Ασθένειες Σοβαρός τραυματισμός σε καναρίνι

Αν το πιάσει, έχει κανεις υπόψη του με τι αντισηπτικό θα μπορουσε να βρέξει την προσβεβλημένη περιοχή ώστε να καθαρίσει μεν για να μπορεί να δει περί τίνος προκειται
Με οξυζενέ θα μπορούσε αλλά πρέπει να πέσει λίγο όχι πολύ...
 
Αν βρεθεί κάποιος εκτροφέας στη Λήμνο; Κάποιος που να έχει μεγαλύτερη εμπειρία και βοηθήσει την κατάσταση;

Δε ξέρω.. λύσεις προσπαθώ να βρω... ΄

@χουανιτο τα δάχτυλα του ποδιού (κυρίως αυτό το μαυρισμένο και λεπτό) τα κουνάει; Όταν το πιάσετε βάλε το δάχτυλο σου στο πόδι να δείτε κατά πόσο κινιούνται τα δάχτυλα και κατά πόσο μπορεί να πιάσει το δάχτυλό σας. Περιττό να πω πως αν το δάχτυλο δεν κουνιέται δεν αιματώνεται κιόλας.. ☹
 
Ίσως να υπάρχει κάποιος αλλά δυστυχώς απ τους γνωστούς μας κάνεις δεν ξέρει. Ρώτησα και στο petshop αν ξέρουν κάποιον κ σε μια λημνια σελίδα στο Facebook που ασχολείται με τα ζωάκια αλλά ούτε αυτοί ήξεραν κάποιον.
Το πόδι δεν το κουνάει, ούτε δάχτυλα βέβαια... Αν κ κάποιες φορές το έχει πάνω στο κλαδί κ όχι να κρέμεται αλλά πάλι νομίζω ότι τυχαία είναι σ αυτή τη θέση.☹
 
.. Και πώς σκοπεύετε να διαχειριστείτε την όλη κατάσταση, πλέον;
ήδη ο Γιάννης έδωσε κάποιες συμβουλές,το πέρασε και ο ίδιος όπως γράφει και το αποτέλεσμα της προσπάθειας τον δικαίωσε.. Θεωρώ πως σωστό θα ήταν να έρθετε άμεσα σε επικοινωνία μαζί του.. Να γίνει κάτι.. Να το παλέψετε και εσείς! Είναι σημαντικό πιστεύω να έχουμε την συνείδησή μας ήσυχη πως, ασχέτως του τί έφταιξε, προσπαθήσαμε.. Δεν τα παρατήσαμε!👍
 
Το πόδι δεν το κουνάει, ούτε δάχτυλα βέβαια... Αν κ κάποιες φορές το έχει πάνω στο κλαδί κ όχι να κρέμεται αλλά πάλι νομίζω ότι τυχαία είναι σ αυτή τη θέση.☹
Αχ δυστυχώς η κατάσταση είναι σοβαρή. Είτε είναι το δάχτυλο (ακόμα χειρότερα το πόδι) νεκρό (αυτό πιστεύω εγώ) είτε είναι κάταγμα (όπως πιστεύουν ο @misalouris & η @maria p ), και στις 2 περιπτώσεις θέλει τη βοήθεια ειδικού και από εδώ εγώ προσωπικά δεν μπορώ να σε βοηθήσω.. Δυστυχώς.. Μακάρι να μπορούσα! ☹
 
Σας ευχαριστώ πολυ όλους για το κουράγιο που μου δίνετε!👍 ξερω ότι αν ήμουνα στη Θεσσαλονίκη που μένω κανονικά, θα υπήρχε σίγουρα η δυνατότητα να με βοηθήσουν ειδικοί αλλά εδώ είναι μικρό το μέρος κ πραγματικά δυστυχώς ο περισσότερος κόσμος είναι απαθής κ αδιάφορος όταν πρόκειται για πουλάκια...☹ θα κάνουμε πάλι την προσπάθειά μας με την αδερφή μου κ ας ελπίσουμε ότι δεν είναι πολύ αργά.
 
