Διατροφή Πώς να προσφέρω αυγό στο πάροτλετ;

Εγγραφή
26 Νοε 2018
Μηνύματα
803
Καλησπέρα και παλι.
Σε ενα αλλο θέμα που μθλαγα για την Πτεροροια του φλαφυ μου είπαν να του δεινω αυγό.. Αυγο του έδινα και ποιο παλια σε αυγοθηκη αλλα ουτε που της αγγιζε και ετσι του την εδινα ατο στομα. Το δαγκωνε κανονικά αλλα το τραβαγε και το εφτηνε.. Επισης δεν θα μπορω να ειμαι συνέχεια με ενα αυγο στο χέρι ωστε να τρώει 😂. Το ιδιο και με τα μαλακα φρουτα πχ πορτοκαλι που ετρωγε πολυ αλλα απο το χερι μου ολα τα υπόλοιπα τα τραβαγε και ενω το ειχε στο στομα το εφτηνε. Σκέφτηκα να του φτιαξω ενα παιχνίδι με φρουτα και αν γινετε και αυγό.. Πως ομως να του το φτιάξω... Κανει ο σπάγκος στα πουλια ωστε να το κρεμάσω μηλως του κινήσω το ενδιαφέρον.. Ευχαριστώ
 
Αν επιμείνεις με μικρά κομματάκια αυγού που όμως θα μένουν λίγες ώρες στο κλουβί (χαλάει στη ζέστη) είμαι σίγουρος πως θα πλησιάσει και θα το δοκιμάσει όπου κι αν το έχεις.
Όταν το δοκιμάσει είμαι απόλυτα βέβαιος πως δεν θα ξεκολλάει από πάνω του.
 
Αν επιμείνεις με μικρά κομματάκια αυγού που όμως θα μένουν λίγες ώρες στο κλουβί (χαλάει στη ζέστη) είμαι σίγουρος πως θα πλησιάσει και θα το δοκιμάσει όπου κι αν το έχεις.
Όταν το δοκιμάσει είμαι απόλυτα βέβαιος πως δεν θα ξεκολλάει από πάνω του.
Το εχω μανει πολλές φορές ομως.. Τσαμπα το αυγο😂
 
Όταν σε βλέπει να τρως ζηλεύει;... Μήπως να παρακαλέσεις τη μαμά σου,
αφού χτυπήσει στο μπλέντερ ένα ολόκληρο (με το τσόφλι) αυγό, να ψήσει (σε τηγάνι ή στον φούρνο, χωρίς λάδι)
μια... Ομελέτα;
 
Όταν σε βλέπει να τρως ζηλεύει;... Μήπως να παρακαλέσεις τη μαμά σου,
αφού χτυπήσει στο μπλέντερ ένα ολόκληρο (με το τσόφλι) αυγό, να ψήσει (σε τηγάνι ή στον φούρνο, χωρίς λάδι)
μια... Ομελέτα;
Και πως να του την δώσω την ομελετα. (στο στομα)Και αποτι εχω καταλαβει οχι ζηλεύει ουτε καν με κοιτάει 😂 ετρογα μπροστα του οπως τα εβαλα μετα μεσα ετσι τα εβγαλα μονο το πορτοκαλι του αρεσε λιγο.
 
Όχι, σε ένα οποιοδήποτε μπολ...
Αν του αρέσει η ρίγανη ρίξε από πάνω, αν τρώει κανέλα βάλε, αυτός θέλουμε να δοκιμάσει, δεν θα το φάμε εμείς! 😁 ;)
Δεν εχω δοκιμασει να του βαλω ποτε κανελα ή ριγανη.. Εχω αλλα μονο σκονη.. Να του βαλω ωστε να μυρίζει και να παει;
[automerge]1561303353[/automerge]
Όχι, σε ένα οποιοδήποτε μπολ...
Αν του αρέσει η ρίγανη ρίξε από πάνω, αν τρώει κανέλα βάλε, αυτός θέλουμε να δοκιμάσει, δεν θα το φάμε εμείς! 😁 ;)
Επισης να της πω να του δωσει και λιγο στο στομα ωστε να δει ποσο ωραιο ειναι και μετα να τιυ το βαλουμε στο μπολ ωστε να εχει γνώριμη την γεύση..
 
