Αναπαραγωγή Ραγισμένο αυγό

diamantenia

PB Member
Εγγραφή
24 Μαρ 2008
Μηνύματα
144
Πόλη
Αθήνα
Λοιπόν, μιας κ αρχάρια στην αναπαραγωγή,το πρωί τρελάθηκα από την χαρά μου όταν διαπίστωσα ότι η κανάρα μου είχε κάνει το πρώτο της αυγουλάκι κ ήταν μια χαρά στην υγεία της κ τιτίβιζε ευχάριστα για πολύ ώρα.. Πριν από λίγο π παρατήρησα καλύτερα το αυγό όταν σηκώθηκε από την φωλιά είδα ότι είχε ένα μικρό ράγισμα σαν μια πολύ μικρή κ ελαφριά γρατζουνιά.. έκτοτε έχω πέσει σε κατάθλιψη σχεδόν.. Δεν ξέρω τι να κάνω, από την μία αναρωτιέμαι αν θα επιζήσει ο νεοσσός στην περίπτωση π έχει σπόρο, γιατί δεν βλέπω να ΄χει τρέξει υγρό από το αυγό κ από την άλλη έχω αγωνία να δω αν θα κάνει κ άλλα αυγά τις επόμενες μέρες.. Τι με συμβουλεύετε να κάνω; Κάπου στις πίσω σελίδες είχα διαβάσει ότι μπορούμε να βάλουμε μανό για τα νύχια πάνω στο ράγισμα.. Κατά πόσο είναι αποτελεσματικό αυτό?
 
καλησπερα. Για το μανο πρωτη φορα το ακουω, αλλα μου ακουγεται πολυ ακαταλληλο, μια και κατα τη γνωμη μου θα κανει κακο στον νεοσο[αν υπαρχει]. Αν το αυγο ειναι σιγουρα ραγισμενο θα ηατν καλο να το βγαλεις απο την φωλια, γιατι δεν προκειται να βγει πουλακι. Καλο ειναι επισης να καθαρισεις καλα την φωλια για να μην κολλαει και συμπαρασηρει η θηλυκια καποιο αλλο και σπασει. Μην στεναχωριεσαι αυριο το πρωι θα εχεις αλλο αυγουλακι, γι αυτο φροντισε σημερα την φωλιτσα σου.. Καλη επιτυχια
 
... Τι με συμβουλεύετε να κάνω;

Πριν απ' όλα να βεβαιωθείς οτι πρόκειται για ράγισμα.
Αν πράγματι είναι κάτι τέτοιο, να κάνεις
1ον) έναν έλεγχο στα νύχια της κανάρας.
2ον) να προσέξεις αν η φωλιά έχει νήμα μέχρι ψηλά.
Μέχρι στο ύψος που θα βγεί το αυγό απο την αμάρα της θηλυκιάς ή αν μεσολαβεί
κάποιο ξένο σώμα απο κακή κατασκευή της φωλιάς.
Αυτό που ενδιαφέρει δεν είναι το συγκεκριμένο αυγό (αυγά έχει να κάνει πολλά ακόμη) αλλά να βρείς τον λόγο
που ράγισε αυτό, για να μην έχεις τα ίδια λίγο αργότερα
 
Πριν απ' όλα να βεβαιωθείς οτι πρόκειται για ράγισμα.
Αν πράγματι είναι κάτι τέτοιο, να κάνεις
1ον) έναν έλεγχο στα νύχια της κανάρας.
2ον) να προσέξεις αν η φωλιά έχει νήμα μέχρι ψηλά.
Μέχρι στο ύψος που θα βγεί το αυγό απο την αμάρα της θηλυκιάς ή αν μεσολαβεί
κάποιο ξένο σώμα απο κακή κατασκευή της φωλιάς.
Αυτό που ενδιαφέρει δεν είναι το συγκεκριμένο αυγό (αυγά έχει να κάνει πολλά ακόμη) αλλά να βρείς τον λόγο
που ράγισε αυτό, για να μην έχεις τα ίδια λίγο αργότερα