θα κάνουμε πάλι την προσπάθειά μας με την αδερφή μου κ ας ελπίσουμε ότι δεν είναι πολύ αργά.
. Έτσι μπράβο! ακολουθήστε τις οδηγίες του Γιάννη και σκέψου σοβαρά να το πάρεις μαζί σου
στη Θεσσαλονίκη
(αν πρόκειτε βέβαια να επιστρέψεις στην έδρα σου σύντομα) και να το πας σε κάποιον γιατρό που ξέρει από πουλιά..
 
θα κάνουμε πάλι την προσπάθειά μας με την αδερφή μου κ ας ελπίσουμε ότι δεν είναι πολύ αργά.
Έχετε τις ευχές όλων μας για καλή επιτυχία!
Περιμένουμε νέα σας.

Μην καθυστερείτε όμως. Γιατί υπάρχει πρόβλημα με την κυκλοφορία του αίματος στο 'διαλυμένο' πόδι.
 
γιατί υπάρχει πρόβλημα με την κυκλοφορία του αίματος στο 'διαλυμένο' πόδι.
Θεωρείς πως αν τα παιδιά, ακολουθώντας τις συμβουλές σου δέσουν το πόδι σωστά, η σωστή κυκλοφορία του αίματος θα επαναφερθεί και το δάχτυλο θα αρχίσει να αιματώνεται ξανά;
 
Κάτι ακόμα όσον αφορά το πρακτικό κομμάτι...Αφού γίνει η όλη διαδικασία θα πρέπει να διαμορφει κατάλληλα κ το εσωτερικό του κλουβιού; τι θα πρέπει να βγει η να μπει;
 
Για μερικές ώρες θα μείνει στον πάτο του κλουβιού.
Φροντίζεις να υπάρχει κοντά του νερό και τροφή με πολλές πρωτεΐνες για παράδειγμα ένα καλά βρασμένο αυγό (1/4 του αυγού) και μια ανοιχτή ταιστρα με σπόρια...
και σε κάποιο σημείο δύο χαρτοπετσέτες γιατί θα δυσκολευτεί αν υπάρχει η σχάρα της βάσης.
Στο νερό αν θέλεις μπορείς να προσθέσεις λίγη almora από τα φαρμακεία για να καλυφθεί περισσότερο ο οργανισμός του.
Κάποιες ώρες αργότερα θα ανέβει στην πατήθρα αλλά θα ακουμπά με το σώμα πάνω της.
Από κει και μετά θα αρχίσει η σταδιακή ανάρρωση... στην οποία όλοι σας την ευχόμαστε.
 
Έχεις να προτείνεις κάτι άλλο που θα βοηθήσει το πουλί Αλίκη;
Προπερσι το καλοκαίρι, από δαχτυλίδι ανοιχτού τύπου, προκλήθηκε σοβαρό θέμα με το ποδαράκι ενός καναρινιού μου.
Το δικό μου καναρίνι
rsz_20150731_132655-jpg.34685

rsz_20150801_135746-jpg.34702


Της @χουανιτο
rsz_20170102_170138-1-jpg.47583


Όπως βλέπετε το δάχτυλο είναι στην ίδια κατάσταση με τα δάχτυλα του δικού μου. Μόνο που το δικό μου κουνούσε το πόδι αλλά όχι τα δάχτυλα που είναι πιο μαύρα και λεπτά. Εγώ δεν μιλάω για το κάταγμα, ούτε προτείνω κάτι γι αυτό γιατί δε ξέρω και δεν έχω εμπειρία. Αλλά αυτό το μελανό δάχτυλο, εμένα μου λέει πως το πόδι του καναρινιού αρχίζει να νεκρώνει. Αυτό που χρειάζεται άμεσα είναι ακρωτηριασμός. Γιατί αν το νεκρό δάχτυλο (ή πόδι, αυτό θα το κρίνει ο ειδικός) δεν κοπεί από γάγγραινα θα πάθει σηψαιμία και θα πεθάνει όπως έτσι έγινε και στο δικό μου.

