Αναπαραγωγή Στην ακρη το αυγουλακι

Εγγραφή
20 Δεκ 2007
Μηνύματα
115
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας, χθες το βραδυ πηγα να κλεισο τα φωτα απο το ζευγαρη μου και διαπιστωσα οτι το 1 απο τα 3 αυγα το εχει βγαλει στην ακρη.1 αυγο(10/2/2008) 2(11/2/2008) 3(12/2/2008) και θεωρησα καλο να το κουνησο λιγο και να το βαλω μαζι με τα αλλα δυο, εν το μεταξυ ειχα κουνηση την καναρα χωρις να την τρομαξω για να βγει απο την φωλια για να μπορεσο να κανω αυτο που σας ειπα, μετα εκατσα κανα 5 λεπτο για να δω εαν θα ξαναμπει για να κλεισω και το φως και οντος μπηκε μεσα. Εκανα κατι που δεν επρεπε; Και ποτε να περιμενο να σκασει το πρωτο;
 
Αλέξη εάν τα αυγά είναι γονιμοποιημένα το πρώτο πουλί θα σου έρθει 23 με 24 του μήνα ανάλογα με το πότε κάθισε η καναρα και τα υπόλοιπα ένα κάθε μέρα.
Για να εκκολαφθούν τα αυγά θέλει 13 έως 14 μέρες από την μέρα που κάθεται η καναρα
Της καναρες καλό είναι να μην της πολύ πειράζουμε την περίοδο εκκόλαψης γιατί δεν ξέρουμε πως θα αντιδράσει το κάθε πουλί.
Τώρα όσο για το αυγό που το είχε στην άκρη, καμία καλή μητέρα δεν αφήνει τα παιδιά της, μην σε στεναχωρεί αυτή ξέρει πολύ καλύτερα τι πρέπει να κάνει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
Γεια σας,θα ηθελα να μου πειτε για ποιο λογο γινετε η παρακατω κινηαη απο την καναρα, εαν δειτε στο πρωτο ποστ θα καταλαβετε. Επισης σημερα και αυριο ειναι η μερες που θα πρεπει να σκασει το πρωτο αυγουλακι και σημερα το πρωι η καναρα εβαλε το ιδιο αυγο στο σημειο που το ειχε βαλει και την αλλη φορα!
 
Μάλλον η κανάρα δεν έχει χώρο στη φωλιά για τον εαυτό της. Κάποια στιγμή, όταν ήμουν μικρό παιδάκι θυμάμαι ότι ο παππούς μου μού έλεγε ότι μια κανάρα είχε πετάξει το αυγό κάτω επειδή δεν χώραγε και η ίδια και τα αυγά στη φωλιά. Δεν μπορώ να υποθέσω κάτι άλλο. Άσ' την και βλέπεις...
 
Το αρσενικο ειναι μαζι στη ζευγαρωστρα; Εαν ναι για παρακολουθησε πως κινειτε βλεπω μαι σχετικη ακατστασια στη φωλια!
 
τις κλωστες που βλεπεται τησ εβαλε ο αρσενικος λιγο πριν βγαλει στην ακρη το αυγο η θυληκια.η συμπεριφορα του αρσενικου ειναι πολυ καλη ηρεμος και βοηθαει. Απλα ανχονομαι διοτη σημερα η αυριο θα πρεπει να σκασει το πρωτο. Τα αυγουλακια σκανε μονο πρωι οπως γεννιουνται κιολας;χωρος υπαρχει στην φωλια αφου ειναι μονο 3 αυγουλακια!
 
Δεν ξέρω τι να πω... Μάλλον το αυγό αυτό έχει κάτι διαφορετικό από τα άλλα και γι αυτό η κανάρα το απορρίπτει... Πιστεύω πως το αυγό αρχικά ήταν τυχαία στην άκρη και αφ' ότου το ακούμπησες πήρε τη μυρωδιά σου και έτσι φαίνεται ξένο προς την κανάρα. Αν συνεχίσει να είναι στην άκρη πρόσεχε πολύ γιατί μπορεί να το ρίξει κάτω. Καλύτερα να ξεκινήσεις να το φροντίσεις ο ίδιος αν δεις ότι η κατάσταση αυτή συνεχίζεται...
 
Απο προσωπικη εμπειρια θα σου πω οτι τα πουλακια μπορει να σκασουν απο το αυγο οποιαδηποτε ωρα της ημερας! Να εχεις υπομονη και με οσο το δυνατον λιγοτερη ενοχληση στην καναρα
 
Είναι άσπορο και το ξέρει!
Οσο και να επιμένεις θα το βρήσκεις πάντα εκτός
... Εκκολαπτικής εμβέλειας. Ειναι πουλάκι με ισχυρό ένστικτο.
Αστην να συνεχίσει χωρίς ενοχλήσεις

Υ. Γ Ξέχασα να σου επισημάνω οτι πρέπει να αφαιρέσεις τις
πρόσθετες κλωστές, προσεκτικά,ώστε να είναι καθαρή
η είσοδος και η έξοδος στη φωλιά. Ετσι όπως είναι τώρα είναι επικύνδινες.
 
