Αναπαραγωγή Σπασμένα στο πάτωμα τ' αυγά, να βάλω υλικό για νέα φωλιά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης roti
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@roti Συμφωνώ ότι δεν χρειάζεται απογοήτευση. Το πρώτο μου ζευγάρι έκανε μια άσπορη γέννα αλλά βρίσκοντας τα λάθη (διαβάζοντας petbirds.gr ) κατάφερα σήμερα που μιλάμε να έχω 13 ημερών πουλάκια.
 
Γιάννη @misalouris σε ευχαριστώ για το χρόνο σου, τις ωραίες συμβουλές...
Κάτι περίεργο, ενώ έχτισε τη φωλιά με δύο διαφορετικά υλικά (ίνες από τσουβάλι και τριχιά) και ενώ είχε υλικό, μαδούσε με το ράμφος της και πούπουλα από τον αρσενικό. Μεταξύ μας, αν ήμουν κανάρος δε θα ήθελα τέτοια σύντροφο...
Παρόλα αυτά τώρα κλωσάει το αυγό της, ενώ ο υπομονετικός σύζυγος την ταίζει στο στόμα..
 
Γιάννη @misalouris σε ευχαριστώ για το χρόνο σου, τις ωραίες συμβουλές...
Κάτι περίεργο, ενώ έχτισε τη φωλιά με δύο διαφορετικά υλικά (ίνες από τσουβάλι και τριχιά) και ενώ είχε υλικό, μαδούσε με το ράμφος της και πούπουλα από τον αρσενικό. Μεταξύ μας, αν ήμουν κανάρος δε θα ήθελα τέτοια σύντροφο...
Παρόλα αυτά τώρα κλωσάει το αυγό της, ενώ ο υπομονετικός σύζυγος την ταίζει στο στόμα..
Είναι δύσκολο να το καταλάβουμε ως άνθρωποι... αλλά θέλει την καλυτερη επιλογή και το πιο ασφαλές υπόστρωμμα για να βάλει τα παιδιά της... Κι αν χρειαστεί θα τον μαδήσει τελείως για να το κάνει αυτό...
Χρειάζεται όμως πολύ προσοχή γιατί το ίδιο εύκολα μπορεί να μαδήσει και τα μικρά που θα βρίσκονται στο κλουβί... Οπότε να έχεις το νου σου. Γιατί θα κινδυνεύει άμεσα και η ζωή τους.
 
  • Like
Αντιδράσεις: roti
Τρίτη μέρα τρίτο αυγό, αυτή τη φορά μέσα στη φωλιά, αυτή κλωσάει αυτός την ταΐζει... αγωνία αν είναι ένσπορα.
 
Γιάννη, είμαστε στο τέταρτο αυγό, μετά το πρώτο καταγής τα υπόλοιπα γεννιούνται εντός της φωλιάς, ένα κάθε μέρα. Υπάρχει μια ειρήνη μέσα στο κλουβί, πέρα από το τάιζμα του αρσενικού στη θηλυκιά, καμιά περίπτυξη, ένα πλατωνικό αίσθημα θα το χαρακτήριζα... Με προβληματίζει ότι σήμερα το βράδυ, τώρα που γράφω, η θηλυκιά έχει εγκαταλείψει τη φωλιά για πάνω από μια ώρα και χαζολογάει μέσα στο κλουβί...Άραγε η επώαση μέχρι να γεννηθεί και το τελευταίο αβγό δεν είναι συνεχής; Γιατί αν κλωσάει έτσι...
 
Ησύχασε... Οι θερμοκρασία επώασης είναι αυτή που την ξεκινά... κι όχι οι ώρα που τώρα τριγυρίζει...
Όταν θα κάτσει κανονικά... Θα το καταλάβεις...
 
