Αναπαραγωγή Σήμερα βρήκα και τους 4 νεοσσούς μου νεκρούς

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikolina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nikolina

PB Member
Εγγραφή
23 Ιουν 2020
Μηνύματα
424
Πόλη
Κεφαλονιά
Καλημερα, σήμερα βρήκα και τα 4 μικρά μου νεκρα, είχαν σκάσει την Παρασκευή, η μάνα καθόταν πάνω τους κανονικά όλη μέρα, τα τάιζαν συχνά και βοηθούσε και ο πατέρας.
Έψαξα τη φωλιά αλλά δε βρήκα να έχει ψείρα. Κάθε μέρα απ όταν βγήκαν τους έβαζε; αυγό.
Μπορείτε να μου πειτε τι μπορεί να είναι;
Ήταν τα πρώτα που έβγαλα με τόση αγωνία και πολυ στεναχωρηθηκα..
 

Συνημμένα

  • 1-41466.webp
    1-41466.webp
    26,4 KB · Προβολές: 42
  • 2-41466.webp
    2-41466.webp
    25,4 KB · Προβολές: 43
@Nikolina λυπάμαι πολύ για τα καναρινακια σου. 😢 Συνήθως οι θάνατοι των νεοσσων στη φωλιά συμβαίνουν από βακτηριακες λοιμώξεις που προέρχονται από το πεπτικό σύστημα των γονέων που ταΐζουν τους νεοσσούς. Διάβασε εδώ: Thread 'Θνησιμότητα νεοσσών καναρινιών στη φωλιά' https://community.petbirds.gr/threads/Θνησιμότητα-νεοσσών-καναρινιών-στη-φωλιά.17669/. Πριν προχωρήσεις σε επόμενη γέννα καλό είναι να δει γιατρός το ζευγάρι σου.
 
Μήπως έδινες αυγο με το τσόφλι ή είχες στο κλουβί grit ή αμμο με κοχύλια?
Δεν υπάρχει περίπτωση να χάθηκαν 4/4 πουλιά την ίδια στιγμή από αυτό.
 
@PanagiotisAgrinio αυγό με τσόφλι μου είπαν να δίνω, κάθε μέρα από τη μέρα που σκασανε.
Από τα αλλά όχι δεν ειχα
[automerge]1616758694[/automerge]
@Elli τα έχω σε εξωτερικό χώρο, παντα, σε σημείο που δεν υπάρχουν ζώα, γατες κτλ, ουτε αρπακτικά μπορουν να κατεβουν, και χωρίς να τα πιανει αέρας,
[automerge]1616759256[/automerge]
Θεωρείτε οτι μπορει να είναι μέγαβακτήριο; έτσι μου είπαν λόγω του μωβ στην κοιλιά τους,
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Nikolina Τι να πω!Το οτι δεν ειχαν ταϊστει το αποκλειουμε γιατι φαινεται οτι ηταν ταϊσμενα!Αποκλειουμε την ζεστη σε εσωτερικο χωρο!Το αυγο το δινουμε, οταν ειναι μωρα χωρις τσοφλι, αλλα ουτε αυτο νομιζω οτι εφταιγε, γιατι χαθηκαν τα καναρινακια την ιδια στιγμη!Το μονο που μενει ειναι αυτο που σου ειπε ο @Vada
Συνήθως οι θάνατοι των νεοσσων στη φωλιά συμβαίνουν από βακτηριακες λοιμώξεις που προέρχονται από το πεπτικό σύστημα των γονέων που ταΐζουν τους νεοσσούς.

Να ακολουθησεις στην συνεχεια αυτο που ειπε ο @Vada
Πριν προχωρήσεις σε επόμενη γέννα καλό είναι να δει γιατρός το ζευγάρι σου.

Λυπαμαι για τις απωλειες σου!Σε καταλαβαινω απολυτα 😢
 
αυγό με τσόφλι μου είπαν να δίνω
μπορει να είναι μέγαβακτήριο; έτσι μου είπαν
Ποιος τα είπε αυτά;

Καταρχάς, όταν ταΐζουν οι γονείς δεν δίνουμε αυγό με το τσόφλι ούτε άμμο ούτε οτιδήποτε άλλο δεν μπορούν να χωνέψουν τα μικρά πουλιά σε αυτήν την ηλικία. Δίνουμε μόνο αυγό - αυγοτροφή και σπόρους στους γονείς.