Είναι άσπορο και το ξέρει!
Οσο και να επιμένεις θα το βρήσκεις πάντα εκτός
... Εκκολαπτικής εμβέλειας. Ειναι πουλάκι με ισχυρό ένστικτο.
Αστην να συνεχίσει χωρίς ενοχλήσεις

Υ. Γ Ξέχασα να σου επισημάνω οτι πρέπει να αφαιρέσεις τις
πρόσθετες κλωστές, προσεκτικά,ώστε να είναι καθαρή
η είσοδος και η έξοδος στη φωλιά. Ετσι όπως είναι τώρα είναι επικύνδινες.

ειμαι και εγω σιγουρος οπως λεει ο φιλος (mgerom)απο προσωπικη πειρα με λουγαρα ομως
 
Παιδια ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες σας, η αληθεια ειναι οτι εκανα αρκετα λαθη στην πρωτη μου αναπαραγωγη αλλα ετσι ειναι αν δεν κανεις λαθη δεν μαθαινεις. Πηγα πριν λιγο και αφαιρεσα τις κλωστες και τωρα αναμενο να δουμε το αποτελεσμα αυριο μεθαυριο μακαρι να μην ειναι δυσαρεστα τα νεα. Και παλι σας ευχαριστω!
 
Παιδια σημερα αποφασησα να παρω το αυγουλακι που ειχε αφηση στην ακρη και να το πεταξω, ομως ειχαμε μια εξελιξη την ωρα που κραταγα το αυγο στα χερια μου εννιωσα οτι κατι κουνιετε μεσα και οπως καταλαβενεται ηταν το πουλακι που τελικα υπαρχει μεσα στο αυγο, κλωτσαγε σαν τρελο και γυρναγε γυρο γυρο τορα το αφησα διπλα στη
ν καναρα γιατι εκει που ηταν θα μπορουσε να ειχε πεσει κατω. Η γνωμη σας;
 
Μάλλον πήρες άλλο αυγό,όχι αυτό που ήταν μακρυά απο την κλώσσα.
Τώρα όσον αφορά την παρατήρησή σου οτι το κράτησες στο χέρι
και κατάλαβες να κλωτσάει, και να γυρνάει γύρο-γύρο
... Και μπροστά να ήμουνα δεν θα το πίστευα.:D
 
λιγο απιθανο βεβαια ποτε δεν ξερεις ομως το αυγο και γονιμο να ειναι οταν δεν εχει θερμοκρασια σταθερη δηλ δεν κλωσαει χανεται και ας ειναι γωνιμο
 
Φιλε Μακη σημερα 10 περιπου εσκασε μυτη το πρωτο καναρινακι και προς εκπληξη μου σε ενημερονω πως ειναι το αυγο που ειχε βγαλει στην ακρη. Οσο για το δευτερο που ειπες εχεις δικιο απλα με το γυρισμα που εκανα στο αυγο εννιωσα οτι κατι κινειται μεσα και απο την χαρα μου δεν ηξερα τη ενιωθα. Παντως σας ευχαριστω ολους! Εαν εχετε καποια παρατηρηση να μου κανετε για την διαδικασια που πρεπει να κανω απο δω και περα θα με βοηθουσατε πολυ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
 
ΜΑΚΗ ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ, ΚΟΙΤΑ ΤΙ ΕΓΙΝΕ , ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΓΛΥΤΩΣΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΩΡΑ
. Πηρα καποια προλυπτικα μετρα τι λετε να κανω;
 
Σιγά-σιγά βρε σύ, θα θέλεις -πάνες- σε λίγο :D.
Δεν χρειάζεται να έχεις κάποια ιδιαίτερη αγωνία.
Ασε την κανάρα στην υσηχία της και εκείνη θα κάνει
την δουλειά της. Θα ζεστάνει και θα ταίσει τα μικρά της.
Παρακολούθηση όσο γίνεται πιό διακριτική,
μην ασχολείσε με καθαριότητες για 4-5 μέρες
αυγουλάκι απο αύριο.
 
Το 1 μερος ειναι το σκασιμο του αβγου 11 ωρα και το δευτερο μερος ειναι το ατυχημα που ειχε το μικρουλι μετα απο 1 ωρα αφοτου γεννηθηκε.

γιαυτο που θα δεις ανχοθηκα Μακη.

[youtube=youtube;iNQWhebf7Xsyoutube]?iNQWhebf7Xs[/MEDIA]
 
Back
Top