Στείρωση Σκυλιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης falkonis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
αυτο το παραδειγμα ειναι εφαρμοσμενο καπου στον κοσμο; Εστω πειραματικα; Δηλαδη εγω ο υπευθυνος χαριζω/πουλω σεν εναν ανευθυνο εννα απο τα κουταβια μου, αυτος ομως σαν ανευθυνος το παραταει στη μεση του δρομου μετα απο καποια χρονια και βαση πραδειγματος σου θα υποστει τις συνεπειες ο ανευθυνος, εγω ποσο περηφανος θα ειμαι που βρηκα εναν ανευθυνο να χαρισω/πουλησω;
Η μεταβίβαση ζώου θα γίνεται με ιδιωτικό συμφωνητικό όπως κάνουν οι φιλοζωϊκές εταιρείες. Οπότε αν σε ενοχλήσουν σε αυτή την περίπτωση θα δώσεις τα στοιχεία και το συμφωνητικό έτσι ώστε να υποστεί τις συνέπειες ο επόμενος ιδιοκτήτης που το πέταξε στον δρόμο
 
Η μεταβίβαση ζώου θα γίνεται με ιδιωτικό συμφωνητικό όπως κάνουν οι φιλοζωϊκές εταιρείες. Οπότε αν σε ενοχλήσουν σε αυτή την περίπτωση θα δώσεις τα στοιχεία και το συμφωνητικό έτσι ώστε να υποστεί τις συνέπειες ο επόμενος ιδιοκτήτης που το πέταξε στον δρόμο

Το καταλαβα αυτο, εσυ πως θα νοιωσεις σαν υπευθυνος ιδιοκτητης, οταν υπεύθυνα εδωσες σε ενα ανευθυνο ανθρωπο, ενα ζωντανο που στην τελικη κατεληξε η νεκρο η στο δρομο η σε φαρμα.
 
Οι εκτροφείς κάνουν συγκεκριμένες γέννες τον χρόνο, δεν ζευγαρώνουν αβέρτα και για κάποιον που θέλει κουτάβι ράτσας είναι μονόδρομος.
Δεν καταλαβαίνω τι συγκρίνεις..
Όσο για τους εμπόρους που κάνουν εισαγωγή δεν έχω κάτι να σχολιάσω... μιας και τα σκυλιά που εισάγουν είναι απο τα puppy mills (αν δεν τρώς κάνε μια αναζήτηση να δείς περι τίνος πρόκειται).
Απο εκεί προέρχονται και τα σκυλιά στα pet shop.
Εννοείται ότι είμαστε ΚΑΤΑ με αυτούς και γι αυτό επιμένω ότι η σωστή απόκτηση σκύλου είναι από τον δρόμο, απο καταφύγια και απο εκτροφείς που είναι εγγεγραμμένοι στον ΚΟΕ.

Συγκρίνω την απαγόρευση στον ιδιώτη να ζευγαρώσει το κατοικίδιο του, με την πλήρη έλλειψη ελέγχου στις γέννες από εκτροφείς εμπόρους και από εισαγωγείς εμπόρους.

Και γιατί ο εκτροφέας είναι υπεύθυνος που ζευγαρώνει το σκύλο και εγώ δεν είμαι;

Και γιατί αυτός που θα πάρει σκύλο από εμένα είναι ανεύθυνος και αυτός που θα αγοράσει από εκτροφέα έμπορο ή εισαγωγέα έμπορο είναι υπεύθυνος;

Εκείνο που χρειάζεται είναι έλεγχος των γεννήσεων και όχι στείρωση στα κατοικίδια των ιδιωτών

Η στείρωση εκτός της αναπηρίας καθιστά τα ζώα εμπορεύσιμο είδος με σκοπό το κέρδος.
Και όπου κέρδος κίνδυνοι για…..
 