Δυστυχώς ένα μικρό ραγισματάκι το έχει..☹😡
τα νύχια της νομίζω θέλουν λίγο κόψιμο, αλλά δεν
ήθελα να την ενοχλήσω από την στιγμή π την είδα ότι έφτιαχνε φωλιά.. Θα κοιτάξω αύριο για να ΄μαι πιο σίγουρη..
στην φωλιά ναι, το νήμα είναι μέχρι ψηλά(όχι πάρα πολύ, αλλά αρκετά..) κ μου ΄κανε
εντύπωση αυτό.. Ξένο σώμα δεν νομίζω να παρεμβάλλεται..
ευχαριστώ πολύ. 🙂
 
... κ μου ΄κανε
εντύπωση αυτό.. Ξένο σώμα δεν νομίζω να παρεμβάλλεται..
ευχαριστώ πολύ. 🙂

Εννοώ απο κάποια κακοτεχνία μήπως προεξέχει κάποιο σύρμα
ή κάποιο πλαστικό μέρος απο την φωλιά.:)
 
λοιπον βγαλε το αυγο απο τη φωλια κ κοψε τα νυχια της καναρας. Κ αυριο το πρωι θα κανει αλλο αυγο.
 
ισως κ απο απροσεξια της η καναρα η επειδη το τσοφλι δε ειναι τοσο σκληρο. Το εχεις παρει απο τη φωλια;
 
ισως κ απο απροσεξια της η καναρα η επειδη το τσοφλι δε ειναι τοσο σκληρο. Το εχεις παρει απο τη φωλια;


Δεν το πήρα ακόμα, πίστευα ότι
θα την άγχωνα άμα της έπαιρνα
το μοναδικό της αυγό, μιας κ δεν έχω
αγοράσει ψεύτικα, οπότε λέω να το πάρω αύριο
άμα κάνει κ 2ο..
 
μονο να μην εχει τρεξει ο κροκοσ στη φωλια γιατι μετα θα υπαρχει προβλημα. Τωρα καθεται στη φωλια;
 
μονο να μην εχει τρεξει ο κροκοσ στη φωλια γιατι μετα θα υπαρχει προβλημα. Τωρα καθεται στη φωλια;

νομίζω δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα
γιατί έβλεπα κ τον αρσενικό όρθιο σε
κάποιες φάσεις μέσα στην φωλιά όταν ήταν
έξω η κανάρα κ αν κ το κουνούσαν δεν είδα
να ΄χει βγάλει υγρό, αλλά ραγισμένο είναι σίγουρα..
η κανάρα από την ώρα π άρχισε να σουρουπώνει κ πιο πριν
καθόταν στην φωλιά, λογικά θα κοιμάται εκεί τώρα..
αγχώθηκα πάντως,θα το αφαιρέσω άυριο πρωί πρωί μ φαίνεται..
 
Ναι παρε το αυγουλακι αυριο και μην στεναχωριεσαι, η καναρινα θα κανει λιγο-πολυ αλλα τρια. Τουλαχιστον τα εκανε στην φωλια!
Εμενα δυστυχως η δικια μου εκανε στον πατο του κλουβιου και τα τεσσερα αυγουλακια χωρις να εχει κανει προηγουμενως φωλια και χωρις να ειναι με τον αρσενικο. Καταλαβαινεις...
 
Εχω αρσενικο! Μαλιστα τον εχω βαλει πριν μια εβδομαδα μαζι με το συγκεκριμενο θηλυκο σε μια ζευγαρωστρα με το χωρισμα στη μεση με το σκεπτικο οταν η θηλυκια θα αρχισει να στρωνει φωλια να τα βαλω μαζι. Η θηλυκια δεν ειναι πρωταρα και αυτο με παραξενεψε. Δεν ειχα ενδειξεις για το τι επροκειτο να κανει.
 
Back
Top