Φροντίδα Σκέφτομαι να ενώσω τα 2 κλουβιά για τα κοκατίλ μου

Εγγραφή
29 Ιουν 2015
Μηνύματα
522
Πόλη
Αθήνα
ΙΔΕΑ!
Σας είπα και πριν πως έχω άλλο ένα κλουβί για το πρώτο μου πουλί.
Το πλάτος του κλουβιού που έχω τώρα είναι καλό. Το ύψος του παλιού κλουβιού είναι πάλι καλό... Νομίζω καταλαβαίνεται που το πάω έ; 🙄
 
Πρέπει να τσεκάρεις την σύμπτωση της διάστασης που θα γίνει η πιθανή ένωση. Και αν προχωρήσεις να προσέξεις πως θα γίνει αυτή η ένωση για να αποφύγεις τραυματισμούς.
Βάλε φωτογραφίες με επαφή των δύο μερών χωρίς να τα ενώσεις κατ' αρχήν, να ακούσεις γνώμες.
 
Σταγόνες... Πραγματικά δεν το έχεις δει; 😕
Εσύ τι βιταμίνη χρησιμοποιείς;
Προφανώς και έχω δει... εγώ δίνει muta-vit ή ferti-vit που είναι σε σκόνη.. αλλά κατά καιρούς έχω δώσει και βιταμίνες σε σταγόνες.. αυτές οι βιταμίνες φυσικά και είναι αποδεκτές!

ΙΔΕΑ!
Σας είπα και πριν πως έχω άλλο ένα κλουβί για το πρώτο μου πουλί.
Το πλάτος του κλουβιού που έχω τώρα είναι καλό. Το ύψος του παλιού κλουβιού είναι πάλι καλό... Νομίζω καταλαβαίνεται που το πάω έ; 🙄
Εγώ θα το πάω αλλού όμως.. 😛 Νέο θέμα και φυσικά φώτο για να καταλάβουμε που το πας! 😉
 
Οκ... Πήρα 2 μεγάλες ξύλινες πατήθρες (το μπολάκι για το φαγητό θα το πάρω σε λίγο) και τις έβαλα τη 1 σχεδόν πάνω από την άλλη.
Πριν... Και... Μετά
 

Συνημμένα

  • IMG_2687.webp
    IMG_2687.webp
    85 KB · Προβολές: 1
Είναι κατάλληλο τώρα το κλουβί για 2 κοκατιλ;
δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά γιατί δεν έχω παπαγάλους και δεν ξέρω ακριβώς τις ανάγκες τους... Περίμενε τους ειδικούς καλύτερα! 👍
 
οπως και να το κανεις παραμενει μικρο κλουβι για ενα πουλι οχι για 2...
μονο τα φτερα τους να θελουν να φτεροκοπισουν να ξεπιαστουν ολο και καπου θα χτυπησουν...
 
ΙΔΕΑ!
Σας είπα και πριν πως έχω άλλο ένα κλουβί για το πρώτο μου πουλί.
Το πλάτος του κλουβιού που έχω τώρα είναι καλό. Το ύψος του παλιού κλουβιού είναι πάλι καλό... Νομίζω καταλαβαίνεται που το πάω έ; 🙄
Αυτό ή καινούργιο κλουβί δηλαδή;
 
οπως και να το κανεις παραμενει μικρο κλουβι για ενα πουλι οχι για 2...
μονο τα φτερα τους να θελουν να φτεροκοπισουν να ξεπιαστουν ολο και καπου θα χτυπησουν...
Συμφωνώ κι εγώ, βάλτο στο πρόγραμμα να κάνεις κάτι για μεγαλύτερο σιγά-σιγά.
 
Αυτό ή καινούργιο κλουβί δηλαδή;

δεν ξερω πως θα βγει αυτο που σκεφτεσαι και επειδη δεν ειναι ιδιο μεγεθος οι πλευρες τι θα προεξεχει και ποσο επικινδυνο ή ασφαλες θα ειναι για τα μικρα σου..
 