Εγώ τους βάζω κομματάκια κανέλας και τα ροκανίζουν
Κάποια στιγμή αγοράστε κανέλα , όχι κασσία

View attachment 64443
Ααα οκ θα το κανω.. Τελικά να του βαλω απο πανω ή οχι δεν εχει ξαναδοκιμάσει.. Επισης να του δωσουμε λιγο πρωτα ωστε να ειναι γνωριμη η γεύση ;Ευχαριστώ
 
Ναι, δώστε του να δοκιμάσει αν του αρέσει, αλλιώς βάλε χυμό πορτοκάλι και πασπάλισε από πάνω ότι άλλο του αρέσει, ανακάτεψε τα και ας ευχηθούμε να δοκιμάσει!
 
Ναι, δώστε του να δοκιμάσει αν του αρέσει, αλλιώς βάλε χυμό πορτοκάλι και πασπάλισε από πάνω ότι άλλο του αρέσει, ανακάτεψε τα και ας ευχηθούμε να δοκιμάσει!
Τέλεια Ευχαριστώ πολυ.
 
Πάντως και να μη το φάει το αυγό, σύμφωνα με τη Δρ. Γκρέι που πηγαίνουμε τον Ερνέστο δεν τρέχει και τίποτα. Ότι χρειάζεται απ' αυτό μπορεί να το πάρει και από άλλες τροφές (πχ κροκέτα)
 
Πάντως και να μη το φάει το αυγό, σύμφωνα με τη Δρ. Γκρέι που πηγαίνουμε τον Ερνέστο δεν τρέχει και τίποτα. Ότι χρειάζεται απ' αυτό μπορεί να το πάρει και από άλλες τροφές (πχ κροκέτα)
Aαα οκ μια χαρά σημερα θ του την φτιαξει οταν γυρισει απο την δουλειά
 
Πάντως και να μη το φάει το αυγό, σύμφωνα με τη Δρ. Γκρέι που πηγαίνουμε τον Ερνέστο δεν τρέχει και τίποτα. Ότι χρειάζεται απ' αυτό μπορεί να το πάρει και από άλλες τροφές (πχ κροκέτα)
Τι κροκετα Διονύση; Φαντάστηκα πως εννοούσες τα πέλλετς
 
Τι κροκετα Διονύση; Φαντάστηκα πως εννοούσες τα πέλλετς
Ναι αυτη την κροκέτα, πχ της Psittacus που δίνω εγώ. Γενικά απ' οτι είχαμε συζητήσει με τη Δρ. Γκρει το αυγό δεν είναι και τόσο "απαραίτητο" από την άποψη ότι στη φύση δεν τρώνε αυγά. Δεν θυμάμαι καλά τα "υποκατάστατα" που μας είχε πει αλλά η κροκέτα ήταν ένα απο αυτά.
 
Ναι τα πελλετς εννοεί
Ε μα είπες ότι θα του τη φτιάξει η μαμά σου και μπερδεύτηκα...
[automerge]1561375013[/automerge]
Ναι αυτη την κροκέτα, πχ της Psittacus που δίνω εγώ. Γενικά απ' οτι είχαμε συζητήσει με τη Δρ. Γκρει το αυγό δεν είναι και τόσο "απαραίτητο" από την άποψη ότι στη φύση δεν τρώνε αυγά. Δεν θυμάμαι καλά τα "υποκατάστατα" που μας είχε πει αλλά η κροκέτα ήταν ένα απο αυτά.
Δεν έχω πάρει ποτέ... Αυτή που παίρνεις εσύ είναι ενός κιλού;
 
Δεν έχω πάρει ποτέ... Αυτή που παίρνεις εσύ είναι ενός κιλού;
Του μισού κιλού ή των τετρακοσίων τοσων γραμμαρίων, δε θυμαμαι ακριβώς. Ο Ερνέστο την τρώει και τριμμένη στο μπλεντερ (σκονη) και "μισοσπασμένη".
 
Back
Top