Αναπαραγωγή Σπασμένα στο πάτωμα τ' αυγά, να βάλω υλικό για νέα φωλιά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης roti
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

roti

PB Member
Εγγραφή
16 Φεβ 2009
Μηνύματα
204
Πόλη
Κασσανδρεία
Καλημέρα. Με λένε Λευτέρη, είμαι στην Κασσάνδρεια Χαλκιδικής.
Πριν από 10 μέρες περίπου πήρα ένα ζευγάρι καναρίνια Μαλινουά από Θεσσαλονίκη. Όπως μου είπε ο άνθρωπος η κανάρα ήτανε έτοιμη να γεννήσει. Στην πορεία διαπίστωσα ότι ο αρσενικός είναι σε φάση πτερόροιας. Δεν είδα να διασταυρώνονται, εχθές είδα αυγά σπασμένα στο πάτωμα. Υποθέτω ότι ήτανε επιλογή της κανάρας γιατί ήτανε άσπορα.
Προκειμένου να μη χάνω χρόνο, από το ίδιο άτομο πήρα ένα πυρωμένο αρσενικό που φαίνεται να τα πάει καλά με την κανάρα αφού απο τη δεύτερη μέρα φιλιούνται.
ΕΡΩΤΗΣΗ: Αφήνω το νήμα στη παλιά φωλιά ως έχει, ή το αφαιρώ και βάζω νήμα καινούργιο δίνοντας τη δυνατότηα να κάνουν καινούργια φωλιά; Μετά από πόσες μέρες να περιμένω αυγά;
Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
 
Δεν χρειάζεται να χαλάσεις την φωλιά, αφήνεις το νήμα.
Σε πόσες μέρες θα γεννήσουν δεν μπορούμε να το ξέρουμε, αλλά εφόσον η κανάρα είναι πυρωμένη και έχει καλή σχέση με τον αρσενικό δεν θα αργήσει.

Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι η διατροφή τους.
 
Καλημέρα. Με λένε Λευτέρη, είμαι στην Κασσάνδρεια Χαλκιδικής.
Πριν από 10 μέρες περίπου πήρα ένα ζευγάρι καναρίνια Μαλινουά από Θεσσαλονίκη. Όπως μου είπε ο άνθρωπος η κανάρα ήτανε έτοιμη να γεννήσει. Στην πορεία διαπίστωσα ότι ο αρσενικός είναι σε φάση πτερόροιας. Δεν είδα να διασταυρώνονται, εχθές είδα αυγά σπασμένα στο πάτωμα. Υποθέτω ότι ήτανε επιλογή της κανάρας γιατί ήτανε άσπορα.
Προκειμένου να μη χάνω χρόνο, από το ίδιο άτομο πήρα ένα πυρωμένο αρσενικό που φαίνεται να τα πάει καλά με την κανάρα αφού απο τη δεύτερη μέρα φιλιούνται.
ΕΡΩΤΗΣΗ: Αφήνω το νήμα στη παλιά φωλιά ως έχει, ή το αφαιρώ και βάζω νήμα καινούργιο δίνοντας τη δυνατότηα να κάνουν καινούργια φωλιά; Μετά από πόσες μέρες να περιμένω αυγά;
Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
Αν δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος... Το υλικό και η φωλιά μπορεί να χρησιμοποιηθεί στη δεύτερη γέννα... Πρώτη με το νέο αρσενικό.
Αν πάλι θέλεις... και για να είναι πιο ολοκληρωμένη η αναπαραγωγική διαδικασία των πουλιών, χαλάς τη φωλιά, της αλλάζεις μέρος και επιστρέφεις το υλικό για νέο χτίσιμο. Αυτό δεν πρέπει να σε προβληματίζει καθόλου.
Το "ανησυχητικό" κατά την άποψή μου δεν είναι αυτό... Αλλά το γεγονός πως το πρώτο αρσενικό μπήκε σε εκτός εποχής πτερόρροια...
Εύχομαι αυτή να προέρχεται από το stress της αλλαγής περιβάλλοντος. Γιατί:
Αν υποθέσω πως οι συνθήκες το υποχρέωσαν... μπορεί να υπάρχει θέμα και με τα άλλα...
Αν πάλι είναι κάποιο θέμα προβλήματος υγείας... μπορεί να επηρεάστηκε και το θηλυκό...
Εύχομαι να συμβαίνει το πρώτο...
Να είσαι όμως σε επιφυλακή για μερικές μέρες...
 
