Στείρωση Σκυλιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης falkonis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

falkonis

PB Member
Εγγραφή
13 Οκτ 2014
Μηνύματα
239
Πόλη
Νέα Ιωνία
Απέκτησα πρόσφατα ένα τσιουαουα
Πολύ καιρό πριν έψαχνα να υιοθετήσω κάποιο σκυλάκι από φιλοζωική ή άλλον φιλόζωο που μαζεύει αδέσποτα
Με πολύ θυμό απέκλεισα το ενδεχόμενο να πάρω σκύλο διότι έχουν εμμονή με την υποχρεωτική στείρωση του ζώου.
Θύμωσα διότι:
1ον Θεωρώ την στείρωση αναπηρία
2ον Το ότι με θεωρούσαν ανεύθυνο να αποκτήσω σκύλο γιατί θεωρούσαν δεδομένο ότι ο σκύλος μου θα ζευγάρωνε από αβλεψία μου και θα γέμιζα τον κόσμο αδέσποτα.
Έτσι λοιπόν στράφηκα σε ‘’λιγότερο’’ φιλόζωους σαν εμένα και απέκτησα το σκυλάκι που ήθελα
 
Φανταζομαι εχεις καταλαβει γιατι υπαρχουν τα κεντρα φιλοξενιας αδεσποτων, ετσι;

Στατιστικα και μονο, ειναι πολλοι οι "υπεύθυνοι" που δεν ηθελαν καν να συζητησουν για "αναπηρα" ζωα. Προτιμω "αναπηρα" τα ζωα, παρα σκοτωμενα στην ασφαλτο.
Να σου ζησει το σκυλακι.
 
Φανταζομαι εχεις καταλαβει γιατι υπαρχουν τα κεντρα φιλοξενιας αδεσποτων, ετσι;

Στατιστικα και μονο, ειναι πολλοι οι "υπεύθυνοι" που δεν ηθελαν καν να συζητησουν για "αναπηρα" ζωα. Προτιμω "αναπηρα" τα ζωα, παρα σκοτωμενα στην ασφαλτο.
Να σου ζησει το σκυλακι.
Και το γεγονός αυτό της ύπαρξης κάποιον ανεύθηνων καθιστά και εμένα ανεύθηνο;
Αν θέλουν μπορούν να σταματήσουν την διασπορά αδέσποτων με άλλους τρόπους.
'
 
Στατιστικα ειμαστε ολοι ανεύθυνοι και αυτο ειναι νομος. Σου αρεσει η οχι αυτο ειναι η αληθεια, δε φανταζομαι να νομιζεις οτι ολα τα αδεσποτα της γειτονιας σου μονο, δεν αναφερω καν τα κεντρα φιλοξενιας, προερχονται απο την αρχαιοτητα; Δεν θελω καν να ακουσω ποιοι αλλοι τροποι υπαρχουν για το σταματημα διασπορας αδεσποτων.
 
Στατιστικα ειμαστε ολοι ανεύθυνοι και αυτο ειναι νομος. Σου αρεσει η οχι αυτο ειναι η αληθεια, δε φανταζομαι να νομιζεις οτι ολα τα αδεσποτα της γειτονιας σου μονο, δεν αναφερω καν τα κεντρα φιλοξενιας, προερχονται απο την αρχαιοτητα; Δεν θελω καν να ακουσω ποιοι αλλοι τροποι υπαρχουν για το σταματημα διασπορας αδεσποτων.
Οπότε σταματάει ο διάλογος μας εδώ λόγο της απολυτότητας της γνώμης σου. Να είσαι καλά
 
Είναι απόλυτος γιατί όταν εκεί έξω υπάρχουν τόσα αδέσποτα που υποφέρουν και άλλοι θέλουν να κάνουν τα σκυλάκια τους «μανούλες» και «άντρες» και γεμίζουνε τον κόσμο σκυλιά.
Η σωστή απόκτηση σκύλου είναι είτε από καταφύγιο, είτε κατευθείαν από τον δρόμο, είτε από εκτροφέα πιστοποιημένο από τον ΚΟΕ.
Γιατί να εμπιστευτουν εσένα ότι δεν θα έκανες μια ανεύθυνη γεννά ;
Σε ξέρουν κι από χτες;
Δεν σου κάνω επίθεση, αλήθεια, απλά δεν κατάλαβα τον λόγο που θύμωσες με τα καταφύγια.
Επίσης η στείρωση προλαβαίνει πολλα προβλήματα όπως καρκίνο του μαστού, της μήτρας και προστάτη.

