Ασθένειες Σκέψεις για τσεκ απ στην Αθήνα

Αλεκομανα

PB New Member
Εγγραφή
25 Νοε 2015
Μηνύματα
363
Πόλη
Λιβαδειά
Καησπερα καιρο σκεφτομαι μηπως τον παω καμια βολτα στην Αθηνα για επισκεψη/εξετασεις ρουτινας σε πτηνιατρο. Εχω δει την λιστα με τους πτηνιατρους αλλα για μας το βασικο θεμα ειναι η ταλαιπωρια. Δλδ θα θελα να μου προτινετε ποιος πτηνιατρος ειναι κοντα στον σταθμο τρενων ή στο μετρο (αυτα πιστευω ειναι τα μεσα με λιγοτερο συνοστισμο και πιο ανετα)
 
από τους γιατρούς που έχω επισκεφτεί στα ιατρεία τους πιο κοντά είναι :
ο Ακρίβος στον σταθμό Αγίου Αντωνίου
η Πατρίσια Γκρέυ (δεν θυμάμαι σε πιο σταθμό ακριβώς )
και η Χριστίνα Δουκάκη σε προαστιακό και τρένο στον Πειραιά.
για τους υπόλοιπους δεν γνωρίζω
σε τι μεταφορικό θα έχεις το μικρό σου;
 
όταν μεταφέρω τα πουλιά, έχω και ένα πανί μαζί μου για να σκεπάζω το κλουβάκι.
ο ναμ ναμ (καναρίνι)δεν έχει πρόβλημα, αλλά ο Ρόμπυ (κοκατίλ) είναι συνήθως ανήσυχος. Τον σκεπάζω με το πανί και όλα καλά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
όταν μεταφέρω τα πουλιά, έχω και ένα πανί μαζί μου για να σκεπάζω το κλουβάκι.
ο ναμ ναμ (καναρίνι)δεν έχει πρόβλημα, αλλά ο Ρόμπυ (κοκατίλ) είναι συνήθως ανήσυχος. Τον σκεπάζω με το πανί και όλα καλά.
Ναι με πετσετα θα το χω σκεπασμενο για το κρυο. Αυτος δεν εχει κανενα προβλημα με τα ταξιδια. Αλλα οπως να ναι αλλο να σαι 16 ωρες καθιστος σε μια θεση και αλλο 1-3 ωρες να περπατας ή ορθιος σε αστικο της Αθηνας με τοσο κοσμο..
 
Ναι με πετσετα θα το χω σκεπασμενο για το κρυο. Αυτος δεν εχει κανενα προβλημα με τα ταξιδια. Αλλα οπως να ναι αλλο να σαι 16 ωρες καθιστος σε μια θεση και αλλο 1-3 ωρες να περπατας ή ορθιος σε αστικο της Αθηνας με τοσο κοσμο..
Με την παγωνιά που έχει καλύτερα να τυλίξεις το κλουβί με fleece... Κουβερτούλα-ζακέτα κτλ
Αλλιώς τύλιξε πρώτα με πλαστικό το κλουβί και μετά με πετσέτα.
 
αφου ειναι υγιη
γιατι να ταλαιπωρησεις τα πουλια σου με τετοιο κρυο;
 
αφου ειναι υγιη
γιατι να ταλαιπωρησεις τα πουλια σου με τετοιο κρυο;
Το ότι φαίνεται καλα δεν σημαίνει ότι είναι και καλα, μια προληπτική εξετάσει μπορεί να προλάβει πολύ μεγαλύτερη ταλαιπωρία αυτή μιας θεραπείας.
 
Τάνια, επειδή η διάρκεια της ''επίσκεψης'' στο γιατρό είναι ρευστή (κάποια καθυστέρηση-έκτακτα περιστατικά). υπολόγισε να υπάρχει άνεση μεταξύ της ώρας του ραντεβού και της αναχώρησης σας από την Αθήνα.
 
Εγώ θα έλεγα να έχεις αποφασίσει από πριν το γιατρό που θα επισκεφτείς και να έχεις κλείσει ραντεβού.. Έτσι δε θα έχεις μεγάλη απόκλιση στις ώρες αναμονής στο ιατρείο... Με τη λιγότερη ταλαιπωρία για το μικρό μας φίλο!
Μπράβο σου για τη σκέψη να κάνετε ένα τσεκ απ χωρίς να υπάρχει ΄πρόβλημα.
 
