Διατροφή Πώς να προσφέρω αυγό στο πάροτλετ;

Στον Μάριο έδινα πέλετς μουσκεμένα σε χυμό πορτοκαλιού.
Δεν τα έφαγε ποτέ σκέτα, του άρεσε ιδιαίτερα να τον ταΐζω στο στόμα κάνοντας την πάστα (=πέλετς+πορτοκάλι) μπαλάκια:)
 
Στον Μάριο έδινα πέλετς μουσκεμένα σε χυμό πορτοκαλιού.
Δεν τα έφαγε ποτέ σκέτα, του άρεσε ιδιαίτερα να τον ταΐζω στο στόμα κάνοντας την πάστα (=πέλετς+πορτοκάλι) μπαλάκια:)
Και μετά λέω ότι ο Σαχαμπ είναι ιδιότροπος 😂
 
Ο Μάριος ήταν μετάλλαξη, έτρωγε περίπου πάνω από χρόνο πέλλετς όταν ξαφνικά πρήστηκε το ποδαράκι του.
Ο γιατρός του έκοψε με τροχό το δαχτυλίδι (τόσο πρησμένο ήταν)...
Με τον Ανέστη διαβάσαμε (σε ξένα φόρουμς) πως κάποιοι εκτροφείς δεν έδιναν σε μεταλλάξεις πέλλετς διότι τους έφερναν παρενέργειες.. Συνδύασα λοιπόν αυτά που διάβασα με την εποχή που του τα έδινα, τα σταμάτησα ενώ του άρεσαν πάρα πολύ...

Και μετά λέω ότι ο Σαχαμπ είναι ιδιότροπος 😂
Πάντα και παντού πρώτος υπήρξε ο Μαριούλης μου! Πιο ιδιότροπος δεν πιστεύω πως μπορεί να υπάρξει...
Να εξηγήσω γιατί ήθελε να τον ταΐζω τα μουσκεμένα πέλετς.🙄για να μη λερωθεί το ραμφάκι του!
Γενικά το να λερωθεί ήταν κάτι που δεν ανεχόταν με τίποτα!🤓
 
Ο Μάριος ήταν μετάλλαξη, έτρωγε περίπου πάνω από χρόνο πέλλετς όταν ξαφνικά πρήστηκε το ποδαράκι του.
Ο γιατρός του έκοψε με τροχό το δαχτυλίδι (τόσο πρησμένο ήταν)...
Με τον Ανέστη διαβάσαμε (σε ξένα φόρουμς) πως κάποιοι εκτροφείς δεν έδιναν σε μεταλλάξεις πέλλετς διότι τους έφερναν παρενέργειες.. Συνδύασα λοιπόν αυτά που διάβασα με την εποχή που του τα έδινα, τα σταμάτησα ενώ του άρεσαν πάρα πολύ...


Πάντα και παντού πρώτος υπήρξε ο Μαριούλης μου! Πιο ιδιότροπος δεν πιστεύω πως μπορεί να υπάρξει...
Να εξηγήσω γιατί ήθελε να τον ταΐζω τα μουσκεμένα πέλετς.🙄για να μη λερωθεί το ραμφάκι του!
Γενικά το να λερωθεί ήταν κάτι που δεν ανεχόταν με τίποτα!🤓
😂 Άλλο τι θα ακούσουμε!
Σίσσυ, να πω κι εγώ, αν και το έχω αναφέρει και σε άλλο θέμα, ότι ο πτηνιατρος εδώ όταν τον ρώτησα για πέλλετ μου είπε ότι αν τρώνε φρούτα, λαχανικά κτλ αυτού του μεγέθους οι παπαγάλοι δεν χρειάζεται να τρώνε πέλλετς. Μου τόνισε επίσης ότι αν αποφασίσω να δωσω, να δίνω μια φορά την εβδομάδα ένα κουταλάκι του τσαγιού (δηλαδή μισό κουταλάκι του γλυκού για εμάς στην Ελλάδα). Όπως για παράδειγμα μια φορά την εβδομάδα δίνω έξτρα σπορους, κια, φαγοπυρο κτλ, έτσι μια φορά την εβδομάδα να δίνω πελλετς στην ποσότητα που είπα και να τα αφήνω το πολύ δύο μέρες. Μετά αφαιρω και ξαναβαζω την επόμενη εβδομάδα. Διαφορετικα μου είπε ότι μπορώ να δίνω μόνο για επιβράβευση.
 
Αυτό με το ράμφος το έχει και ο Ερνέστο και γι' αυτο εχει σταματήσει να τρώει φρούτα ο ατιμος τζαναμπέτης. Οταν μάλιστα κάνει μπάνιο παθαίνει "τα νεύρα μου τα χάπια μου" μέχρι να στεγνώσει το ράμφος.
 
Αυτό με το ράμφος το έχει και ο Ερνέστο και γι' αυτο εχει σταματήσει να τρώει φρούτα ο ατιμος τζαναμπέτης. Οταν μάλιστα κάνει μπάνιο παθαίνει "τα νεύρα μου τα χάπια μου" μέχρι να στεγνώσει το ράμφος.
😂 εμενα αντιθετος. Ειχε βαλει το πορτοκαλί στο ράμφος της και ηταν τόσο αστείο
 
Back
Top