Στο λέω γιατί ούτε εγώ είχα κάνει στείρωση στο αρσενικό μου και δεν τον είχα ζευγαρώσει ποτέ (παρόλο που είχε και χαρτιά κλπ ) και έπαθε προστάτη.

Σίγουρα δεν είναι ότι πιο τελειο η στείρωση γιατί δεν παύει να είναι χειρουργείο, όμως από το να σκοτώσουμε όλα τα αδέσποτα -γιατί αυτή τη λύση ακολουθούν σε άλλες χώρες δυστυχώς - για εμένα είναι καλυτερο* ...

Γενικά είναι ένα πονεμένο θέμα η ιστορία με τα αδέσποτα..
 
Τελευταία επεξεργασία:
Είναι απόλυτος γιατί όταν εκεί έξω υπάρχουν τόσα αδέσποτα που υποφέρουν και οι άλλοι θέλουν να κάνουν τα σκυλάκια τους «μανούλες» και «άντρες» και γεμίζουνε τον κόσμο σκυλιά.
Η σωστή απόκτηση σκύλου είναι είτε από καταφύγιο, είτε κατευθείαν από τον δρόμο, είτε από εκτροφέα πιστοποιημένο από τον ΚΟΕ.
Γιατί να εμπιστευτουν εσένα ότι δεν θα έκανες μια ανεύθυνη γεννά ;
Σε ξέρουν κι από χτες;
Δεν σου κάνω επίθεση, αλήθεια, απλά δεν κατάλαβα τον λόγο που θύμωσες με τα καταφύγια.
Επίσης η στείρωση προλαβαίνει πολλα προβλήματα όπως καρκίνο του μαστού, της μήτρας και προστάτη.

Στο λέω γιατί ούτε εγώ είχα κάνει στείρωση στο αρσενικό μου και δεν τον είχα ζευγαρώσει ποτέ (παρόλο που είχε και χαρτιά κλπ ) και έπαθε προστάτη.

Σίγουρα δεν είναι ότι πιο τελειο η στείρωση γιατί δεν παύει να είναι χειρουργείο, όμως από το να σκοτώσουμε όλα τα αδέσποτα -γιατί αυτή τη λύση ακολουθούν σε άλλες χώρες δυστυχώς - για εμένα είναι χειρότερο...

Γενικά είναι ένα πονεμένο θέμα η ιστορία με τα αδέσποτα..
Συμφωνω απόλυτα. Κάποιες φορές η στείρωση είναι μονόδρομος, όπως στην περίπτωση της σκυλίτσας μου που κάθε 6 μήνες τρέχαμε με την ψευδοκυηση που πιθανόν να οδηγούσε σε καρκίνο του μαστού.
 
Προσωπικά δεν θεωρώ τη στείρωση πανάκεια ούτε κανόνα για όλα τα ζώα που ζουν περιορισμένα και υπό διαρκή επίβλεψη. Θεωρώ έγκλημα την αναπαραγωγή όλων των σκυλών και γατιών αν αυτή δεν γίνεται απο υπεύθυνους εγγεγραμμένους εκτροφείς που ασχολούνται με εκθέσεις μορφολογίας και "υπηρετούν" μια συγκεκριμένη φυλή για τον απλό λόγο ότι όλα τα άλλα είναι ημίαιμα κι αν θέλεις ημίαιμο παίρνεις απο τα έτοιμα χωρίς να δημιουργείς κι άλλα.

Τώρα έχουμε μόνο ένα θηλυκό καθαρόαιμο γιορκι απο εκτροφείο και δεν θα την στείρωνα πριν τα 7-8 της χρόνια αν δεν έκανε ψευδοκύηση σε κάθε οίστρο με αποτέλεσμα να κατεβάζει γάλα και οι ορμόνες της να τρελαίνονται χωρίς λόγο. Δεν υπήρχε περίπτωση να την αφήσουμε να ζευγαρώσει διότι ούτε το καλύτερο εκτροφικό δείγμα ήταν ούτε υπήρχε τέτοια συμφωνία με τον εκτροφέα της. Την στειρώσαμε 3,5 ετών.
 
Και εγώ προβληματίζομαι για το αν πρέπει να κάνουμε ή όχι στείρωση στη Sophie. Το δίλημμα μου αφορά μόνο σε θέματα υγείας που μπορούν να προληφθούν, αν και ευτυχώς μέχρι στιγμής δεν έχουμε κάποιο πρόβλημα.
 
