Αναπαραγωγή Σήμερα είχαμε το τέταρτο αυγουλάκι

lost_beauty

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιουλ 2008
Μηνύματα
87
Πόλη
Τρίκαλα
Γεια σας και πάλι! Θυμάστε που σας ρωτούσα πότε θα κάνουν τα μπάτζι μου αυγά; Σήμερα είχαμε το τέταρτο. Η θηλυκιά κλωσσά κανονικά, ο αρσενικός την τα'ί'ζει, ανησυχώ όμως που μπαίνει κι αυτός στη φωλιά και μετακινούνται τα αυγουλάκια, κυλάνε και τα κοιτάω κάθε μέρα μήπως έφυγαν απ'τη λακουβίτσα της φωλιάς κ δεν κλωσσήσει κάποιο. Ένα σήμερα είχε κυλήσει... Το έσπρωξα λίγο μέσα στη λακουβίτσα.Ανησυχώ που είναι κ σκοτάδι στη φωλιά κ δε βλέπει τ αυγά κ δεν τα κλωσσήσει καλά κ τα κλουβιάσει. Είναι αρχάριοι, κι εγώ το ίδιο κ τα παρακολουθώ για να πάνε όλα καλά. Καμιά ιδέα;
 
Ξερουν τι κανουν. 😉 Δε χρειαζεται να βαζεις τα χερια σου στη φωλια και να μετακινεις τα αυγα ασκοπα. Αυτη ξερει καλυτερα απο εσενα σε ποια θεση πρεπει να ειναι τα αυγα της. :D

Οι φωλιες των παπαγαλων ετσι ειναι στο σκοταδι. :)
 
Έχει δίκιο ο Ανέστης.. Όσον αφορά την αναπαραγωγή, είναι ένα ενστικτό που ξέρουν καλά να ακολουθήσουν!
 
Ουφ ανακούφιση! Ευχαριστώ παιδιά, μου φεύγει ένα βάρος.Α κ κτ άλλο. Πριν κάτι ώρες τα είδα πάλι να ζευγαρώνουν. Σημαίνει τπτ αυτό ή χαλαρά;
 
Γεια σας και πάλι! Θυμάστε που σας ρωτούσα πότε θα κάνουν τα μπάτζι μου αυγά; Σήμερα είχαμε το τέταρτο. Η θηλυκιά κλωσσά κανονικά, ο αρσενικός την τα'ί'ζει, ανησυχώ όμως που μπαίνει κι αυτός στη φωλιά και μετακινούνται τα αυγουλάκια, κυλάνε και τα κοιτάω κάθε μέρα μήπως έφυγαν απ'τη λακουβίτσα της φωλιάς κ δεν κλωσσήσει κάποιο. Ένα σήμερα είχε κυλήσει... Το έσπρωξα λίγο μέσα στη λακουβίτσα.Ανησυχώ που είναι κ σκοτάδι στη φωλιά κ δε βλέπει τ αυγά κ δεν τα κλωσσήσει καλά κ τα κλουβιάσει. Είναι αρχάριοι, κι εγώ το ίδιο κ τα παρακολουθώ για να πάνε όλα καλά. Καμιά ιδέα;

Με το καλο να τα δεις κ να εκκολαπτονται.Απ οτι λες, επεσες σε καλο ζευγαρι, κ μ αυτο συνηθως εννοω καλο αρσενικο.Αφου με το καλο εκκολαφθει κ το τριτο αυγουλακι ενδεχεται ο αρσενικος, αν ειναι μουρνταρης κ θελει ναα ξαναζευγαρωσει η απο απλη περιεργεια, να προσπαθει να μπει στη φωλια κ η θηλυκια να μην τον αφηνει(να φωναζει). Σε εμενα συνεβη να πετυχω τοσο καλο ζευγαρι που κ τα δυο κλωσσουσαν τα αυγα, ενω τωρα εχω ενα ζευγαρι που το θηλυκο δεν ηθελε ουτε να τον δει αφου βγηκε κ το 3ο μικρο. Επιπλεον, ακουγα ταραχες στο ενδον της φωλιας κ ειδα τη θηλυκια με αιματα στο κεφαλι κ χτυπημενο κ κλεισττο το δεξι ματι.Αποτελεσμα, ο αρσενικος πηρε δρομο κ για 2 μηνες εβλεπε απο μακρια την κουκλα κ δε μπορουσε να την πλησιασει. Ετσι πυρωσε πιο πολυ κ τη βατεψε καλυτερα την επομενη φορα. Οσο ομως κλωσσα αυγα η θηλυκια τον χρειαζεται τον αρσενικο. Οταν με το καλο ερθει εκεινη η ωρα(σε 22 μερες μεσο ορο) τα ξαναλεμε:D

Υ. Γ. Οταν βγουν τα μικρα θα μοιαζουν σαν τα δικα μου στη φωτο του προφιλ μου, μετε απο 2 εβδομαδες
 
Με το καλο να βγουν και τα μικρα φιλε. Στη φωλια ειχες βαλει υλικο η οχι;:)
 
Τους ειχα βαλει νημα, αλλα το πεταξαν ολο εξω,το ηθελαν χωρις υλικο🙄Ευχαριστω για τις ευχες!
 