Τι να εξηγήσεις σε κάποιον που φοραει παρωπίδες...
Νομίζω ότι γράφεις απλά για να γράψεις.
Συγκρίνεις συνέχεια τους εκτροφείς με τους εμπόρους.
Από εκεί φαίνεται ότι πραγματικά δεν έχεις ασχοληθεί καθόλου μα τον κόσμο των σκύλων.
Άλλο οι εκτροφείς και άλλο οι έμποροι που φέρνουν σκυλιά από τα puppy mills τα οποία είναι μαζική αναπαραγωγή σκυλιών σε άθλιες συνθήκες μέχρι να πεθάνουν.
Μετά ρωτάς γιατί ο εκτροφέας δεν είναι ανεύθυνος ενώ ο ιδιώτης είναι.
Οι εκτροφείς τρέχουν σε αγώνες σε Ελλάδα και εξωτερικό, φέρνουν σκυλιά από αλλά καταξιωμένα εκτροφεία με καλές βαθμολογίες στις εξετάσεις μορφολογίας, κάνουν άπειρες εξετάσεις στα σκυλιά πριν ζευγαρώσουν για να δούνε ότι θα βγάλουν υγιή κουτάβια χωρίς τα προβλήματα που μαστίζουν την κάθε φυλή και φυσικά τα σκυλιά τους κοστίζουν περισσότερο.
Οποίος λοιπόν κάνει υπομονή για να πάρει ένα κουτάβι από εκτροφείο (τα οποία πολλές φορές τα κλείνουν πριν καν γεννηθούν ) και δώσει και τόσα λεφτά, σίγουρα δεν θα το πετάξει στο δρόμο.
Αυτό είναι το μόνο σημείο που διαφωνώ.
Προσωπικά είτε είχα σκύλο από το δρόμο, είτε είχα σκάσει 1000 ευρώ για να το αποκτήσω, για εμένα η ψυχή του θα είχε την ίδια αξία, η οποία δεν μετριέται σε χρήμα.
Πολλοί όμως είναι αυτοί που παρατάνε ένα σκύλο επειδή τελικά τον βαρέθηκαν, αν το πήραν και τσάμπα ουυυ μικρότερο το κακό γι αυτούς.

Επίσης προς ενημέρωση σου να ξέρεις ότι στην φύση δεν ζευγαρώνουν όλοι οι λύκοι αλλά μόνο ο αρχηγός με μια θηλυκιά,
Αν παει ένας «κατώτερος» λύκος να ζευγαρώσει, τον διώχνουν από την αγέλη.
Αυτό γίνεται για να αναπαράγονται τα υγιη ζώα.

Όσο για τα εμβόλια και την διατροφή που είπε ο @Θεοδωρος 55 συμφωνώ μαζί του 100%
 
Θα σου φέρω ένα παράδειγμα. Πήρα ροτβάιλερ από εκτροφείο. Είναι 8,5 ετών και υγιέστατο. Και όλες οι εξετάσεις για προβλήματα στα ισχία κτλ άριστες. Η μητέρα μου πήρε μποξερ από ιδιώτη που ζευγάρωσε το σκύλο του με σκυλίτσα καθαρόαιμη της ίδιας ράτσας. 8 μηνών τρεχαμε με καρκίνους. Προφανώς κάτι παραπάνω ξέρουν οι εκτροφείς.
 
Τι να εξηγήσεις σε κάποιον που φοραει παρωπίδες...
Νομίζω ότι γράφεις απλά για να γράψεις.
Συγκρίνεις συνέχεια τους εκτροφείς με τους εμπόρους.
Από εκεί φαίνεται ότι πραγματικά δεν έχεις ασχοληθεί καθόλου μα τον κόσμο των σκύλων.
Άλλο οι εκτροφείς και άλλο οι έμποροι που φέρνουν σκυλιά από τα puppy mills τα οποία είναι μαζική αναπαραγωγή σκυλιών σε άθλιες συνθήκες μέχρι να πεθάνουν.
Μετά ρωτάς γιατί ο εκτροφέας δεν είναι ανεύθυνος ενώ ο ιδιώτης είναι.
Οι εκτροφείς τρέχουν σε αγώνες σε Ελλάδα και εξωτερικό, φέρνουν σκυλιά από αλλά καταξιωμένα εκτροφεία με καλές βαθμολογίες στις εξετάσεις μορφολογίας, κάνουν άπειρες εξετάσεις στα σκυλιά πριν ζευγαρώσουν για να δούνε ότι θα βγάλουν υγιή κουτάβια χωρίς τα προβλήματα που μαστίζουν την κάθε φυλή και φυσικά τα σκυλιά τους κοστίζουν περισσότερο.
Οποίος λοιπόν κάνει υπομονή για να πάρει ένα κουτάβι από εκτροφείο (τα οποία πολλές φορές τα κλείνουν πριν καν γεννηθούν ) και δώσει και τόσα λεφτά, σίγουρα δεν θα το πετάξει στο δρόμο.
Αυτό είναι το μόνο σημείο που διαφωνώ.
Προσωπικά είτε είχα σκύλο από το δρόμο, είτε είχα σκάσει 1000 ευρώ για να το αποκτήσω, για εμένα η ψυχή του θα είχε την ίδια αξία, η οποία δεν μετριέται σε χρήμα.
Πολλοί όμως είναι αυτοί που παρατάνε ένα σκύλο επειδή τελικά τον βαρέθηκαν, αν το πήραν και τσάμπα ουυυ μικρότερο το κακό γι αυτούς.

