Γενικά Σας την παρουσιαζω τη Ροζελα μου

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Σημερα αγορασα απο εκτροφεα ροζελλα.. Σας την παρουσιαζω.. Θα ηθελα οσους γνωριζουν να μου πουν την ηλικια της. Μου είπε ο εκτροφεας αλλα θα ηθελα να ακουσω εμπειρα ατομα.
 

Συνημμένα

  • image.webp
    image.webp
    18,1 KB · Προβολές: 149
  • image.webp
    image.webp
    19,8 KB · Προβολές: 144
  • Like
Αντιδράσεις: fox
Κούκλα πανέμορφη είναι Αριάδνη μου να την χαίρεσαι, τα έχουμε πει ήδη :)
Νομίζω ότι είναι λίγο παραπάνω από τριών μηνών λόγω του φτερώματος που έχει ολοκληρωθεί αλλά δεν μπορώ να πω τίποτα με σιγουριά.
 
Θα ακουσεις και άλλους ήχους ειδικά το πρωί. Οι ροζέλες μπορούν να μαθουν και ρυθμούς τραγουδιών. Βαλ' του να ακούει μουσική!
 
Nα το χαιρεσαι το νεο μελος! Εγω παροτι ειχα ροζελα δεν εχω ιδεα αν μπορεις να ξεχωρισεις οπτικα το φυλο. Ουτε την ηλικια τους.
 
Μου ειπε πως ειναι θηλυκο και 3 μηνων. Νεαρη ομως φαινεται ετσι; Εντομεταξυ το κελαηδιμα του μοιαζει περισσοτερο με κουνια που θελει λαδιασμα 😀
 
Να τον χαίρεσαι Αριάδνη μου! Είναι εξημερωμένος ή θα πρέπει εσύ να το εκπαιδέυσεις και να ασχοληθείς;
 
Οχι δεν ειναι..

Θα ακουσεις και άλλους ήχους ειδικά το πρωί. Οι ροζέλες μπορούν να μαθουν και ρυθμούς τραγουδιών. Βαλ' του να ακούει μουσική!
Δεν ειδα πριν το σχολιο σου.. Πες μου κι αλλα σε παρακαλω
 
αν μπορείς ανέβασε μια φωτογραφία να φαίνεται η πλάτη της
 
Σημερα εφαγε απο το χερι μου αγγουρακι και λιγο μαρουλι. Ηταν εκτος κλουβιου το χερι μου αλλα τα κρατουσα :).. Τον φοβαμαι γιατι εχει μεγαλο ραμφος και αν με δαγκωσειιι...

Φωτο θα περασω αυριο γιατι δεν μπηκα απο τον υπολογιστη και θα φυγω απο το σπιτι τωρα.

Μια απορια, φωτο και βιντεο που ειδα με τους συγκεκριμενους παπαγαλους το προσωπο τους εχει περισσοτερα φτερα. Γενικα τα χρωματα των φτερων ειναι πιο εντονα. Εμενα γιατι ειναι ετσι;
 
Δεν θα σε δαγκώσει αν δεν την αρπάξεις και μην την χαιδέψεις ακόμα.
Μαθε την να τρώει μπρόκολο, καρότο, μήλο. Ρώτα τον εκτροφέα τι την τάιζε;
Επίσης βάλε της μπανιέρα. Οι ροζέλες λατρεύουν το νερό. Τα χρώματα που βλέπεις θα αλλάξουν και θα γίνουν ποιο έντονα.
 
Και θα ολοκληρωθεί το πτέρωμα αλλά και στα θηλυκά το χρώμα είναι λιγότερο έντονο από το αρσενικό.
 
Αρα εμενα που ειναι αρσενικο θα εχει εντονα χρωματα.. Σε ποια ηλικια θα αλλαξει το πτερωμα; Του βαζω και ακουει αλλες ροζελες που τραγουδανε και γερνει το κεφαλι.. Εχει πλακα..

Για το μπανιο... Μεγαλο να μπαινει μεσα οπως τα καναρινια ή απλα να βρεχει το κεφαλι του;

Ακομη κατι, τον εβαλα κοντα στα αλλα παπαγαλακια και αυτα ειναι πολυ ανησυχα..
 
Back
Top