Φροντίδα Πώς να διαχειριστώ τη συμβίωση 2 ζευγαριών πάροτλετ;

NikosKat

PB New Member
Εγγραφή
18 Σεπ 2018
Μηνύματα
22
Πόλη
Ρόδος
Καλησπέρα,
έχω ένα ζευγάρι παροτλετ απο τον Σεπτέμβριο του 2019, τα έχω σε κλουβι 60 εκ. όπως μου είχατε προτείνει.
ένας γνωστός μου έχει και εκείνος ένα ζευγάρι λιγο περισσότερο καιρό απο εμένα σε 60 εκ. Κλουβί και έκεινος και επειδή έχει θέμα με το σπίτι του και πρέπει να μετακομίσει θέλει να μου τα δώσει για να μην τα πάει σε πετσοπ.
θα ήθελα να μου πείτε αρχικά αν θα ταραχθει το ζευγαράκι μου αν τους φέρω και ένα άλλο ζευγαρι;
και αν γινεται να πάρω μεγαλύτερο κλουβί και να τα βάλω και τα 2 ζευγάρια μαζί;
ή επειδή τα κλουβία είναι ίδιο μέγεθος να βάλω το ένα πάνω στο άλλο και έτσι δεν θα έχουν οτπική επαφή τα 2 ζευγάρια.

ευχαριστώ
 
Σιγουρα στην αρχη θα κρατησεις καραντινα και τα πουλια δεν θα πρεπει να βρισκονται στον ιδιο χωρο.

4 παροτλετ στο ιδιο κλουβι ειναι κακη ιδεα, δεν στο προτεινω.

Μετα την καραντινα μπορεις να τα εχεις στον ιδιο χωρο,το καθε ζευγαρι στο κλουβι του.
 
Καλησπέρα,
έχω ένα ζευγάρι παροτλετ απο τον Σεπτέμβριο του 2019, τα έχω σε κλουβι 60 εκ. όπως μου είχατε προτείνει.
ένας γνωστός μου έχει και εκείνος ένα ζευγάρι λιγο περισσότερο καιρό απο εμένα σε 60 εκ. Κλουβί και έκεινος και επειδή έχει θέμα με το σπίτι του και πρέπει να μετακομίσει θέλει να μου τα δώσει για να μην τα πάει σε πετσοπ.
θα ήθελα να μου πείτε αρχικά αν θα ταραχθει το ζευγαράκι μου αν τους φέρω και ένα άλλο ζευγαρι;
και αν γινεται να πάρω μεγαλύτερο κλουβί και να τα βάλω και τα 2 ζευγάρια μαζί;
ή επειδή τα κλουβία είναι ίδιο μέγεθος να βάλω το ένα πάνω στο άλλο και έτσι δεν θα έχουν οτπική επαφή τα 2 ζευγάρια.

ευχαριστώ
Δεν νομίζω πως θα είναι καλο 4 παροτλετ στο ιδιο κλουβί.. Μετα απο την καραντίνα μπορεις να τα εχεις το ενα πανω στο αλλο αλλα το κλουβί με τα πουλια που θα ειναι κατο. Θα στρεσαριστει αμα του βαλεις απο επανω ενα αλλο.
 
Στο ίδιο κλουβί 4 πουλιά... Με τίποτα! Γενικά, ούτε τρία δεν κάνει ας είναι και του ιδίου φύλου.
Το ζευγάρι σου θα βρει ''ένα ενδιαφέρον'' αφού θα ακούει-βλέπει και άλλα πουλιά, με το καλό να τα δεχτείς.
Κράτησε καραντίνα, όπως προανέφερε ο Αντώνης.
 
Τέσσερα απ' αυτα τα "δαιμονικά" πλασματάκια στο ίδιο κλουβί με τίποτα, ιδίως αν δε θες κάποια στιγμή να μαζεύεις τα κομμάτια κάποιου απ' αυτά. Είναι εξαιρετικά χωροκτητικά πουλιά και έχουν το ίδιο αίσθημα "ιδιοκτησίας" για τα πράγματά τους αλλά και για σένα τον ίδιο.

Η "γνωριμία" πρέπει να γίνει σιγά σιγά, με μεγάλη υπομονή και αργά βήματα όπως σου είπαν τα παιδιά. Η καραντίνα είναι πάντα μια καλή ιδέα, κυρίως για θέματα ασθενειών. Για θέμα γνωριμίας ίσως δεν είναι πάντα το καλύτερο αλλά κεντρίζει την φυσική τους περιέργεια.
Αν οι κινήσεις γίνουν σωστά, αργά και σταθερά πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα μπορείς να τα έχεις μαζί έξω όλα, στο ίδιο κλουβί πάντως δε θα το συστηνα ποτέ.
 
Αν οι κινήσεις γίνουν σωστά, αργά και σταθερά πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα μπορείς να τα έχεις μαζί έξω όλα, στο ίδιο κλουβί πάντως δε θα το συστηνα ποτέ.
Εγώ Διονύση δεν συνιστώ ούτε γνωριμία των τεσσάρων ούτε σύγχρονη έξοδο τους... Δεν βρίσκω κανέναν απολύτως λόγο. Μόνο θέματα κυριαρχίας θα ανοίξουν και τίποτα άλλο..
Ξεχωριστά κι αγαπημένα. 😉
 
Εγώ Διονύση δεν συνιστώ ούτε γνωριμία των τεσσάρων ούτε σύγχρονη έξοδο τους... Δεν βρίσκω κανέναν απολύτως λόγο. Μόνο θέματα κυριαρχίας θα ανοίξουν και τίποτα άλλο..
Ξεχωριστά κι αγαπημένα. 😉
Ναι εχεις δίκιο, εξαρτάται φυσικά και από το χώρο που έχει να τα βγάλει. Επειδή εμείς διαθέτουμε ολόκληρο σαλόνι-κουζίνα θα μπορούσαν να είναι και απομακρυσμένα. Και φυσικά το να βγουν μαζί δε μπορεί να γίνει άμεσα αλλά σε μεγάλο βάθος χρόνου. Οπως και να έχει είναι δύσκολο "εγχείρημα".

Επιπλέον θα συμφωνήσω με το Μιχάλη παραπάνω, πως το ένα κλουβί επάνω στο άλλο ίσως να μην είναι η καλύτερη λύση καθώς θα θέσει ίσως θέματα "ηγεσίας" ιδίως αν τα πουλάκια μπορούν να δουν το ένα το άλλο μέσα από τα κάγκελα των κλουβιών.
 
Back
Top