Γενικά Σε πόσες ημέρες θα μάθουν να τρώνε μόνα;

apollong1

PB New Member
Εγγραφή
31 Οκτ 2015
Μηνύματα
102
Πόλη
Λεμεσός
Για σας, μιαν μικρή ερώτηση θέλω να κάνο. Λυπών βγαίνουν τα πουλάκια από την φωλιά, μετά σε πόσες ημέρες θα μάθουν να τρώνε μόνα;
 
Αυγο αυγοτροφη και γενικα μαλακες τροφες ψιλοτσιμπανε απο την 3 βδομαδα της ζωης τους. Τωρα σπορους αφου κλεισουν ενα μηνα ζωης περιπου...Βεβαια αυτο ειναι σχετικο αφου το καθε πουλι ειναι διαφορετικο. Η συμβουλη μου ειναι να μην βιαστεις να τα απομακρυνεις απο τους γονεις τους ακομη και αν τους δεις να τσιμπολογουνε σπορους.. Επαθα και εμαθα...
 
Προσωπικά, τα αφήνω περίπου 40 ημερες με τον πατέρα τους, παρακολουθω και όταν ειμαι σιγουρος οτι τρέφονται απο μόνα τους σωστά, τότε τα χωρίζω.
 
Αυγο αυγοτροφη και γενικα μαλακες τροφες ψιλοτσιμπανε απο την 3 βδομαδα της ζωης τους. Τωρα σπορους αφου κλεισουν ενα μηνα ζωης περιπου...Βεβαια αυτο ειναι σχετικο αφου το καθε πουλι ειναι διαφορετικο. Η συμβουλη μου ειναι να μην βιαστεις να τα απομακρυνεις απο τους γονεις τους ακομη και αν τους δεις να τσιμπολογουνε σπορους.. Επαθα και εμαθα...
Ωραία. Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση σου👍)

Προσωπικά, τα αφήνω περίπου 40 ημερες με τον πατέρα τους, παρακολουθω και όταν ειμαι σιγουρος οτι τρέφονται απο μόνα τους σωστά, τότε τα χωρίζω.
Προσωπικά, τα αφήνω περίπου 40 ημερες με τον πατέρα τους, παρακολουθω και όταν ειμαι σιγουρος οτι τρέφονται απο μόνα τους σωστά, τότε τα χωρίζω.
Ωραία. Ευχαριστώ να σε καλά 👍)
 
Μπαμπόθρεφτα! 😛
Παράδοξο: την ίδια κουβέντα έχω ακούσει άλλη μια φορά στη ζωη μου απο τη γυναίκα μου για το παιδι μας:
Ε! τι θα το κάνουμε ρωτώ, κανένα μαμόθρεφτο; Κι απαντά: Μαμόθρεφτο ποτέ, μπαμπόθρεφτο είναι ήδη!
Καταλαβαίνεις, δεν είπα κουβέντα παραπάνω, αλλα ευτυχώς που η καναρα δε μιλάει, γιατι μάλλον κι αυτη τα ίδια θα λέγε.
Και για να σοβαρευτούμε: εννοειται οτι θα τα αφήσω με τον πατέρα τους και μονο. Και για να ξεκουραστεί η θηλυκια και για να μην μου τα τσουρομαδησει άμα τσιρωσει η τρίχα της. Έχω ακούσει για κάτι φρικτά ξεμαλλιασματα που κάνουν οι θηλυκές στους νεοσσούς, να μας λείπουν λοιπόν.
 
Back
Top