Φροντίδα Σκέφτομαι να πάρω ζευγάρι ringneck και να τα βάλω σε εξωτερικό χώρο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης StathisS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ίσως. Δε θα 'ναι πάντως σαν τα πουλιά που παρουσιάζονται, που ζουν εκτός κλουβιού μέσα στο σπίτι.
Θέλει να τους βγάζει από το κλουβί ο @StathisS ; Αυτό είναι άλλο καπέλο...και αν ισχύει, καλύτερα να αγοραστούν μικροί ταισμένοι με κρέμα. Αλλά και πάλι, προσωπικά, πιστεύω ότι θα θέλουν πάρα πολύ δουλειά για να παραμείνουν ημεροι, αν λάβουμε ως δεδομένο ότι και ζευγάρι θα είναι και εκτός σπιτιού θα ζουν. Φυσικά το κόστος της αγοράς θα είναι ανάλογο.
 
@Georgianna παιδιά δεν θέλω να τους έχω στο χέρι και να μου μιλάνε. Θέλω όμως να τους παρεχω όσο πιο ανετο χώρο γίνεται. Ένα ζευγάρι και σκέφτομαι να φτιάξω ενα κλουβι Υ Π Μ - 220 χ 300 χ 100cm. Επίσης εκείνο που με απασχολεί είναι το εάν η παρουσία δεύτερου παπαγάλου υποκαθιστά την δική μου απουσία. Για αυτό σκέφτηκα να πάρω ζευγάρι. Και πάνω σε αυτό θα ήθελα τη γνώμη σας.
 
@Georgianna παιδιά δεν θέλω να τους έχω στο χέρι και να μου μιλάνε. Θέλω όμως να τους παρεχω όσο πιο ανετο χώρο γίνεται. Ένα ζευγάρι και σκέφτομαι να φτιάξω ενα κλουβι Υ Π Μ - 220 χ 300 χ 100cm. Επίσης εκείνο που με απασχολεί είναι το εάν η παρουσία δεύτερου παπαγάλου υποκαθιστά την δική μου απουσία. Για αυτό σκέφτηκα να πάρω ζευγάρι. Και πάνω σε αυτό θα ήθελα τη γνώμη σας.
Για μένα, μια χαρά το σκέφτεσαι. Η μόνη μου ένσταση είναι, όπως λέγαμε και χθες, τα ντεσιμπέλ. Βεβαιώσου ότι θα τα αντέχεις πρώτα εσύ ο ίδιος κι η οικογένειά σου! 😜
Πάλι για τον ίδιο λόγο, θα σκεφτόμουν στη θέση σου κάποιο άλλο είδος. Τα κακαρίκια πχ που είναι και πιο παιχνιδιάρικα, πιο τσαχπίνικα, αλλά με το κρύο δεν ξέρω πώς τα πάνε.
Τους ωδικούς πχ εγώ τους έβλεπα να τουρτουρίζουν το χειμώνα...δεν κάνουν, από όσο έχω δει.
 
@Vada δεν παιζει μέσα στο σπίτι! Και τα 5 καναρίνια που έχω έξω τα έχω. Ο θόρυβος δεν νομίζω να είναι θέμα διότι έχω την τύχη να μένω σε μονοκατοικία λίγο έξω από την πόλη με έναν απλά ανόητο γείτονα. Αν και δεν νομίζω να κάνουν πιο πολύ θόρυβο απο τον σκύλο του γείτονα, σε κάθε περίπτωση θα ψάξω να βρω κάποιον που έχει ήδη Ρινγκνεκ έτσι να πάρω μια ιδέα. Μια άλλη ερώτηση που έχω είναι η εξής. Το μείνε μαζί μου και μην μαγαπησεις... Και λίγο λίγο θα με συνηθίσεις... Που λέει και το τραγούδι ισχύει για τα συγκεκριμένα; παίζει δηλαδή να παρω ένα αρσενικό και ένα θυληκό και να γίνουν ζευγάρι ή μπορεί να μην τον αγαπήσει ποτέ; Μήπως πρέπει να ψάξω για παπαγάλους που είναι ήδη ζευγάρι;
[automerge]1615827792[/automerge]
@Georgianna αυτά που έχεις στη φωτο πως τα λένε;
 
@StathisS αυτά είναι το επόμενο πόνημά μου, Θεού θέλοντος. 🙂 Παραδείσια πουλάκια, ονομάζονται java sparrows ή πιο απλά πιγκουινάκια, στην Ελλάδα. Η φωτό είναι από το διαδίκτυο και δείχνει ένα ζευγάρι αρχέγονα.
Μια εξαιρετική συμβουλή που έχω συγκρατήσει από το φόρουμ, όταν ψάχνουμε να αγοράσουμε ένα καινούριο είδος. Ψάχνουμε βίντεο στο youtube με αυτό, το βάζουμε τέρμα και ρωτάμε τον εαυτό μας: μπορώ να ζήσω για χρόνια με αυτό τον ήχο, καθημερινά;
 
