Στείρωση Σκυλιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης falkonis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Γιώργο, όχι σε προσωπικό επίπεδο σε παρακαλώ. Δεν είναι επιχείρημα αυτό.

Συμφωνώ αλλά δεν το έχω γράψει εγώ αυτό το σχόλιο. ''γραφεις απλά για να γράψεις'' όπως και το άλλο ότι έχω παρωπίδες.
Εγώ απάντησα σε αυτά τα δύο σχόλια
Σκοπός που άνοιξα το θέμα δεν είναι η αντιπαράθεση αλλά η ανταλαγή απόψεων.
Και δεν υπάρχει και καμιά διάθεση από εμένα να επιβληθεί η άποψη μου. Απλά να εκφραστεί,
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ασχημα θα νιώσω, αλλά όπως και για άλλα θέματα στην ζωή δεν είναι όλοι σωστοί στις υποχρεώσεις τους έτσι είναι και σε αυτή την περίπτωση.
Παράδειγμα εμπιστεύεσαι το παιδί σου σε κάποιον προπονητή για να κάνει αθλητισμό και αυτός βγαίνει παιδεραστής, πως νιώθεις;
Και αυτό μπορεί να συμβεί και σε τόσα άλλα συναλακτικά γεγονότα στην ζωή μας.
Τι προτείνεις;
Να σταματήσμουμε οποιαδήποτε σχέση με τους συνανθρώπους μας γιατί μπορεί να φανούν ανεύθυνοι ή ακόμη και κακοήθεις;


Από γνωστό ενός φίλου πήρα τελικά τον σκύλο μου.
Πρώτα όμως θέλησα να πάρω ένα σκύλο αδέσποτο να το γλυτώσω αλλά διαφώνησα με την διαδικασία στείρωσης.
Οχι στον δρόμο δεν βρήκα


Μαλιστα! Θα νιωσεις ασχημα ως τι; Ως υπευθυνος που εκανες λαθος να μοιρασεις κουταβια σε ανεύθυνους με αποτελεσμα με τις δικες σου γεννες να γεμιζουν τα ιδρύματα και οι δρομοι με αδεσποτα; Η ασχημα ως τελικα αλλος ενας ανεύθυνος που στην τελικη θα πεις, " σιγα μωρε, εγω σωστος ειμαι τι με νοιαζει αν ο αλλος που του εδωσα κουταβι ηταν ανεύθυνος, στην ουσια υπαρχουν και παιδεραστες, στα μουλικα του δρομου θα στενοχωρηθω;

Η λογικη της φιλοζωικής, προτιμω τα "αναπηρα" αδεσποτα, παρα τα πραγματικα αναπηρα γατια και σκυλια απο ατυχηματα στους δρομους. ΚΑΙ ΟΧΙ ΦΙΛΕ ΓΙΩΡΓΟ, ΕΧΕΙς ΚΑΘΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΑ ΘΕΛΩ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ , ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΕΙΣ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΓΑΤΟΥΣ ΜΟΥ "ΑΝΑΠΗΡΟΥΣ" ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΕΝ ΔΥΝΑΜΕΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΑΝΑΠΗΡΑ ΖΩΑ.
 
Βρε παιδιά...
Κάθε άποψη είναι αποδεκτή (πρέπει να είναι) και κάθε σκέψη αφού σίγουρα θα έχει κι αυτή κάποια βάση.
Ας είμαστε πιο ανεχτικοί στην διαφορετική γνώμη και ας χαλαρώσουμε στις προσωπικές αντιπαραθέσεις.
Μην ξεχνάμε πως όλοι εδώ έχουμε κάτι κοινό... Την αγάπη για τα πουλιά.. Τα τετράποδα κλπ.
Παρακαλώ λοιπόν να σταματήσει κάθε προσωπική μομφή ή χαρακτηρισμός και να περιοριστούμε στην τεκμηρίωση της γνώμης μας.
 
Δεν είναι εύκολο στην προκειμένη περίπτωση γιατί το θέμα είναι σοβαρό.
Οπότε όταν αφορά ζωντανές ψυχές δεν μου κάνει η φράση "κάθε άποψη είναι αποδεκτή" γιατί δεν είναι.
Κάθε μέρα πεθαίνουν άπειρα σκυλιά και γατιά.. Πως μπορείς να κλείσεις τα μάτια και τα αυτιά σε κάτι τέτοιο;

Επίσης όπως έγραψα και στην αρχή, οι ανεύθυνες γέννες πλέον διώκονται ποινικά αν δεν έχεις άδεια εκτροφής (κάτι είναι κι αυτό, αν και στην Ελλάδα δε βλέπω να αλλάζει κάτι σύντομα).
 