Και εγώ προβληματίζομαι για το αν πρέπει να κάνουμε ή όχι στείρωση στη Sophie. Το δίλημμα μου αφορά μόνο σε θέματα υγείας που μπορούν να προληφθούν, αν και ευτυχώς μέχρι στιγμής δεν έχουμε κάποιο πρόβλημα.

Σε ένα σκύλο που ζει με τόση προσοχή και τόσο κοντά στην οικογένεια ώστε να αντιληφθείτε έγκαιρα αν αλλάζει π.χ. η ποσότητα νερού που πίνει ή η συχνότητα που κατουράει δεν υπάρχει λόγος προβληματισμού ακόμη μιας κι είναι σχετικά μικρή. Γύρω στα 7-8 να το σκεφτείτε σοβαρά ώστε αν αποφασίσετε τη στείρωση να μην είναι μεγάλη σε ηλικία με μεγαλύτερο κίνδυνο της νάρκωσης.

Έχει κάνει καθόλου ψευδοκύηση;
 
Είμαι της άποψης ότι πρέπει να βάζεις το σκύλο να ζευγαρώσει ανα 2 ή 3 χρόνια και δεν θα έχει κανένα θέμα.
Απλά αν ο σκύλος σου είναι κάποιας ράτσας γνωστής δεν θα έχεις πρόβλημα με μια προετοιμασία να βρείς ανθρώπους να τα δώσεις,
Αυτό όμως γίνεται δύσκολο σε περίπτωση που ο σκύλος σου δεν είναι ''ράτσας''
Σε κάθε περίπτωση αν η στείρωση είναι για λόγους υγείας του ζωντανού δεν είμαι αρνητικός. αλλά η στείρωση για άλλους λόγους νομίζω ότι είναι έγκλημα εις βάρος του ζώου και για την βολή μας
 
Είμαι της άποψης ότι πρέπει να βάζεις το σκύλο να ζευγαρώσει ανα 2 ή 3 χρόνια και δεν θα έχει κανένα θέμα.
Απλά αν ο σκύλος σου είναι κάποιας ράτσας γνωστής δεν θα έχεις πρόβλημα με μια προετοιμασία να βρείς ανθρώπους να τα δώσεις,
Αυτό όμως γίνεται δύσκολο σε περίπτωση που ο σκύλος σου δεν είναι ''ράτσας''
Σε κάθε περίπτωση αν η στείρωση είναι για λόγους υγείας του ζωντανού δεν είμαι αρνητικός. αλλά η στείρωση για άλλους λόγους νομίζω ότι είναι έγκλημα εις βάρος του ζώου και για την βολή μας
Νομίζω ότι τις περισσότερες φορές υπάρχουν άτομα που θέλουν κουτάβια, ακόμη και ημίαιμα, και ειδικά όταν τους χαρίζονται. Το θέμα είναι ποσά από αυτά τα άτομα είναι υπεύθυνα και θα τους παρέχουν μια καλή ζωή ή θα τα έχουν δεμένα με μια αλυσίδα στον κήπο ή και έξω από αυτόν και πόσα από αυτά τελικά θα βρεθούν στον δρόμο. Έχω πολλούς γνωστούς που χρυσοπληρωνουν αρκετές φορές τον χρόνο για να πάρουν ένα κουτάβι ράτσας και μετά από 2-3 μήνες δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις και τα δίνουν σε κάποιον άλλον και αυτός με τη σειρά του σε κάποιον άλλον και συνήθως καταλήγουν σε κάποια μάντρα ή χτυπημένα από κάποιο αυτοκίνητο. Και μετά από μερικούς μήνες ξεχνώντας την άδικη ζωή του πρώτου παίρνουν κάποιον άλλο σκύλο διαφορετικής ράτσας που όμως έχει ακριβώς την ίδια κατάληξη. Αυτές τις περιπτώσεις, που είναι πάρα πολλές, σκέφτονται τα καταφύγια.
 