Και για να γίνω πιο συγκεκριμένη, ήταν καλοκαίρι ήμουν σε νησί και δυστυχώς δεν υπήρχε καν κτηνίατρος (παρόμοια ιστορία λίγο - πολύ). Είχα μιλήσει με πτηνιάτρους της Αθήνας και μου είχαν πει:
  1. να δίνω αντιφλεγμονώδες στο νερό (σε 1ml νερό να διαλύσω μια σταγόνα από το αντιφλεγμονώδες metacam (που είναι κτηνιατρικό για γάτες) και από αυτό το διάλυμα να να του δίνω κάθε μέρα από μία σταγόνα για 3-4 μέρες),
  2. να τρίβω το πόδι με αλόε βέρα (κόβεις το φύλο και αλοίφεις το πόδι με το Gel της αλόε βέρα, και υπάρχει μια πιθανότητα να αρχίσει να αιματώνεται ξανά)
  3. και μετά με κρέμα fucidin.
Το έκανα καθημερινά και ανελλειπώς χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα. Μετά από λίγες μέρες και ενώ έδειχνε καλύτερα και πιο ευδιάθετο, το μικρό μου δεν τα κατάφερε.
Μετά από αυτή την στενάχωρη ιστορία, η εμπειρία με δίδαξε πως θα έπρεπε να είχε ακρωτηριαστεί το δάχτυλο εξαρχής για να μην συνεχίσει η γάγγραινα και στο υπόλοιπο πόδι. Αυτή ήταν η δική μου εμπειρία και αυτό αποκόμισα από αυτή και την μοιράζομαι τώρα εδώ για να βοηθήσω το καναρινάκι της κοπέλας. Ίσως το αντιφλεγμονώδες, η αλόε βέρα και η fucidin βοηθήσει περισσότερο το συγκεκριμένο καναρίνι και σωθεί. Ποτέ δεν είπα πως δεν είναι κάταγμα και πως έχεις άδικο. Αυτό που λέω και επιμένω είναι πως όσο σοβαρό είναι το κάταγμα, το ίδιο σοβαρό για τη ζωή του καναρινιού είναι και το γεγονός ότι το πόδι αρχίζει να νεκρώνει. Πρέπει να κάνουν κάτι και για τα 2.. Έτσι θα μπορέσουν να πολεμίσουν και το κάταγμα αλλα και το δάχτυλο που έχει νεκρώσει και αυτό θα προχωρήσει και στο υπόλοιπο πόδι. Γιατί αν μόνο το δέσουν δε θα αποφευχθεί η σηψαιμία.

θα πρέπει να διαμορφει κατάλληλα κ το εσωτερικό του κλουβιού; τι θα πρέπει να βγει η να μπει;
Καλό θα είναι να έχετε χαμηλά τις πατήθρες ώστε να μην χρειάζεται να πετάει ή να πηδάει μακρινές αποστάσεις για να μην κουράζει το πόδι του. Την τροφή να την βάλετε σε μια αυγοθήκη δίπλα από την πατήθρα χαμηλά στο κλουβί. Και η ποτίστρα επίσης. Προσπαθήστε να κάνετε το κλουβί όσο πιο βολικό γίνεται για το καναρινάκι με το συγκεκριμένο πρόβλημα. Δεν κάνει να το κουράζει πολύ το πόδι του και να το επιβαρύνει περαιτέρω. Το αυγό επίσης και ένα χαρτόνι στον πάτο του κλουβιού θα βοηθήσει κι άλλο!
 
Το θυμάμαι Αλίκη... και λυπάμαι πολύ.
Είναι όντως μια κακή προσωπική σου εμπειρία... χωρίς να γνωρίζουμε τα πραγματικά αίτια θανάτου του.

Αλλά κατά τη γνώμη μου χρειάζονται πολύ περισσότερες παρόμοιες για να προτείνει κάποιος σαν εμάς (μη ειδικοί)... ακρωτηριασμό ποδιού.
Προσωπικά θεωρώ πως δεν έχω την απαραίτητη εμπειρία για κάτι τέτοιο.
Και φυσικά δεν μπορούν να μπουν όλα σε ένα τσουβάλι...
Γιατί όλες οι περιπτώσεις δεν είναι ίδιες.