υποθέτω αλλαγή συνθηκών, καθώς από το υπόγειο που ήτανε με φωτισμό τεχνικό, μεταφερθήκανε στο σπίτι μου. Τα έχω μέσα στο γραφείο μου. Ο φωτισμός είναι φυσικός. Τώρα με την εκτός εποχής πτερόροια τί τρέχει; Συνεχίζεται έτσι επ' αόριστον; Μέσα στην αναπαραγωγική περίοδο θα έχουμε πτερόροια; Μήπως τα πουλιά ισορροπήσουν; Μετά από πόσο χρόνο... Ουφ.. Δύσκολα τα πράγματα... Και κάτι άλλο μου είπε ο άνθρωπος που μου τα έδωσε..."να μη ταίζω τροφή με τις βιταμίνες [εννοεί τα χρωματιστά κομματάκια πράσινα, κίτρινα, κόκκινα που υπάρχουν μέσα στη τροφή του εμπορίου" Κατά την άποψη του ευθύνονται για την πτερόροια...
 
υποθέτω αλλαγή συνθηκών, καθώς από το υπόγειο που ήτανε με φωτισμό τεχνικό, μεταφερθήκανε στο σπίτι μου. Τα έχω μέσα στο γραφείο μου. Ο φωτισμός είναι φυσικός. Τώρα με την εκτός εποχής πτερόροια τί τρέχει; Συνεχίζεται έτσι επ' αόριστον; Μέσα στην αναπαραγωγική περίοδο θα έχουμε πτερόροια; Μήπως τα πουλιά ισορροπήσουν; Μετά από πόσο χρόνο... Ουφ.. Δύσκολα τα πράγματα... Και κάτι άλλο μου είπε ο άνθρωπος που μου τα έδωσε..."να μη ταίζω τροφή με τις βιταμίνες [εννοεί τα χρωματιστά κομματάκια πράσινα, κίτρινα, κόκκινα που υπάρχουν μέσα στη τροφή του εμπορίου" Κατά την άποψη του ευθύνονται για την πτερόροια...
Σίγουρα οι αλλαγές αυτού του επιπέδου επηρεάζουν τις καταστάσεις υγείας αλλά και τους βιορυθμούς των πτηνών...
Πιθανόν να δικαιολογείται και η πτερόρροια του καναρινιού.
Η διατροφή των πουλιών με αυτά το χρωματιστά αμφιβόλου ποιότητας και περιεχομένου σκευάσματα είναι εξαιρετικά επικίνδυνη για την υγεία τους.
 
Αν ειναι λογω του στρες και της "βιταμινης" σταδιακα -και πιστευω ισως και συντομα- θα επανελθει, οποτε περιμενουμε τις εξελιξεις.
 
Σίγουρα οι αλλαγές αυτού του επιπέδου επηρεάζουν τις καταστάσεις υγείας αλλά και τους βιορυθμούς των πτηνών...
Πιθανόν να δικαιολογείται και η πτερόρροια του καναρινιού.
Η διατροφή των πουλιών με αυτά το χρωματιστά αμφιβόλου ποιότητας και περιεχομένου σκευάσματα είναι εξαιρετικά επικίνδυνη για την υγεία τους.
Ναι με την πρώτη ευκαιρία που κατεβω Θεσσαλονίκη θα πάρω τροφή που χρειάζεται, εδώ δεν...

Διάβασε λιγάκι αυτό το άρθρο ίσως σε βοηθήσει Παθολογική Πτερόρροια των Πτηνών .
Μαρία ευχαριστώ, υπέροχο άρθρο... Πελάγωσα, δε ξέρω από που ν' αρχίσω... Θα κάνω ότι μπορώ και θα περιμένω υπομονετικά... Βλέπεις η αδημονία να δω μικράκια...
 