Επίσης προς ενημέρωση σου να ξέρεις ότι στην φύση δεν ζευγαρώνουν όλοι οι λύκοι αλλά μόνο ο αρχηγός με μια θηλυκιά,
Αν παει ένας «κατώτερος» λύκος να ζευγαρώσει, τον διώχνουν από την αγέλη.
Αυτό γίνεται για να αναπαράγονται τα υγιη ζώα.

Όσο για τα εμβόλια και την διατροφή που είπε ο @Θεοδωρος 55 συμφωνώ μαζί του 100%
Kαι το ιδιο συμβαινει στους ανθρωπους, ο παπους μου ηταν πολυ δυνατος εσκιζε βιβλια στραβωνε σιδερα, σηκωνε 400 οκαδες ως λιμενεργατης τοτε, απιστευτα πραγματα, αλλα δεν ειχε κανει εμβολια, κανενα απο τα παιδια του η απο τα τρισεγγονα του δεν πηρε την σωματικη του δυναμη, εκεινη την εποχη ειχε πολλους τετοιους ανθρωπους, τωρα κανεις δεν ειναι οπως τους παλιους, και δεν ετρωγε φαγητο απο πακετα. Τωρα τα παιδια μας κανουν εμβολια και τρωνε τα πακετα, αστα. Ο Τραμπ σε ενα βιντεο λεει οτι ναι να κανουν εμβολια αλλα οχι σε τετοιες δοσεις για ελεφαντες, χα χα επειδη το παιδι του εγινε αυτιστικο, αλιως δεν θα ελεγε τιποτα, τα αυτιστικα ειναι εξυπνα αλλα ηα γνωμη μου ειναι οτι χανουν την συνειδηση τους, οταν τους μιλας σου απαντουν αλλα κοιτουν αλλου, αν τους πεις αστειο δεν γελουν, σαν τα ρομποτ κατι. Αυτο δεν θα σταματησει ποτε δυστηχως, και ερχετε απο πολυ ψηλα, οσο δεν υπαρχει σωστη παιδια και το κρατος δεν δινει μια για ολα αυτα οσο κι αν προσπαθησουμε ειναι χαμενος χρονος. Ο χρονος και το χρημα ειναι εναντιον της εξελιξης...
 
Και η ωραια Ελενη, τωρα θα' ναι γρια. Τι εννοεις δεν κολλαει; Ουτε η ιλαρα πλεον κολλαει! Και μαντεψτε γιατι!
 
Παιδια τι συζηταμε τωρα; Τι δουλεια εχει η στειρωση με την αναπηρια; δλδ μη τρελαθουμε! τι συγκρινουμε;ντροπη λιγο δλδ! Το σκυλο μου, ημιαμο σκυλακι, τον εχω στειρωσει! Ουτε κινητικο προβλημα εχει, ουτε νοητικο ουτε τιποτα και ειναι υγιεστατος! Γιατι να ζευγαρωνουμε τα σκυλια μας δε καταλαβα! Το μονο ποι ικανοποιουμε ειναι το εγω μας τιποτα αλλο! Ουτε ισχυει οτι μια φορα πρπεει να ζευγαρωσει ουτε τιποτα τετοιο! Οσο υπαευθυνοι και να ειμαστε εμεις αυτος που θα το παρει δε ξερουμε αν θα ειναι! Εχω κουραστει να βλεπω φωτο και βιντεο με αδεσποτακια, μωρακια πεταμενα, εγκαταλελειμενα, να πεινανε και να εχουν γινει σκελετος! Οποτε μη λεμε οτι να ναι! Ειναι κριμα απο το θεο να υπαρχουν τοσα ζωα εκει εξω και να μη μπορει να βρεθει ενα σπιτι για αυτα!
 