  • Like
Αντιδράσεις: roti
Γιάννη, είμαστε στο τέταρτο αυγό, μετά το πρώτο καταγής τα υπόλοιπα γεννιούνται εντός της φωλιάς, ένα κάθε μέρα. Υπάρχει μια ειρήνη μέσα στο κλουβί, πέρα από το τάιζμα του αρσενικού στη θηλυκιά, καμιά περίπτυξη, ένα πλατωνικό αίσθημα θα το χαρακτήριζα... Με προβληματίζει ότι σήμερα το βράδυ, τώρα που γράφω, η θηλυκιά έχει εγκαταλείψει τη φωλιά για πάνω από μια ώρα και χαζολογάει μέσα στο κλουβί...Άραγε η επώαση μέχρι να γεννηθεί και το τελευταίο αβγό δεν είναι συνεχής; Γιατί αν κλωσάει έτσι...
Μπορεί να σου έχει κρατήσει κι αλλο ένα για αύριο(5ο + το ένα)
 
  • Like
Αντιδράσεις: roti
Μα κι εγώ αναρωτήθηκα: πως γίνεται μέσα στη νύχτα να κάνει βόλτες; Μετά θυμήθηκα ότι τα πουλάκια είναι σε κλειστό χώρο. Έτσι λοιπόν Λευτερη, αν γίνεται στο χώρο που βρίσκονται τα πουλιά, ακολούθησε τις συνθήκες φωτισμού της εποχής. Να ξυπνούν με το ξημέρωμα, να κοιμούνται το σούρουπο.
 
Μπορεί να σου έχει κρατήσει κι αλλο ένα για αύριο(5ο + το ένα)
Γιάννη προφήτης! Με κενό μια μέρα, έκανε το πέμπτο.

Μα κι εγώ αναρωτήθηκα: πως γίνεται μέσα στη νύχτα να κάνει βόλτες; Μετά θυμήθηκα ότι τα πουλάκια είναι σε κλειστό χώρο. Έτσι λοιπόν Λευτερη, αν γίνεται στο χώρο που βρίσκονται τα πουλιά, ακολούθησε τις συνθήκες φωτισμού της εποχής. Να ξυπνούν με το ξημέρωμα, να κοιμούνται το σούρουπο.
Γιάννη δύσκολο γιατί τα έχω μέσα στο γραφείο μου και εκεί εργάζομαι κάποιες ώρες...

Λευτέρη έξω τα έχεις τα καναρινάκια;
Αλίκη, τα έχω μέσα στο γραφείο μου. Έχει αρκετό φως χωρίς να τα χτυπά ο ήλιος. Σταθερή θερμοκρασία γύρω στους 19 βαθμούς...
 
Με προβληματίζει ότι σήμερα το βράδυ, τώρα που γράφω, η θηλυκιά έχει εγκαταλείψει τη φωλιά για πάνω από μια ώρα και χαζολογάει μέσα στο κλουβί...
Γιάννη δύσκολο γιατί τα έχω μέσα στο γραφείο μου και εκεί εργάζομαι κάποιες ώρες...
Αν δεν ακολουθήσεις αυτά που λέει ο Γιάννης τους θα έχεις πολλά τέτοια και φυσικά κινδυνεύουν οι νεοσσοι να μην εκκολαφθουν... Μπορείς όταν νυχτώνει να τα σκεπαζεις με ένα μαύρο πανί ή σεντόνι αλλά μόλις ξημερώσει θέλει ξεσκεπασμα... Άλλη λύση δε βλέπω...
 
Θα το υιοθετήσω αμέσως από αύριο... Ευχαριστώ για τη σκέψη, δε το ήξερα..
 
και το απρόβλεπτο... Εκεί που έστρωσε και γεννούσε τα αβγά της μέσα στη φωλιά (5), σήμερα το έκτο αβγό καταγής σπασμένο...
Ή πολύ μαστόρησα είναι ή κακή και άστατη μπαμπέσα που λέει και το λαϊκό άσμα... Είδωμεν. Ευχαριστώ για την μέχρι τώρα κατεύθυνση και στήριξη παιδιά...

