Φροντίδα Σπουργιτάκι περίπου 10 ημερών, έπεσε από την φωλιά

με το πορτατίφ και κάτι μπροστά το βράδυ για να μην το ενοχλεί το φως... και ένα θερμόμετρο σπιτιού για να μην πέσουμε έξω στην θερμοκρασία
Πόση θα πρέπει να ειναι η θερμοκρασια;
 
. Τα νεότερα;
.. Δυστυχώς το μικράκι δεν άντεξε! το πρωί, γύρω στις 7:οο, που ξύπνησαν όλοι μαζί για να το ταίσουν, το βρήκαν νεκρό. ☹ , κι ας ακολούθησαν ότι μας είπαν οι ειδικοί κατά γράμμα!
.. Πείτε μου τώρα εσείς τι λες σε δύο παιδιά 5,5 και 8 ετών αντίστοιχα, που από το πρωί κλαίνε, γιατί νομίζουν ότι κάτι έκαναν αυτά λάθος!

(πάντως ΑΝΙΜΑ και ΕΚΠΑΖ μου το είχαν πει από χθες.. Τόσων λίγων ημερών δεν θ'αντέξει)
 
Κρίμα το καημένο ☹
Την αλήθεια θα τους πείτε, με τον τρόπο που θα μπορέσουν να την καταλάβουν, ότι κάνουμε πάντα το καλύτερο δυνατό με όλες μας τις δυνάμεις αλλά σαν άνθρωποι έχουμε κάποια όρια. Ίσως χτύπησε όταν έπεσε, πολλά ίσως... καλό του ταξίδι.
 
Κρίμα, τουλάχιστον κάνατε ότι ήταν δυνατό. Είναι ένα μάθημα κι αυτό για τα παιδιά, πολύ σκληρό αλλά είναι. ☹
.. Μάθημα ναι, Ανέστη μου, αλλά η μικρή τώρα δεν θέλει ούτε τα καναρίνια μας να πλησιάζει, φοβάται μήπως πεθάνουν κι αυτά!
.. Βρε τι τραβάω, ο άμοιρος!
 
Κρίμα, σημασία έχει πως κάνατε ότι ήταν δυνατόν για να το βοηθήσετε...
Όσο για τα παιδιά παίρνουν μαθήματα ζωής,☹ σκληρά μεν αλλά, σε λίγες μέρες η μικρή σας θα το έχει ήδη ξεχάσει, εξηγήστε της ανάλογα με την ηλικία της όλη την αλήθεια, είναι το καλύτερο για τα παιδιά.
 
.. Μόλις τώρα, βρήκαν κι άλλο! στο ίδιο σπίτι..σε άλλο σημείο όμως!
δεν ξέρω τι συμβαίνει... Πέφτουν από μόνα τους ή κάνουν ''εκκαθάριση'' οι γονείς, με βάση το πόσα μπορούν να μεγαλώσουν;

τους είπα να ακολουθήσουν τα ίδια ακριβώς βήματα..
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Η ζωή είναι πολύ αυστηρή με όλους...
Έφυγε από τη φωλιά νωρίς = σίγουρη θανατική καταδίκη.
Απλά εσείς κάνατε την προσπάθεια.
Στα μικρά προσπαθούμε να εξηγήσουμε τον αυστηρό τρόπο της ζωής... Με το μαλακό... Ξέρεις άλλωστε εσύ.
 
.. Μόλις τώρα, βρήκαν κι άλλο! στο ίδιο σπίτι..σε άλλο σημείο όμως!
δεν ξέρω τι συμβαίνει... Πέφτουν από μόνα τους ή κάνουν ''εκκαθάριση'' οι γονείς, με βάση το πόσα μπορούν να μεγαλώσουν;
τους είπα να ακολουθήσουν τα ίδια ακριβώς βήματα..
Άλλο ένα απανωτό μάθημα ζωής για την μικρή σου, την αναγκάζει να κάνει ότι μπορεί θέλει- δεν θέλει-...
Ποιος ξέρει τι συμβαίνει άραγε και βρίσκονται κάτω πεσμένα...
 
Μηπως εχει συμβεί κάτι στους γονείς και δεν πηγαίνουν στη φωλιά και τα μικρά αγωνιούν απο την πείνα και πέφτουν; Μάλλον απίθανο.
Τα μωρά Κούκου συνήθως πετάνε τα αυγά έξω απο τις φωλιές καθώς εκκολάπτονται λίγο νωρίτερα, προσπαθώ να θυμηθώ όμως μηπως σε κάποιες περιπτώσεις πετούν και τους νεοσσούς...
Ή η φωλιά δεν ειναι σταθερή...
 
Ή η φωλιά δεν ειναι σταθερή...
. Έχουν φτιάξει φωλιές κάτω από κάτι χιλιοσπασμένα κεραμύδιακαι από ότι μου είπαν.. Με το ζόρι να χωράνε 2 μικρά εκεί από κάτω. Οπότε, αν πρόκειτε για περισσότερους νεοσσούς, μεγαλώνοντας λίγο.. Πέφτουν.
 
Πολύ λυπαμαι που δεν τα κατάφερε το καημένο. Εσείς Δημήτρη μου προσπαθήσατε και με το παραπάνω. Ας ελπίσουμε ότι θα αντεξει το δεύτερο!
 
Πολύ λυπαμαι που δεν τα κατάφερε το καημένο. Εσείς Δημήτρη μου προσπαθήσατε και με το παραπάνω. Ας ελπίσουμε ότι θα αντεξει το δεύτερο!
.. Μακάρι! αυτό δείχνει πιο δραστήριο,τρώει καλά κάθε 1 ώρα περίπου!
 
Λυπάμαι για την άσχημη εξέλιξη το πρώτου μικρού... Αλλά ο θάνατος είναι μες την ζωή και είναι ένα απ τα πιο σημαντικά μαθήματα που μας μαθαίνουν τα αγαπημένα μας ζωάκια! Να διαχειριζόμαστε τον θάνατο και την απώλεια..

Εύχομαι το 2ο μικρό να έχει άλλη τύχη! Πως είναι σήμερα; :)
 
το 2ο όντως τα πάει καλύτερα. Έχει αρχίσει και κάνει τα πρώτα του βήματα, προσπαθεί να βγει από την αυτοσχέδια φωλίτσακαι το τι χαρά κάνει με το που μπει στον ορίζοντά του η σύριγγα με το φαί, δεν λέγεται!:D μακάρι.. Μακάρι αυτό να καταφέρει και να το καμαρώνουμε σε λίγους μήνες να ''οργώνει.. Πετώντας'' το καταπράσινο Αγκίστρι!
 
.. Δυστυχώς, πριν λίγο ''έφυγε'' και το 2ο!☹ αν δεν ήταν η απεργία, θα τους είχα στείλει αμέσως τροφή νεοσσών και πιστεύω πως θα το παλεύαμε περισσότερο.
δεν θα ήθελα να πω κάτι άλλο..
 
Back
Top