Τι να εξηγήσεις σε κάποιον που φοραει παρωπίδες...
Νομίζω ότι γράφεις απλά για να γράψεις.
Συγκρίνεις συνέχεια τους εκτροφείς με τους εμπόρους.
Από εκεί φαίνεται ότι πραγματικά δεν έχεις ασχοληθεί καθόλου μα τον κόσμο των σκύλων.

Αγαπητή ilie mp
Μάλλον δεν έχεις υπομονή να διαβάσεις αυτά που γράφω και βγάζεις λάθος συμπεράσματα.
1. Δεν συγκρίνω εκτροφείς με εμπόρους, συγκρίνω τους εκτροφείς και τους εμπόρους ΜΕ τους ιδιώτες.
2. Εσένα σε απασχολεί η καθαρότητα της ράτσας του σκύλου; Εμένα όχι
3. Το θέμα που έχω ανοίξει είναι αν και κατα πόσο πρέπει να στειρώνουμε τα σκυλιά και όχι πως θα εξασφαλίσουμε σκύλο καλής ράτσας.
4. Μάλλον εγώ ζω και ασχολούμε σε άλλο κόσμο των σκύλων, διότι στο κοντινό μου περιβάλον η κατάσταση είναι πολύ απλή. Εχουμε τα σκυλάκια μας, τα εμβολιάζουμε και φροντίζουμε να έχουν καλή ποιότητα ζωής, ο καθ' ένας με τον τρόπο του.
Κάποιοι τα έχουν στειρώσει και κάποιοι άλλοι όχι, όπως εγώ.

Αποψη μου είναι ότι οι καταστάσεις που θέλουν κάποιοι να διαμορφώσουν δήθεν για το καλό των σκύλων είναι παραμύθια και μοναδικός τους σκοπός είναι να αυξήσουν τα κέρδη τους από την εκμετάλευση της φιλοζωίας του κόσμου.
Υπάρχουν τρόποι για έλεγχο των γεννήσεων των κατοικίδιων χωρίς την αναπηρία της στείρωσεις.
Φιλάκια πολλά
 
Κάποιοι τα έχουν στειρώσει και κάποιοι άλλοι όχι, όπως εγώ.

Το πρόβλημα δεν είναι αυτό. Το πρόβλημα είναι οι ανεξέλεγκτες και παράνομες γέννες ιδιωτών που ανέφερες. Όπως αυτήν απο την οποία πήρες το κουτάβι σου. Αν δεν σε απασχολεί η καθαρότητα μιας φυλής όπως λες γιατί δεν πήρες αδέσποτο αλλά προτίμησες ακόμη ένα ημίαιμο που απλά μοιάζει σε κάποια φυλή;
 
Τι να εξηγήσεις σε κάποιον που φοραει παρωπίδες...
Νομίζω ότι γράφεις απλά για να γράψεις.
Συγκρίνεις συνέχεια τους εκτροφείς με τους εμπόρους.
Από εκεί φαίνεται ότι πραγματικά δεν έχεις ασχοληθεί καθόλου μα τον κόσμο των σκύλων.

Αγαπητή ilie mp
Μάλλον δεν έχεις υπομονή να διαβάσεις αυτά που γράφω και βγάζεις λάθος συμπεράσματα.
1. Δεν συγκρίνω εκτροφείς με εμπόρους, συγκρίνω τους εκτροφείς και τους εμπόρους ΜΕ τους ιδιώτες.
2. Εσένα σε απασχολεί η καθαρότητα της ράτσας του σκύλου; Εμένα όχι
3. Το θέμα που έχω ανοίξει είναι αν και κατα πόσο πρέπει να στειρώνουμε τα σκυλιά και όχι πως θα εξασφαλίσουμε σκύλο καλής ράτσας.
4. Μάλλον εγώ ζω και ασχολούμε σε άλλο κόσμο των σκύλων, διότι στο κοντινό μου περιβάλον η κατάσταση είναι πολύ απλή. Εχουμε τα σκυλάκια μας, τα εμβολιάζουμε και φροντίζουμε να έχουν καλή ποιότητα ζωής, ο καθ' ένας με τον τρόπο του.
Κάποιοι τα έχουν στειρώσει και κάποιοι άλλοι όχι, όπως εγώ.

