Γενικά Σκέφτομαι να αγοράσω ένα παπαγαλάκι μπάτζι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panos_har
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σωστος ο φιλος. Γι αυτο και εγω προτιμησα να τα αγορασω λιγο ακριβοτερα αλλα απο φυτωριο που ξερω πως δεν χρησιμοποιει λιπασματα κλπ το τσεκαρα πριν παρω :) αλλα πολυ σωστη παρατηρηση γιατι και εγω ετυχε και το σκεφτηκα.
 
Σωστος ο φιλος. Γι αυτο και εγω προτιμησα να τα αγορασω λιγο ακριβοτερα αλλα απο φυτωριο που ξερω πως δεν χρησιμοποιει λιπασματα κλπ το τσεκαρα πριν παρω :) αλλα πολυ σωστη παρατηρηση γιατι και εγω ετυχε και το σκεφτηκα.

Πως το τσεκαρες οτι δεν χρησιμοποιει λιπασματα;
 
Λιγη προσοχη στα γλαστρακια με τα αρωματικα που αγοραζετε. Αλλαξτε τους γλαστρα και αφηστε τα κανενα μηνα πριν τα χρησιμοποιησετε, ποτιζοντας τα τακτικα. Ο λογος που το λεω ειναι επειδη γνωριζω πως ποτιζονται με συστημα βροχης στα θερμοκηπια με λιπασμα μεσα στο νερο σε αρκετη συχνοτητα. Να πλενετε εξαιρετικα καλα τα μερη που χρησιμοποιειτε ειτε για δικη σας καταναλωση ειτε για τα πουλια. Μετα απο την παροδο ενος ευλογου διαστηματος δεν υπαρχει ιδιαιτερος λογος ανησυχιας.
Η αλήθεια είναι πως ούτε καν μου είχε περάσει από το μυαλό αυτό (κακώς ίσως).
Ευτυχώς είναι τόσο μικρά όταν τα αγοράζεις που είναι αδύνατον να τα αξιοποιήσεις πριν περάσει αρκετός καιρός και φουντώσουν.
 
το τσεκαρα με τον ευκολοτερο τροπο. Πηρα απο φιλο μου που ξερω πως δουλευει και μ εδωσε αυτο που ηθελα. ηταν ηδη γλαστρες ολοκληρες για να μπορω να τα αξιοποιησω μη περιμενωντας να μεγαλωσουν. :)
 
Back
Top