Αναπαραγωγή Σήμερα είχαμε το τέταρτο αυγουλάκι

Τελικά μείναμε στα τεσσερα αυγουλακια. Είναι η δεκατη μερα που κλωσσαει. Παρατηρώ ότι τώρα βγαίνει λίγο πιο συχνά απ'τη φωλιά και ζευγαρώνει με τον αρσενικό.Φοβάμαι μήπως οδεύουν για δευτερη γεννα κι ακομα δεν εκκολαφθηκαν τα αυγα και φοβαμαι μηπως τα παρατησουν. Ειναι φυσιολογικο που ζευγαρώνουν τώρα;

Τον κανουν δυστυχως αυτο! Και τα δικα μου παρολλο που γεννησαν τα βλεπω καμια φορα το ενα πανω στ αλλο! Αλλα μπορει να ξανακανουν αυγα μπορει και οχι! Αυτα ξερουν! 🙄εφοσον εισαι στην δεκατη μερα δεν κανεις μια ωοσκοπηση μηπως κλωσσανε τζαμπα;
 
Δεν εχω ιδεα πως το κανουν αυτο με το φακο. Δε θα ανησυχησει παρα πολυ αν μπει και δει να λειπει εστω ενα;Φοβαμαι μην τα σπασω, ειναι τοσο μικροσκοπικα και ευθραυστα κι εγω ψιλοεχω τρυπια χερια.
 
Δεν ειναι αναγκη να βγαλεις τα αυγα απ τη φωλια. Το λιγο σκοτος που εχει μεσα βοηθα πιο ευκολα να φφανει το εσωτερικο του αυγου. Επιπλεον, ο φακος αυτος εχει μια λεπτη κ μακρια προεκταση η οποια μπορει ανετα να φτασει απ εξω στον πατο του κλουβιου.
Θα σου πω τι συνεβαινε με μενα.Αν κανει κ αλλα αυγα, λιγες πιθανοτητες εχουν.Αν εχουυν βγει τα προηγουμενα μικρα, θα τα κλωτσαν κ η θηλυκια θα εχει ακομα μερος της προσοχης της στα μικρα...
 
Θα παρεις τον φακο και θα τον βαλεις πανω στο αυγο! Η λιγο πιο μακρια! Και βεβαια αν τα παρεις να κανεις ωοσκοπηση θα αναστατωθει! Δες αυτο το βιντεο για να καταλαβεις αν ειναι γονιμα τα αυγα!
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
. ειναι πολυ ευκολο! Αν ολα ειναι καλα θα δεις και το εμβρυο να κουνιεται!
 
Θελει ειδικο φακο;Εχω ενα μικρο αλλα θαυματουργο με 17 λαμπακια αλλα δεν ειναι ειδικος.
 
Πρεπει να ειναι πολυ συγκινητικο θεαμα. Τη θηλυκια πως την απασχολεις να κατσει λιγο εξω ειναι το προβλημα με τον παραμικρο θορυβο ή κινηση τρεχει στη φωλια κ τα σκεπαζει..
 
Ειναι οντως! Αλλαξε την τροφη που χεις τωρα βαλε και κανενα φρουτο και θα βγει! Εσυ ομως μην την πιεσεις ντε και καλα να τα δεις! Γιατι μπορει να σου ρθει και κανα δυνατο τσιμπημα και να μην το περιμενεις!(ειναι και δυνατο την θηλυκιας):D
 
Τους εδωσα μηλο πριν κ βγηκε αλλα μονο για ελαχιστα δευτερολεπτα. Γενικα ακομα και οταν βγαινει δεν παει να φαει, απλα ξεκουραζεται και περιμενει απ'τον αρσενικο να την τα'ί'σει. Κι ο αρσενικος ολη μερα τρωει απορω που το βαζει ισως ειναι απ'το αγχος που θα γινει πατερας. Το ξερω για το δαγκωμα της θηλυκιας, με εχουν τσιμπησει 2-3 φορες, οχι η δικια μου, ποναει πολυ χιχι
 
Σε μια βδομαδα περιμενουμε το πρωτο μας πουλακι μπατζι.Αλλα διαβασα κτ που με ανησυχησε, οτι οι γονεις τα'ί'ζουν μονο το πρωτο ή τα 2 πρώτα μωρα και υπαρχουν περιπτωσεις που τα μωρα πεθαινουν απο ασιτια. Υπαρχει τροπος να καταλαβω αν δεν τα'ί'ζονται όλα και να επεμβω με κρεμα; Τωρα θα μου πειτε ωπα ακομα δε βγηκε το πρωτο πολυ δε βιαζεσαι, αλλα απλα δε θελω να χανονται ζωουλες οταν μπορουν να σωθουν, απλα επειδη δεν εκανα τπτ.Ακομα και μια ζωουλα για μενα εχει πολλη σημασια και αν περνα απο το χερι μου θα αγωνιστω να σωθει. Εχετε καμια ιδεα;
 
