Βότανα Σκορδόνερο στα πουλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Isidoros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
δηλαδη να βαλω 1-2 σκελιδες σε νερο( θερμοκρασιας δωματιου;) 375 μλ και να το δινω στο καναρινακι για ποσο καιρο; Και κα8ε ποσο;
Θα αφήνεις τις σκέλιδες μέσα στο νερό για όλο το βράδυ και το πρωί θα προσφέρεις το νεράκι χωρίς τις σκέλιδες στο καναρινάκι... Άμα δίνεις μια φορά ανά 15 μερές (δλδ 2 φορές το μήνα) είσαι μια χαρά! 😉 Και το νερό αυτό το αφήνεις για μια μέρα και την επόμενη μέρα το αλλάζεις με καθαρό.
 
οκ!
χαιρομαι να μα8αινω φυσικα συμπληρωματα για το καναρινακι, οπως κανω και για μενα!
καιρος να αγορασω σκορδα, τουλαχιστον καποιος θα τα χρησιμοποιει! Χεχε... Εμενα δυστυχως με πειραζουν πολυ για αυτο τα τρωω σπανια δυστυχως!
ααα///μπορω να βαζω και σε μπανιερα ταυτοχρονα;
 
ααα///μπορω να βαζω και σε μπανιερα ταυτοχρονα;

Τι εννοείς; Να βάζεις το νερό με το σκόρδο και στο μπάνιου του; Δεν έχω ξανακούσει να το κάνουν αλλά κακό δεν νομίζω να κάνει.. Αν σου περισσεύει βάλτου... Λογικά και αυτό θα απωθεί τα παράσιτα 😉

Καλά κάνεις Γιώτα μου!
 
Αν του βάζεις μπανιέρα να βάζεις και σ' αυτήν σκορδόνερο, πρώτον γιατί πολλές φορές πίνουν κι από εκεί νερό τα πουλάκια και επίσης κάνει καλό στο πτέρωμα για τυχόν εξωπαράσιτα.
 
Την εποχή της αναπαραγωγής κάνει να δίνουμε; και ακόμα μπορούμε να δώσουμε αν υπάρχουν και νεοσσοί;
 
Την εποχή της αναπαραγωγής κάνει να δίνουμε; και ακόμα μπορούμε να δώσουμε αν υπάρχουν και νεοσσοί;
Σε όλες τις περιόδους που δίνω αυγοτροφή... Το σκόρδο εμπεριέχεται.
Το ίδιο και τώρα που είναι νεοσσοί σε όλες τις ηλικίες.
 
Μέχρι δέκα ημερών δεν δίνουμε τίποτ' άλλο πέρα από αυγοτροφή, κεχρί μίλετ και σπόρους. Μετά προσθέτουμε σταδιακά ΄και δοκιμαστικά ένα-ένα νέα τρόφιμα στο διαιτολόγιο. Μπορείς λοιπόν και αυτό έχει πολλές ωφέλιμες ιδιότητες https://petbirds.gr/article/garlic-in-birds-diet/
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Σε όλες τις περιόδους που δίνω αυγοτροφή... Το σκόρδο εμπεριέχεται. Το ίδιο και τώρα που είναι νεοσσοί σε όλες τις ηλικίες.
Να πω την δικιά μ συνταγή για αυγοτροφή να μου πεις λόγο εμπειρίας, και ακόμα πως βάζεις στην αυγοτροφη το σκόρδο, 4 φρυγανιές2 αυγά, 1 καρότο, 3-4 κομμάτια μπρκολο 30 γρ,τροφή σπόρια, 30 γρ. αυγοτροφή 1 κουταλάκι του γλυκού (ρίγανη,θυμάρι, βασιλικό) αποξηραμένο, 1 κτγ τσουκνίδα αποξηραμένη, NEKTON-S και προληπτικά τριμμένο σουπιοκόκκαλο. αυτά. Ξέχασα το λάδι και το μηλόξυδο.
Μέχρι δέκα ημερών δεν δίνουμε τίποτ' άλλο πέρα από αυγοτροφή, κεχρί μίλετ και σπόρους.
Ναι αλλά πριν σκάσουν οι νεοσσοί μπορω να δώσω έτσι δεν είναι;
 
Μηλόξυδο όχι την περίοδο της αναπαραγωγής, δυσκολεύει τον μεταβολισμό του ασβεστίου και το θέλουμε για το θηλυκό και για τους νεοσσούς.
Ναι αλλά πριν σκάσουν οι νεοσσοί μπορω να δώσω έτσι δεν είναι;
Ναι βέβαια, σε ποια μορφή το δίνεις;
 
Όσο συχνά θέλεις ή καλύτερα όσο συχνά αντέχεις τη μυρουδιά.
Στην ουσία δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα... απλά θεωρώ πως δυο-τρεις μέρες το μήνα καλύπτουν τις ανησυχίες μας
 
Για ποιο λόγο δεν κάνει να βάζουμε σκόνη σκόρδου μαγειρέματος για ανθρώπους;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top