Φροντίδα Σπουργιτάκι περίπου 10 ημερών, έπεσε από την φωλιά

Dimitris.P

PB Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2015
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Πειραιάς
καλησπέρα σας!
πριν λίγο με πήραν τηλ. τα παιδιά μου & η γυναίκα μου από το Αγκίστρι, μέσα στο άγχος, γιατί.. Βρήκαν ένα μικρό σπουργιτάκι που μάλλον έπεσε από την φωλιά του.
Δυστυχώς το να προσπαθήσουν να το επιστρέψουν στη φωλιά είναι αδύνατο..
το μικράκι έχει σχηματιστεί σχεδόν όπως ένα καναρίνι 10-12 ημερών περίπου, κρίνοντας από τις περιγραφές της συζύγου.
Τους πρότεινα λοιπόν να γεμίσουν ένα μικρό μπωλ με βαμβάκι και νήματα, να το βάλουν μέσα και να φτιάξουν και ένα σπιτικό χυλό με τρυμμένη φρυγανιά, αυγό βραστό και λίγο νεράκι και να ταίζουν κάθε 2-3 ώρες, με ένα καπάκι από στυλό(ψιλομοιάζει σχετικά με ράμφος).
Θέλουν να προσπαθήσουν να το σώσουν.. Και την Τρίτη με το καλό να το φέρουν στον Πειραιά,όπου μετά θα το αναλάβω εγώ. Έχω τροφή νεοσσών στο σπίτι και όλα τα υλικά για μια σωστή φωλιά, μέχρι να ξεπεταχτεί και να αφεθεί ελεύθερο στη φύση!
έχετε να μου προτείνετε κάτι, σας παρακαλώ πολύ;
τους πρότεινα σωστά πράγματα,ώστε να επιβιώσει το μικράκι, μέχρι να έρθει την Τρίτη σε μένα;
πείτε μου οτιδήποτε μπορεί και πρέπει να κάνουν ώστε να το σώσουν..
ευχαριστώ..
 
μίλησα με κάποιον πολύ ευγενικό κύριο από το ΕΚΠΑΖ, μου έδωσε κάποιες πολύ σημαντικές πρώτες βοήθειες/οδηγίες και αν το μικράκι τα καταφέρει μέχρι την Τρίτη που λήγει η απεργία της ΠΝΟ,θα το πάνε στο Κέντρο Περίλθαψης Αγριων Πουλιών στην Αιγινα..
 
μίλησα με κάποιον πολύ ευγενικό κύριο από το ΕΚΠΑΖ, μου έδωσε κάποιες πολύ σημαντικές πρώτες βοήθειες/οδηγίες και αν το μικράκι τα καταφέρει μέχρι την Τρίτη που λήγει η απεργία της ΠΝΟ,θα το πάνε στο Κέντρο Περίλθαψης Αγριων Πουλιών στην Αιγινα..
Μπράβο Δημήτρη... Του σώσατε τη ζωή.
 
Δημήτρη, έχω την αίσθηση οτι χρειάζεται περισσότερες ζωικές πρωτεΐνες απο ενα καναρινι. Έχεις πάρει οδηγίες σίτισης απο τον ευγενικό κύριο;
 
''ελαφρύ'' ζαχαρόνερο για σήμερα, να του περάσει το σοκ της.. Πτώσης και από αύριο ζαχαρόνερο/αυγό βραστό/λίγο ελαιόλαδο.. Τα χτυπάμε μέχρι να γίνει ενας ελαφρύς χυλός και το ταίζουμε κάθε 2-3 ώρες, με σύριγγα ή αν το ζητήσει το ίδιο..όλοι μας ξέρουμε πως.
αυτά με συμβούλεψε, αν και του φαίνεται απίθανο(έτσι μου είπε) να επιζήσει μέχρι την Τρίτη.
εγώ του απάντησα ''θα το προσπαθήσουμε και ότι γίνει''.. αλλά η στάση του αυτή με στενοχώρησε λιγάκι. Σίγουρα ξέρει περισσότερα, αλλά.. Τα παιδιά μου μαζί με την γυναίκα μου θα το παλέψουν.
Καταβάθος πιστεύω πως θα πάρουν και ένα πολύ καλό μάθημα σεβασμού της φύσης και των πλασμάτων της.
 
Μπράβο τους!
Το θέμα είναι να το διατηρήσουν ζεστό. Κάποιο φούτερ και από κάτω μάλλινο και αναμμένο πορτατίφ σε τέτοια απόσταση που να το ζεσταίνει αλλά να μην το καίει.
 
Δημήτρη, προφανώς και ο ανθρωπος το κατέχει το θέμα, αλλά εγώ που ειμαι της μάσας και έχω φροντίσει νεογέννητα γατιά, θα του έδινα και λίγο, έτσι τόσο δα φαγάκι, μαζί με το ζαχαρονερο για να στηλωθεί. Οχι πολύ, γιατι και η πέψη χρειάζεται ενέργεια, αλλά έτσι λίγο στη μύτη της σύριγγας.
 
