Φροντίδα Σε τι κλουβί να βάλω τον κότσυφά μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Andreas 3
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κατάσταση
Κλειστό.
Το Ε.Ο.Ο. Δεν είναι εκτροφέας, αλλά η Ελληνική Ορνιθολογική Ομοσπονδία Ελλάδος.
Γιωργο γνωριζω τι συμβολιζει το ΕΟΟ.ΑΠλα απο τη στιγμη που το πουλακι φορα δακτυλιδι ΕΟΟ ο εκτροφεας δεν ειναι Ελληνας;
 
Afto den simenei o ektrofeas prepei na einai Ellinas ; Alios pos na grafei to daxtilidi EOO ;

Γιωργο γνωριζω τι συμβολιζει το ΕΟΟ.ΑΠλα απο τη στιγμη που το πουλακι φορα δακτυλιδι ΕΟΟ ο εκτροφεας δεν ειναι Ελληνας;


Η ελληνική ορνιθολογική ομοσπονδία Ελλάδος δεν εκτρέφει πουλιά, απλά κάνει καταγραφές ετήσιες και μελέτες για την πανίδα της χώρας μας γενικότερα, είτε στα πουλιά που μένουν στην χώρα μας όλο τον χρόνο, είτε σε αυτά που την επισκέπτοντε,ζευγαρώνουν και μετά αποδημούν.
 
Emeis milousame gia tin
Ελληνική Ορνιθολογική Ομοσπονδία
EOO - Greek Ornithological Federation

aftos einaio o syllogos pou exei diafora leskis grameno, kai ola ta daxtilidia tous melous tous einai etsi

EOO - Grama gia tin leski px E - Kodikas tou ektrofeas - Xronologia px 08 - Trexoundas numero tou daxtilidi. Simenei an to daxtlidi grafei EOO PREPEI na einai apo kapio leski pou einai meza stin EOO, simenei o ektrofeas tou pouliou PREPEI na einai Ellinas.
 
Emeis milousame gia tin
Ελληνική Ορνιθολογική Ομοσπονδία
EOO - Greek Ornithological Federation

aftos einaio o syllogos pou exei diafora leskis grameno, kai ola ta daxtilidia tous melous tous einai etsi

EOO - Grama gia tin leski px E - Kodikas tou ektrofeas - Xronologia px 08 - Trexoundas numero tou daxtilidi. Simenei an to daxtlidi grafei EOO PREPEI na einai apo kapio leski pou einai meza stin EOO, simenei o ektrofeas tou pouliou PREPEI na einai Ellinas.
Δεν μου είναι άγνωστα όλα αυτά που γράφεις Αλέξανδρε ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ είμαι και εγώ και ΓΝΩΡΙΖΩ τι πρέπει να γράφει και πως ερμηνεύοντε στο δαχτυλίδη τα αρχικά. Ο Αντρέας όμως αναφέρθηκε μόνο στα αρχικά που όπως είπα και ξέρουμε είναι της ελληνικής ορνιθολογικής ομοσπονδίας και ίσως να έχει καταγραφεί απλά το συγκεκριμένο πουλί στη φύση για λόγους καταγραφής σε συνεργασία με την ορνιθολογική εταιρία και έτσι μπορεί να μην είναι καν κάποιου εκτροφέα, αυτό προσπαθώ να εξηγήσω . Τώρα αν κάποιος το αιχμαλώτισε και το πούλησε στο πετ σοπ και αυτό με την σειρά του το πούλησε στον Αντρέα δεν το ξέρει κανείς και η άλλη περίπτωση να είναι κάποιος εκτροφέας να παίρνει δαχτυλίδια και να βουτάει πουλιά απο την φύση και να τα παρουσιάζει σαν να είναι εκτροφής τους πάλι δεν το ξέρουμε.
 
Επειδη η περιπτωση η συγκεκριμενη ψιλοβρομαει και ισως ο Αντρεας να ειναι ο μονος που δε φταει καλο ειναι να περιμενουμε να μας πει το πληρεις δακτυλιδι να διασταυρωθει τι πραγματικα γινεται. Και οι δυο περιπτωσεις που αναφερεις Γιωργο ειναι ΦΑΟΥΛ.Αν ειναι καποιου συλλογου ο εκτροφεας τοτε καποιος αλλος απο το συλλογο του μπορει να βρει την ακρη. Καποια στιγμη πρεπει να μπει μια ταξη σε αυτη τη χωρα.
 
Ωραία όλα αυτά που λέτε και πιθανώς όσοι γνωρίζουν να σας καταλαβαίνουν! Πώς μπορεί κάποιος αρχάριος να το καταλάβει; Μιλησατε για δαχτυλιδια ανοικτου και κλειστού τυπου! Το αγόρασε απο πετ σόπ το παληκάρι... Δηλαδή τι απο το σχοιστό... Τι απο πετ σόπ ένα και το αυτό; Δεν μπορεί κανένας να προφυλαχτεί; Αρχίζω και χάνω την εμπιστοσύνη μου σε όλα... Είτε λεγονται εκτροφείς, είτε μαγαζία, είτε χομπίστες... Πίστευω πώς στην αισχροκέρδια που υπάρχει έξω και στα φανταστικά "τεχνάσματα" που σκαρφίζονται.. Εμείς απο έδω που προσπαθούμε να κάνουμε των κόσμο του χόμπυ καλύτερο είμαστε μια σταγόνα στον ωκεανό...
 
