Ασθένειες Στρες προσαρμογής ή κάτι άλλο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Argarg
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Argarg

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιουν 2020
Μηνύματα
55
Πριν δύο μήνες περίπου πήρα ένα ζευγάρι ζεμπρακια και σε δύο μέρες πέθανε η θυλικια. Του πήρα άλλη η οποία και πάλι μου πέθανε σε λίγες μέρες του πήρα κ Τρίτη με το ίδιο αποτέλεσμα. Πριν λίγες μέρες αγόρασα άλλη προς το παρόν καλά. Τι πήγε στραβά τις προηγούμενες φορές; Βοηθήστε παιδιά με την εμπειρια σας
 
Τα είπαμε και σε προηγούμενη συζήτηση. Αυτό που φταίει είναι η μη τήρηση καραντίνας. Στο διάστημα αυτής, θα είχε χρόνο να προσαρμοστεί ήρεμα στο δικό του ατομικό κλουβί αλλά και να αποφευχθεί ο κίνδυνος να κολλήσει κάποια ασθένεια από το αρσενικό, το οποίο δεν ασθενεί διότι το ανοσοποιητικό του σύστημα λειτουργεί μάλλον καλύτερα από ό,τι των πουλιών στα πετ σοπ.
 
Κ τέτοια σύμπτωση όλα να είναι άρρωστα
[automerge]1593359577[/automerge]
Τα είπαμε και σε προηγούμενη συζήτηση. Αυτό που φταίει είναι η μη τήρηση καραντίνας. Στο διάστημα αυτής, θα είχε χρόνο να προσαρμοστεί ήρεμα στο δικό του ατομικό κλουβί αλλά και να αποφευχθεί ο κίνδυνος να κολλήσει κάποια ασθένεια από το αρσενικό, το οποίο δεν ασθενεί διότι το ανοσοποιητικό του σύστημα λειτουργεί μάλλον καλύτερα από ό,τι των πουλιών στα πετ σοπ.
Συγνώμη σταυρό που αναιβαζω συβεχεια καινούρια θεματα
 
Κ τέτοια σύμπτωση όλα να είναι άρρωστα

Δυστυχώς αυτή είναι η κατάσταση στα πετ σοπς. Εαν μπει μέσα ένα άρρωστο δεν είναι δύσκολο να κολλήσει όλο το μαγαζί. Και το πιο ζωηρό κι εμφανώς υγιές να διαλέξεις βάζοντας το σε καραντίνα του δίνεις το περιθώριο να εκδηλώσσει πιθανή ασθένεια που κρύβει. Το πουλιά ως ζώα θηράματα στη φύση κρύβουν την ασθένειά τους μέχρι να είναι σχεδόν πολύ αργά όταν το εκδηλώνουν.
 
Συγνώμη σταυρό που αναιβαζω συβεχεια καινούρια θεματα
Δεν είναι ίδια καθόλου, τα θέματα είναι εντελώς άσχετα. Καλά κάνεις και δημιουργείς νέο θέμα για κάθε ξεχωριστή ερώτηση, αυτό είναι το σωστό! Αναφέρθηκα στο προηγούμενο θέμα για να δηλώσω ότι είναι κάτι που έχω ξαναπεί και απλά το παραθέτω και εδώ.
 
Πάντως ακόμα δεν έβγαλα το διαχωριστικό από την μέση
[automerge]1593362121[/automerge]
Με αυτή την λογική πάντως από ότι καταλαβαίνω δεν θα μπορέσω ποτέ να έχω θυλικια αφού το θέμα το έχει ο αρσενικός θα το μεταδίδει σε όλες
 
Και πάλι μπορούμε να μείνουμε μόνο στις υποθέσεις. Κανείς δεν μπορεί να σου πει για ποιο λόγο έφυγαν. Αυτό κάνουμε σχεδόν σε όλα τα προβλήματα. Πιθανολογούμε και εκ του αποκλεισμού προσπαθούμε να εξαλείψουμε το πρόβλημα.

Αφού τα συγκεκριμένα πουλιά είναι εντάξει τώρα, ας ευχηθούμε να παραμείνουν έτσι και στο εξής θα ξέρεις τι πρέπει να κάνεις. Αν και με την καραντίνα πεθαίνουν αμέσως, τότε προφανώς και δεν ήταν αυτός ο λόγος που πέθαναν τα προηγούμενα.
 
@Argarg προς ενημέρωση σου, πάντα πρέπει να διαλέγεις τα πιο "προσεγμένα" πουλια. Συγκεκριμένα:
Να έχουν ωραίο ομαλό φτέρωμα χωρίς ελλείψεις. Να έχουν γυαλιστερά μάτια, καθαρά, χωρίς τσιμπλες. Ρουθούνια Επίσης καθαρά, σε φυσιολογική θέση και μέγεθος. Το πουλί να είναι ζωηρό, ξύπνιο. Πότε να μην κοιμάται. Συμπεριφορές περίεργες, όπως πχ να φτερνιζεται κλπ δεν είναι επιθυμητές.
 
Και κάτι από την αρθρογραφία μας που μπορεί επίσης να βοηθήσει: https://community.petbirds.gr/threads/Αγορά-νέων-πουλιών.17646/

Υ. Γ. ριξε και μια ματιά στους συνδέσμους που υπάρχουν στο τέλος του άρθρου, στην ενότητα "Σχετικό περιεχόμενο".
 
Το θυλικο ζεμπρακι μου πέμπτο στη σειρά, για μια ακόμα φορά είναι άρρωστο. Πραγματικά είμαι απογοητευμένος κ πιστεύω ότι ποτέ δεν θα μπορέσω στον συγκεκριμένο αρσενικό να βάλω μια θυλικια
[automerge]1594496627[/automerge]
Εμφάνισε σήμερα φούσκωμα κ έλλειψη ισορροπίας
 
Δεν θέλω να με παρεξηγήσεις αλλά αυτό πρέπει να σταματήσει. Καταρχήν δεν πρέπει να πάρεις άλλο πουλάκι τώρα. Πρώτα πρέπει να κάνεις πλήρης αιματολογικες εξετάσεις στον αρσενικό σου. Μετά από αυτό και αφού δεις τι γίνεται από εκεί κινείσαι ανάλογα.
 
@Argarg Λυπαμαι. Καταλαβαινω τη στενοχωρια σου. Ισως στο 6ο πουλακι να δοκιμασεις τη καραντινα. Αν μη τι αλλο, αν επηζησει και ολα πανε καλα, θα ξερεις οτι κατι συμβαινει με το αρσενικο σου και ισως αν τον δει ενας γιατρος να εχεις μια ξεκαθαρη πλεον εικονα. Ευχομαι καλη τυχη σε ο,τι αποφασισεις!
 
Back
Top