το σκέφτηκα και γω,Γιάννη.. Αλλά όλοι μας είπαμε να ακολουθήσουμε κατά γράμμα τις συμβουλές του ειδικούκαι ότι γίνει.
 
Μηπως να παρεις κι ενα τηλέφωνο στην ΑΝΙΜΑ να δούμε τη δίκη τους προσέγγιση πάνω στο θέμα σίτισης; Συγγνώμη που επιμένω, αλλά ας έχουμε και όλα τα δεδομένα αν γίνεται. Αν δεν μπορείς να παρεις εσυ, λόγω δουλειάς, θα μπορούσα εγώ για το επόμενο μισάωρο.
 
Εννοούν μονο ασπράδι αυγού;
Τάισμα απο σήμερα;
Και απο Δευτέρα μονο κουακερ;
 
Εννοούν μονο ασπράδι αυγού;
Τάισμα απο σήμερα;
Και απο Δευτέρα μονο κουακερ;
σωστά..
ασπράδι με λίγο νερό, για να ρέει στη σύριγγα και χυλός από κουακερ και νερό..
μου είπαν επίσης, από την στιγμή που γνωριζω κάποια πράγματα και έχω χυλό νεοσσών, να το αναλάβω μέχρι να έρθει η ώρα του να ''πετάξει''.. Αλλά αρνήθηκα.
εμείς θα κάνουμε ότι μπορούμε μέχρι την Τρίτη και μετά..στο κέντρο περίλθαψης στην Αιγινα.
 
Μπράβο τους!
Το θέμα είναι να το διατηρήσουν ζεστό. Κάποιο φούτερ και από κάτω μάλλινο και αναμμένο πορτατίφ σε τέτοια απόσταση που να το ζεσταίνει αλλά να μην το καίει.
με το πορτατίφ και κάτι μπροστά το βράδυ για να μην το ενοχλεί το φως... και ένα θερμόμετρο σπιτιού για να μην πέσουμε έξω στην θερμοκρασία
 
σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους σας, παιδιά!👍
οι χρήσιμες συμβουλές και προτάσεις σας, αλλά και η θετική σας ενέργεια πιστεύω πως θα το κρατήσουν στη ζωή μέχρι την Τρίτη..
 
σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους σας, παιδιά!👍
οι χρήσιμες συμβουλές και προτάσεις σας, αλλά και η θετική σας ενέργεια πιστεύω πως θα το κρατήσουν στη ζωή μέχρι την Τρίτη..
Αν θες τη γνώμη μου, απο την εμπειρία μου σου λέω πως αν δεν έχει πρόβλημα υγείας ή τραυματισμό θα ζήσει! Ειδικά στο δικό σου σπίτι, ακόμα και αν δεν είσαι εσύ εκεί !
 
Αν θες τη γνώμη μου, απο την εμπειρία μου σου λέω πως αν δεν έχει πρόβλημα υγείας ή τραυματισμό θα ζήσει! Ειδικά στο δικό σου σπίτι, ακόμα και αν δεν είσαι εσύ εκεί !
πριν 10' που μίλησα με τη γυναίκα μου(κάτι έχει μάθει κι αυτή από τα καναρίνια μας) με διαβεβαίωσε πως δεν είναι χτυπημένο,έφαγε και έφαγε καλά σήμερα και αυτή τη στιγμή κοιμάται του καλού (και ζεστού) καιρού.
 
Δημήτρη άνοιξε το στόμα; Πιστεύω πως πρέπει να ταιστεί μέχρι τις δώδεκα ξανά και μετά πάλι στις 6:30 το πρωί κάθε 2-3 ώρες. Ξέρουν να ανοίξουν το στόμα;Εγώ τις πρώτες μέρες έλιωνα κρόκο και ασπράδι σε σύριγγα. Προσοχή στη θερμοκρασία. Η ανάποδη ενός κουταλιού κάνει για τάισμα αν ανοιγει και θέλει.
Και σε εμένα εχθές, με πήραν για την ίδια περίπτωση αλλά ήταν αρκετά μεγάλο και τους είπαν να το αφήσουν κάτω απο την φωλιά,το οποίο και έκαναν και το πουλάκι κρύφτηκε, με τους γονείς τριγύρω.
Ορίστε τί έκανα για ζέστη
dscn1487-jpg.33620
 
κάτι παρόμοιο έκαναν και οι δικοί μου.
ναι. Έφαγε και έφαγε και καλά, απ'ότι μου είπαν,του χτυπούσαν το ράμφος του ελαφρά και τσουπ. Έκανε έφοδο στη σύριγγα! από την ΑΝΙΜΑ μας είπαν να μην το ταίσουμε με το που νυχτώσει, κι ας ζητάει αυτό.. Το πρωί πάλι και κάθε 2-3 ώρες,όπως πολύ σωστά αναφέρεις.
 
Back
Top