Η ελληνική ορνιθολογική ομοσπονδία Ελλάδος δεν εκτρέφει πουλιά, απλά κάνει καταγραφές ετήσιες και μελέτες για την πανίδα της χώρας μας γενικότερα, είτε στα πουλιά που μένουν στην χώρα μας όλο τον χρόνο, είτε σε αυτά που την επισκέπτοντε,ζευγαρώνουν και μετά αποδημούν.

Γιώργο, η Ε. Ο. Ο ασχολείται μόνον με πτηνά συντροφιάς
και με ορισμένους συλλόγους που ασχολούνται με αυτά.
Εξ άλλου στο ιστορικό της αναγράφεται καθαρά οτι αυτός
είναι και ο σκοπός ύπαρξης της.
-Για να υπάρξει καταγραφή, δακτυλίδωμα και μελέτες γύρο απο την πτηνοπανίδα ενός
τόπου, πρέπει να υπάρχουν υποδομές υψηλού επιπέδου.
Η Ε. Ο. Ε (Ελληνική ορνιθολογική εταιρεία) έχει κάνει κάποιες προσπάθειες απ,όσο γνωρίζω σ' αυτήν την κατεύθυνση, ζητόντας επαφές και υποστήρηξη απο τα Ελληνικά, αλλά και
απο διάφορα ξένα πανεπιστήμια, που ασχολούνται με μελέτες τέτοιου είδους.
 
Ακριβώς Μάκη έτσι είναι όπως τα λές απλά επειδή ξέρω ότι έχει γίνει και γίνεται κάποια γενικότερη προσπάθεια στο θέμα πτηνοπανίδα μεταξύ του Ε.Ο.Ο. και του Ε. Ο. Ε. λέω απλά ότι μπορεί να έχει συμβεί...ή να συμβαίνουν οι άλλες δύο περιπτώσεις που προανέφερα...
 
Εγω νομιζω οτι ο Αντρεας εχει αγνοια κι οχι κακη προθεση! Ας προσπαθησουμε να τον πεισουμε για το σωστο!
Αντρεα δεν εναντιωθηκε κανεις μαζι σου και μη νομιζεις οτι οποιος "σε υποστηριξε" ειναι γνωστης και θελει το καλο 😉
 
το πιο πιθανο ειναι το πουλι να εχει δακτυλιωθει απο ορνιθολογους που τα πιανουν και στη συνεχεια τα αφηνουν για να μελετησουν τις μετακινησεις τους. Ειχα δει στο σχιστο φλωρο που ειχε δαχτυλιδωθει στο βελγιο. Τι ταξιδι εκανε το πουλακι για να ρθει εδω για να το πιασουν οι μα*****...
 
αντρεα εισαι πολυ τυχερος που βρηκες κοτσιφα σε pet shop. απ'ολη τη συζητηση αυτο που κατλαβα ειναι οτι ειναι πολλοι αυτοι που δεν ξερουν οτι οι κοτσιφες και οι τσιχλες εκτρεφονται απο παρα πολλους εκτροφεις. το οτι
δεν υπαρχουν στα pet shop ειναι γιατι η ζητηση τους ειναι μεγαλη. Εγω για να αποκτησω το πρωτο μου ζευγαρι ημουν σε λιστα αναμονης. Οι εκτροφεις ειναι γνωστες των συνθηκων διαβιωσης για αυτο και δεν θα τους δειτε να ψαχνουν πληροφοριες μεσω internet. Οι περισσοτεροι απο αυτους δεν ειναι οργανωμενοι σε συλλογους και δεν διαθετουν δαχτυλιδια. και μονο οτι αυτα τα πουλια χρειαζονται κηπο για την αναπαραγωγη τους κανει την εκτροφη τους συναρπαστικη.
μην λυπασαι αυτον που δεν ξερει αλλα αυτον που δεν θελει να μαθει...
 
στου
190px-International_Symbol_for_Deafness.jpg
την
assets_LARGE_t_1181_414886_type11407.jpg
παρε την
assets_LARGE_t_1181_414886_type11407.jpg
και φυγε...☹
 
αλεξανδρε ειναι με εικονες εκφρασμενη μια ελληνικη παροιμια σε μια ραπο τις δυο εκδοχες της : στου κουφου την πορτα παρε την πορτα και φυγε ( η εκδοχη που εχω εκει εγω), στου κουφου την πορτα οσο θελεις βροντα...☹

με λιγα λογια οταν καποιος δεν θελει να ακουσει, να καταλαβει κατι, οτι και να του πεις χαμενο παει. ☹ Πιστευω να καταλβες τις εννοω. Αν κρινεις οτι το νοημα της παροιμιας δημιουργει προβλημα στο ποστ, μπορεις να το σβησεις χωρις παρεξηγηση😉. Αλλα η αληθεια ειναι οτι καποιοι αξιζει πρωτα να το δουν...
 
Προφανώς ο δημιουργός του θέματος δε θέλει να απαντήσει στην ερώτηση για τα ακριβή στοιχεία ταυτότητας του πουλιού. Το θέμα κλείνει σύμφωνα με τους κανόνες που αφορούν στα άγρια πουλιά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: larys
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top