Επειδή όμως δεν είναι ώρα για γενικές συζητήσεις γιατί έχουμε ένα πουλί που ξεπέρασε τις 48 ώρες με διαλυμένο πόδι... και επειδή όλα αυτά μας αποπροσανατολίζουν από το θέμα μας που είναι η βοήθεια στο Χουανίτο... Θα πρότεινα να στοχεύσουμε όλοι προς τα κει...
Εγώ έγραψα απλά τι θα έκανα... όπως και το έχω κάνει σε παρόμοιες περιπτώσεις...
Ίσως δε φτάνει... αλλά από δω που είμαι... μόνο αυτό μπορώ.
 
Η αλήθεια είναι ότι είναι μεγάλο το Ρίσκο... Δυστυχώς κανένας, ούτε καν ειδικός, δεν μπορεί να είναι σίγουρος για τη διάγνωση σε μια τέτοια περίπτωση. Είναι τόσο ευαίσθητα τα καημένα που αν δεν είναι κ κάπως εξοικειωμένο δεν είναι πολύ 'συνεργασιμα' κ στο να τα βοηθήσεις, ακόμα κ να το πιάσω είναι ένα Ρίσκο είτε για να του βάλω το νάρθηκα είτε για να ακρωτηριαστεί.. Έχω διχαστει αρκετά ανάμεσα στις δύο απόψεις αλλά νομίζω ότι δεν έχω πολλές επιλογές. Θα σκεφτώ θετικά κ ας ελπίσουμε ότι ο νάρθηκας θα βοηθήσει...
 
Επειδή όμως δεν είναι ώρα για γενικές συζητήσεις
και επειδή όλα αυτά μας αποπροσανατολίζουν από το θέμα μας που είναι η βοήθεια στο Χουανίτο... Θα πρότεινα να στοχεύσουμε όλοι προς τα κει...
Δεν πρόκειται για γενική συζήτηση όταν με εικόνες και ντοκουμέντα δείχνω πως το συγκεκριμένο καναρινάκι έχει παρόμοιο πρόβλημα με το δικό μου. Είναι ξεκάθαρο ούτως ή άλλως απ τις φώτο ότι το δάχτυλο έχει αρχίσει να νεκρώνεται. Έχει μαυρίσει και έχει λεπτύνει. Και φυσικά δεν αποπροσανατολίζω το θέμα. Ίσα ίσα που βοηθάω έμπρακτα με παραδείγματα, επιχειρήματα, γνώμες ειδικών πτηνιάτρων και εικόνες. Εγώ ποτέ δεν μιλάω στον αέρα..

για να προτείνει κάποιος σαν εμάς (μη ειδικοί)... ακρωτηριασμό ποδιού.
Προσωπικά θεωρώ πως δεν έχω την απαραίτητη εμπειρία για κάτι τέτοιο.
Και για να γίνω πιο συγκεκριμένη, ήταν καλοκαίρι ήμουν σε νησί και δυστυχώς δεν υπήρχε καν κτηνίατρος (παρόμοια ιστορία λίγο - πολύ). Είχα μιλήσει με πτηνιάτρους της Αθήνας και μου είχαν πει:
  1. να δίνω αντιφλεγμονώδες στο νερό (σε 1ml νερό να διαλύσω μια σταγόνα από το αντιφλεγμονώδες metacam (που είναι κτηνιατρικό για γάτες) και από αυτό το διάλυμα να να του δίνω κάθε μέρα από μία σταγόνα για 3-4 μέρες),
  2. να τρίβω το πόδι με αλόε βέρα (κόβεις το φύλο και αλοίφεις το πόδι με το Gel της αλόε βέρα, και υπάρχει μια πιθανότητα να αρχίσει να αιματώνεται ξανά)
  3. και μετά με κρέμα fucidin.
Το έκανα καθημερινά και ανελλειπώς χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα. Μετά από λίγες μέρες και ενώ έδειχνε καλύτερα και πιο ευδιάθετο, το μικρό μου δεν τα κατάφερε.
Μετά από αυτή την στενάχωρη ιστορία, η εμπειρία με δίδαξε πως θα έπρεπε να είχε ακρωτηριαστεί το δάχτυλο εξαρχής για να μην συνεχίσει η γάγγραινα και στο υπόλοιπο πόδι. Αυτή ήταν η δική μου εμπειρία και αυτό αποκόμισα από αυτή και την μοιράζομαι τώρα εδώ για να βοηθήσω το καναρινάκι της κοπέλας. Ίσως το αντιφλεγμονώδες, η αλόε βέρα και η fucidin βοηθήσει περισσότερο το συγκεκριμένο καναρίνι και σωθεί.
Είδες κάπου να έγραψα να πιάσει η κοπέλα το καναρινάκι και να του κόψει το δάχτυλο ή το πόδι; Αυτό που ανέφερα ήταν η γνώμη και οι συμβουλές πτηνιάτρου που μου τις είχε δώσει (τις είχα στείλει και φώτο μέσω mail) για το συγκεκριμένο πρόβλημα. Είχα μιλήσει και με άλλους πτηνιάτρους και μου είχαν πει ενέσεις με κορτιζόνη και ακρωτηριασμό. Και επειδή και εγώ ήμουν σε νησί χωρίς δείγμα ειδικού το πόδι δεν ακρωτηριάστηκε και δυστυχώς το καναρινάκι μου δεν τα κατάφερε. Αν ήμουν Αθήνα, όπως και αν η κοπέλα ήταν Θεσσαλονίκη, θα είχα πάει σε ειδικό και ίσως τώρα να ζούσε.


