Ασθένειες Στάματησε να κελαηδάει από δική μου βλακεία

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ouzo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ouzo

PB New Member
Εγγραφή
7 Απρ 2017
Μηνύματα
248
Πόλη
Izmir
Εχθές ήταν η τρίτη μέρα που του έτριψα τα πόδια του με λίγη βαζελίνη, επειδή έχει κάποια λέπια, μέχρι να πάρω την epithol. Φαίνεται όμως ότι δεν το κράτησα καλά και κάποια στιγμή έκανε να μου φύγει από το χέρι. Σε εκείνο το σημείο μάλλον το κράτησα άτσαλα από τα πίσω φτερά. Όταν τελείωσα και το επέστρεψα στο κλουβί του συνέχεια κουνούσε την "ουρά" του σαν να φαινόταν ότι ενοχλούνταν και προσπαθούσε να τακτοποιήσει τα φτερά του και να μη μπορούσε. Σήμερα το πρωί του έβαλα την μπανιέρα, μήπως και το βολέψει να τα φτιάξει. Αλλά από εκεί που ξεσήκωνε τη γειτονιά με το κελάιδισμα του, τώρα τίποτα, ούτε καν τσίου. Είναι ζωηρό, το βλέπω ότι τρέφεται, αλλά από φωνή μούγκα. Τι κάνουμε τώρα;
 
Έχει σπάσει, τσακίσει κάποιο φτερό της ουράς;

Δεν φαίνεται κάτι τέτοιο. Τα βλέπω κανονικά στη θέση τους στην ευθεία. Αλλά αυτό επιμένει να τα κουνάει συνέχεια, σαν να ενοχλείται
 
Καλημέρα.
Εμένα το μυαλό μου πάει στο οτι βάζεις την βαζελίνη και το πουλάκι το έχεις μέσα έξω.
Παρτο μέσα, παρακολούθα το πως πάει και ενημέρωσε μας.
🙂
 
Σήμερα το πρωί του έβαλα την μπανιέρα, μήπως και το βολέψει να τα φτιάξει. Αλλά από εκεί που ξεσήκωνε τη γειτονιά με το κελάιδισμα του, τώρα τίποτα, ούτε καν τσίου. Είναι ζωηρό, το βλέπω ότι τρέφεται, αλλά από φωνή μούγκα. Τι κάνουμε τώρα;
Σε λίγες μέρες που θα ηρεμήσει θα επανέλθει στις παλιές ωδικές του ικανότητες.
Να θυμάσαι πως όταν χρειάζεται να κάνουμε επεμβάσεις πάνω στα πουλιά με πιάσιμο κλπ θα πρέπει να το κάνουμε σε σχεδόν σκοτεινό μέρος ώστε να στρεσάρονται ελάχιστα, να μην υπάρχουν αντιδράσεις από το πουλί και μέσα σε όλα τα άλλα να περιοριστούν οι συνέπειες από το πιάσιμο.
Σκοτεινό λοιπόν μέρος... ίσα που να βλέπουμε εμείς.
 
Σε λίγες μέρες που θα ηρεμήσει θα επανέλθει στις παλιές ωδικές του ικανότητες.
Να θυμάσαι πως όταν χρειάζεται να κάνουμε επεμβάσεις πάνω στα πουλιά με πιάσιμο κλπ θα πρέπει να το κάνουμε σε σχεδόν σκοτεινό μέρος ώστε να στρεσάρονται ελάχιστα, να μην υπάρχουν αντιδράσεις από το πουλί και μέσα σε όλα τα άλλα να περιοριστούν οι συνέπειες από το πιάσιμο.
Σκοτεινό λοιπόν μέρος... ίσα που να βλέπουμε εμείς.

Σε ευχαριστώ για τη συμβουλή, έτσι έπρεπε να το κάνω. Η αλήθεια είναι ότι τις προηγούμενες ημέρες έτσι το έκανα, πριν το βάλω για ύπνο, αλλά εχθές επειδή έπρεπε να φύγω και θα γυρνούσα αργά, είπα να κάνω μια εξαίρεση στον κανόνα. Βλακεία, έπρεπε να το πήγαινα σε ένα πιο σκοτεινό δωμάτιο με κλειστά ρολά και κουρτίνες!
Όπως το σκέφτομαι το πως το κρατούσα, θυμάμαι ότι το είχα κλείσει στη γροθιά μου σαν πιτόγυρο, αλλά από το φόβο μην τυχόν και το κάνω καμιά ζημιά, δεν το κρατούσα τόσο σφιχτά όσο έπρεπε και αυτό σε μια απότομη κίνησή του έκανε να φύγει από το άνοιγμα του χεριού. Εκεί μόλις πήγα να σφίξω το χέρι μου, το έπιασα από τα φτερά.
 
Καλημέρα.
Εμένα το μυαλό μου πάει στο οτι βάζεις την βαζελίνη και το πουλάκι το έχεις μέσα έξω.
Παρτο μέσα, παρακολούθα το πως πάει και ενημέρωσε μας.
:)

Τις τελευταίες μέρες το έχω μέσα, σε φωτεινό μέρος, επειδή βαράνε κομπρεσέρ στη διπλανή οικοδομή και από σήμερα βγήκε δυνατός νοτιάς που σηκώνει το μπαλκόνι.
Έλα όμως που όταν βγαίνει στο μπαλκόνι, γίνεται άλλος "άνθρωπος" και ξετρελαίνεται!
 
Back
Top