Δεν είναι εύκολο στην προκειμένη περίπτωση γιατί το θέμα είναι σοβαρό.
Οπότε όταν αφορά ζωντανές ψυχές δεν μου κάνει η φράση "κάθε άποψη είναι αποδεκτή" γιατί δεν είναι.
Κάθε μέρα πεθαίνουν άπειρα σκυλιά και γατιά.. Πως μπορείς να κλείσεις τα μάτια και τα αυτιά σε κάτι τέτοιο;

Επίσης όπως έγραψα και στην αρχή, οι ανεύθυνες γέννες πλέον διώκονται ποινικά αν δεν έχεις άδεια εκτροφής (κάτι είναι κι αυτό, αν και στην Ελλάδα δε βλέπω να αλλάζει κάτι σύντομα).

συμφωνω πολυ μαζι σου! ακριβως επειδη εχουμε την αγαπη για τα πουλια, τα σκυλια, τα γατια κτλ θα πρεπει να φροντιζουμε για το καλυτερο για αυτα! Οχι να προβαινουμε σε ανεξελκτες γεννες μα αποτελεσμα να αυξανονται τα αδεσποτα!
 
Βαρεθηκα να σας ακουω 2 μερες να τσακωνεστε με τυρια στη φακα ενω δεν κοιτατε το προβλημα στη ριζα του. ενω σας εγραψα καποια πραγματα κανεις δεν συζηταει σε αυτα που λεω ενω ειναι σημαντικα. σας ειπα οτι στην γερμανια δεν υπαρχουν αδεσποτα, τα σκυλια ειναι ολα καθαροαιμα και επισεις καθε χρονο ερχοντε ημιαιμα απο ολη σχεδον την ευρωπη, γιατι αυτοι που κανουν κουμαντο και δεν μιλαω για τις κυβερνησεις αλλα γιαυτους που εχουν το χρημα, προωθουν τις χωρες αναλογα με τα θελω τους. την ελλαδα λοιπον ετσι την θελουν, να δειχνει ενα ασχημο προσωπο προς τα εξω. Ολες οι κυβερνησεις που περασαν και θα ερθουν ειναι ακαταληλες να κυβερνησουν και να δωσουν λυσεις, υπαρχουν χιλιαδες κτιρια στην κατωχη του κρατους και ειναι ανεκμεταλευτα, θα μπορουσαν να λειτουργουν με χιλιαδες εθελοντες και οι ποροι φαγητα και φαρμακα θα ερθουν απο ελληνες και ξενους αμεσα. εχει η ελλαδα την υποδομη για κατι τετοιο. εδω στην γερμανια μην νομιξετε οτι ειναι καλυτεροι απο τους ελληνες, παρατανε τα ζωα συνεχεια εξω δεμενα σε δεντρα στο δασος η ακομα και εδω εξω απο το σπιτι μου, ειμαι διπλα σε συλογο που εχει ολα τα ημερα ζωα. αλλα εχουν οργανωση και δεν υπαρχουν τετοια θεματα οπως εκει, ολα ειναι καθαροαιμα και οποιος θελει ιδιωτης η επαγκελματιας κανει γεννα. η λυση ειναι καθε μερα να μαζευωντε υπογραφες για αυτον το λογο και προσφυγη στο ευρωπαικο δηκαστηριο, ολα γινοντε αλλα με αυτον τον τροπο να τσακωνεστε για το τυρι στην φακα οχι, θα συζητατε εδω για μερες και στο τελος δεν θα βγαλετε ακρη. εμπρος λοιπον συζητηστε μαζι μου γιαυτα που λεω, ειμαι εδω για σας.
 
Βρε παιδιά...
Κάθε άποψη είναι αποδεκτή (πρέπει να είναι) και κάθε σκέψη αφού σίγουρα θα έχει κι αυτή κάποια βάση.
Ας είμαστε πιο ανεχτικοί στην διαφορετική γνώμη και ας χαλαρώσουμε στις προσωπικές αντιπαραθέσεις.
Μην ξεχνάμε πως όλοι εδώ έχουμε κάτι κοινό... Την αγάπη για τα πουλιά.. Τα τετράποδα κλπ.
Παρακαλώ λοιπόν να σταματήσει κάθε προσωπική μομφή ή χαρακτηρισμός και να περιοριστούμε στην τεκμηρίωση της γνώμης μας.


