Ασθένειες Σπυρί στο στέρνο του καναρινιού μου

alexisthes

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουν 2021
Μηνύματα
293
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλους, μια ερώτηση πριν μέρες παρατήρησα ότι το καναρίνι είχε ένα μικρό κενό στο στέρνο, και έχει πράγμα σαν σπυρί / ερέθισμα, σήμερα αυτό μεγάλωσε, τα έχω αποπαρασιτωσει όλα για σκουλήκια και σε όλα έχω βάλει pinex on spot, δεν το έχω δει να ξύνεται ή κάτι άλλο περίεργο απλα υπάρχει το κενό από πούπουλα, τι μπορεί να είναι?
 

Συνημμένα

  • IMG_20230224_141832.webp
    IMG_20230224_141832.webp
    25,8 KB · Προβολές: 47
  • IMG_20230224_141848.webp
    IMG_20230224_141848.webp
    22,3 KB · Προβολές: 47
  • IMG_20230224_141903.webp
    IMG_20230224_141903.webp
    30 KB · Προβολές: 47
Δυστυχώς δεν ξέρω τι θα μπορούσε να συμβαίνει. Στην πραγματικότητα δεν βλέπω καν το σπυράκι, αλλά εφόσον υπάρχει ερεθισμός, έχει χάσει πούπουλα από την περιοχή και δεν σου έχει απαντήσει κάποιο μέλος μέχρι τώρα, θα σου έλεγα μήπως να το πήγαινες σε ειδικευμένο γιατρό.
Διάβασε και όλα τα σχόλια των χρηστών. Σε γενικές γραμμές, παλιότερα τουλάχιστον, ο συγκεκριμένος είχε καλή φήμη.
 
@ianos όχι είχα ξαναπαει στον γιατρό γτ μου είχε πέσει κλουβί με το καναρίνι μέσα και είχε ματώσει λίγο στο ράμφος οπότε το πήγα για να δω.
[automerge]1677325417[/automerge]
@MARY58 καλησπέρα, δεν εχει κάποιο οίδημα, μου κάνει εντύπωση ότι μοιάζει σαν να το μαδησε το αρσενικό, σαν να το ξεπουπουλιασε βίαια αλλά αν το είχε μαδησει θα έπρεπε αυτές τις δύο - τρεις να γεμίσει ο τόπος πούπουλα
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
αλλά αν το είχε μαδησει θα έπρεπε αυτές τις δύο - τρεις να γεμίσει ο τόπος πούπουλα
2-3 ημέρες το έχεις με το αρσενικό; Και πριν ή κατά τη διάρκεια δεν έχεις παρατηρήσει καθόλου πούπουλα στο κλουβί; Υλικό για στρώσιμο φωλιάς του έχεις βάλει; Αν ναι, περιέχει καθόλου βαμβάκι το υλικό;
Είχα ακούσει κάποτε ότι τα θηλυκά κάποιες φορές αφαιρούν τα ίδια πούπουλα για να στρώσουν τη φωλιά τους, αλλά αφενός ουδέποτε δεν το έχω παρατηρήσει σε δικά μου θηλυκά, αφετέρου μου είχε δημιουργηθεί η εντύπωση ότι τα αφαιρούσαν από λίγο πιο χαμηλά σημεία και όχι από το στήθος τους. Νομίζω ότι σε αυτό είχε αναφερθεί ο Γιάννης @misalouris , αλλά μπορεί και να κάνω λάθος.
 
@ianos τα ειχα με διαχωριστικό, εκανα προετοιμασία για αναπαραγωγή, οπότε έβγαλα το τυφλό διαχωριστικό ώστε να βλέπονται, εδώ και 15 μέρες τα χω ενώσει, όχι δεν έχω βάλει κάποιο νήμα σε αυτό το ζευγάρι γτ αν υπάρχει ασθένεια δεν θέλω να το διογκωσω το πρόβλημα, έχω δει μαδημενο θηλυκό λόγω πυρωμενου αρσενικου αλλά όπως είπες συνήθως παίρνουν από ουρά ή στον σβέρκο, δεν έχω δει στο στέρνο, και σήμερα που το παρατήρησα δεν εμφανίστηκε κάποιο σπυρί / οίδημα ώστε να πω ότι υπάρχει κάποια μόλυνση, δεν τα έχω δει ούτε να κυνηγιούνται. Αν ρισκάρω και βάλω νήμα θα ξεκινήσουν να κάνουν αυγά....
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Αν ρισκάρω και βάλω νήμα θα ξεκινήσουν να κάνουν αυγά....
Δεν ξέρω, περισσότερο προβληματισμός μου ήταν μήπως και μαδιέται μόνο του για να φτιάξει φωλιά. Αλλά και πάλι, αν το κάνει, πού είναι τα πούπουλα;
 
Δεν ξέρω τι να πω....
δεν είχε υλικό φωλιάς και ξεμαδήθηκε μια κι ετοίμαζε αυγό;
έχει κάποιο πρόβλημα υγείας και δεν είναι για να μπει σε αναπαραγωγή;
Προβληματίζομαι
 