Είμαι της άποψης ότι πρέπει να βάζεις το σκύλο να ζευγαρώσει ανα 2 ή 3 χρόνια και δεν θα έχει κανένα θέμα.
Απλά αν ο σκύλος σου είναι κάποιας ράτσας γνωστής δεν θα έχεις πρόβλημα με μια προετοιμασία να βρείς ανθρώπους να τα δώσεις,
Αυτό όμως γίνεται δύσκολο σε περίπτωση που ο σκύλος σου δεν είναι ''ράτσας''
Σε κάθε περίπτωση αν η στείρωση είναι για λόγους υγείας του ζωντανού δεν είμαι αρνητικός. αλλά η στείρωση για άλλους λόγους νομίζω ότι είναι έγκλημα εις βάρος του ζώου και για την βολή μας

Αυτός που θα έπαιρνε κουτάβι απο την δική σου ανεύθυνη γέννα (η οποία να ξέρεις ότι πλέον απαγορεύεται απο τον νόμο και αν σε καταδώσει κάποιος πληρώνεις πρόστιμο ένα αρκετά μεγάλο ποσό 😉 ), θα μπορούσε να πάρει ένα κουτάβι απο τα ήδη υπάρχοντα.
Γιατί να δημιουργήσεις εσύ κι άλλα;
Έχεις σκεφτεί ότι αν η σκύλα σου κάνεις 8 κουτάβια και απο αυτά τα 8 κάνουν -έστω τα 5 απο αυτά- άλλα 8 το κάθε ένα κλπ κλπ, τι χαμός γίνεται;
Γι αυτό έχουμε γεμίσει αδέσποτα παντού.
Επίσης όταν λες ράτσας τι εννοείς; Ότι είναι ή απλά ότι μοιάζουν;
Οι εκτροφείς δεν υπάρχουν έτσι τυχαία...
Ζευγαρώνουν συγκεκριμένα σκυλιά μεταξύ τους, αφού πρώτα έχουν γίνει οι κατάλληλες εξετάσεις κλπ και φυσικά αυτό που προσπαθούν είναι να μειώσουν τα προβλήματα που μαστίζουν την κάθε φυλή...
Υγεία-Χαρακτήρας-Μορφολογία! Αυτά κοιτάει ένας εκτροφέας.
Γι αυτό λέμε ότι τα καθαρόαιμα είναι μόνο αυτά που έχουν pedigree (γενεαλογικό δέντρο) και αυτό γιατί ξέρεις τους προγόνους του, ξέρεις ότι έχει περάσει απο κάποιες εξετάσεις μορφολογίας κλπ κλπ.

Αν εσύ ζευγαρώνεις τον σκύλο σου κάθε 2-3 χρόνια που λές τότε θα ήσουν υπεύθυνος για την παρακάτω φωτογραφία x 3

images_dog-pyramid.png
 
Είμαι της άποψης ότι πρέπει να βάζεις το σκύλο να ζευγαρώσει ανα 2 ή 3 χρόνια και δεν θα έχει κανένα θέμα.
Απλά αν ο σκύλος σου είναι κάποιας ράτσας γνωστής δεν θα έχεις πρόβλημα με μια προετοιμασία να βρείς ανθρώπους να τα δώσεις,
Αυτό όμως γίνεται δύσκολο σε περίπτωση που ο σκύλος σου δεν είναι ''ράτσας''
Σε κάθε περίπτωση αν η στείρωση είναι για λόγους υγείας του ζωντανού δεν είμαι αρνητικός. αλλά η στείρωση για άλλους λόγους νομίζω ότι είναι έγκλημα εις βάρος του ζώου και για την βολή μας


απλα σου ζητω να κανεις την πραξη, ποσα κουταβια θα βγουν απο την αναπαραγωγικη περιοδο/ζωη της σκυλας, κν καθε 2-3 χρονια την βαζεις σε διαδικασια αναπαραγωγης, ειμαι σιγουρος οτι οντως εσυ εισαι απολυτα υπευθυνος, πως ομως μπορεις να εμπιστευτεις καθε 2 -3 χρονια που θα δωσεις τα κουταβια; Και κοντινο σου προσωπο να ειναι, πως μπορει να ξερεις οτι σε αυτους πουθα χαρισεις κουταβια θα πραξουν το ιδιο;

ilie mp με λιγα λογια αυτο που δεν μπορουσα να εκφρασω, το εγραψες εσυ! απλα θεικο
 
Αν μπούμε σε τέτοιες διαδικασίες οι οποίες εξ αρχής θεωρούμε όλους ανεύθυνους και ανίκανους να αποκτήσουν ζώο, μήπως είναι θέμα χρόνου να γίνει το ίδιο και για την απόκτηση παιδιών;

Επικίνδυνες καταστάσεις για την Δημοκρατία, την ατομική ελευθερία και τα ανθρώπινα δικαιώματα.

