Φροντίδα Σε τι κλουβί να βάλω τον κότσυφά μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Andreas 3
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κατάσταση
Κλειστό.

Andreas 3

PB New Member
Εγγραφή
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
16
Πόλη
Λαμία
Παιδια θα ηθελα να μου πειτε σε τι κλουβι να βαλω τον κοτσυφα που μου αγορασε ο πατερας μου

φιλικα Ανδρεας
 
Να τον αφησεις ελευθερο εκει οπου ανηκει.
Σε κλουβι δεν θα ζησει, κι αν τα καταφερεις ειναι κριμα για το πουλι.
 
Αφησέ τον ελεύθερο... Σπίτι του είναι η φύση... Κρίμα πια να ισοπεδώνουμε τα πάντα...
 
Παιδια θα ηθελα να μου πειτε σε τι κλουβι να βαλω τον κοτσυφα που μου αγορασε ο πατερας μου
φιλικα Ανδρεας


To katalili kloubi gia tin Kotsifa einai toulaixston 2 X 1 x 2 Metro. Prepei na exei mia strossi apo xoma me ta entoma pou exei stin fisi, i katsifa psaksei ta entoma meza sto xoma.
Aftos pou exei to pouli prepei na exei toulaixston mia emperia stin ektrofei poulion, kai genika sta entomofage. I kotsifa troi mono entoma kai fruta. Kai meza stin klouba prepei na exei toulaixston ena i dio dentrakia i kapio alo mprasinada gia na bori na kribi to pouzlaki.
An to pouli den exei daxtilidi kai den einai apo ektrofei ypoferei PANTA meza stin klouba.
 
φιλε μου με ολο τον σεβασμο,θα ελεγα να τον αφησεις αν δεν εχει δαχτυλιδι.

καθε πρωι ''χαλαει τον κοσμο'' ενας στον κηπο...

χωρια αυτους που βλεπω, περνωντας με το ποδηλατο στην φιλοθεη.

κριμα δεν ειναι;

αστον να παει να παντρευτει, που λεει κ ενας ξαδερφος μου. 🙂


φιλικα
 
παιδια το πουλι ειναι εκτροφης ειναι αγοραζμενο απο μαγαζι δεν ειναι πιαζμενο απο εξω ποτε δεν θα εκανα κατι τετιο

φιλικα Ανδρεας
 
Να τον αφήσεις ελεύθερο στη φύση! Αν πρόλαβες να διαβάσεις άρθρα του PetBird σχετικά για αγριοπούλια που παράνομα "πιάστηκαν" με σκοπό να πουληθούν, θα καταλάβεις αν έπρεπε να... ενθαρρύνεις - συμμετέχεις στη διαδικασία αυτή!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
ο κοτσυφας 9ελει μεγαλο χωρο..
αγορασε ενα μεγαλο dexion παρε κ κουνελοσυτα
κ φτιαξτο μονο σου
ειχα κ εγω κοτσιφα αλλα τον εδωσα λογω ελλειψης χωρου
 
Αλεξ και προκρουστη σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια

φιλικα Ανδρεας
 
ο κοτσυφας 9ελει μεγαλο χωρο..
αγορασε ενα μεγαλο dexion παρε κ κουνελοσυτα
κ φτιαξτο μονο σου
ειχα κ εγω κοτσιφα αλλα τον εδωσα λογω ελλειψης χωρου
Τελικά είναι λάθος οι υπόλοιποι και σωστός εσύ;
Έτσι διαβάζεται η τοποθέτηση σου, να ξέρεις!
Ή μήπως κάνω λάθος;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Οχι φιλε μου ενοω οτι ο μονος που με βοηθησε στο ερωτημα μου ηταν αυτα τα παιδια και τα ευχαριστισα
 
αν ψαξεις λιγο, ευκολα μπορεις να βρεις να του αγορασεις τον... Τυπο κλουβιου που απεικονιζεται στη φωτο

