Γενικά Σκέψη εκτροφής gouldian

Geokilkis

PB Member
Εγγραφή
23 Μαϊ 2021
Μηνύματα
472
Πόλη
Κιλκίς
Πριν από μερικές ημέρες βρέθηκα σε ένα όμορφο σπίτι, στο οποίο εκτός από διάφορα είδη παπαγάλων συγκατοικούν και gouldian.
Η αλήθεια είναι ότι έχω δει πολλές φορές σε petshop αλλά αυτή τη φορά που αφιέρωσα λίγο χρόνο χαζεύοντας τα μου κέντρισαν το ενδιαφέρον και σκέφτομαι να αποκτήσω δύο ζευγάρια δοκιμαστικά (όπως πάντα σαν νέο είδος).

Δεν έχω ξεκινήσει ακόμα τη μελέτη για τη σωστή ενημέρωση αλλά πριν αυτό το βήμα θα ήθελα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους:

1. Από ότι κατάλαβα η διατροφή τους και το πλαίσιο διαμονής τους είναι περίπου ίδιο με τους παπαγάλους, δηλαδή σπόρους (για το είδος τους) , λαχανικά, φρούτα, αυγοτροφη κτλ.. έχει κάτι επιπλέον που πρέπει να γνωρίζω για τη διατροφή τους;

2. Μπορούν να συνυπάρξουν στον ίδιο χώρο (όχι κλουβί) με παπαγάλους; Καθότι έχουμε πάνω από 120 παπαγάλους, ακόμα βέβαια χωρισμένους σε 3 διαφορετικούς χώρους αλλά πλησιάζει ο καιρός που θα μπουν στον ενιαίο χώρο.

3. Δεν έχω εμπειρία αναπαραγωγής με κάποιο άλλο είδος (εκτός παπαγάλων), και από τα λίγα που διάβασα, κατάλαβα πως ακολουθούν διαφορετική τακτική. Για να μην επαναλάβουμε όσα έχουν ειπωθεί, μπορεί κάποιος να ποσταρει αν υπάρχει κάποιος "οδηγός" ;

4. Κλουβιά. Η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί λίγο, οι κλασικές κινεζο - ζευγαρωστρες είναι ενδεδειγμένες ή πρέπει να πάω σε κάτι διαφορετικό;

5. Αν υπάρχει κάποιος εκτροφέας στη βόρεια Ελλάδα, πολύ θα ήθελα να με βοηθήσει και να αποκτήσω 2 ζευγαρακια.
 
Τα gouldian δεν σχετίζονται εκτροφικά με κανένα γνωστό είδος παπαγάλου. Είναι πολύ ιδιαίτερα πτηνά και ανάλογα τις περιόδους χρειάζονται διαφορετική διαχείριση, διατροφή, περιβάλλον. Είναι μία εκτροφή που χρειάζεται αρκετή γνώση και αφιέρωση προκειμένου να μην πραγματοποιούνται σημαντικά λάθη. Ακόμη, εφόσον μιλάμε για επαγγελματικό σκοπό, χρειάζεται βαθιά γνώση της γενετικής τους προκειμένου να βγαίνουν αξιόλογα πτηνά. Δυστυχώς ή ευτυχώς το "μου αρέσει αυτό το αρσενικό θα το βάλω με αυτό το θηλυκό" δεν λειτουργεί έτσι εδώ. Είναι γενικώς φιλήσυχα και διακριτικά πουλιά και δεν θεωρώ πως μια εκτροφή παπαγάλων με κροξίματα θα ήταν το ιδανικό περιβάλλον για εκείνα. Χωρίς να θέλω να αποθαρρύνω την όποια προσπάθεια εμπειρικά θα πω πως τα εξωτικά είναι μια ιδιαίτερη κατηγορία η οποία μόνο όταν ανθίζει κάτω από τις κατάλληλες συνθήκες μπορεί να είναι επιτυχής και καρποφόρα. Για παράδειγμα θα πρέπει να επικρατεί μία συγκεκριμένη θερμοκρασία - υγρασία στο χώρο κατά τις φάσεις των περιόδων η οποία δεν ξέρω εάν μπορεί να συμβιβαστεί με τις ανάγκες των παπαγάλων. Συμβουλευτικά θα σου πρότεινα είτε να τελειοποιήσεις την ήδη υπάρχουσα εκτροφή σου είτε να αφιερώσεις ένα ξεχωριστό μέρος για τα gouldian το οποίο θα καταλάβεις σιγά σιγά πως δεν σχετίζεται με την εκτροφή των παπαγάλων.Καλή συνέχεια.
 
Σε ευχαριστώ πολύ Γιάννη για τις πληροφορίες.
Αφού το ιδανικό είναι μόνα τους, τότε μόλις θα έχω τελειώσει, θα ετοιμάσω και κατάλληλα ξεχωριστό χώρο ώστε να έχουν την ησυχία τους.
Θα διαβάσω περισσότερο ώστε να έχω μια πρώτη εικόνα πριν να προβώ σε κάποια αγορά.
Τα gouldian δεν τα θέλω για εμπορική εκμετάλλευση αλλά γιατί μου άρεσαν αρκετά.
 