γεια σου κ απο μενα..
αντε με το καλο.. συμφωνω με τα προηγουμενα μηνυματα, να σου πω ομως και κατι αλλο που ισως σε βοηθησει. Εγώ βεβαια δεν ειχα ποτε ζευγαρι καποιου τετοιου ειδους πουλιου αλλα ειχα και εχω ενα σωρο αλλα πουλια και εδω και 10 χρονια τα παρακολουθω και τα βοηθω στην εκολαψη τους.. Να ξερεις πως αυτη καταλαβαινει ποιο απο τα αυγα μπορει να εχει κλουβιασει και το βγαζει μονη της στην ακρη η το πετα εξω, μην τηζορισεις να το βαλει παλι μεσα και μην προσπαθησεις εσυ γιατι μπορει να το σπασεις. επισης να ξερεις πως ενω ειναι μια χαρα τα αυγα και ζωντανα μεσα τα πουλακια εαν τυχων και σπασει καποιο κλουβιο η παει καποιο μυκροβιο η μυκητας τοτε θα πεθανουν και τα υπολοιπα.. Παρόλα αυτα όταν με το καλο σου βγούν τα μικρα, απομάκρυνε τον αρσενικο διοτι απο ζηλεια η επιδη θα θελει παλι ζευγαρωμα θα σου χτυπα τα μικρα..
ελπίζω να σου είπα κατι χρησιμο..
 
να ξερεις πως αυτη καταλαβαινει ποιο απο τα αυγα μπορει να εχει κλουβιασει και το βγαζει μονη της στην ακρη

Eπισης, οταν με το καλο φτασει η ορισμενη απ το Θεο ωρα να εκκολαφθουν τα αυγα, ειτε ειναι κλουβια ειτε γονιμοποιημενα, η θηλυκια θα βοηθησει σπαζοντας ελαφραα το τσοφλι. Ετσι θα σιγουρευτει αν ειναι κλουβιο η θα βοηθησει το μικρο να βγει εξω. Παρακολουθωντας μια γεννα εως την εκκολαψη, κ ιδιως αν ειναι η 1η σου γεννα, παιρνεις πραγματικα μια ιδεα απ το θαυμα της ζωης...
 
Αυτο το θεμα το εχουμε συζητησει πολλες φορες στο φορουμ για τα κλουβια αυγα... Τοτε γιατι τα θηλυκα που εχουνε ολοκληρες γεννες κλουβιες συνεχιζουν και κλωσσανε; Γιατι τα γεννανε αρχικα αφου θα ειναι κλουβια; 😕

Τα πουλια δεν διαθετουν τα μεσα για να ξερουν εαν τα αυγα ειναι κλουβια η οχι.
 
Αγαπητε Φοίβο
κοιταξε, δεν γεννιουνται κλουβια, απλα μπορει να γεννηθουν χωρις"σπορο" η απλα να πεθανουν απο καποιον αλλο αγνωστο λογο π.χ να χτυπηθουν και να τρανταχτουν...η απο καποιο μικροβιο να μολυνθουν και να κλουβιασουν τοτε..
φιλικα Γεωργία
 
δεν γεννιουνται κλουβια, απλα μπορει να γεννηθουν χωρις"σπορο"

Signomi gia tous "Argostrofes" san emena. Pou einai i diafora sta Kloubia ayga kai ta ayga xoris sporos ;

Kai i thiliki katalabenei tin diafora sta ayga mono an ksekkinisoune na stegnonoune meza, tote alasoune ta ayga to baros tous kai i thiliki otan tous girisi meza stin folia katalabenei tin diafora, kai tous balei sto akri. An den stegnonoune den katalabenei tipota i thiliki.
 
κι ομως εχει μεγαλη διαφορα αλλα οντως δεν καταλαβαινεις.. η διαφορα ειναι πως κλουβιο ονομαζεται ενα αυγο οταν σαπισει, χαλασει, κλπ. κλουβιο μπορει να ονομαζεται και το αυγο που ειχε πουλι μεσα και πεθανε αλλα και το αυγο που εξ αρχης δεν ειχε πουλι αλλα χαλασε "σαπισε" στη συνεχεια με τη ζεστη που ειχε κατα το κλωσημα... Καταλαβες;
φιλικα Γεωργία
 
Georgia, prepei na grafeis ena grama stis eteries pou tiponoune ta leksika. Sto Pons, theleftea ektiposei : Kloubio = Keno.
Ala sigura otan grafeis ta alasoune. Signomi se olous pou pisteba aftous kseroune.
 
Εγώ ποτέ μου δεν έβγαλα τον αρσενικό πάντως και δεν είχα κανένα πρόβλημα ποτέ με τη γέννα και τα μικρά.. Η θηλυκή ήταν αυτή που μια φορά μου τσίμπησε τον μικρότερο μου νεοσσό..Αλλά μια φορά στις τόσες γέννες μου!
 
Τελικά μείναμε στα τεσσερα αυγουλακια. Είναι η δεκατη μερα που κλωσσαει. Παρατηρώ ότι τώρα βγαίνει λίγο πιο συχνά απ'τη φωλιά και ζευγαρώνει με τον αρσενικό.Φοβάμαι μήπως οδεύουν για δευτερη γεννα κι ακομα δεν εκκολαφθηκαν τα αυγα και φοβαμαι μηπως τα παρατησουν. Ειναι φυσιολογικο που ζευγαρώνουν τώρα;
 
Back
Top