με εντελως φυσιολογικο τροπο μπορει να ζησει και να ευτηχησει συγχρονως μονο εδω. Γιατι το πιθανοτερο εχεις να κανεις με ντοπιο πιασμενο πουλακι. Αν ειναι το γνωστος ειδος κοτσυφα που ζει στα μερη μας ειτε ειναι αγριο ειτε εκτροφης (με δακτυλιδι) δεν υπαρχει λογος να συνεχισουμε την εκτροφη του εντος κλουβιου.υπαρχουν αλλα ειδη που δυστυχως πια εχουν μεγαλωσει αρκετες γεννεες σε κλουβι και ειναι δυσκολο να επανακαμψουν στη φυση,ώστε να καλυψεις το χομπυ σου. Δεν χρειαζονται και αλλα. Απλα στην περιπτωση που εχει δακτυλιδι τοτε καλα ειναι να απευθυνθεις στο ΕΚΠΑΖ της αιγινας να δουν αν το πουλι ειναι σε θεση να επιστρεψει στη φυση. Αυτοι ξερουν! σε διαφορετικη περιπτωση εκεινοι θα σου πουνε τι ειναι καλυτερο για το πουλακι. Αν δεν το κρατησουν εκεινοι (εχουν ειδικους μεγαλους χωρους για χτηπημενα πουλακια που δεν μπορουν να επανακαμψουν στην φυση λογω αναπηριας κλπ) τοτε να ξερεις οτι μονο εξωτερικα μεγαλα κλουβια αρκετων κυβικων μετρων με εντονη βλαστηση μπορουν να παρεχουν στοιχειωδες περιβαλλον σε αγριοπουλια που δυστυχως εχουν συνηθισει στην αιχμαλωσια.


αν τωρα ρωτας αν μπορει απλα να ζησει και σε μικροτερο κλουβι..

τοτε σου απαντω ναι υπαρχει πιθανοτητα να επιβιωσει αλλα το πουλι θα βασανιζεται. Και ο ανθρωπος ζει στις φυλακες αλλα δεν νοιωθει ευτυχισμενος☹

αποτι καταλαβα εισαι νεο παιδι. Ξερω οτι η ιδεα να χασεις κατι που επιθυμουσες πολυ να σε απογοητευσε.σε καταλαβαινω. Και γω μικρος ειχα αυτη τη λαχταρα για αγριοπουλια! Μετα καταλαβα οτι στη φυση ειναι μονο ευτυχισμενα! Νοιωσε τη χαρα να τον απελευθερωνεις :)θα τη θυμασαι για παντα αυτη τη στιγμη


*θα ηθελα να διευκρινισω οτι οταν παραπανω μιλαω για ντοπιο ειδος, τα ιδια εννοω και για ειδος του εξωτερικου αν ζει κατω απο παρομοιες συνθηκες. Απλα δεν γωνριζω αν καποιο κοτσυφοειδες ζει σε αιχμαλωσια πχ στην απω ανατολη και ειναι εκφυλισμενο για αιωνες δυστυχως οπως το καναρινι οποτε τοτε παραπεμπω σε οτι εγραψα για εξωτερικους εκτεταμενους χωρους εκτροφης!
 

Συνημμένα

  • 127ra3.webp
    127ra3.webp
    29,6 KB · Προβολές: 308
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
δεν το παιζω παντογνωστης
αλλα μου φενετε πως καποιοι καταλαβαινουν ετσι οπως 9ελουν αυτοι να καταλαβουν
 
Αλεξ και προκρουστη σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια

φιλικα Ανδρεας



Και οι 2 σου ειπαν να τον αφησεις οπως ολοι οι υπολοιποι, απλα σου εδωσαν και λυση σε περιπτωση που τον κρατησεις...
 
εγω δ ειπα να τον αφησει...
Αυτό το καταλάβαμε όλοι!
Βοήθησε με να καταλάβω αυτό που θέλεις να πεις κι εγώ ως κακοπροαίρετος δεν λέω να καταλάβω.
Κι επειδή και αυτό το post πάει για κλείσιμο θα πω το εξής. Η αιτία της κλειδαριάς κάτω από τα posts δεν είναι οι καινούργιοι που μπαίνουν και δεν γνωρίζουν, παρά μόνον ορισμένοι "καλοθελητές" που δεν νοούν να καταλάβουν ότι δεν βοηθούν με το να αντιδρούν στα καλώς κείμενα.
 
Και παλι φιλε προκρουστη δεν καταλαβαν οτι ειναι γεννημενος σε κλουβι και οτι αμα τον αμολησω στην φυση μπορει να μην τα κατεφερει επειδη δεν θα μπορει να ανταπεξελθει στους εχθρους που θα εχει εξω απο το κλουβι που μεγαλωσε


φιλικα Ανδρεας
 
εγω δ ειπα να τον αφησει...



Του ειπες οτι θελει χωρο και γι αυτο εδωσες και το δικο σου!
Αν ειχε χωρο δεν θα ρωτουσε σε τι κλουβι να τον βαλει...
Θα ρωτουσε ποσο κηπο να παραχωρουσε στον κοτσυφα...
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top