Ασθένειες Σκευάσματα για ακάρεα σε πόδια ράμφος

Δεν το ήξερα.Απλά διάβασα διάφορα για την permethrin και το σκεύτομαι και από έρευνες σε ζώα.
 
Δεν το ήξερα.Απλά διάβασα διάφορα για την permethrin
Δεν πειράζει. Απλά διάβασε και κάποια πράγματα για την τρικλοζάνη ή triclosan αν ξέρεις αγγλικά και θα καταλάβεις τι θέλω να πω.
 
Και το Pulmosan λέει πως κάνει για τα ακάρεα πόδια και ράμφους..

Στο ράμφος δεν χρειάστηκε ακόμα να βάλω αλλά έχω βάλει στα πόδια μας κανάρας που έχω..

Και είναι τόσο πολύ δυνατό δηλητήριο που δεν χρειάστηκε να βάλω 2η φορά..

άλειιψα μια φορά τα πόδια της κανάρας με αυτό και μέσα σε μια εβδομάδα φύγανε όλα τα ακάρεα, και αφού το διαπίστωσα ότι έφυγαν της έριξα μια σταγόνα..

Πάντως η epithol είναι βαρύ σκεύασμα, κι εγώ το λέω αυτό, γιατί πέρυσι που το χρειάστηκα πάλι στην ίδια κανάρα της έκανε πληγή και στα 2 πόδια με αποτέλεσμα να φουσκώσουν τα πόδια της και να καίνε..
 
Και το Pulmosan λέει πως κάνει για τα ακάρεα πόδια και ράμφους..
Στο ράμφος δεν χρειάστηκε ακόμα να βάλω αλλά έχω βάλει στα πόδια μας κανάρας που έχω..
Και είναι τόσο πολύ δυνατό δηλητήριο που δεν χρειάστηκε να βάλω 2η φορά..
άλειιψα μια φορά τα πόδια της κανάρας με αυτό και μέσα σε μια εβδομάδα φύγανε όλα τα ακάρεα, και αφού το διαπίστωσα ότι έφυγαν της έριξα μια σταγόνα..
Βασίλη σου σύστησε κάποιος αυτόν τον τρόπο χρήσης του pulmosan ; Εγώ ξέρω μόνο με σταγόνα στο σβέρκο.
Πάντως η epithol είναι βαρύ σκεύασμα, κι εγώ το λέω αυτό, γιατί πέρυσι που το χρειάστηκα πάλι στην ίδια κανάρα της έκανε πληγή και στα 2 πόδια με αποτέλεσμα να φουσκώσουν τα πόδια της και να καίνε..
Αυτό μόνον αν έβαλες πολύ μεγάλη ποσότητα και δεν έκανες μασάζ να εισχωρήσει. Κάποιες φορές που έχω χρησιμοποιήσει σε budgies, η θετική της δράση είναι άμεσα εμφανής και ποτέ δεν είχα παρενέργειες.
 
Πάντως η permethrin που έψαξα λίγο στο net έχει κάποιες αρνητικές παρενέργειες.
Θεωρητικά θα πρέπει να λαμβάνουν χώρα και οι ποσότητες.
Για τις παρενέργειες Λάμπρο... Ξέρεις κάτι σχετικό για ενημέρωση;
 
Απλά βρήκα αυτό στο net το παραθέτω όπως το είδα
Το μειoνέκτημα της Περμεθρίνης
Ένα δραστικό συστατικό που πρέπει να προσέχετε είναι η περμεθρίνη (permethrin), η οποία χρησιμοποιείται σε ρούχα, παπούτσια, κουνουπιέρες και είδη κάμπινγκ για να σκοτώνει και να απομακρύνει τα έντομα.

Η περμεθρίνη ανήκει σε μια ομάδα χημικών ουσιών που ονομάζονται «πυρεθροειδή», τα οποία είναι γνωστό ότι έχουν νευροτοξικές επιδράσεις (Toxicology, 2002; 171: 3–59). Με την κατάποση, η περμεθρίνη μπορεί να προκαλέσει ζάλη, κεφαλαλγία, θόλωση της όρασης, κώμα, σπασμούς και θάνατο (Toxicol Rev, 2005; 24: 93 - 106). Με την έκθεση μέσω του δέρματος, ωστόσο, εκτιμάται ότι είναι υπεύθυνη -τουλάχιστον εν μέρει- για ασθένειες που εμφανίστηκαν σε βετεράνους του πολέμου του Κόλπου (Toxicol Lett, 2002; 135:61 - 71).