υγ εγώ έτοιμο ζευγάρι θα έπαρνα, γιατί να βάλεις μπελάδες στο κεφάλι σου; Εξάλλου αυτά τα πουλιά ζουν πολλά χρόνια, προσωπικά δεν το θεωρώ απαραιτητο να τα πάρω πολύ μικρά. Λέω εγώ τώρα, έτσι; Προσωπική άποψη.

Για τα παραδείσια δεν ξέρω για το κρύο, γιατί δεν ξαναείχα ποτέ. Αν και έχω διαβάσει ότι αυτά και τα ζεμπράκια είναι πολύ ανθεκτικά, εγώ σε εσωτερικό χώρο σκοπεύω να τα έχω (αν και όχι μέσα στο σπίτι), οπότε δεν το έψαξα.
 
@Georgianna Δεν το λέω για να παρω μικρά. Απλά αναρωτήθηκα αν βρω ένα αρσενικό από κάπου και ένα θυληκό από αλλού και ας είναι μεγάλα σε ηλικία, υπάρχει πιθανότητα να μην γίνουν ζευγάρι ποτέ; Θα το ψάξω παντως. Τα πιγκουινάκια δηλαδή μόνο λόγω εμφάνισης λέγονται έτσι. Είπα μήπως μαζί με το όνομα έχουν και τη χάρη.
 
Δεν το γνωρίζω αυτό με τα ρίγκνεκ. 🤔 Θα σε καθοδηγήσουν καλύτερα αυτοί που έχουν.
Χαχαχ όχι δεν είναι για να τα βάλεις σε ιγκλού τα καημένα. Από την Αυστραλία προέρχονται!
 
@Georgianna θα το σκεφτώ και κυρίως θα το ψάξω! Διότι αν δεν κάνω κάτι σωστά και καταπιέζονται ξέρω ότι θα σκάσω. Έτσι έγινε με τα ψάρια στο γραφείο και από γυάλα πηρα ενυδρείο όπως επίσης και με τα καναρίνια και από τα κλασικά κλουβιά του εμπορίου έφτιαξα κλουβιά 1 μέτρου για το κάθε ένα.
 
@StathisS αν τα πάρεις και τα δύο μικρά, και τα βάλεις μαζί έχεις πολλές πιθανότητες να γίνουν ζευγάρι. Όμως τίποτα δεν είναι σίγουρο. Άβυσσος η καρδιά των θηλυκών.😁 Αν τα πάρεις μεγάλα οί πιθανότητες να μην δέσουν είναι περισσότερες. Φίλη georgianna τα ringneck δεν είναι από την Αυστραλία. Thread 'Παπαγάλοι ρίνγκνεκ - Indian ringneck (Psittacula krameri)' https://community.petbirds.gr/threads/Παπαγάλοι-ρίνγκνεκ-indian-ringneck-psittacula-krameri.1611/
 
@StathisS αν τα πάρεις και τα δύο μικρά, και τα βάλεις μαζί έχεις πολλές πιθανότητες να γίνουν ζευγάρι. Όμως τίποτα δεν είναι σίγουρο. Άβυσσος η καρδιά των θηλυκών.😁 Αν τα πάρεις μεγάλα οί πιθανότητες να μην δέσουν είναι περισσότερες. Φίλη georgianna τα ringneck δεν είναι από την Αυστραλία. Thread 'Παπαγάλοι ρίνγκνεκ - Indian ringneck (Psittacula krameri)' https://community.petbirds.gr/threads/Παπαγάλοι-ρίνγκνεκ-indian-ringneck-psittacula-krameri.1611/
Δεν έλεγα για τα ρίγκνεκ ότι είναι από την Αυστραλία, για τα πιγκουινάκια το έγραψα. 😉
Συμφωνώ με τα αυτά που λες. Αλλά εγώ θα προτιμούσα έτοιμο ζευγάρι, just to be on the safe side. 😄
[automerge]1615831356[/automerge]
@Georgianna ναι. Πολυτελείας. Με κουνελόσυρμα 50χ50χ100. Για τα Ρινγκνεκ βέβαια θα κάνω πολυ μεγαλυτερη κατασκευή.
Τι ωραία. Μπράβο σου που πιάνουν τα χέρια σου! Έχεις και κήπο...τελειότητα 🤩
 
Back
Top