Κυριε Γιαννη, προσωπικη μορφη και χαρακτηρισμους υπαρχουν απο το πρωτο ποστ , του τυπου "αναπηρα" σκυλια, ορισμενοι δεν μπορουν να καταλαβουν οτι τα τετραποδα και τα πτηνα που εχουμε σπιτι μας, δεν ειναι απλα τα ζωα μας, ειναι κατι παραπανω, το εθεσε πολυ σωστα η Ηλεκτρα απαντωτας σε εσας αν θυμαμαι, αρα ο ορος "αναπηρα" τα στειρωμενα ζωα, ειναι ακρως προσβλητικός για μερικους.
 
Θα επιμείνω στην κόσμια συμπεριφορά που πρέπει να δείχνουμε.
Ο φανατισμός δεν χρειάζεται ή αν υπάρχει να υπάρχει για όλα τα όντα του πλανήτη που φτάνουν στο πιάτο μας...

Έχουμε σκυλιά και όπως λίγο πολύ λέτε όλοι σωστά. συμβαίνουν όλα τα παραπάνω. Τα ίδια όμως μπορούμε να συναντήσουμε στα γαϊδουράκια, στις κοτούλες, τα αρνάκια και ένα σωρό "ψυχούλες" που έχουν την ατυχία να είναι "κοντά" μας

Ήρεμα λοιπόν... κι όποιος δεν μπορεί γιατί δίκαια ή άδικα φανατίζεται από τις καταστάσεις να προστατεύει και τον εαυτό του και τη συζήτηση απέχοντας αν δεν μπορεί να το μετριάσει ή να το ελέγξει.
Γι αυτό δεν συμμετείχα στη συζήτηση μέχρι τώρα και αν σεβαστούμε όλοι τους συνοδοιπόρους μας στο petbirds .. και συνεχίσουμε όμορφα και όπως πρέπει τη συζήτηση... Θα συνεχίσω να απέχω.

Ναι Ηλέκτρα πεθαίνουν σκυλιά, βασανίζονται, υποφέρουν και ένα σωρό παρόμοιες καταστάσεις...
Αλλά αυτό δεν πρέπει μας κάνει περισσότερο αυστηρούς στις κρίσεις μας απέναντι στην αντίθετη άποψη γιατί για τους ίδιους ακριβώς λόγους και για παρόμοιες αιτίες πεθαίνουν, βασανίζονται και υποφέρουν και άνθρωποι και εκεί εμείς οι φιλόζωοι ξεχνάμε όλοι να δείξουμε την ίδια ευαισθησία... και ξέρεις πολύ καλά πως μιλάω γενικά και όχι για σένα.

Ήρεμα λοιπόν... και ας δώσουμε χώρο σε όλες τις γνώμες..
 
Μαλιστα! Θα νιωσεις ασχημα ως τι; Ως υπευθυνος που εκανες λαθος να μοιρασεις κουταβια σε ανεύθυνους με αποτελεσμα με τις δικες σου γεννες να γεμιζουν τα ιδρύματα και οι δρομοι με αδεσποτα; Η ασχημα ως τελικα αλλος ενας ανεύθυνος που στην τελικη θα πεις, " σιγα μωρε, εγω σωστος ειμαι τι με νοιαζει αν ο αλλος που του εδωσα κουταβι ηταν ανεύθυνος, στην ουσια υπαρχουν και παιδεραστες, στα μουλικα του δρομου θα στενοχωρηθω;

Η λογικη της φιλοζωικής, προτιμω τα "αναπηρα" αδεσποτα, παρα τα πραγματικα αναπηρα γατια και σκυλια απο ατυχηματα στους δρομους. ΚΑΙ ΟΧΙ ΦΙΛΕ ΓΙΩΡΓΟ, ΕΧΕΙς ΚΑΘΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΑ ΘΕΛΩ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ , ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΕΙΣ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΓΑΤΟΥΣ ΜΟΥ "ΑΝΑΠΗΡΟΥΣ" ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΕΝ ΔΥΝΑΜΕΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΑΝΑΠΗΡΑ ΖΩΑ.

Αγαπητέ @tasioskis
Οι ανεύθυνοι θα πετάξουν το σκύλο τους ανεξάρτητα αν τον πήραν από εμένα ή από έμπορο.

