Φροντίδα Σε τι κλουβί να βάλω τον κότσυφά μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Andreas 3
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κατάσταση
Κλειστό.
κοιτα.. Μπορεις να μου πεις 100 λογους για να τον αφησει
κ εγω αλλους 100 για να τον κρατησει
αστο καλυτερα οπως εχει γιατι δεν βλεπω να βγαζουμε ακρη
σε αυτο το 9εμα(για αλλη μια φορα)
 
ανδρεα εσυ και εγω δεν μπορεις να καταλαβεις σε τι κατασταση για επανακαμψη βρισκεται το πουλι.σου ειπα οτι υπαρχουν ειδικοι. Ουτε ο πετοσπας που πιθανον να σου το ειπε ξερει. Καταρχην το πουλακι εχει δακτυλιδι; Σε πληροφορω οτι τα ενστικτα της επιβιωσης σε ενα αγριοπουλι αν βρεθει στο φυσικο του περιβαλλον (σου το εδειξα πιο ειναι) δεν πεθαινουν για αρκετες γενεες. Απλα οσο περισσοτερες ειναι αυτες χρειαζεται επανενταξη με τη βοηθεια ειδικων. Νομιζω το εχουμε καλυψει το θεμα.

φερσου εξυπνα. Αφησε το! Πριν σε αποβλακωσουμε οι μεγαλοι 😉:)
 
παιδια το πουλι ειναι εκτροφης ειναι αγοραζμενο απο μαγαζι δεν ειναι πιαζμενο απο εξω ποτε δεν θα εκανα κατι τετιο

φιλικα Ανδρεας

Οτι τον εχεις αγορασει απο μαγαζι το καταλαβαμε.
Οτι ειναι εκτροφης δεν ειναι σιγουρο (δαχτυλιδι; )
Δεν απαντησες στο ερωτημα των παιδιων αν εχει δαχτυλιδι.
Αν δεν εχει, χαιρετισματα πες του πετσοπα.
 
Αν νοιωθεις πως πρεπει να τον κρατησεις κρατα τον (τις πληροφοριες για το κλουβι στις εδωσε ο αλεξανδρος)αλλα θα σου συνιστουσα να δεις στο forum των ιθαγενων το θεμα για την εξημερωση ιθαγενων... Ειναι διφορουμενο το αισθημα να αφηνεις ενα πουλι{το ενοισα εις πολαπλουν τς τελευταιες μερες..}και την στιγμη που το κανεις νοιωθεις θλιψη.Αλλα μετα βλεποντας πως χαιρεται και σε ευχαριστει κραζοντας που το αφησες να ζευγαρωσει και να ζησει τα λιγα χρονια της ζωης του οπως ολοι μας θελουμε, τοτε θα νοιωσεις πραγματικη ικανοποιηση. Η αποφαση ειναι σαφως δικη σου και σεβαστη οποια κα να ειναι παντωςοτι και αν κανεις να μας ενημερωσεις, και να ξερεις πως καποια μερα θα νοιωσεις ειτε τυψεις ειτε χαρα αναλογα τι θα αποφασισεις

Φιλικα, .. Ευχαριστώ τον Οδυσσεα που μου εβαλε μυαλα πανωστο θεμα.
 
Andreas,

afou to forum den dini plirofories gia paismena poulia, ala mono gia poulia apo ektrofei, prepei na se rotao to pouli exei daxtilidi i oxi ;
 
Andreas,

afou to forum den dini plirofories gia paismena poulia, ala mono gia poulia apo ektrofei, prepei na se rotao to pouli exei daxtilidi i oxi ;

Αλεξανδρε με ολο το σεβασμο στην πειρα σου και στην θεση σου στο φορουμ.
Αρκετα συχνα ρωτας και λες πραγματα που εχουν ερωτηθει και ειπωθει σε ελαχιστα μηνυματα πιο πριν.
Απλα το λεω γιατι ετσι επαναλαμβανεται και γινεται λιγο κουραστικη η συζητηση.
Φιλικα.
 
Η ερωτηση του Αλεξανδρου ηταν πιο πολυ σαν απαντηση(τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω) στο οτι πλεον δεν θα δινονται πληροφοριες για αγρια πουλια ωστε να μην δημιουργουνται κοντρες αναμεσα στα μελη.
 
το κλουβι να ειναι περιπου 60Χ30Χ30 κλειστο σε ολες τις πλευρες μονο μπροστα ανοικτο η σε κλουβα με φυτα και χωμα κατω. Να του δινεις ελιες τροφη για εντομοφαγα τραχανα για περιστερια και κατα καιρους λιγο κιμα. εχει υπεροχη φωνη. αν ειναι μαυρο ειναι αρσενικο αν ειναι γκρι ειναι θηλυκο. το τραγουδι νωρις το πρωι και αργα το απογευμα ειναι η αιτια ειναι η αφομη που εκτρεφω εδω και πολλα χρονια αυτα τα πουλια. Αλλα και αλλοι φιλοι μου ασχολουνται με την εκτροφη τους. Να τον χαρεις τα πρωινα με τον καφε στο χερι
 