Προέχει η καλή υγεία των γονέων. Χωρίς αυτούς δεν γίνεται τίποτα. Έτσι κι αλλιώς έχεις χρόνο να τον φροντίσεις και να προχωρήσεις στην συνέχεια σε αναπαραγωγή.
 
ελαχιστοποιείς τις πιθανότητες, τουλάχιστον στον παράγοντα της ανθρώπινης παρέμβασης... Είναι όμως τόσο σύνθετη η δημιουργία, συνεχώς ανακαλύπτουμε, οπότε τα λαθάκια αναπόφευκτα... Μεγάλα λάθη να μη κάνουμε από έλλειψη γνώσης...
 
Είτε είσαι έμπειρος, είτε είσαι αρχάριος, άμα δεν έχεις υπομονή δεν κάνεις τίποτα.
Και όχι μόνο στα καναρίνια και γενικά στα πουλιά.
Όλα τα χόμπι το ίδιο είναι.
Μην ξεχνάμε ότι έχουμε να κάνουμε με ζωντανούς οργανισμούς.
Υπομονή.
 
ελαχιστοποιείς τις πιθανότητες, τουλάχιστον στον παράγοντα της ανθρώπινης παρέμβασης... Είναι όμως τόσο σύνθετη η δημιουργία, συνεχώς ανακαλύπτουμε, οπότε τα λαθάκια αναπόφευκτα... Μεγάλα λάθη να μη κάνουμε από έλλειψη γνώσης...
Δε θες να ξέρεις τις βλακείες των "έμπειρων"
 
Ναι κάτι σαν "το ελαφρυντικό του προτέρου έντιμου βίου". Έμαθα λοιπόν ρωτώντας την αξία της ΥΠΟΜΟΝΉΣ. "Δεν ήξερες.. Δε ρώταγες;" λέει σοφά ο λαός μας
 
Ναι κάτι σαν "το ελαφρυντικό του προτέρου έντιμου βίου". Έμαθα λοιπόν ρωτώντας την αξία της ΥΠΟΜΟΝΉΣ. "Δεν ήξερες.. Δε ρώταγες;" λέει σοφά ο λαός μας
Ακριβως! Και πιστευω ολοι εχουμε το δικαιωμα να κανουμε λαθος καπου... Απειροι ή εμπειροι.. Αλλα οταν επαναλαβεις λαθος... Δεν υπαρχει δικαιολογια!
 
Έπειτα από την πρώτη αποτυχία καθώς η καναρα γέννησε κάτω στο πάτωμα τα αυγά, πήρα άλλο αρσενικό. Εκανα την αλλαγη γιατί ο πρώτος αρσενικός μπήκε σε εκτός περιόδου, φάση πτερόροιας.
Από τη δεύτερη μέρα άρχισαν να φιλιούνται. Η θηλυκιά ετοίμασε μια ωραία φωλιά. Η θηλυκιά κάθεται στη φωλιά και ο αρσενικός την ταίζει. Ωστόσο ούτε μια φορά δεν τα είδα να διασταυρώνονται. Κάνα δυο απόπειρες του αρσενικού που τον πήρα ως πυρωμένο πουλί, κατέληξαν σε μάχες..
Σήμερα είδα στο πάτωμα το πρώτο αυγό. Το έβαλα με προσοχή μέσα στη φωλιά...
Δε ξέρω τι να υποθέσω ... Είναι προβληματική η καναρα; Δε διασταυρώνεται; Φταίει ο αρσενικός; Είναι άσπορα τα αυγά;
Έχω απογοητευθεί λίγο, δεν ξέρω τι να κάνω

Ακριβως! Και πιστευω ολοι εχουμε το δικαιωμα να κανουμε λαθος καπου... Απειροι ή εμπειροι.. Αλλα οταν επαναλαβεις λαθος... Δεν υπαρχει δικαιολογια!
Τότε μιλάμε για επιλογή
 