Επίσης, υπάρχει η ανησυχία ότι η περμεθρίνη ίσως είναι καρκινογόνος. Σε μελέτες σε ζώα, η περμεθρίνη έχει βρεθεί ότι προκαλεί όγκους στους πνεύμονες και στο ήπαρ σε ποντίκια, εξωθώντας έτσι την Αμερικανική οργάνωση Προστασίας Περιβάλλοντος στην κατάταξη της περμεθρίνης στις «πιθανώς καρκινογόνες ουσίες για τον άνθρωπο», σε περιπτώση στοματικής χρήσης (www.epa.gov/oppsrrd1/REDs/factsheets/per-methrin_fs.htm#health).

Επιπλέον, μια πρόσφατη μελέτη που εξέτασε σχεδόν 50.000 άτομα που χρησιμοποιούσαν εντομοαπωθητικά στην Αϊόβα και τη Βόρεια Καρολίνα βρήκε ότι
υπάρχει αυξημένος και στατιστικά σημαντικός κίνδυνος εμφάνισης πολλαπλού μυελώματος (καρκίνος του μυελού των οστών) στα άτομα με την μεγαλύτερη έκθεση στην περμεθρίνη (Environ Health Perspect, 2009; 117: 581-6). Αυτό δείχνει ότι δεν είναι απαραίτητο να προσληφθεί από το στόμα για να προκαλέσει καρκίνο.

Τώρα και για την άλλη ουσία που είπε ο Σταύρος παρόμοια πράγματα βρήκα.
 
Δεν γνωρίζω Γιάννη αλλά και ουσίες από φυτικά προιόντα δεν ξέρω κατά πόσο είναι δραστικές στα έντομα όταν υπάρχει εφικτό πρόβλημα :)
 
Στο ράμφος δεν χρειάστηκε ακόμα να βάλω αλλά έχω βάλει στα πόδια μας κανάρας που έχω..
Και είναι τόσο πολύ δυνατό δηλητήριο που δεν χρειάστηκε να βάλω 2η φορά..
άλειιψα μια φορά τα πόδια της κανάρας με αυτό και μέσα σε μια εβδομάδα φύγανε όλα τα ακάρεα, και αφού το διαπίστωσα ότι έφυγαν της έριξα μια σταγόνα..
Γιατρός έδωσε αυτές τις οδηγίες; Εγώ γνωρίζω πως μέσω της σταγόνας που βάζουμε στον σβέρκο δρα στα σημεία που υπάρχει το πρόβλημα...
 
Πάντως η epithol είναι βαρύ σκεύασμα, κι εγώ το λέω αυτό, γιατί πέρυσι που το χρειάστηκα πάλι στην ίδια κανάρα της έκανε πληγή και στα 2 πόδια με αποτέλεσμα να φουσκώσουν τα πόδια της και να καίνε..
Και εγώ σε παρόμοια περίπτωση τα είδα λίγο πιο φουσκομένα τα πόδια και πιο ερυθρά. Τώρα αν ήταν έγκαυμα από την αλοιφή δεν ξέρω αλλά δεν νομίζω.
 
Δεν ξέρω αν ήτανε από την epithol Γιάννη απλά τα βλέπω πιο κόκκινα και φαίνοντε οι φλέβες στα δάχτυλα.Αν ήτανε από την αλοιφή δεν το γνωρίζω ☹
 
Εγώ δεν έχω καμία απολύτως περίπτωση "βλάβης" από την epithol και επειδή τη χρησιμοποιώ πολύ συχνά για τα ακάρεα στα πόδια κυρίως των καναρινιών μου, θα ήθελα να ξέρω.
 
Δεν ξέρω αν ήτανε από την epithol Γιάννη απλά τα βλέπω πιο κόκκινα και φαίνοντε οι φλέβες στα δάχτυλα.Αν ήτανε από την αλοιφή δεν το γνωρίζω ☹

Έχουν πριστεί τα δάχτυλα του;
Καίνε αν τα πιάσεις;
 
Λοιπον παιδια... Εμενα το καναρινι μου περσυ ειχε αρκετο καιρο ποδαγκρα και σε προχωρημενη κατασταση, δυο μηνες του εβαζα ασταματητα την επιθολ και βελτιωση δεν εδιχνε καθολου... Ισα ισα οταν του εβαζα την επιθολ κοκκινιζαν τα ποδια του ξυνοταν συναιχως και γινοταν βραχνη η φωνη του, αφου παθενε αυτα τα πραγματα με την επιθολ αγορασα το podagrine και του το εβαζα τις μερες που επρεπε αυτο το φαρμακο του εκανε δουλεια αλλα οχι κ πολυ.. Και ετσι αρχισα να αλοιφω τα ποδαρακια του με βαζελινη κ καθε φορα πρωτου του βαλω βαζελινη του εφτιαχνα χαμομηλι κ με ενα βαμβακι ταμποναριζα σιγα σιγα τα ποδια του μετα εβαζα την βαζελινη κ ετσι εγινε δουλεια κ εξαφανηστικε η ποδαγκρα...
 
Back
Top