το κλουβι να ειναι περιπου 60Χ30Χ30 κλειστο σε ολες τις πλευρες μονο μπροστα ανοικτο η σε κλουβα με φυτα και χωμα κατω. Να του δινεις ελιες τροφη για εντομοφαγα τραχανα για περιστερια και κατα καιρους λιγο κιμα. εχει υπεροχη φωνη. αν ειναι μαυρο ειναι αρσενικο αν ειναι γκρι ειναι θηλυκο. το τραγουδι νωρις το πρωι και αργα το απογευμα ειναι η αιτια ειναι η αφομη που εκτρεφω εδω και πολλα χρονια αυτα τα πουλια. αλλα και αλλοι φιλοι μου ασχολουνται με την εκτροφη τους. Να τον χαρεις τα πρωινα με τον καφε στο χερι
Αναφέρεσε σε διαστάσεις κλουβιού μεταφοράς
ή σε διαστάσεις αξιοπρεπούς διαβίωσης ενός πουλιού του μεγέθους ενός κότσυφα 😉
 
Μερικοί νομίζω ότι μπέρδεψαν τον κότσυφα με το κολιμπρί φίλε Χάρη...
 
Μερικοί νομίζω ότι μπέρδεψαν τον κότσυφα με το κολιμπρί φίλε Χάρη...

Tολη το κολιμπρι παρολο που ειναι πιο μικροσωμο θελει ακομα μεγαλυτερη κλουβα και απο τον κοτσυφα.
Η δυσκολια σε ενα πουλι δεν ειναι παντα αναλογη με το μεγεθος του.
 
Το δαχτυλιδι επανω γραφει 08 και το αλλο ειναι μεταλλικο (φοραει δυο δαχτυλιδια)
 
To daxtilidi prepei na einai klisto tipos, kai na grafei ena kodikos apo ektrofeas, xronologia kai xora i syllogo sto daxtilidi, mono 08 den lei tipota.
 
μονο αυτο γραφει και κατι ΕΟΟ παιζουν ρολο αυτα τα αρχικα;
 
Nai pedi rollo afto, boris na mas les ola ta numera pou grafei ;

EOO-Grama-Numero-08-Numero ; Kai pio xroma einai to daxtilidi ;
 
αγαπητοι φιλοι να ξεκαθαρισω κατι δεν ειμαι συμφωνος με τη συλληψη πουλιων με σκοπο το εμποριο. Ολα μα ολα τα πουλια με δαχτυλιδια που εχουμε στην κατοχη μας εχουν προγονους αγρια χωρις δαχτυλιδια. Καποιοι τα πιασανε, τα εβαλαν σε κλουβια για τους ιδιους λογους που τα εκτρεφουμε και εμεις σημερα. Εμεις οι σημερινοι "ιδεολογοι" που θελουμε πουλια με κλειστα δαχτυλιδια νομιζοντας οτι η φυση εχει κανει λαθη αρχισαμε να κανουμε αναπαραγωγη μεταλλαγμενων πουλιων και παραφυση ζευγαρωματα π.χ. καρδεριναΧκαναρινι και πολλα αλλα και βλεποντας τα λαθη μας η φυση τα κανει μουλαρια για να σταματησει το λαθος μας. και επειδη εχουν υποθει πολλα για φυλακες και φυλακισμενους θα ηθελα να επισημανω οτι εμεις οι "ελευθεροι" ζουμε σε απανθρωπες πολεις και συνθηκες τις οποιες μονοι μας δημιουργησαμε.
 
επειδη καποιοι καναν το λαθος δεν δικαιουμαστε εμεις να το συνεχιζουμε

παροτι εμεις διαλεγουμε να ζουμε ανελευθερα σε μεγαλουπολεις οπως σωστα λες, οι δρομοι για να φυγουμε δεν ειναι κλειστοι.

τα πουλια που δεν εχουν επιλεξει να ζουνε ανελευθερα τις πορτες στο κλουβι τις εχουνε ομως κλειστες☹;)

φιλε μου "λοχια" αν βλεπεις κατι στραβο (και σωστα ισως το βλεπεις) δεν σε δικαιολογει στο να κανεις το λαθος. Ολοι οι αλλοι να ειναι λαθος ο καθενας μας μπορει απο μονος του να κανει το σωστο.

εγω μπορει να σου παριστανω τον ιδεολογο και να ειμαι ο μεγας ψευτης και δεσμωτης αγριων πουλιων. Κακο στον εαυτο μου κανω και στα πουλακια. Εσυ μην πιαστεις απο μενα. Ακολουθησε την συνειδηση σου ακομα και αν ο δρομος της ειναι μοναχικος 😉
 
EOO Ελληνας εκτροφεας κοτσιφιων; Σου ειναι δυσκολο να γραψεις τον πληρη κωδικο; Καταφερε Ελληνας να ζευγαρωσει κοτσιφια και μαλιστα εβγαλε τοσους νεοσσους που τους πουλαει και ολας σε ενα πετ γειτονιας;
 
ΑΡΧΙΚΑ ΕΟΟ

EOO Ελληνας εκτροφεας κοτσιφιων; Σου ειναι δυσκολο να γραψεις τον πληρη κωδικο; Καταφερε Ελληνας να ζευγαρωσει κοτσιφια και μαλιστα εβγαλε τοσους νεοσσους που τους πουλαει και ολας σε ενα πετ γειτονιας;


Το Ε.Ο.Ο. Δεν είναι εκτροφέας, αλλά η Ελληνική Ορνιθολογική Ομοσπονδία Ελλάδος.
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top