Με λάθος παραδοχές ξεκινάς και καταλήγεις σε λάθος συμπεράσματα.
Οι έμποροι (εκτροφείς ή εισαγωγείς) που πουλάνε σκυλιά με σκοπό το ΚΕΡΔΟΣ, τους εμφανίζεις υπεύθυνους και εμένα που θα ζευγαρώσω τον σκύλο μου και θα χαρίσω σε κάποιον που θέλει σκύλο με χαρακτηρίζεις ανεύθυνο.

Έχει ποτέ κανείς από τους εμπόρους ενδιαφερθεί αν το ζωντανό που πουλάνε και βγάζουν κέρδος θα έχει καλή ζωή;
Τι τύχη θα έχει;

Κατάλαβες γιατί έχουμε γεμίσει αδέσποτα;

Γιατί οι έμποροι πουλάνε συνεχώς αδιάφοροι για την τύχη του εμπορεύματος τους.

Η πώληση έγινε, το κέρδος βγήκε και όλα μια χαρά

Πολύ ωραιοποιήσατε κάποιοι εδώ στο φόρουμ την δραστηριότητα των εμπόρων που κερδοσκοπούν και καταρρακώνεται εμένα ένα απλό φιλόζωο ως ανεύθυνο και υπαίτιο όλων των κακών που συμβαίνουν με τα αδέσποτα

Εγώ που από αγάπη για τα σκυλιά θέλω να διευκολύνω κι άλλος φιλόζωους να αποκτήσουν σκύλο είμαι ο ανεύθυνος.

Αν σου έλεγα ότι θα έκανα εμπόριο και θα πουλούσα σκυλιά θα γινόμουν αυτόματα υπεύθυνος;

Λοιπόν οι στειρώσεις και η απαγόρευση ζευγαρώματος από ιδιώτες έχει ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΣΚΟΠΟ τον έλεγχο του εμπορίου και την αύξηση των κερδών των εμπόρων.

Αν επικρατήσει η στείρωση και η απαγόρευση, σε λίγα χρόνιά ο μοναδικός τρόπος απόκτησης οποιουδήποτε ζώου θα είναι μέσω ΕΜΠΟΡΩΝ και με μεγάλο κόστος για τους πολίτες

Γι αυτό εγώ θα συνεχίσω να ενθαρρύνω ιδιοκτήτες σκύλων να ζευγαρώνουν τα σκυλιά τους για το καλό της υγείας τους και για να διευρύνουμε την φιλοζωία.

Και όταν έρθει η ώρα θα ζευγαρώσω τον σκύλο μου και θα βάλω εδώ στο φόρουμ αγγελία ΧΑΡΙΖΩ ΣΚΥΛΑΚΙ.

Δεν θα γίνω συνυπαίτιος στην δημιουργία κλειστής αγοράς στα ζώα
Βαρεθηκα να σας ακουω 2 μερες να τσακωνεστε με τυρια στη φακα ενω δεν κοιτατε το προβλημα στη ριζα του. ενω σας εγραψα καποια πραγματα κανεις δεν συζηταει σε αυτα που λεω ενω ειναι σημαντικα. σας ειπα οτι στην γερμανια δεν υπαρχουν αδεσποτα, τα σκυλια ειναι ολα καθαροαιμα και επισεις καθε χρονο ερχοντε ημιαιμα απο ολη σχεδον την ευρωπη, γιατι αυτοι που κανουν κουμαντο και δεν μιλαω για τις κυβερνησεις αλλα γιαυτους που εχουν το χρημα, προωθουν τις χωρες αναλογα με τα θελω τους. την ελλαδα λοιπον ετσι την θελουν, να δειχνει ενα ασχημο προσωπο προς τα εξω. Ολες οι κυβερνησεις που περασαν και θα ερθουν ειναι ακαταληλες να κυβερνησουν και να δωσουν λυσεις, υπαρχουν χιλιαδες κτιρια στην κατωχη του κρατους και ειναι ανεκμεταλευτα, θα μπορουσαν να λειτουργουν με χιλιαδες εθελοντες και οι ποροι φαγητα και φαρμακα θα ερθουν απο ελληνες και ξενους αμεσα. εχει η ελλαδα την υποδομη για κατι τετοιο. εδω στην γερμανια μην νομιξετε οτι ειναι καλυτεροι απο τους ελληνες, παρατανε τα ζωα συνεχεια εξω δεμενα σε δεντρα στο δασος η ακομα και εδω εξω απο το σπιτι μου, ειμαι διπλα σε συλογο που εχει ολα τα ημερα ζωα. αλλα εχουν οργανωση και δεν υπαρχουν τετοια θεματα οπως εκει, ολα ειναι καθαροαιμα και οποιος θελει ιδιωτης η επαγκελματιας κανει γεννα. η λυση ειναι καθε μερα να μαζευωντε υπογραφες για αυτον το λογο και προσφυγη στο ευρωπαικο δηκαστηριο, ολα γινοντε αλλα με αυτον τον τροπο να τσακωνεστε για το τυρι στην φακα οχι, θα συζητατε εδω για μερες και στο τελος δεν θα βγαλετε ακρη. εμπρος λοιπον συζητηστε μαζι μου γιαυτα που λεω, ειμαι εδω για σας.