Αποψη μου είναι ότι οι καταστάσεις που θέλουν κάποιοι να διαμορφώσουν δήθεν για το καλό των σκύλων είναι παραμύθια και μοναδικός τους σκοπός είναι να αυξήσουν τα κέρδη τους από την εκμετάλευση της φιλοζωίας του κόσμου.
Υπάρχουν τρόποι για έλεγχο των γεννήσεων των κατοικίδιων χωρίς την αναπηρία της στείρωσεις.
Φιλάκια πολλά
Δεν την ενδιαφέρει η καθαρότητα της ράτσας αλλά η αποφυγή προβλημάτων υγείας. Η σωστή επιλογή γεννητόρων αυτό τον σκοπό έχει και δυστυχώς είναι κάτι που δεν είναι σε θέση να κάνουν οι ιδιώτες. Επομένως αν δεν έχουμε αδέσποτα εξαιτίας ανεύθυνων ιδιοκτητών θα έχουμε ζώα με δυσπλασίες και όγκους.
 
Παιδια τι συζηταμε τωρα; Τι δουλεια εχει η στειρωση με την αναπηρια; δλδ μη τρελαθουμε! τι συγκρινουμε;ντροπη λιγο δλδ! Το σκυλο μου, ημιαμο σκυλακι, τον εχω στειρωσει! Ουτε κινητικο προβλημα εχει, ουτε νοητικο ουτε τιποτα και ειναι υγιεστατος! Γιατι να ζευγαρωνουμε τα σκυλια μας δε καταλαβα! Το μονο ποι ικανοποιουμε ειναι το εγω μας τιποτα αλλο! Ουτε ισχυει οτι μια φορα πρπεει να ζευγαρωσει ουτε τιποτα τετοιο! Οσο υπαευθυνοι και να ειμαστε εμεις αυτος που θα το παρει δε ξερουμε αν θα ειναι! Εχω κουραστει να βλεπω φωτο και βιντεο με αδεσποτακια, μωρακια πεταμενα, εγκαταλελειμενα, να πεινανε και να εχουν γινει σκελετος! Οποτε μη λεμε οτι να ναι! Ειναι κριμα απο το θεο να υπαρχουν τοσα ζωα εκει εξω και να μη μπορει να βρεθει ενα σπιτι για αυτα!

Η ΣΤΕΙΡΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΠΗΡΙΑ κατα την δική μου άποψη.
Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι για τον έλεγχο των γεννήσεν των κατοικιδιων και την αντιμετώπιση των αδέσποτων
Το πρόβλημα δεν είναι αυτό. Το πρόβλημα είναι οι ανεξέλεγκτες και παράνομες γέννες ιδιωτών που ανέφερες. Όπως αυτήν απο την οποία πήρες το κουτάβι σου. Αν δεν σε απασχολεί η καθαρότητα μιας φυλής όπως λες γιατί δεν πήρες αδέσποτο αλλά προτίμησες ακόμη ένα ημίαιμο που απλά μοιάζει σε κάποια φυλή;
Διάβασε το πρώτο άρθρο που γράφω γιατί δεν πήρα, αν και ήθελα, από φιλοζωική κάποιο αδέσποτο.
 
Προσωπικα δε θα ασχοληθω αλλο! Γιατι δε προκειται να αλλαξει κατι!
 
Δεν την ενδιαφέρει η καθαρότητα της ράτσας αλλά η αποφυγή προβλημάτων υγείας. Η σωστή επιλογή γεννητόρων αυτό τον σκοπό έχει και δυστυχώς είναι κάτι που δεν είναι σε θέση να κάνουν οι ιδιώτες. Επομένως αν δεν έχουμε αδέσποτα εξαιτίας ανεύθυνων ιδιοκτητών θα έχουμε ζώα με δυσπλασίες και όγκους.
Στην δική μου γειτονιά που είναι γεμάτη από σκυλιά που ανταλλάσουν ιδιώτες μεταξύ τους δεν έχουμε άρωστα ζώα. Σύμπτωση;
 
