Ασθένειες Σπασμένο πόδι καναρινιού

ΓΙΑΝΝΗΣ

PB New Member
Εγγραφή
26 Μαϊ 2006
Μηνύματα
28
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Ένα καναρίνι μου βρέθηκε με σπασμένο πόδι δεν ξέρω πως έγινε.
Το μόνο που έκανα ήταν να του βάλω γύψο
Εννοώ γυψόγαζα σαν αυτή που βάζουν στους ανθρώπους.
Μήπως ξέρη κάποιος πότε θα μπορούσα να του τον βγάλω
Εγώ υποθέτω περίπου στις 10 – 15 μέρες και εφόσον το καναρινί κουνά τα δάκτυλα του ποδιού κάτι που τώρα δεν κάνει
 
Καλυτερα να συμβουλευτεις καποιον κτηνιατρο! Αυτος θα σου πει με σιγουρια ποτε να το βγαλεις ετσι ωστε να μην αντιμετωπισει προβλημα το πουλι!
 
και εγω θα σου προτεινα να πας σε εναν πτηνιατρο για να τυλιξει αυτος το ποδι του καναρινιου ωστε να μην κολλησει λαθος το κοκκαλο του.
 
Καλυτερα να πας σε κτηνιατρο. Ειχα και εγω ενα καναρινι με σπασμενο ποδι και επαθε γαγγραινα ευτυχως προλαβα και το πηγα στον κτηνιατρο με αποτελεσμα να το κοψει. Καλυτερα με ενα ποδι παρα νεκρο.
 
Δενει το κοκαλο στα πουλια ειναι η απορια μου. Εχα ακουση απο αλλου οτι δεν δενουν εκτος και ενωουσαν για τα κοκκαλα στα φτερα. Δεν ειμαι σιγουρος.
 
νομιζω πως οταν σπασει το κοκκαλο και το δεσεις με κατι, ωστε το κοκκαλο να ειναι στο σωστο σημειο, θα γινει καλα...η γνωμη μου.
 
λογικα κολλαει, τα κοκκαλα των πουλιων ομως δεν ειναι οπως των ανθρωπων γιατι ειναι κουφια και πολυ λεπτα.
Ενας κτηνιατρος σιγουρα θα σε διαφωτισει σωστα.
 
Ένα καναρίνι μου βρέθηκε με σπασμένο πόδι δεν ξέρω πως έγινε.
Το μόνο που έκανα ήταν να του βάλω γύψο
Εννοώ γυψόγαζα σαν αυτή που βάζουν στους ανθρώπους.
Μήπως ξέρη κάποιος πότε θα μπορούσα να του τον βγάλω
Εγώ υποθέτω περίπου στις 10 – 15 μέρες και εφόσον το καναρινί κουνά τα δάκτυλα του ποδιού κάτι που τώρα δεν κάνει

Το υλικό αυτό που του έβαλες το κρατάει σταθερό, ακίνητο;
Το έχει συνεχώς μαζεμένο ή το κατεβάζει καπου-κάπου;
Θα σου έλεγα να μη βιαστείς.Αν δείς σε λίγες μέρες οτι τα δάκτυλα
κινούνται και αιματώνονται κανονικά, να περιμένεις 20-25 ημέρες
μέχρι την αφαίρεση.
-Πρέπει να ψάξεις και το κλουβί για να βρείς που το σκάλωσε.
Μια προσεκτική ματιά σε όλα τα πιθανά σημεία.
 
" Τα κατάγματα κνήμης θεραπεύωνται πιο εύκολα από τα κατάγματα στα άλλα σημεία του σκελετού. Σινίσταται η τοποθέτηση νάρθηκα από 2 ή 4 οδοντογλυφίδες κομμένες στο μήκος της κνήμης παράλληλα με την κνήμη και το τύλιγμα με ψιλό σπαγκο για τη στερέωση ( όχι σφιχτά για αποφυγή γάγκραινας). Η αφαίρεση του νάρθηκα πρέπει να γίνει μετά από 20-30 ημέρες προσεκτικά... Επειδή τα κατάγματα μπορούν εύκολα να επιπλακούν δευτερογενώς από μοικροβιακή λοίμωξη επιβάλλεται η χορήγηση αντιβιωτικών ή σουλφοναμιδών στο νερό για 10-15 ημέρες, σε συνδυασμό με βιταμίνη D3( ή και άλλες)...

Αν συνοδεύεται από πληγή συνίσταται η απόλυνση της περιοχής με αντισυπτικό...

Αν παρουσιαστεί γάγγραινα, ακρωτηριαστεί το γρηγορότερο..."

Dr Τατσιράμος Βιβλίο " Οι ασθένειες των καναρινιών ωδικών και καλοπιστικών πτηνών"
 
Back
Top