Τα δύο πουλάκια στην πρώτη φωτογραφία είναι εντελώς ατάιστα.

Η φωλιά πώς ήταν, καθαρή ή λερωμένη από διάρροια των πουλιών;
 
@Stavros αν δείτε αυτή τη φωτογραφία είναι όλα φαγωμένα, το ένα μου έκανε εντυπωση που έχει ένα μαυρο πισω στο κεφάλι του.
Και η φωλιά φαίνεται καθαρή, μόνο αυτή την κιτρινίλα, αλλά δεν έχω εμπειρία, δεν ξέρω,
[automerge]1616763677[/automerge]
@Nikolina για το αυγό με το τσόφλι την πρώτη μέρα το έδωσα χωρίς, αλλά είμαι σε μια σελίδα στο φβ που λένε για καναρίνια και εκεί γράφουν ότι δεν υπάρχει προβλημα, μα να είναι από αυτό, 7 ημερών πουλια; δεν έπρεπε να είναι νωρίτερα;
 

Συνημμένα

  • IMG_20210326_145809.webp
    IMG_20210326_145809.webp
    28,2 KB · Προβολές: 46
  • IMG_20210326_145824.webp
    IMG_20210326_145824.webp
    32,8 KB · Προβολές: 47
  • IMG_20210326_145910.webp
    IMG_20210326_145910.webp
    122,8 KB · Προβολές: 49
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Αυτοί που σου είπαν στο facebook ότι δεν πειράζει το τσόφλι μπορεί να μην γνωρίζουν(δεν το λέω για κακία)
 
αν δείτε αυτή τη φωτογραφία είναι όλα φαγωμένα
Ναι εδώ φαίνεται, έχουν ταϊστεί.

Οι γονείς σε τι κατάσταση είναι; Η κανάρα καθόταν στη φωλιά κανονικά;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@Stavros κανονικά καθόταν, συνέχεια, έβγαινε μόνο για να φαει και όταν γυρνουσε πριν να καθίσει παντα τα ταιζε. Εκεί τη βοηθούσε και ο αρσενικός. Αυτό που μου έκανε εντυπωση είναι ότι 2 μέρες η θηλυκια έβγαινε και βρεχοταν από την ποτιστρα και προχτές της έβαλα μπανιέρα. Και φοβήθηκα ότι μήπως έκατσε πανω με υγρασία και σκοτώθηκαν, μπήκε λίγο μέσα στη μπανιερα αλλά δεν έκανε όπως παλιά που έξυνε τα φτερά και αυτά, άνοιξαν τελείως από κατω τα φτερά της που ήταν βρεγμένα και φαινόταν η κοιλιά της όλη και την επιασα και την έβγαλα φωτογραφία αλλά είναι μια χαρά. Θεώρησα ότι μπορεί από αδυνάτισμα να ήταν έτσι.. Λόγω κούρασης με τη φωλια
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Η γνώμη μου. Tέσσερα πουλάκια νεκρά μαζί, δεν είναι απο κάποια απο τις γνωστές ασθένειες. Ούτε απο ψείρα. Ουτε απο τάϊσμα. Δυό πράγματα μπορεί να "στείλουν" πουλάκια σ' αυτή την ηλικία ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ . Είτε παγώσανε επειδή δεν κοιμήθηκε το βράδυ η κανάρα στην φωλιά, είτε έπαθαν μια σοβαρή δηλητηρίαση.
 
@mgerom το αυγό το βγάζω στο 4ωρο που μου εχουν πει, χτες πρεπει να έμεινε 5 ώρες γιατί άργησα να γυρίσω να τους το βγάλω, υπάρχει περιπτωση να είναι από αυτό;
 
Είτε παγώσανε επειδή δεν κοιμήθηκε το βράδυ η κανάρα στην φωλιά, είτε έπαθαν μια σοβαρή δηλητηρίαση.
Το πιο πιθανο ειναι αυτο και θα συμφωνησω και γω,γιατι τα πουλακια και ταισμενα ειναι και φαινομενικα ηταν σε καλη κατασταση!Καμια φορα απο τον ενθουσιασμο μας ενοχλουμε σε μεγαλο βαθμο τα πουλακια με το αναλογο κοστος και σας μιλαει καποιος που την εχει πατησει το ιδιο στο παρελθον!
 
Back
Top