Πάντως μπορούν να ανοίξουν τα φτερά τους, να κινηθούν αρκετά άνετα και να φτεροκοπίσουν λίγο (παρόλο που δεν το κάνουν σχεδόν ποτέ ούτε κι έξω από το κλουβί)...
Αλλά αφού το λέτε εσείς...30cm πλευρές, 54cm πλάτος, 37cm ύψος είναι το κλουβί και το πλάτος των φτερών των κοκατίλ είναι 37-38cm... Το δικό σας κλουβί πως είναι;
δεν ξερω πως θα βγει αυτο που σκεφτεσαι και επειδη δεν ειναι ιδιο μεγεθος οι πλευρες τι θα προεξεχει και ποσο επικινδυνο ή ασφαλες θα ειναι για τα μικρα σου..
Μπορεί να βγει αλλά θα είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ!
 
Κανένα κλουβί εκτός αν πρόκειται για μεγάλη κλούβα, δεν είναι αρκετό για ένα πουλί αν δεν βγαίνει και έξω να γυμνάζει τα φτερά του.
Εγώ για το κοκατίλ μου (1) έχω αυτό, 52 Χ 41 Χ 71

576l[1]-300x300.webp

έχω δύο τέτοια κλουβιά, στο ένα ζουν 2 ροζέλλες και στο άλλο ένα ζευγάρι redrumped

https://community.petbirds.gr/attachments/klouvi-papagalon-jpg.27693/
και ένα τέτοιο για ένα ζευγάρι lovebirds
[IMG]https://community.petbirds.gr/assets/tinypic-no-longer-available.jpg
Αν μπορούσα, θα είχα κάτι μεγαλύτερο σε όλα. Πάντως στις δικές σου διαστάσεις, το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι το ύψος που είναι πολύ μικρό γιατί οι παπαγάλοι ανεβοκατεβαίνουν.
Φρόντισε τουλάχιστον να τα βγάζεις συχνά έξω και να τους φτιάξεις ένα σταντ παιχνιδιού να περνούν (πάντα με την παρουσία σου) αρκετές ώρες εκεί.
Stand μπορείς να φτιάξεις αρκετά οικονομικό μόνος σου, δες εδώ https://community.petbirds.gr/tags/parrot-toys/
 
Έχω και αυτό όπως σας είπα πριν που υστερεί στο πλάτος αλλά έχει ύψος...
 

Συνημμένα

  • IMG_2930.webp
    IMG_2930.webp
    89,7 KB · Προβολές: 0
  • IMG_2931.webp
    IMG_2931.webp
    82,3 KB · Προβολές: 0

Συνημμένα

  • IMG_2687.webp
    IMG_2687.webp
    85 KB · Προβολές: 0
  • IMG_9641.webp
    IMG_9641.webp
    82,3 KB · Προβολές: 0
Εντάξει...
ΙΔΕΑ!
Σας είπα και πριν πως έχω άλλο ένα κλουβί για το πρώτο μου πουλί.
Το πλάτος του κλουβιού που έχω τώρα είναι καλό. Το ύψος του παλιού κλουβιού είναι πάλι καλό... Νομίζω καταλαβαίνεται που το πάω έ; 🙄
Το κατάφερα... Έβγαλα τη σχάρα και θα τη βάλω στο πάνω μέρος του κλουβιού αφού τη πετσόκοψα για να χωράει στο μέγεθος του μικρότερου κλουβιού...
Για τα ταξίδια θα ξαναφτιάχνω (βάζω πίσω την αρχική οροφή) το αρχικό κλουβί και για εδώ θα έχω και τα 2 μαζί, ακόμη δεν το έχω εφαρμώσει...
 

Συνημμένα

  • IMG_2938_1.webp
    IMG_2938_1.webp
    27,3 KB · Προβολές: 0
  • IMG_2937_1.webp
    IMG_2937_1.webp
    39,1 KB · Προβολές: 0
  • IMG_2936.webp
    IMG_2936.webp
    33,4 KB · Προβολές: 0
  • IMG_2939.webp
    IMG_2939.webp
    80,4 KB · Προβολές: 0
Back
Top