Αγαπητέ @Θεοδωρος 55
συμφωνώ μαζί σου.

Το πρόβλημα στην Ελλάδα ανυπαρξίας αντιμετώπισης του προβλήματος από το κράτος είναι αιώνιο και συνεχές.

Πόσο μάλλον τώρα που έχουμε την οικονομική (και ηθική) κρίση.

Είδες ότι ορθά κάποιοι έβαλαν θέμα ότι προηγούνται οι πεινασμένοι και εξαθλιωμένοι άνθρωποι.

Δικαιολογίες για να μην γίνει κάτι πάντα θα υπάρχουν, λες και δεν μπορούμε να έχουμε παράλληλη δράση και για τον άνθρωπο και για τα ζώα.

Εγώ άνοιξα το θέμα για να εκφράσω την ανησυχία μου για τις στειρώσεις και ότι άλλο προβλέπει ένα προσχέδιο νόμου που κατατέθηκε από την κυβέρνηση πριν λίγους μήνες και ευτυχώς αποσύρθηκε μετά από πολλές αντιδράσεις και διαμαρτυρίες.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αγαπητέ @tasioskis
Οι ανεύθυνοι θα πετάξουν το σκύλο τους ανεξάρτητα αν τον πήραν από εμένα ή από έμπορο.

Με λάθος παραδοχές ξεκινάς και καταλήγεις σε λάθος συμπεράσματα.
Οι έμποροι (εκτροφείς ή εισαγωγείς) που πουλάνε σκυλιά με σκοπό το ΚΕΡΔΟΣ, τους εμφανίζεις υπεύθυνους και εμένα που θα ζευγαρώσω τον σκύλο μου και θα χαρίσω σε κάποιον που θέλει σκύλο με χαρακτηρίζεις ανεύθυνο.

Έχει ποτέ κανείς από τους εμπόρους ενδιαφερθεί αν το ζωντανό που πουλάνε και βγάζουν κέρδος θα έχει καλή ζωή;
Τι τύχη θα έχει;

Κατάλαβες γιατί έχουμε γεμίσει αδέσποτα;

Γιατί οι έμποροι πουλάνε συνεχώς αδιάφοροι για την τύχη του εμπορεύματος τους.

Η πώληση έγινε, το κέρδος βγήκε και όλα μια χαρά

Πολύ ωραιοποιήσατε κάποιοι εδώ στο φόρουμ την δραστηριότητα των εμπόρων που κερδοσκοπούν και καταρρακώνεται εμένα ένα απλό φιλόζωο ως ανεύθυνο και υπαίτιο όλων των κακών που συμβαίνουν με τα αδέσποτα

Εγώ που από αγάπη για τα σκυλιά θέλω να διευκολύνω κι άλλος φιλόζωους να αποκτήσουν σκύλο είμαι ο ανεύθυνος.

Αν σου έλεγα ότι θα έκανα εμπόριο και θα πουλούσα σκυλιά θα γινόμουν αυτόματα υπεύθυνος;

Λοιπόν οι στειρώσεις και η απαγόρευση ζευγαρώματος από ιδιώτες έχει ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΣΚΟΠΟ τον έλεγχο του εμπορίου και την αύξηση των κερδών των εμπόρων.

Αν επικρατήσει η στείρωση και η απαγόρευση, σε λίγα χρόνιά ο μοναδικός τρόπος απόκτησης οποιουδήποτε ζώου θα είναι μέσω ΕΜΠΟΡΩΝ και με μεγάλο κόστος για τους πολίτες

Γι αυτό εγώ θα συνεχίσω να ενθαρρύνω ιδιοκτήτες σκύλων να ζευγαρώνουν τα σκυλιά τους για το καλό της υγείας τους και για να διευρύνουμε την φιλοζωία.

