Ασθένειες Σπυρί στην ουρά και κενό φτερων

bluespyros

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2017
Μηνύματα
222
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα θα ήθελα μια βοήθεια για έναν καλό μου φίλο.
Δεν ξέρω αν είναι Πτεροροια.
Το σπυρί μηπος ειναι κυστηrsz_kard_067.webp rsz_kard_069.webp rsz_kard_071.webp
 
Το πτέρωμα του δεν είναι σε καλή κατάσταση. Τα περισσότερα φτερά είναι σπασμένα. Τι ηλικία έχει τι πουλάκι;
Το σπυρί μηπος ειναι κυστη
Όχι δεν είναι κύστη. Είναι ουροπυγικός αδένας με λίπος που παίρνει το πουλί και αδιαβροχοποιεί το πτέρωμα του. Επίσης, προστατεύει από την φθορά την κερατίνη, ράμφος και λέπια ποδιών.
Προσοχή σε καμία περίπτωση δε το σπάμε.
 
Ειναι του 2016.
Η κατάσταση του πτερώματος του μου δίνει την εντύπωση ότι ξεκινά την πτερόρροια καθυστερημένα. Υπάρχει κενό στο πτέρωμα και τα φτερά δεν έχουν αντικατασταθεί. Επίσης, είναι ορατές οι νέες φύτρες φτερών. Καθημερινό μπανάκι.
 
Η κατάσταση του πτερώματος του μου δίνει την εντύπωση ότι ξεκινά την πτερόρροια καθυστερημένα. Υπάρχει κενό στο πτέρωμα και τα φτερά δεν έχουν αντικατασταθεί.
Επομένως δεν είναι κάτι ανησυχιτηκο;
Τώρα διάβασα και το άρθρο για το ουροπυγικο
 
Επομένως δεν είναι κάτι ανησυχιτηκο;
Κανονικά θα έπρεπε να έχει τελειώσει την πτερόρροια ή να βρίσκεται στη λήξη της. Θα την περάσει με πιο γοργούς ρυθμούς. Δε θεωρώ πως πρέπει να ανησυχείς.
 
bluespyros
ρώτησε σε παρακαλώ τον φίλο σου εάν το πούλι βρίσκετε με αλλά πούλια στο ίδιο κλουβί,
γιατί θεωρώ ότι κάποιο πούλι του έχει κάνει αυτή την κατάσταση.
 
bluespyros
ρώτησε σε παρακαλώ τον φίλο σου εάν το πούλι βρίσκετε με αλλά πούλια στο ίδιο κλουβί,
γιατί θεωρώ ότι κάποιο πούλι του έχει κάνει αυτή την κατάσταση.
Όχι είναι το μοναδικό που έχει εγώ του το έδωσα το καλοκαίρι
 
Από την κατάσταση των φτερών της ουράς μπορούμε να πούμε πως είτε οι πατήθρες είναι πολύ κοντά στα κάγκελα, είτε το κλουβί είναι ιδιοκατασκευή με σήτα που συνήθως σπάζει τις ουρές.
Το κενό στο φτέρωμα της ουράς με μια γρήγορη ματιά που έριξα δεν με ανησυχεί... Πιστεύω μάλιστα πως όσο μπαίνουμε στο χειμώνα και κρυώνει ο καιρός τόσο πιο πολύ θα ντύνονται τα πουλιά και τέτοιου είδους "κενά" θα καλύπτονται.
Το σπυρί μηπος ειναι κυστη
Όπως σωστά έγραψε νωρίτερα η Παναγιώτα το "σπυρί" είναι ο ουροπήγιος αδένας που χρησιμοποιείται από τα πουλιά για την αδιαβροχοποίηση των φτερών τους και σε καμία περίπτωση δεν το σπάμε... Ούτε καν το ακουμπάμε αν δεν έχουμε γνώσεις και εμπειρία.
 
Back
Top