Γενικά Ρικο, ο διασωθεις

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Myra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Myra

PB Known Member
Εγγραφή
9 Φεβ 2015
Μηνύματα
6.101
Πόλη
Σαντορίνη
Οσοι παρακολουθησατε τις τελευταιες 2 μερες την εξελιξη γνωριζετε..

Τον Ρικο τον ειδα σε ενα πετσοπ στη Σαντορινη. Σε αθλιες συνθηκες, ομως ηταν σχετικα ηρεμο πουλακι. Ποιος ξερει τι εχει τραβηξει... Δαχτυλιδι ουτε λογος, αγνωστη ηλικια. Απο το φτερωμα μοκο κρινουμε οτι ειναι αρσενικοτατος!

Εχτες το μεσημερι, 4/12/15 εκανα το μεγαλο μου ανοιγμα στον κοσμο των παπαγαλων, με ενα παπαγαλο mulga, ομολογουμενως οχι τοσο ευρεως διαδεδομενο παπαγαλο. Οι πληροφοριες ελαχιστες, αλλα με τη συμβολη των αγαπητων μελων μαθαμε εστω οτι χρειαστηκε για να βρει το καινουργιο του σπιτι!

Σημερα πρωτη μερα πινουμε καφε μαζι, στα 2 μετρα, ο κυριος ολο τρωει(ενας θεος ξερει απο ποτε ειχε να φαει κατι διαφορετικο απο ηλιοσπορους) κανει λιγους ηχους και επισης εσκουζε σαν να καλει καποιον. Οταν παω αρκετα κοντα απλα αλλαζει πατηθρα, αλλα γενικα καθεται ησυχος στο κλαρακι του, οπως και στο πορτραιτο που ακολουθει!

Ο Ρικο σημερα!

01-20151205_091024.webp02-20151205_091029.webp

Να τον χαιρομαστε!
 
Τι γλυκό βλέμμα, κούκλος, πρίγκιπας, καλή ζωή να έχει! Μικρός φαίνεται. Σε πρώτη φάση δώσε δυο τρεις μέρες σκορδόνερο. Όχι πολλές όμως, το πολύ βλάπτει.
 
Τι γλυκό βλέμμα, κούκλος, πρίγκιπας, καλή ζωή να έχει! Μικρός φαίνεται. Σε πρώτη φάση δώσε δυο τρεις μέρες σκορδόνερο. Όχι πολλές όμως, το πολύ βλάπτει.
Θα φτιαξω ενα ελαφρυ... Θα μου βρωμισει το σπιτι! Οποια αλλη συμβουλη δεκτη!

Εχω την εντυπωση απο τη ζωντανια του οτι κατα βαθος με ευγνωμονει που μπηκε σε πιο ευρυχωρο κλουβι!
 
Εχω την εντυπωση απο τη ζωντανια του οτι κατα βαθος με ευγνωμονει που μπηκε σε πιο ευρυχωρο κλουβι!
Το μόνο σίγουρο! Μου θυμίζει πολύ τον Ροζαλίτο μου την western rosella μου. Έχει το ίδιο παιχνιδιάρικο και γλυκό μάτι.
 
Να τον χαίρεσαι για πολλά χρόνια και να έχει υγεία. :) Είναι πολύ τυχερό πουλάκι εκτός απο πανέμορφο. Τι τροφή σου έδωσε ο μαγαζάτορας;
 
Να τον χαίρεσαι για πολλά χρόνια και να έχει υγεία. :) Είναι πολύ τυχερό πουλάκι εκτός απο πανέμορφο. Τι τροφή σου έδωσε ο μαγαζάτορας;
Το κλουβι του ειχε μονο ηλιοσπορο μαυρι. Εμενα μου εδωσε χυμα... λες κ απο αυτη ετρωγε. Του εχω παρει συσκευασμενη και θα τη βαλω σταδιακα στην αλλη ταιστρα.
 
Να τον χαίρεστε και να περάσετε ωραίες στιγμές μαζί 😉!
κανει λιγους ηχους και επισης εσκουζε σαν να καλει καποιον.
Πάντα θα το κάνει αυτό... Όλοι οι παπαγάλοι το κάνουν ιδίως τα πρωινά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Του εχω παρει συσκευασμενη και θα τη βαλω σταδιακα στην αλλη ταιστρα.
ΜΠΡΑΒΟ ΜΙΡΑΝΤΑ.. ΜΠΡΑΒΟ - ΜΠΡΑΒΟ - ΜΠΡΑΒΟ! 👍DΝα σου ζήσει! Να τον προσέχεις και με το καλό να του βρεις και ταίρι! Με συγκίνησες πάρα πολύ που κατάφερες να τον σώσεις! Καταλαβαίνω πως, από οικονομικής απόψεως,όντως είναι δύσκολα για όλους, αλλά.. Βλέπεις τι μπορεί να κάνει η ριμάδα η καρδιά;

και όπως πολύ σωστά μας γράφεις.. ΜΟΝΟ ΣΥΣΚΕΥΑΣΜΕΝΗ ΤΡΟΦΗ! (maria speaking..)👍D
 
Από τ' άλλα τα τέσσερα σκυλιά δεν πήρες κανένα;
 
Από τ' άλλα τα τέσσερα σκυλιά δεν πήρες κανένα;
Οχι... Τα 2 πηρε η αδερφη μου, το 3ο το κυνηγοσκυλο το εχει ο μπαμπας και τον μονακριβο μο δεν ηθελα να τον κλεισω σε ενα σπιτι χωρις κηπο.
 
Να σου ζήσει Μιράντα.
Είναι πανέμορφος και θα συμφωνήσω πως δείχνει μικρό ηλικιακά.
Πολύ τυχερός ο Ρίκο, που βρήκε τέτοια μαμά.
Καλή συνέχεια, μένουμε συντονισμένοι για ενημέρωση...
 
Εύχομαι τα καλύτερα σε όλους σας! Είθε η συμβιωση με τον Ρίκο να είναι ήρεμη, αρμονική, γεμάτη όμορφες μελωδίες! Και μην ξεχάσεις... Μετά την εκτεταμένη παρατήρηση οφείλεις να γράψεις και ένα άρθρο σχετικό. Νομίζω πως είσαι η πλέον αρμόδια!
 
Εύχομαι τα καλύτερα σε όλους σας! Είθε η συμβιωση με τον Ρίκο να είναι ήρεμη, αρμονική, γεμάτη όμορφες μελωδίες! Και μην ξεχάσεις... Μετά την εκτεταμένη παρατήρηση οφείλεις να γράψεις και ένα άρθρο σχετικό. Νομίζω πως είσαι η πλέον αρμόδια!
έχει απόλυτο δίκιο η Τζωρτζίνα,Μιράντα! από σένα και μαζί με σένα.. Θα μάθουμε όλοι για αυτό το πανέμορφο ζουζούνι και την ράτσα του!
 
Back
Top