Υπάρχουν τρόποι ελέγχου των γεννήσεων και τρόπος παρακολούθησης
Αν παράδειγμα αντί να στειρώνουμε τα ζώα φτιάχναμε μία βάση δεδομένων με το Dna ανά σκύλο και ιδιοκτήτη μέσω των κτηνίατρων;
Αν το όποιο αδέσποτο με εξέταση δείξει ότι το dna είναι απόγονος του σκύλου που ιδιοκτήτης είναι ο κύριος τάδε και υποστεί τις συνέπειες;
Μήπως κάπως έτσι, δεν κάνουμε ανάπηρα ζώα για την βολή μας και ελέγχουμε τον πληθυσμό των ζώων;
Άποψη μου είναι ότι η υποχρεωτική στείρωση και η απαγόρευση να ζευγαρώνουν οι ιδιοκτήτες τα σκυλιά τους είναι για να ανθίσει το εμπόριο και να αυξήσουν τα κέρδη τους κάποιοι έμποροι.
Αυτός που θα έπαιρνε κουτάβι απο την δική σου ανεύθυνη γέννα (η οποία να ξέρεις ότι πλέον απαγορεύεται απο τον νόμο και αν σε καταδώσει κάποιος πληρώνεις πρόστιμο ένα αρκετά μεγάλο ποσό 😉 ), θα μπορούσε να πάρει ένα κουτάβι απο τα ήδη υπάρχοντα.
Γιατί να δημιουργήσεις εσύ κι άλλα;
Έχεις σκεφτεί ότι αν η σκύλα σου κάνεις 8 κουτάβια και απο αυτά τα 8 κάνουν -έστω τα 5 απο αυτά- άλλα 8 το κάθε ένα κλπ κλπ, τι χαμός γίνεται;
Γι αυτό έχουμε γεμίσει αδέσποτα παντού.
Επίσης όταν λες ράτσας τι εννοείς; Ότι είναι ή απλά ότι μοιάζουν;
Οι εκτροφείς δεν υπάρχουν έτσι τυχαία...
Ζευγαρώνουν συγκεκριμένα σκυλιά μεταξύ τους, αφού πρώτα έχουν γίνει οι κατάλληλες εξετάσεις κλπ και φυσικά αυτό που προσπαθούν είναι να μειώσουν τα προβλήματα που μαστίζουν την κάθε φυλή...
Υγεία-Χαρακτήρας-Μορφολογία! Αυτά κοιτάει ένας εκτροφέας.
Γι αυτό λέμε ότι τα καθαρόαιμα είναι μόνο αυτά που έχουν pedigree (γενεαλογικό δέντρο) και αυτό γιατί ξέρεις τους προγόνους του, ξέρεις ότι έχει περάσει απο κάποιες εξετάσεις μορφολογίας κλπ κλπ.

Αν εσύ ζευγαρώνεις τον σκύλο σου κάθε 2-3 χρόνια που λές τότε θα ήσουν υπεύθυνος για την παρακάτω φωτογραφία x 3

