Αναπαραγωγή Σήμερα είχαμε το τέταρτο αυγουλάκι

Να σου ζησουν, με το καλο και τα υπολοιπα! Οταν λες:μου εδωσαν κιτρινες βιταμινες, φανταζομαι συσκευασμενες, ετσι;
 
lost beauty, με το καλο. Μετα απο μια ββδομαδδα αφοτου γεννηθηκε κ το 2ο βαζε ενα καλα σφικτο αυγο(εγω βαζω το να μισο τη μια μερα κ το αλλο την επομενη)σε μια αυγοθηκη. Να το αλλαζεις απαραιτητως καθε μερα, γιατι παραπανω αρχιζει να μυριζει εντονα κ μαλλον γινεται δηλητηριο(λεμε τωρα). Οσο για τον αρσενικο, σου τυχε πραγματι καλος μπαμπας, δεν ειναι ολοι ετσι. Να προσεχεις το ζευγαρακι αυτο καλα! Ταιριαξε καλα κ θα σου δωσει καλες γεννες.

Φιλικα
 
Ευχαριστω πολυ παιδιά! Πριν 2 ωρες γυρισα και ετρεξα να δω τι κανουν.Λοιπον παρατηρησα κτ που με ανησυχει πολυ. Η θηλυκια οταν βγαζει το κιτρινο υγρο-φα'ι' για να τα'ι'σει τα μωρακια, μολις που τρωει μια σταγονιτσα το πουλακι κ αρχιζει να τσιριζει(νομιζω πεινανεκαι οι προλοβοι φαινονται αδειοι)παει ο αρσενικος και τρωει το υγρο απ'το στομα της θηλυκιας και η θηλυκια τα'ι'ζει αυτον... Υστερα ταιζει αυτος τη θηλυκια κ παλι το αντιστροφο, αυτο γινεται εδω και πολυ ωρα και τα πουλακια δεν εχουν ταιστει ακομη. Ειναι φυσιολογικο; Μηπως προσπαθουν να αλεσουν το φαι οσο καλυτερα γινεται για να τους το δωσουν; Χτες παντως ειχαν γεματους προλοβους...
 
Πιστευω οτι δεν ειναι κτ σημαντικο, αφου χθες ειχαν γεματα στομαχακια! Τωρα, αν ο αρσενικος ειναι παλιμπαιδιστης,τι να πω;:D. Δε νομιζω παντως οτι πρεπει να ξεχωρισεις το αρσενικο, αφου το θηλυκο τον δεχθηκε στη φωλια!

Φιλικα!
 
Na taisei o arsenikos tin thiliki, einai kanonika, den einai kati periergo. Na taisei omos i thiliki ton arseniko afto den einai kanonika. Na sou po tin alithia afto den ixa mexri tora.

Kanonika prepei na einai giamata i prolobei apo tous mikrous. Prepei na prosexeis gia na taisoune ta mikra an den taisoune prepei na perneis ta metra sou.
 
Παιδια εχω μεγαλη στενοχωρια. Μολις πριν λιγο ειχα και τριτο πτωμα μωρακι μπατζι... Μονο ενα εμεινε,το μεγαλυτερο,5 ημερων και εχω απογοητευτει, δεν ξερω τι φταιει... Μηπως επειδη τη φωλια την εχουν καταλερωσει και τα αυγα ηταν λερωμενα; Το ζευγαρι λερωσε παντου, δε φταιω ελπιζω, αχχ και η φωλια ειναι αδυνατο να καθαριστει με αυτους μεσα ολη μερα και το μωρο, δοκιμασα πριν να βαλω μια λωριδα χαρτι στη φωλια να ειναι στα καθαρα και κατατρομαξαν κι αρχισαν να φωναζουν και δε μ'αφηναν να τη βαλω... Τα πτωματα παντως δεν ειχαν εντελως αδειους προλοβους, ειχαν λιγο φαι μεσα. Το τελευταιο το κοιταξα το απογευμα και ηταν μια χαρακαι μετα απο 3 ωρες ξανακοιταξα κ ηταν πτωμακαι η μανα του προσπαθουσε να το σκεπασει και δε μ'αφηνε να το παρω και το τσιμπουσε να ξυπνησει, την ειχα δει να το τα'ι'ζει μια μερα, απογοητεύτηκα εντελως☹
 
Ίσως το πρόβλημα να είναι ακριβώς το ότι δεν ήταν εντελώς γεμάτοι.. Οι πρόλοβοι πρέπει να είναι ΦΟΥΛ γεμάτοι! Αυτό εξηγεί τουλάχιστον κατ' εμένα ότι επιβίωσε το μεγαλύτερο..
 