Εγώ θα έλεγα να έχεις αποφασίσει από πριν το γιατρό που θα επισκεφτείς και να έχεις κλείσει ραντεβού...έτσι δε θα έχεις μεγάλη απόκλιση στις ώρες αναμονής στο ιατρείο..
Οπωσδήποτε 😉
...υπολόγισε να υπάρχει άνεση μεταξύ της ώρας του ραντεβού και της αναχώρησης σας από την Αθήνα.
Στον ιατρείο του Αχιλλέα ας πούμε, λόγω της προσφοράς υπηρεσιών του στην ΑΝΙΜΑ , συμβαίνουν αρκετά έκτακτα
 
Αν δεν υπαρχει λογος αμεσης επισκεψης καλο θα ηταν να περιμενης λιγο να μαλακωση ο καιρος, γιατι να παρης το ρισκο να τον εκθεσης σε οποιαδηποτε κατασταση;
 
Φυσικα και θα κλεισω πρωτα ραντεβου. Το σκεφτομουν μηνα και αλλα δεν ανοιγα το θεμα ετσι ωστε να χα χρονο να δω γκουγκλ μαπς δρομολογια κλπ.. 2 μηνες κανω τωρα 2 φουλ τιμε δουλειες και δεν εχω λαπτοπ για ευκολια ψαξιματος. 31 σταματαω την μια δουλεια και 2-4/2 εχω αδεια απο την αλλη κ ελεγα αν προλαβω να τον παω τοτε.
Το κρυο δεν με ανησυχει τοσο καθως και δεν θα ναι εκτεθημενος και ειναι παπαγαλος που εχει προβλημα με την ζεστη και οχι το κρυο.
Αυριο το πρωι θα προσπαθησω να τα επαιξεργαστω ολα τα δεδομενα (πτηνιατρος δρομολογια αποστασεις)
 
Πφφ μπορουσα αυτο το Σαββατο. Αλλα η Γκρεις ειναι Δευτερα-Παρασκευη και ο κυριος Ακριβος αυτο το συγκεκριμενο Σαββατο θα απουσιαζει. Αι να δουμε απο την παραεπομενη βδομαδα
 
Καλή σκέψη είναι το τσεκαπ, είναι καλό να γίνονται. Να έχει υπάρξει και συνομιλία με το γιατρό ώστε να ξέρει κι αυτός τι θα πρέπει να πράξει/κοιτάξει ώστε να είναι έτοιμος και να αποφευχθούν πιθανές καθυστερήσεις. Να φτιάξει και λίγο ο καιρός καλό θα ήταν όπως λένε τα παιδιά.
Αν υπήρχε κάποιος γιατρός κοντά σου που να ήταν "εξακριβωμένος" και από άλλους θα ήταν καλύτερα αλλά αφού δεν έχεις βρει, καλά κάνεις και το προγραμματίζεις. Η πρόληψη είναι μεγάλο πράγμα.
 
28946058_10216138986852335_713090685_o.webpΟ Μαικλ χθες το βραδυ (γυρω στις 22"00) σήμερα το πρωι και οι κουτσουλια του. Ιδια οπως ολες τις μερες.
Τελευταια πολλες φορες τον ακουω να ξυπναει την νυχτα και τις περισσοτερες ακουω και τα σπορια να πεφτουν (εμετος) Αυριο εχω ρεπο και στις 12"00 ραντεβου με τον κ. Ακρίβο.
ΥΓ η μεσαια φωτο ειναι αφιερωμενη σε αυτους που φοβουνται να χαλασουν τηυν σχεση τους με τον παπαγαλο τους. Τι και αν τον επιασα με το ζορι και τον εβαλα κατω απο την βρυση; τα μουτρα του κρατησαν λιγα λεπτα, ουτε 10

Μια σκεψη μου εδω και καιρο ειναι μηπως εχει ΓΟΠ αλλα δεν βρηκα τιποτα στο ιντερνετ για ΓΟΠ σε πουλια, θα δουμε αυριο
 
Back
Top