Otan exeis ta mikra, tin proti mera zoune akoma apo to kroko pou trabane meza sti kilia tous. Apo tin defteri mera prepei na elenksis kathe mera ta mikra meza stin folia. Se afto ton elenxo boris na blepeis poli efkolo o prolobos tous mikrous einai giamato i oxi. An blepeis sinexio to prolobo adeio, prepei na taiseis me Crema. Den einai diskolo min anxonese.
 
Εκανες τελικα ωοσκοπηση και ειναι γονιμοποιημενα τα αυγα;
 
Edo akoma mia fotografia me ena Papagalaki 4 meron, giamato to prolobo, taismenei apo tin mana.
 

Συνημμένα

  • Kropf-voll.webp
    Kropf-voll.webp
    6 KB · Προβολές: 74
Οχι δεν εκανα ωοσκοπηση. Ειναι αδυνατο να ξεγελασεις τη θηλυκια με το παραμικρο θορυβο μπαινει στη φωλια και καθεται εκει ωρες, αν βρω την καταλληλη στιγμη θα το κανω. Η φωλια οταν ανοιγει κανει θορυβο, εχει κι ενα συρματακι που πρεπει να τ ανοιξεις και καταλαβαινει τον ηχο, ειναι σαν τον ηχο που κανει αυτη οταν σκαλιζει μεσα στη φωλια και νομιζει οτι ειναι καποιος μεσα και τρεχει μεσα με αγριες διαθεσεις χεχε. Ετσι φαινεται ο προβολος;Φοβερο! Δεν ειχα ιδεα οτι ειναι τοσο προφανες. Κι οταν ειναι αδειος ειναι σαν σακουλακι που κρεμεται αδειο;
 
Den kremete san sakoulaki. O prolobos einai apo derma fouskonei otan einai giamato kai mikrenete otan einai adeio. Sou ebala mia fotografia, pou blepei mia fora giamato kai mai fora adeio. Distixos den eixa fotografia apo papagalakia, mono apo karderines. Ala kai sta papagalakia fenete idio, san stis karderines.
 

Συνημμένα

  • Kropf-voll-leer.webp
    Kropf-voll-leer.webp
    10,9 KB · Προβολές: 54
Γεια σας παιδιά!Έχω μεγαλη χαρα!Χτες ηταν 19η μερα που κλωσσαει κ βγηκε το πρωτο πουλακι. Και σημερα 20η μερα, το μεσημερι βγηκε το δευτερο πουλακι. Κλωσσαει αλλα 2 αυγα η θηλυκια κ ζεσταινει κ ενα πουλακι. Το αλλο πουλακι το ζεσταινει ο αρσενικος(τον κανω χαζι γιατι ειναι πολυ καλος, προχτες κλωσσουσαν απο 2 αυγα ο καθενας διπλα διπλα χεχε). Επιασα τη θημυκια να τα'ι'ζει το ενα, λιγο του εδωσε αλλα πιστευω δε χρειαζεται πολυ φαι σημερα αφου σημερα βγηκεκαι το μεγαλυτερο διπλα ειχε μια κοιλιτσα σαν μπιλια απο αεροβολο μικροσκοπικη αλλα φουσκωτη. Πρωτη φορα βλεπω τετοιο θεαμα! Μηπως πρεπει να προσεξω κτ τωρα; Α, επισης τους πηρα σουπιοκοκαλο, μια πετρα vitakraft,τους ειχα και μια γυψινη καρδια, τους πηρα τωρα και 3 μπαστουνακια, ενα μπανανα, ενα συκο κι ενα ακτινιδιο και στο πετ σοπ μου δωσαν κιτρινες βιταμινες για μωρακια. Τους εβαζα και μηλο κι αγγουρι καθε μερα, τωρα δεν τους βαζω, δεν ξερω αν κανει να δινουν στα μωρακια μην τα πιασει καμια διαρροια...
 
Συγχαρητηρια! Να σου ζησουν! Αμα μεγαλωσουν λιγο θα περιμενουμε και φωτο τους!
 
Back
Top