Στην δική μου γειτονιά που είναι γεμάτη από σκυλιά που ανταλλάσουν ιδιώτες μεταξύ τους δεν έχουμε άρωστα ζώα. Σύμπτωση;

Να ρωτησω γιατι δεν πηρες απο γειτονα και ετρξες σε φιλοζωικη; (ασχετα αν αγαπας τα αδεσποτα θα εβρισκες και ενα στο δρομο και οχι στη φαρμα)
 
Το καταλαβα αυτο, εσυ πως θα νοιωσεις σαν υπευθυνος ιδιοκτητης, οταν υπεύθυνα εδωσες σε ενα ανευθυνο ανθρωπο, ενα ζωντανο που στην τελικη κατεληξε η νεκρο η στο δρομο η σε φαρμα.
Ασχημα θα νιώσω, αλλά όπως και για άλλα θέματα στην ζωή δεν είναι όλοι σωστοί στις υποχρεώσεις τους έτσι είναι και σε αυτή την περίπτωση.
Παράδειγμα εμπιστεύεσαι το παιδί σου σε κάποιον προπονητή για να κάνει αθλητισμό και αυτός βγαίνει παιδεραστής, πως νιώθεις;
Και αυτό μπορεί να συμβεί και σε τόσα άλλα συναλακτικά γεγονότα στην ζωή μας.
Τι προτείνεις;
Να σταματήσμουμε οποιαδήποτε σχέση με τους συνανθρώπους μας γιατί μπορεί να φανούν ανεύθυνοι ή ακόμη και κακοήθεις;
Να ρωτησω γιατι δεν πηρες απο γειτονα και ετρξες σε φιλοζωικη; (ασχετα αν αγαπας τα αδεσποτα θα εβρισκες και ενα στο δρομο και οχι στη φαρμα)
Από γνωστό ενός φίλου πήρα τελικά τον σκύλο μου.
Πρώτα όμως θέλησα να πάρω ένα σκύλο αδέσποτο να το γλυτώσω αλλά διαφώνησα με την διαδικασία στείρωσης.
Οχι στον δρόμο δεν βρήκα
 
Τελευταία επεξεργασία:
1) Τους εμπόρους θα τους συγκρίνεις με τους ιδιώτες. Οι εκτροφείς δεν συγκρίνονται με αυτούς μιας και η δουλειά τους είναι να σώζουν τις φυλές σε αντίθεση με τα αλλά δυο.
Για να μπορείς τώρα εσυ να λες ότι έχεις «τσιουάουα».

2) Δεν έγραψα πουθενά ότι για εμένα αξίζουν μόνο τα καθαρόαιμα. Πουθενά όμως!
Είπα όμως ότι αν θέλεις σκύλο ράτσας ο εκτροφέας είναι μονόδρομος.
Αλλιώς σώζεις ένα από τον δρόμο η από καταφύγιο.

3) Το έχουμε χιλιοαπαντήσει αυτο το θέμα

4) Για όλους απλά είναι, όλοι οσοι αγαπάνε τον σκύλο τους αυτό κάνουν. Το θεωρώ δεδομένο, όποτε δεν θα μοιράσω μπράβο σε όποιον το κάνει.
Το θέμα είναι επειδή αγαπάω τον σκύλο μου αλλά αγαπάω και τα σκυλιά γενικότερα, δεν θα ήθελα να συμβάλω έστω και λίγο σε όλες αυτές τις ανεύθυνες γέννες.

Το τελευταίο δεν το σχολιάζω καν.

@Stavros συγγνωμη, εγώ το έγραψα αυτό, ο @falkonis έκανε απλά παράθεση το μήνυμα μου.:)
 
Στην δική μου γειτονιά που είναι γεμάτη από σκυλιά που ανταλλάσουν ιδιώτες μεταξύ τους δεν έχουμε άρωστα ζώα. Σύμπτωση;
Κάνετε εξετάσεις για δυσπλασίες κτλ και βγαίνουν καλές; Προσωπικά αν δεν είχα τον εκτροφέα δεν θα ήξερα ούτε καν τι είναι οι συγκεκριμένες εξετάσεις. Σε ποια ηλικία φτάνουν;
 
Back
Top