Ασθένειες Σοβαρός τραυματισμός καναρινιού

Λοιπόν σήμερα 2η μέρα αντιβίωσης. Το πουλάκι είναι αρκετά καλά το έπλινα όπως μου είπατε και το καθάρισα για να απαλαχθεί απο τα αίματα... Δε κατάφερα σήμερα να έρθω σε επικοινωνία με ιδικό ίσως αύριο. Θέλω να ρωτήσω να αρχίσω να του δίνω αυγό και τα λοιπά (λαχανικά, φρούτα) ή να περιμένω και άλλο; Επίσης να ξαναβάλω μπεταντιν στην πληγή ή δε χρειάζεται;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Αυτό εξαρτάται πως βλέπεις την πληγή. Αν είναι ανοιχτή ακόμα πρέπει να βάζεις μπεταντίν, αν όχι σταματάς δεν έχει νόημα. Το βάζουμε για τις πιθανές μολύνσεις της περιοχής. Αν έχει σκληρό καύκαλο δεν κινδυνεύει. Για τα τρόφιμα περίμενε να σου πουν τα παιδιά.
 
Αυτό εξαρτάται πως βλέπεις την πληγή. Αν είναι ανοιχτή ακόμα πρέπει να βάζεις μπεταντίν, αν όχι σταματάς δεν έχει νόημα. Το βάζουμε για τις πιθανές μολύνσεις της περιοχής. Αν έχει σκληρό καύκαλο δεν κινδυνεύει. Για τα τρόφιμα περίμενε να σου πουν τα παιδιά.
Από ότι είδα η πληγή είναι κλειστή αλλά θα το τσεκαρω αυριο σίγουρα! Ευχαριστώ! 🙂
 
Γενικά και στους εαυτούς μας δεν υπερβάλλουμε με το μπεταντίν γιατί κάνει ξηροδερμία. Σκέψου στο πουλάκι. Όταν, αχρείαστο να είναι αρκετά αραιωμένο.
 
Γενικά και στους εαυτούς μας δεν υπερβάλλουμε με το μπεταντίν γιατί κάνει ξηροδερμία. Σκέψου στο πουλάκι. Όταν, αχρείαστο να είναι αρκετά αραιωμένο.
Οκ ευχαριστώ πολυ!
 
Αν δίνεις αντιβίωση στο νερό, μην δίνεις ούτε λαχανικά, ούτε χόρτα, ούτε φρούτα, ούτε και αυγό! Μόνο σπόρους. Ο λόγος είναι ότι αυτές οι τροφές (λαχανικά, αυγό και φρούτα) περιέχουν πολύ νερό μέσα τους, με αποτέλεσμα το πουλάκι αν μην πίνει όσο νερό θα έπινε κανονικά την ημέρα. Μέχρι να τελειώσει η αντιβίωση μόνο σπόρους λοιπόν! Μετά μπορείς να του δίνεις άνετα! 😉
 
Υπάρχει περίπτωση να είχε κύστη φτερού και να την τρύπησε καθώς ξύθηκε;
Το υποπτευθηκε κ ο ιδιος.
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια θα πάρω αύριο... Τώρα δε ξέρω λέω μήπως είχε καμία κύστη και έσκασε επειδή είναι μεγάλο σε ηλικία και είχε δύσκολη πτερρορια δε ξέρω όμως σιγουρα... Πάντως μου κάνει εντύπωση το κρέας που έχει εξαφανιστεί ενώ τη μέρα του τραυματισμού του κρεμόταν... Τι να πω...
 
Υπάρχει περίπτωση να είχε κύστη φτερού και να την τρύπησε καθώς ξύθηκε;
Όχι Ανέστη. Οι κύστες χρειάζονται πολύ περισσότερο πίεση και κυρίως απομάκρυνση των συσσωρευμένων φτερών για να αρχίσει η "αιμορραγία".
 
Αν δίνεις αντιβίωση στο νερό, μην δίνεις ούτε λαχανικά, ούτε χόρτα, ούτε φρούτα, ούτε και αυγό! Μόνο σπόρους. Ο λόγος είναι ότι αυτές οι τροφές (λαχανικά, αυγό και φρούτα) περιέχουν πολύ νερό μέσα τους, με αποτέλεσμα το πουλάκι αν μην πίνει όσο νερό θα έπινε κανονικά την ημέρα. Μέχρι να τελειώσει η αντιβίωση μόνο σπόρους λοιπόν! Μετά μπορείς να του δίνεις άνετα! 😉
Οκ τότε!
 
Μια χαρά φαίνεται ο μικρός όσο μπορούμε να το πούμε από μια φωτογραφία.Φάτσα και τυχερό που βγήκε ζωντανό από αυτή τη διαδικασία. Να είσαι καλά φίλε.
 
Τέλεια, χαλάλι το άγχος και οι αγωνίες. Μετά την αντιβίωση πρέπει να δώσεις λίγες μέρες προβιοτικά στο νερό ή κάποια που περιλαμβάνονται σε αυγοτροφές για να αποκατασταθεί η χλωρίδα του εντέρου που διαταράσσεται από τα αντιβιοτικά. Στην συνέχεια και λίγες βιταμίνες θα ήταν καλές.
 
Back
Top