Σας παρουσιάζω το σταντ για παπαγάλους που έφτιαξα

nasosKE_30

PB Member
Εγγραφή
8 Ιαν 2008
Μηνύματα
778
Πόλη
Νέα Σμύρνη
σας παρουσιαζω και γω ενα σταντ που εφτιαξα. Δεν ειναι ακομα 100% τελειωμενο αλλα του αρεσει αρκετα γιατι αμεσως αρχισε να σκαρφαλώνει και να παιζει.
το βαζω εδω στα παιχνιδια γιατι μπορουμε να το δουμε και σαν παιδικη χαρα. Τα παιχνιδια μπορουμε να τα αλλαζουμε και σε ειδος και σε θεση γιαυτο εχω φτιαξει πολλα γατζακια! Αμα λυσω το θεμα με το φαγητο και το νερο που τωρα εχω βαλει προσορινα 2 κουτακια καφε,τοτε θα μπορει να μενει ολη μερα εκει και να μπαινει στο κλουβι το βραδυ μονο. Θα δουμε.

Image(234).webp Image(235).webp Image(238).webp Image(232).webp
 
Μπράβο Νάσο! Πολύ ωραίο! Έτσι θα με κάνετε να πάρω κι εγώ μεγάλο παπαγάλο :D
Πάντως φαίνεται να απολαμβάνει τη παιδική χαρά. Χαίρομαι που βρίσκεις τον χρόνο και την διάθεση και την δημιουργικότητα και φτιάχνεις πράγματα..Ζηλεύω.Χιχι.
 
Μπράβο Νάσο! Μακάρι να το απολαύσει ο Αρθούρος!
 
ανεστη για να φτιαξω τη βαση παιδευτηκα αρκετα αλλα εγινε ωραια δουλεια.
 

Συνημμένα

  • Image(214).webp
    Image(214).webp
    51,8 KB · Προβολές: 199
  • Image(215).webp
    Image(215).webp
    53,1 KB · Προβολές: 167
  • Image(217).webp
    Image(217).webp
    52,7 KB · Προβολές: 179
  • Image(229).webp
    Image(229).webp
    58,3 KB · Προβολές: 215
Νασο μπορεις ν΄ αρχισεις παραγωγη των σταντς σου! Πρώτη παραγγελία για μενα :)
 
Νάσο ωραία κατασκευή μπράβο σου. Μια ερώτηση με τις κουτσουλίες τι γίνεται;
 
γρηγορη αυτο δεν τοχω λυσει ακομα! Ακουω ιδεες.
προς το παρον εχω ενα ναιλον κατω και βαζω και καμια εφημεριδα αλλα ειναι προσορινο αυτο. Εχω μια ιδεα να φτιαξω κατι σαν ταψι απο κοντρα πλακε για νανε ελαφρυ και να το στερεωσω πιο πανω απο το πατωμα και εκει μεσα να βαζω εφημεριδες αλλα δεν ξερω πως να το κανω, ακομα ψαχνομαι.
ακουω ιδεες!
 
Θα στο πω οσο μπορώ πιο απλά μιας και δεν είσαι της δουλειάς. Φαντάσου ενα τετράγωνο με διαστάσεις 60χ60 περιμετρικα θα εχει σήκωμα 8-10 ποντους, εκτός το μπροστινό κομμάτι που θα είναι -3 πόντους πιο κοντό αλλά απο την κάτω πλευρά (για να μπαίνει το συρτάρι που θα ειναι μια λαμαρινα). Η λαμαρινα θα ειναι 2 ποντους στο ύψος της αλλά θα της κάνεις κόψιμο στο πίσω μέρος σε σχήμα U για να περνάει απο τον κορμό. Σου παραθέτω και ένα σχεδιάγραμμα για να καταλάβεις. Το μόνο μειονέκτημα θα ειναι το κενό που θα αφήσει η λαμαρίνα στο κόψιμό της αλλά μπορείς να βάλεις λίγο χαρτί ή ένα κομάτι νάυλον.
 

Συνημμένα

  • βαση.webp
    βαση.webp
    5,5 KB · Προβολές: 186
  • Like
Αντιδράσεις: BISBA
σαν βαση κλουβιου δηλ με συρταρι;δεν πρεπει να ειναι και η βαση ομως σε σχημα u οπως η λαμαρινα;και πως το στερεωνω; Κατω στο πατωμα το αφηνω;
 
Η βάση θα είναι τετράγωνη (όπως ενός κλουβιού) τον κορμό θα τον βιδώσεις απο κάτω με βίδες. Το μονο που θα έχει κόψιμο U θα ειναι η λαμαρινα για να μπαινοβγαίνει.
 
γρηγορη δεν τοπιασα.
ετσι δηλ λες; Κοκκινο η λαμαρινα και μπλε η βαση. Δηλ η βαση του σταντ να ειναι αναμεσα απο κουτι και λαμαρινα;
 

Συνημμένα

  • hgj.webp
    hgj.webp
    3 KB · Προβολές: 140
γρηγορη αυτο δεν τοχω λυσει ακομα! Ακουω ιδεες.
προς το παρον εχω ενα ναιλον κατω και βαζω και καμια εφημεριδα αλλα ειναι προσορινο αυτο. Εχω μια ιδεα να φτιαξω κατι σαν ταψι απο κοντρα πλακε για νανε ελαφρυ και να το στερεωσω πιο πανω απο το πατωμα και εκει μεσα να βαζω εφημεριδες αλλα δεν ξερω πως να το κανω, ακομα ψαχνομαι.
ακουω ιδεες!

https://community.petbirds.gr/threads/o-Πάρης-5-videos.3975/ Η βάση που έκανα εγώ στο 23 post.
 
κωσταντινε το βαρος που εχει το δικο μου δεν θα το αντεξει μια βιδα μονο με ενα παξιμαδι.
γρηγορη κοιτα πως ειναι η βαση, ειναι χοντρη.
 

Συνημμένα

  • Image(245).webp
    Image(245).webp
    71,1 KB · Προβολές: 162
  • Image(246).webp
    Image(246).webp
    62,9 KB · Προβολές: 132
Εσύ τώρα έχεις κάνει έναν σταυρό οκ? Τον αφαιρείς, και βιδώνεις τον κορμό στην βάση (πχ μια μελαμινη τετραγωνη) Περιμέτρικα τις μελαμίνης θα βάλεις φάσα 10 εκ. εκτός απο την μπροστινή πλευρά που θα ειναι κομένη η φάσα απο κατω 3-4 εκ για να περνάει η λαμαρινα. Απλα η λαμαρινα θα πρεπει να ειναι κομενη στο πισω μερος για να συρταρώνει.
 
α ετσι πες για να καταλαβω, αλλα ρε γρηγοτη θα αντεξει η μελαμινη τοσο βαρος; Και να μην γερνει κιολας; Περιεργο μου ακουγεται.
 
Ελέφαντα κρατάει αρκεί να ξέρεις να βιδώνεις 😉 Πόσο διάμετρο έχει ο κορμός (χονδρίκά)
 
Back
Top