη
ζητησε δικηγορο και δεν το ειδα, απλα εξαφανιστηκε μετα την επιδειξη αγριων του

Πανος
 
απο αυτα που ειπα πως συμπερανες οτι εγω δεν εκτιμησα την πραξη του φιλου που μου χαρισε το καναρινι. Αντιθετα του ειμαι ευγνωμων.
 
απο αυτα που ειπα πως συμπερανες οτι εγω δεν εκτιμησα την πραξη του φιλου που μου χαρισε το καναρινι. Αντιθετα του ειμαι ευγνωμων.

δεν ειδα πουθενα αναφορα σε αυτη την πραξη αντιθετα ειδα να τη λες σε ολους μας για τα φιλοζωικα μας αισθηματα με το στην πραξει τι κανουμε και οχι στα λογια παω στοιχημα οτι κανεις απο εσας δεν εχει κανει κατι για τα αγρια πουλια και λετε μονο λογια και σπινους παγωμενους και λοιπα
 
Καλό θα ήταν να πέσουν λίγο οι τόνοι και να σεβόμαστε τα γηραιότερα μέλη του φόρουμ.
 
Δυστυχώς ο kostas123 κατάφερε με το ποστ του να επιφέρει ένταση ανάμεσα στα μέλη(μάλλον αυτό επιζητούσε απο την αρχή) και για αυτο ανέφερα δεν "μασάμε", όσο αφορά την αναπαραγωγή για μούλους υπάρχουν αντίστοιχα ποστ τα οποία δίνουν χρήσιμες πληροφορίες!
Σε ένα τέτοιο πόστ νομίζω πως δώσαμε περισσότερη σημασία απο ότι του άξιζε :)
 
Ας πω κι εγώ την άποψη μου.
Έχω παρατηρήσει ότι αρκετοί από τα μέλη του site
αναφέρουν ότι "φροντίζουν" λούγαρα, καρδερίνες,
φανέτα, σπίνους, κοκκινολαίμηδες, κοτσύφια, σταυρομύτες,
αηδόνια, τρυγόνια, πελαργούς. Πελεκάνους και δεν συμμαζεύεται.
Είδατε να τους "την πέφτει" κάποιος εξ'αρχής;
Οι πουλοπιάστες ή οι παράνομα έχοντες και κατέχοντες άγρια
πτηνά είναι δεκάδες ΚΑΙ σε αυτό το site.
Το θέμα είναι άλλο όπως έχω ξαναγράψει.
Παραμείνετε παράνομοι αφού δεν μπορούμε να σας αλλάξουμε
γνώμη ΑΛΛΑ μην γίνεστε επιδειξίες και προκλητικοί.
40 ζευγάρια ο ένας 100 πουλιά ο άλλος, γιατί μου πέθαναν 10
μαζεμένα ο άλλος. Ηρεμήστε βρε παιδιά και πάρτε το αλλιώς γιατί
με μαθηματική ακρίβεια θα φάτε τα μούτρα σας. Γιατί θέλετε να
στραπατσαριστούν κι άλλες μουρίτσες!
Στο site που φιλοξενήστε καλύτερα είναι να έχετε τα αυτιά ορθάνοικτα
παρά τα νύχια ακονισμένα!
 
Mαλλον smokie εχεις δικιο. Δωσαμε περρισοτερη σημασια αποτι επρεπε δυστυχως.
 
Back
Top