images_dog-pyramid.png
Η ίδια εξίσωση δεν ισχύει με τις συνεχείς γέννες που κάνουν οι εκτροφείς;
Η ίδια εξίσωση δεν ισχύει για τους εμπόρους που κάνουν εισαγωγή από το εξωτερικό;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εδω στην Γερμανια δεν υπαρχουν αδεσποτα, οχι οτι οι Γερμανοι ειναι φιλοζωοι, αλλα εχουν σωστη τα τιρχαιμ χωροι που αναλαμβανουν ζωα που δεν τα θελουν οι ιδιοκτητες τους, ειναι πολλοι που τα δινουν εκει επειδη τα βαριουντε. Ετσι δεν εχουν ανεπιθημητη εγκυμοσυνη. Ουτε εγω ειχα οσο ειχα ζευγαρι λυκοσκυλων, αλλα το θεμα που αναφερατε πολλοι παραπανω οτι τα ζευγαρωνουν για να το κανουν πιο καλο στην συμπεριφορα τους αυτο δεν ειναι σωστο. Στην Ελλαδα κανουν οτι θελουν γιατι δεν υπαρχει σωστη εκπαιδευση στα παιδια μας στο σχολειο και αυτο γιατι ποτε δεν υπηρχε σωστη κυβερνηση που ηθελε να κανει αλαγες, ειμαστε στον 21 αιωνα και αυτα που βλεπουμε στους δρομους ειναι απαραδεκτα. Ολοι εχετε δικιο, δεν ξερουμε ποιον να εμπιστευτουμε για να εχει κατοικιδιο, αλλα απο την αλλη κανεις δεν εχει το δικαιωμα να στειρωνει τα ζωα αν ειναι ανικανος να τα κρατησει σε ταξη, το ζωακι δεν μας ανηκει επειδη δεν ειμαστε οι δημιουργοι του, ετσι απλα. Απο την αλλη οι συλογοι δεν εχουν πια αλλη επιλογη σε μια χωρα που ειναι ανικανη να βοηθησει τους κατοικους της, ποσο τα ζωα ε; Μην ταιζετε τα ζωα ετοιμα φαγητα, εχουν χημεικα μεσα. Εχω λυκοσκυλα απο την εφηβικη μου και τα πρωτα χρονια ειχα κατι τετοια προβληματα με τα καρκινοματα, αλλα μετα καταλαβα οτι για ολα φταινε τα εμβολια και η διατροφη, οποτε αλαξα κατευθηνση και δεν εκανα εμβολια ουτε εδινα ετοιμα φαγητα, για παραδειγμα η μητερα της Σελανας πεθανε στα 17 και την ειχε η μητερα μου εξω, δε πηγε ποτε στον γιατρο τα δοντια της ηταν πεντακαθαρα καθε χρονο μια φορα αφαιρουσα την πετρα και τα χνωτα της δεν μυριζαν ποτε, μια μερα επεσε κατω και σε 1 μηνα πεθανε. Εδω στην Γερμανια οι συλογοι λενε το ιδιο οτι ο εμβολιασμος καταστρεφει τα οργανα και πολλα αλλα μερη του σκυλου και φωναζουν στον κοσμο να μην κανει εμβολεια. Οποτε θεωρω οτι απο κει εχουμε καρκινωματα και διαφορα αλλα. Απο την αλλη εγω προσωπικα δεν εχω κανενα δικαιωμα να κανω στειρωση, δεν ειμαι ο δημιουργος του αλλα φυσικα εχω ολη την πολυτελεια και την διαθεση να μην κανω ανεπηθημητη εγκυμοσυνη, η σελανα ζει εδω με τον σπιακ, η σελανα ειναι 15 κι ο σπαικ 7, κανενα προβλημα. Δεν εδεσα ποτε σκυλο, τον περιοριζα, και τα σεβομουν οπως τους φιλους μου, αν δεν μπορειτε μην αναλαβετε. Ευχωμαι να αλαξουν τα πραγματα στην ελλαδα με την ενημερωση του κοσμου και το κρατος να ενδιαφερθει για να λυθουν τα προβληματα, παντος θελει πολυ συζητηση και προσπαθεια.
 
αυτο το παραδειγμα ειναι εφαρμοσμενο καπου στον κοσμο; Εστω πειραματικα; Δηλαδη εγω ο υπευθυνος χαριζω/πουλω σεν εναν ανευθυνο εννα απο τα κουταβια μου, αυτος ομως σαν ανευθυνος το παραταει στη μεση του δρομου μετα απο καποια χρονια και βαση πραδειγματος σου θα υποστει τις συνεπειες ο ανευθυνος, εγω ποσο περηφανος θα ειμαι που βρηκα εναν ανευθυνο να χαρισω/πουλησω;

Οσο για την τελευταια παραγραφο, μου κανει οτι η επιστημη εχει βρει το φαρμακο κατα του καρκινου, αλλα το κραταει μυστικο, για να κερδιζει λεφτα απο τις χημειοθεραπειες.
 
Η ίδια εξίσωση δεν ισχύει με τις συνεχείς γέννες που κάνουν οι εκτροφείς;
Η ίδια εξίσωση δεν ισχύει για τους εμπόρους που κάνουν εισαγωγή από το εξωτερικό;

Οι εκτροφείς κάνουν συγκεκριμένες γέννες τον χρόνο, δεν ζευγαρώνουν αβέρτα και για κάποιον που θέλει κουτάβι ράτσας είναι μονόδρομος.
Δεν καταλαβαίνω τι συγκρίνεις..
Όσο για τους εμπόρους που κάνουν εισαγωγή δεν έχω κάτι να σχολιάσω... μιας και τα σκυλιά που εισάγουν είναι απο τα puppy mills (αν δεν τρώς κάνε μια αναζήτηση να δείς περι τίνος πρόκειται).
Απο εκεί προέρχονται και τα σκυλιά στα pet shop.
Εννοείται ότι είμαστε ΚΑΤΑ με αυτούς και γι αυτό επιμένω ότι η σωστή απόκτηση σκύλου είναι από τον δρόμο, απο καταφύγια και απο εκτροφείς που είναι εγγεγραμμένοι στον ΚΟΕ.
 
Back
Top