Παιδιά, αν κάποιος γνωρίζει που μπορώ να βρω στη Θεσσαλονίκη ή στα περίχωρα κανάρα Μαλινουά ας μου πει παρακαλώ. Δυστυχώς, ίσως στον άνθρωπο που πήγα να ξεφορτώθηκε ότι δεν ήθελε να έχει... Μιλάμε τώρα έτσι για ζωάκια που πρέπει να σεβόμαστε με τις ιδιαιτερότητες τους και το κάνω και τα αγαπάω, αλλά ίσως δεν κάνουν για αναπαραγωγή. Εκτός κι αν βιάζομαι...
Παρ' αυτά αν έχει κάποιος γνωστό-φίλο, που μπορούμε να πάρουμε μια δοκιμασμένη μάνα, θα εκτιμήσω τη βοήθεια...
 
και το απρόβλεπτο... Εκεί που έστρωσε και γεννούσε τα αβγά της μέσα στη φωλιά (5), σήμερα το έκτο αβγό καταγής σπασμένο...
Ή πολύ μαστόρησα είναι ή κακή και άστατη μπαμπέσα που λέει και το λαϊκό άσμα... Είδωμεν. Ευχαριστώ για την μέχρι τώρα κατεύθυνση και στήριξη παιδιά...

Παιδιά, αν κάποιος γνωρίζει που μπορώ να βρω στη Θεσσαλονίκη ή στα περίχωρα κανάρα Μαλινουά ας μου πει παρακαλώ. Δυστυχώς, ίσως στον άνθρωπο που πήγα να ξεφορτώθηκε ότι δεν ήθελε να έχει... Μιλάμε τώρα έτσι για ζωάκια που πρέπει να σεβόμαστε με τις ιδιαιτερότητες τους και το κάνω και τα αγαπάω, αλλά ίσως δεν κάνουν για αναπαραγωγή. Εκτός κι αν βιάζομαι...
Παρ' αυτά αν έχει κάποιος γνωστό-φίλο, που μπορούμε να πάρουμε μια δοκιμασμένη μάνα, θα εκτιμήσω τη βοήθεια...
Η υπομονή στην εκτροφή είναι μεγάλο χάρισμα... κανείς ποτέ δεν έχασε..
Να δώσεις λίγο περισσότερο χρόνο στα πουλιά.
Δε βοηθά άλλωστε και ο καιρός...
Μέσα Απρίλη και προχτές χιόνιζε...
 
Επίσης, αν θέλεις θηλυκό μαλινουα θα ήταν χρήσιμο να περιμένεις έως τον Οκτώβρη και εν τω μεταξύ να έχεις βρει τον κατάλληλο εκτροφέα. Αυτήν την περίοδο είναι κάπως δύσκολο διότι όλοι έχουν κανονίσει τα ζευγάρια τους και ο,τι σου προτείνουν θα είναι μάλλον πουλάκι που δεν ανταποκρίθηκε όπως έπρεπε σε ζευγάρωμα, κατασκευή φωλιάς η τάισμα νεοσσών.
 
Καλέ δεν κάνει το καναρινακι επειδή έκανε το έκτο αυγό κάτω; Μια χαρά είναι! Τ απρόβλεπτα είναι μες το πρόγραμμα! Με το καλό να σκασουν τα αυγα και εσύ υπομονή!
 
  • Like
Αντιδράσεις: roti
Και μάλλον είναι ένσπορα. Με το καλό τα γεννητούρια
 
  • Like
Αντιδράσεις: roti
Θα σας ενημερώσω, προς το παρόν δε μπορώ να ανεβάσω φώτο, είναι λέει μεγάλο το αρχείο

Και μάλλον είναι ένσπορα. Με το καλό τα γεννητούρια
Με το καλό... Τέτοιες χαρές να έχουμε..

Καλέ δεν κάνει το καναρινακι επειδή έκανε το έκτο αυγό κάτω; Μια χαρά είναι! Τ απρόβλεπτα είναι μες το πρόγραμμα! Με το καλό να σκασουν τα αυγα και εσύ υπομονή!
Ναι ΥΠΟΜΟΝΗ, ΥΠΟΜΟΝΗ, ΥΠΟΜΟΝΗ... Τώρα έκατσε για τα καλά. Κλωσάειιι!
 
Back
Top