@ianos ουτε εγω βγαζω ακρη, παντως σημερα που την επιασα δεν ειχε μεγαλωσει το σημειο, εβαλα νημα να ηρεμισει, θα δειξει....
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
ειχα με διαχωριστικό, εκανα προετοιμασία για αναπαραγωγή, οπότε έβγαλα το τυφλό διαχωριστικό ώστε να βλέπονται, εδώ και 15 μέρες τα χω ενώσει, όχι δεν έχω βάλει κάποιο νήμα σε αυτό το ζευγάρι γτ αν υπάρχει ασθένεια δεν θέλω να το διογκωσω το πρόβλημα

βρήκα σήμερα ένα αυγό σπασμένο στον πάτο του κλουβιου
Εφοσον ειχες κανει ολα τα βηματα προετοιμασιας και ειναι ηδη 15 μερες μαζι γιατι δεν εβαλες φωλια και νημα? Αν υποψιαζοσουν ασθενεια ειτε δεν θα επρεπε καν να τα ενωσεις η αν το καταλαβες μετα την ενωση να την απομακρυνεις αμεσα? Εμεινε ετοιμη να ξεκινησει να γενναει και δεν ειχε νημα. Αν εχεις παρατηρησει και το νημα και τα πουπουλα πολλες φορες το θηλυκο το κραταει στο ραμφος της και το περιστρεφει ..πως κανουν καποιοι "Cowboys" με την οδοντογλυφιδα :-)
Αν μαδιοταν απο το στηθος/στερνο ειναι πουπουλα που ευκολα με αυτη την κινηση γινονται πολυ δυσκολα να τα εντοπισεις μεσα στις ακαθαρσιες τους.
Εσκιζε τυχον χαρτια για να στρωσει φωλια τις τελευταιες μερες απο το υποστρωμα ή εχει αμμο σαν υποστρωμα?
Τωρα που εχει νημα λογικα η φωλια θα ειναι πιθανοτατα ετοιμη. Το πιθανοτερο αυριο θα κανει και το επομενο αυγο αφου εχεις κανει προετοιμασια και τα εχεις 15 μερες ηδη μαζι
Ολα να πανε καλα

Προσθηκη
Μολις παρατηρησα οτι εγραψες σε αυτο το ζευγαρι.Αρα δεν ειναι το μονο και λογικα εχεις και εμπειρια διαχειρισης της καταστασης
 
Εφοσον ειχες κανει ολα τα βηματα προετοιμασιας και ειναι ηδη 15 μερες μαζι γιατι δεν εβαλες φωλια και νημα?
Δεν προλάβαινα λόγω δουλειάς και είχα σκοπό αυτήν την εβδομάδα λόγω καθαράς Δευτέρας να κάτσω να βάλω φωλιές κτλ.

Αν υποψιαζοσουν ασθενεια ειτε δεν θα επρεπε καν να τα ενωσεις η αν το καταλαβες μετα την ενωση να την απομακρυνεις αμεσα?
Αν είχα δει πριν 15 μερες το πρόβλημα θα είχα πάει κτηνίατρο, και δεν υπήρχε περίπτωση να τα ενώσω, πριν 3-4 μέρες εμφανίστηκε το κενό.

Αν μαδιοταν απο το στηθος/στερνο ειναι πουπουλα που ευκολα με αυτη την κινηση γινονται πολυ δυσκολα να τα εντοπισεις μεσα στις ακαθαρσιες τους.
Ισχύει δεν βρήκα κάτι

Εσκιζε τυχον χαρτια για να στρωσει φωλια τις τελευταιες μερες απο το υποστρωμα ή εχει αμμο σαν υποστρωμα?
Όχι έχω Ζεόλιθο, αν είχε χαρτί και έσκιζε θα το καταλάβαινα.

Τωρα που εχει νημα λογικα η φωλια θα ειναι πιθανοτατα ετοιμη. Το πιθανοτερο αυριο θα κανει και το επομενο αυγο αφου εχεις κανει προετοιμασια και τα εχεις 15 μερες ηδη μαζι
Ολα να πανε καλα
Ναι έβαλα και φωλιά και νημα, πήρε αμέσως το νήμα, λογικά μισή φωλια θα κάνει σήμερα, αύριο την άλλη μισή και θα κάνει το δεύτερο αυγό.
Ολα να πανε καλα
Ευχαριστώ πολύ.
 
@alexisthes , εφόσον έδωσες νήμα και φωλιά (το νήμα πρέπει να έχει και λίγο βαμβάκι ή εναλλακτικά δώσε της προς το τέλος του στρωσίματος βαμβάκι), βάλε από αύριο πρωί - πρωί τον αρσενικό μέσα στο κλουβί, ώστε το τρίτο ή τέταρτο αυγό να είναι ένσπορα. Αυτό που θα κάνει αύριο (αν..) μάρκαρέ το με ένα μαλακό μολύβι ή μαρκαδόρο για να ξέρεις ότι είναι άγονο
 
Σωστος ο @ianos .. Δεν κατανοησα οτι τα ειχες χωρισει ηδη ..εμεινα "στο εδώ και 15 μέρες τα χω ενώσει" που ανεφερες
Sorry 😀
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: kika
Αν εχεις δει να ειναι ενεργο το ζευγαρι ισως ειναι ενσπορα..Εχεις μερες μεχρι την ωοσκοπηση. Ενα βημα την φορα..Ας δουμε τι νεα θα εχεις αυριο και τις επομενες μερες!!
 
Back
Top