Ίσως το αντιφλεγμονώδες, η αλόε βέρα και η fucidin βοηθήσει περισσότερο το συγκεκριμένο καναρίνι και σωθεί. Ποτέ δεν είπα πως δεν είναι κάταγμα και πως έχεις άδικο. Αυτό που λέω και επιμένω είναι πως όσο σοβαρό είναι το κάταγμα, το ίδιο σοβαρό για τη ζωή του καναρινιού είναι και το γεγονός ότι το πόδι αρχίζει να νεκρώνει. Πρέπει να κάνουν κάτι και για τα 2.. Έτσι θα μπορέσουν να πολεμίσουν και το κάταγμα αλλα και το δάχτυλο που έχει νεκρώσει και αυτό θα προχωρήσει και στο υπόλοιπο πόδι. Γιατί αν μόνο το δέσουν δε θα αποφευχθεί η σηψαιμία.
Αυτό που πρότεινα, δε ξέρω αν έγινε κατανοητό γι αυτό και το επαναλαμβάνω, είναι ΚΑΙ να δέσει το πόδι όπως λες εσύ Γιάννη, και να δώσει αντιφλεγμονώδες, αλόε βέρα και fucidin, όπως με είχε συμβουλεύσει εμένα ειδικός πτηνίατρος. Έτσι θα προσπαθήσει για μια πιο ολοκληρωμένη θεραπεία αντιμετωπίζοντας και τα 2 σενάρια που συζητάμε εδώ.

Και φυσικά δεν μπορούν να μπουν όλα σε ένα τσουβάλι...
Γιατί όλες οι περιπτώσεις δεν είναι ίδιες.
Ακριβώς! Γι αυτό και το κάταγμα που λες εσύ από φώτο δεν μπορεί να είναι σίγουρο. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. :)

έχω διχαστει αρκετά ανάμεσα στις δύο απόψεις αλλά νομίζω ότι δεν έχω πολλές επιλογές. Θα σκεφτώ θετικά κ ας ελπίσουμε ότι ο νάρθηκας θα βοηθήσει...
Χουανίτο μου δεν είναι θέμα διχασμού. Δεν σου πρότεινα ποτέ να πιάσεις να κόψεις το πόδι του καναρινιού σου, και είμαι σίγουρη πως αν ήσουν σε πόλη με πτηνίατρο θα το είχες ήδη πάει. Αυτό που πρότεινα εγώ είναι να δοκιμάσεις και τις 2 θεραπείες που σου προτάθηκαν. Προσπάθησε να βάλεις νάρθηκα και προσπάθησε να δώσεις και αντιφλεγμονώδες και επάλειψή πρωί βράδυ με αλόε βέρα και fucidin. Δυστυχώς δεν έχεις άλλες επιλογές. Ακολουθείς και τις 2 προτάσεις και ευχόμαστε όλοι να σωθεί! Και το δάχτυλο να αρχίσει ξανά να αιματώνεται και το ποδαράκι του να κολλήσει όπως λέει και ο Γιάννης. Σου εύχομαι καλή επιτυχία και ό,τι θες εδώ είμαστε εμείς!
 
Back
Top