Από τη δεύτερη μέρα άρχισαν να φιλιούνται. Η θηλυκιά ετοίμασε μια ωραία φωλιά. Η θηλυκιά κάθεται στη φωλιά και ο αρσενικός την ταίζει. Ωστόσο ούτε μια φορά δεν τα είδα να διασταυρώνονται. Κάνα δυο απόπειρες του αρσενικού που τον πήρα ως πυρωμένο πουλί, κατέληξαν σε μάχες..
Στο "παιχνίδι" εντυπωσιασμού και ζευγαρώματος όλων των ζώων (ακόμη και του ανθρώπου) επικρατούν στιγμές επίδειξης...
Στιγμές που το κραταιό, δυνατό και ρωμαλέο αρσενικό, επιδεικνύεται και φιλοδοξεί με αυτόν τον τρόπο να επιλεγεί ως ο καλύτερος γεννήτορας από το θηλυκό...
Σε όλες αυτές τις μάχες εντυπωσιασμού που επιβάλει το αρσενικό, υπάρχουν και εξαιρετικά βίαιες σκηνές (ευτυχώς όχι στα καναρίνια), που αποβλέπουν στην επικράτηση και διεκδίκηση της θέσης του ισχυρού στο ζευγάρι (τρομάρα μας).
Όταν εδραιώσει τη θέση του... ησυχάζουν τα πράγματα.
Εμείς για να αποφύγουμε όλες αυτές τις επιθέσεις τοποθετούμε το χώρισμα, ώστε η επικράτηση των αρσενικών να γίνει με κινήσεις και εικονικές επιθέσεις (αυτές με τις ανοιχτές φτερούγες, κελάηδημα κλπ) και όταν ολοκληρωθούν όλα αυτά τα "τρελά"... Επιτρέπουμε στα πουλιά να βρεθούν.
Πιο παλιά σμίγανε το ζευγάρι και το άφηναν να περάσει όλη τη διαδικασία... Φυσικά ούτε λόγος για προετοιμασία ή για χωρίσματα... Κι όταν τελείωναν οι μάχες... άρχιζε το χτίσιμο της φωλιάς...
Πάμε στο δεύτερο πρόβλημα που είναι και πιο σημαντικό κατά την άποψή μου.
Σήμερα είδα στο πάτωμα το πρώτο αυγό. Το έβαλα με προσοχή μέσα στη φωλιά...
Δε ξέρω τι να υποθέσω ... Είναι προβληματική η καναρα; Δε διασταυρώνεται; Φταίει ο αρσενικός; Είναι άσπορα τα αυγά;
Καλά έκανες και τοποθέτησης πίσω στη φωλιά το αυγό...
Να βάλεις αμέσως 3-4 σταγόνες υγρό ασβέστιο στην ποτίστρα για τις επόμενες 3 ημέρες, γιατί υπάρχει ενδεχόμενο να το γέννησε κάτω ύστερα από πίεση στην γέννησή του που πάντα απορρέει από έλλειψη ασβεστίου.
Φυσικά υπάρχουν κι άλλες εκδοχές όπως φόβος για τη φωλιά κλπ... αλλά με αυτό που έγραψα καλύπτουμε τις περισσότερο επικίνδυνες καταστάσεις.
Έχω απογοητευθεί λίγο, δεν ξέρω τι να κάνω
Κακώς απογοητεύτικες...
Η απογοήτευση είναι εχθρός της κάθε προσπάθειας και πολύ καλός σύμμαχος της εγκατάλειψής της.
Λευτέρη @roti aν εσύ απογοητεύεσαι.. Οι άλλοι τι πρέπει να πουν;
Βρίσκεσαι στο πολύ καλά ενημερωμένο και φιλικό περιβάλλον του petbird, με πολλούς ανθρώπους που θέλουν και κυρίως μπορούν να σε βοηθούν.. Απλά ρωτάς...
Θα δεις πως την ερχόμενη εβδομάδα θα αρχίσουν να λύνονται όλοι οι προβληματισμοί σου...
Ακόμη και το ενδεχόμενο της άσπερμης γέννας αυγών θα δώσει το χρόνο που χρειάζονται τα πουλιά να προετοιμαστούν όπως πρέπει και να είναι ένσπερμη η επόμενη σειρά αυγών...
Ο καιρός άλλωστε προς το παρόν δεν τα βοηθά.
 
Back
Top