Και όταν έρθει η ώρα θα ζευγαρώσω τον σκύλο μου και θα βάλω εδώ στο φόρουμ αγγελία ΧΑΡΙΖΩ ΣΚΥΛΑΚΙ.

Δεν θα γίνω συνυπαίτιος στην δημιουργία κλειστής αγοράς στα ζώα


Αγαπητέ @Θεοδωρος 55
συμφωνώ μαζί σου.

Το πρόβλημα στην Ελλάδα ανυπαρξίας αντιμετώπισης του προβλήματος από το κράτος είναι αιώνιο και συνεχές.

Πόσο μάλλον τώρα που έχουμε την οικονομική (και ηθική) κρίση.

Είδες ότι ορθά κάποιοι έβαλαν θέμα ότι προηγούνται οι πεινασμένοι και εξαθλιωμένοι άνθρωποι.

Δικαιολογίες για να μην γίνει κάτι πάντα θα υπάρχουν, λες και δεν μπορούμε να έχουμε παράλληλη δράση και για τον άνθρωπο και για τα ζώα.

Εγώ άνοιξα το θέμα για να εκφράσω την ανησυχία μου για τις στειρώσεις και ότι άλλο προβλέπει ένα προσχέδιο νόμου που κατατέθηκε από την κυβέρνηση πριν λίγους μήνες και ευτυχώς αποσύρθηκε μετά από πολλές αντιδράσεις και διαμαρτυρίες.
Συμφωνω φυσικα, κανεις δεν εχει το δικαιωμα να κανει αλαγες στο σωμα ανθρωπων η ζωων, μετρα χρειαζονται να παρθουν. Εμεις οι ανθρωποι δημιουργησαμε πανω απο 80 θεους μεχρι τωρα αλλα δεν μπορεσαμε ακομα να δημιουργησουμε μια μορφη ζωης, γεννημενοι μονο για μεγαλα πραγματα ε; Φυσικα αν ο ελεγχος δοθει με νομο μονο σε ορισμενους, τοτε θα περασουμε πολυ δυσκολα χρονια, γιαυτο εχουν την Ελλαδα ετσι χαλια για να παρουν στο τελος αυτα τα μετρα. Στο τελος θα μας κανουν ρομποτ και τα ζωα ισως εχουν περισσοτερα δικαιωματα απο εμας.
Λυπαμε πολυ...
 
Συμφωνω φυσικα, κανεις δεν εχει το δικαιωμα να κανει αλαγες στο σωμα ανθρωπων η ζωων, μετρα χρειαζονται να παρθουν..

Γι'αυτά δεν έχουμε δικαίωμα αλλά να κλείνουμε τα πουλιά φυλακή έχουμε, ε; :)
 
Γι'αυτά δεν έχουμε δικαίωμα αλλά να κλείνουμε τα πουλιά φυλακή έχουμε, ε; :)
Αυτο το συστημα ειναι πανω απο 1000 χρονια και βαααλε... Προσωπικα με κλεινουν μεσα για 2η φορα στην ζωη μου και δεν μπορω να ταξιδεψω. Ειναι οτι χειροτερο να ειναι φυλακισμενα, κατακταμε τα εδαφη τους τα καταστρεφουμε και ετσι στο μελον ολα τα ζωα σε κλουβια θα ειναι, κατι που ετσι θελουν καποιοι. Και οπως φενετε δεν θα αλαξει... Εχεις απολυτο δικιο Φοιβο. Γελοιο ειναι.
 
Είμαι υπέρ της στείρωσης και για ότι αφορά την περίπτωση των αδέσποτων, αλλά και την καλή υγεία των ζώων...
Επίσης η στείρωση προλαβαίνει πολλα προβλήματα όπως καρκίνο του μαστού, της μήτρας και προστάτη ...
...και των όρχεων.
Όλα αυτά τα προβλήματα υγείας παρουσιάζονται ''απότομα - ξαφνικά'' και η αιτία είναι ότι δεν έχουν στειρωθεί. Και μετά ''τρέχεις'' και αναλόγως της βαρύτητας της κάθε περίπτωσης κινδυνεύει η ζωή του ζώου (φέροντας ακέραια την ευθύνη γι΄όλα αυτά εμείς).
 
Back
Top