@Geokilkis Καλημέρα!!! Νομίζω πως η @Irene chatzimichail ασχολείται ερασιτεχνικά με αναπαραγωγη(ας με διορθώσει αν κάνω λάθος) είχε παρουσιάσει πολύ όμορφα πουλάκια!!
Δεν ξέρω αν κατάφερα να το παραθέσω σωστά ...
Thread '1η αναπαραγωγή gouldian 6/6 και 4/4 zebra' https://community.petbirds.gr/threads/1η-αναπαραγωγή-gouldian-6-6-και-4-4-zebra.43194/
 
Τα gouldian δεν σχετίζονται εκτροφικά με κανένα γνωστό είδος παπαγάλου. Είναι πολύ ιδιαίτερα πτηνά και ανάλογα τις περιόδους χρειάζονται διαφορετική διαχείριση, διατροφή, περιβάλλον. Είναι μία εκτροφή που χρειάζεται αρκετή γνώση και αφιέρωση προκειμένου να μην πραγματοποιούνται σημαντικά λάθη. Ακόμη, εφόσον μιλάμε για επαγγελματικό σκοπό, χρειάζεται βαθιά γνώση της γενετικής τους προκειμένου να βγαίνουν αξιόλογα πτηνά. Δυστυχώς ή ευτυχώς το "μου αρέσει αυτό το αρσενικό θα το βάλω με αυτό το θηλυκό" δεν λειτουργεί έτσι εδώ. Είναι γενικώς φιλήσυχα και διακριτικά πουλιά και δεν θεωρώ πως μια εκτροφή παπαγάλων με κροξίματα θα ήταν το ιδανικό περιβάλλον για εκείνα. Χωρίς να θέλω να αποθαρρύνω την όποια προσπάθεια εμπειρικά θα πω πως τα εξωτικά είναι μια ιδιαίτερη κατηγορία η οποία μόνο όταν ανθίζει κάτω από τις κατάλληλες συνθήκες μπορεί να είναι επιτυχής και καρποφόρα. Για παράδειγμα θα πρέπει να επικρατεί μία συγκεκριμένη θερμοκρασία - υγρασία στο χώρο κατά τις φάσεις των περιόδων η οποία δεν ξέρω εάν μπορεί να συμβιβαστεί με τις ανάγκες των παπαγάλων. Συμβουλευτικά θα σου πρότεινα είτε να τελειοποιήσεις την ήδη υπάρχουσα εκτροφή σου είτε να αφιερώσεις ένα ξεχωριστό μέρος για τα gouldian το οποίο θα καταλάβεις σιγά σιγά πως δεν σχετίζεται με την εκτροφή των παπαγάλων.Καλή συνέχεια.
Τα παραπάνω αφορούν μόνο την εκτροφή ή και γενικώς την παρουσία εξωτικών σπίνων σε σπίτι με ας-πούμε-αρκετούς παπαγάλους?
 
Τα gouldian δεν τα θέλω για εμπορική εκμετάλλευση αλλά γιατί μου άρεσαν αρκετά.
Τότε αυτό αλλάζει κάποια δεδομένα. Αν και ο ξεχωριστός χώρος θα ήταν ιδανικός για αυτή την προσπάθεια όπως σωστά σκέφτεσαι. Για κάθε απορία μην διστάσεις να ρωτήσεις για ότι σε απασχολεί. Καλή αρχή εύχομαι.

Τα παραπάνω αφορούν μόνο την εκτροφή ή και γενικώς την παρουσία εξωτικών σπίνων σε σπίτι με ας-πούμε-αρκετούς παπαγάλους?
Αυτό έχει άμεση σχέση με τον τρόπο που θέλουμε να διαχειριστούμε τα πτηνά. Για παράδειγμα, θέλουμε να έχουμε εξωτικά απλώς για να τα βλέπουμε, να τα αναπαράγουμε και εάν ναι σε ποιόν βαθμό; Όσο αφορά το πρώτο σκέλος, όχι δεν θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν μαζί με τους παπαγάλους μας έχουμε (σε ξεχωριστά κλουβιά) και ένα μικρό κοπάδι εξωτικά (zebra, gouldian, shaft tail, parrot finch κλπ). Όμως, όταν θέλουμε να ασχοληθούμε με την αναπαραγωγή αυτών των πουλιών χρειάζονται συγκεκριμένες συνθήκες οι οποίες καλό θα ήταν να μην αναταράσονται από φασαρία και κίνηση. Για παράδειγμα δεν θα ήταν καλή ιδέα να προσπαθούμε να ζευγαρώσουμε τα gouldian και δίπλα να υπάρχει ένα κλουβί με lovebirds. Αυτό θα μπορούσε να αγχώσει τα ζευγάρια μας και να μην έχουμε αποτελέσματα. Επομένως καλό θα ήταν να διευκρινιστεί εξαρχής ο λόγος ασχολίας μας.
 
Σχετικά με τα κλουβιά:
σκέφτομαι να πάρω κάποιο της italgabbie. Να έχει δηλαδή ποιότητα κατασκευής, ευκολία καθαρισμού (με συρτάρι).
αλλά ως προς το μέγεθος ποιο θεωρείτε καταλληλότερο;
φυσικά όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερο αλλά να υπάρχει μια σχετική αναλογία.
Θεωρώ πως η αρχή είναι το ήμισυ του παντός οπότε θέλω να το σχεδιάσω σωστά και μετά να προχωρήσω στην υλοποίηση.
Να αποφύγω λανθασμενες επιλογές.
 
H italgabbie είναι γνωστή ως προς την ποιότητα των προϊόντων της. Οι πλαϊνές και οπίσθια κάλυψη ευνοούν σημαντικά τις απαιτήσεις των gouldian ως προς την διαχείριση και ασφάλεια του χώρου τους. Το κλουβί θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 60εκ αν και μεγαλύτερο δεν αποτελεί πρόβλημα.
 
Back
Top