Γενικά Σημάδια θερμοπληξίας σε καναρίνι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης paul.
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κρίμα, λυπάμαι.

Σου είχε δείξει νωρίτερα κάποια ανησυχητικά συμπτώματα; Έτσι ξαφνικά εμφανίσθηκε; Τα υπόλοιπα πουλιά πώς είναι; Μήπως κοίταξες έστω και μετά την εικόνα της κοιλιάς και του στήθους του;
 
Στο φαρμακείο μας πρέπει να έχουμε μερικά φακελάκια ηλεκτρολύτες. Σίγουρα σε περίπτωση ανάγκης θα μας φανεί πολύ χρήσιμο.

Κρίμα λυπάμαι...
 
@Stavros δεν ήμουν σπίτι όταν γύρισα ήταν αργά.. Τα άλλα πουλιά είναι μια χαρά και σήμερα..

@theodr θα πάρω. Για ώρα ανάγκης..όπως χτες..
 
κρίμα το πουλάκι... και εγω είδα σήμερα το δικό μου να λαχανιάζει απο την ζέστη (είχε 36 βαθμούς) και το έβαλα μέσα στο σπίτι
 
εγω είδα σήμερα το δικό μου να λαχανιάζει απο την ζέστη

@George98 Γιώργο, για λίγες μέρες όσο η θερμοκρασία είναι στους 43 βαθμούς καλό είναι να μετακινήσουμε τα πουλάκια από τα μπαλκόνια σε δροσερό μέρος. Επίσης χρειάζεται τακτική αλλαγή του νερού στις ποτίστρες καθώς και πρωινό μπάνιο.
 
@George98 Γιώργο, για λίγες μέρες όσο η θερμοκρασία είναι στους 43 βαθμούς καλό είναι να μετακινήσουμε τα πουλάκια από τα μπαλκόνια σε δροσερό μέρος. Επίσης χρειάζεται τακτική αλλαγή του νερού στις ποτίστρες καθώς και πρωινό μπάνιο.
σωστά και για αυτό έγω είπα πως μόλις η θερμοκρασία έφτασε τους 36 (και όχι τους 43 έχω και θερμόμετρο ξέρεις 😛) το έφερα μέσα στο σπίτι που έχουμε και το κλιματιστικό για να μην υπάρξει πρόβλημα 😉
 
που έχουμε και το κλιματιστικό για να μην υπάρξει πρόβλημα
Δυστυχώς το κλιματιστικό προκαλεί περισσότερα προβλήματα υγείας στα καναρίνια από αυτά που πιθανόν να επιλύει...
Οι κλιματιζόμενοι χώροι (έστω και προσωρινοί) εκθέτουν σοβαρά το ευαίσθητο αναπνευστικό σύστημα των καναρινιών.
Δροσερός χώρος με ροή αέρα, καθημερινό πρωινό μπάνιο και αλλαγή του νερού που πίνουν... είναι τα "μυστικά" για τη σωστή διαβίωση στις πολύ θερμές ημέρες του καλοκαιριού.
 
  • Like
Αντιδράσεις: theodr
Γιάννη με πρόλαβες. Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου.

Δροσερός χώρος με ροή αέρα, καθημερινό πρωινό μπάνιο και αλλαγή του νερού που πίνουν... είναι τα "μυστικά" για τη σωστή διαβίωση στις πολύ θερμές ημέρες του καλοκαιριού.
 
Εκεί που το έχω δεν το χτυπάει το κλιματιστικό υπάρχει και πάλι πρόβλημα;

χώρος με ροή αέρα,
αυτό γίνεται με ανεμιστήρα; γιατί αν δεν φυσάει δεν θα υπάρχει ρεύμα αέρα...

Πρώτα το είχα στο μπαλκόνι σε μέρος που δεν βλέπει άμεσα ο ήλιος αν αλλάζω καθημερινά το νερό και του βάζω απο το ψυγείο και καθημερινά μπάνιο θα είναι οκ;
 
αυτό γίνεται με ανεμιστήρα; γιατί αν δεν φυσάει δεν θα υπάρχει ρεύμα αέρα...
Ναι...
Οι ανεμιστήρες είναι η λύση αρκεί τα ρεύματα αέρα να χτυπούν στον απέναντι τοίχο και όχι πάνω στα πουλιά...
 
Οι ανεμιστήρες είναι η λύση αρκεί τα ρεύματα αέρα να χτυπούν στον απέναντι τοίχο και όχι πάνω στα πουλιά...
Ανακεφαλαίωση... Δηλαδή αν βάλω έναν ανεμιστήρα που να χτυπάει δίπλα στο κλουβί καθαρό κρύο νερό καθημερινά και μπάνιο το πρωί θα είναι οκ;

*Το νερό να τους το βάζω απο το ψυγείο ή την βρύση;
 
δηλαδή αν βάλω έναν ανεμιστήρα που να χτυπάει δίπλα στο κλουβί
Οπουδήποτε εκτός από πάνω του.
*Το νερό να τους το βάζω απο το ψυγείο ή την βρύση;
Όχι από το ψυγείο, από τη βρύση αφού αφήσεις πρώτα λίγο νερό να τρέξει.
 
Ανακεφαλαίωση... Δηλαδή αν βάλω έναν ανεμιστήρα που να χτυπάει δίπλα στο κλουβί καθαρό κρύο νερό καθημερινά και μπάνιο το πρωί θα είναι οκ;
Μόνο τα δύο τελευταία αρκούν... σε έκτακτες στιγμές (για λίγα λεπτά) ο ανεμιστήρας..
Το νερό να τους το βάζω απο το ψυγείο ή την βρύση;
Το νερό βρύσης αρκεί... έτσι κι αλλιώς πολύ γρήγορα γίνεται 25-40oC ... λόγω της ζέστης.
 
εντάξει αυτό θα κάνω αν και ανησυχώ λίγο μόλις έφτασε η θερμοκρασία 36 βαθμούς το καρδερινάκι λαχάνιασε και φοβήθηκα μην πάθει τίποτα
 
Υπομονη λιγες μερες εμειναν με υψηλες θερμοκρασιες. Το μυστικο ειναι στο δροσερο νερο. Μπορουμε να το πετυχουμε με συχνη αλλαγη.
 
Back
Top