Ωχχχχ! Πρεπει να ειναι φουλ γεματοι; Σημερα μονο του μεγαλου ηταν φουλ,του αλλου ειχε λιγο φαι. Δεν το ηξερα! Παντως ενα που βγηκε απ'το αυγο προχτες και πεθανε την ιδια μερα,ισως λιγες ωρες μετα, ειχε λιγο φαι στον προλοβο(δεν ξερω μαλλον κροκο απ'το αυγο) οταν το βρηκα ψοφιο, αρα ισως στη δικη του περιπτωση να μην εφταιγε αυτο, αφου τη μερα που βγαινουν απ'το αυγο δε χρειαζονται φα'ι'. Και
 
Την επομενη φορα, αν υπαρξει, τι πρεπει να κανω για να μην πεθανουν; Πολυ στενοχωριεμαι...☹Καπου διαβασα οτι πρεπει να τα'ι'ζονται 4 φορες τη μερακαι πρεπει να αδειασει εντελως ο προλοβος για να ξαναταιστει και να ξαναγεμισει αλλιως πεθαινει, δεν ξερω αν ισχυει, λετε γι'αυτο να πεθαινουν;
 
Να βγουνε πουλακια με το καλο. Προσπαθησε να μην αγγιζεις τα αυγα γιατι υπαρχει περιπτωση να τα μεταδωσεις εσυ καποιο νοσημα. Οσο για την μετακινηση των αυγων αυτο αφησετο πανω τους. Ολα τα πουλακια μετακινουν τα αυγα τους. Παρατηρησετα οσο θελεις αρκει να μην τα αγχωνεις.
 
Αν δεν τα ταίσεις εσύ και τα αφήσεις στη μοίρα τους δεν θα επιβιώσουν σίγουρα. Πάντα η φύση φροντίζει με τον έναν ή τον άλλο τρόπο να βγουν και να επιβιώσουν τα ικανότερα και τα ισχυρώτερα, καλώς ή κακώς.. Αν σε παρηγορεί και εγώ στην πρώτη μου γέννα, από τα 9 αβγά, βγήκαν τα 6 και επιβίωσαν τα 2.. Ήμουν και εγώ αρχάρια τότε και δεν ήξερα. Για το πώς να τα ταίζεις δεν ξέρω σίγουρα γιατί δεν το έχω κάνει ποτέ οπότε δεν μπορώ να σου μιλήσω εκ πείρας και πλέον δεν έχω γέννες..☹
Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό για τον πρόλοβο, αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι πρέπει να τα ταίζεις με τη σύρριγκα και να τους δείνεις από μια μόνο πλευρά..
 
Εδώ στα βίντεο μπορείς να δεις πώς ταϊζονται οι νεοσσοί..

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Καλή επιτυχία:)
 
Afto pou sou grafo tora einai i GNOMI mou. Ti tha kaneis esei, apofaseis mono sou.

1. Den einai kanonika na kathete o arsenikos oli mera me tin thiliki sti folia. Kai den einai katholou kanonika na einai i folia gamato me kotsilies. Mono ta mikra kanoune meza.
Ego stin thesi sou tin epomenei fora, otan i thiliki ekane ola ta ayga kai klossai ta xorisa ton arseniko kai ton ebala se mia klouba dipla, gia na min bori na pai stin folia.

2. An katalabenoume i thiliki den taisei kala, boithame tis protes 7 meres kathe 2 ores kai taisoume ta mikra. Apo 11.00 ora to bradi mexri 6.00 to proi den taisoume, gia na adiadi to prolobo kai min mouxliasei i trofi meza sto prolobo. Pos tha gini to taisma blepeis sto youtube tis Myriam.

3. Tin crema kanoume kathe 2 ores fresko gia na min xalai. Tis protes 7 meres i crema sfiaxnoume 1:7 (1 merida skoni:7 merides nero), to nero exei tin thermograsia peripou 35 bathmous.

4. I kotsilies ton mikron prepei na einai kathara sto skethio kotsilion, an den blepoume kotsilies ala na ginete i folia siga siga leromenei mipos exoune ta mikra diaria kai xanoune yperboliki ygrasia. Afta ta mikra pethenoune poli grigora, stis protes 5-6 meres, giati stegnonoune. Tote prepei na pame stin thiliki sto piniatro na psaksei me kultures apo tis kotsilies gia arostia stin thiliki pou metaferounde sta mikra. Gia na sosoume ta mikra an exoune diaria einai apithanon.
 
Δεν ξερω αν βοηθαει, αλλα η θηλυκια βγαινει μια φορα τη μερα, κανει μια τεραστια κοτσιλια και ξαναμπαινει στη φωλιακαι απ'ο,τι παρατηρω δεν εχει διαρροια. Μπορει να μην εχει διαρροια και να εχουν τα μωρα;Δλδ να ειναι μονο φορεας; Ο αρσενικος κανει κανονικες μικροσκοπικες κοτσιλιες οπου βρει αρα δε νομιζω να πολυκρατιεται οταν ειναι μεσα στη φωλια, βλεπω κτ μικρες στερεες βρωμιες μεσα στη φωλια, δεν ξερω ποιανου ειναι αλλα επισης βλεπω οτι τις τρωνε,τωρα αυτο ειναι φυσιολογικο;Δε νομιζω. Λετε γι'αυτο να πεθαινουν τα μωρα; Τα ταιζουν βρωμιες; Α επισης jay ποτε δεν αγγιξα τα αυγα με τα χερια. Τα μωρα οταν τα βρηκα ψοφια, ειχαν σκουρα κοιλια, πρασινομπλε, σαν κτ απο μεσα απ'την κοιλια να ειχε χαλασει και η κοιλια τους οταν την επιασα ηταν σα στεγνη.
 
Back
Top