Γενικά Συμβίωση red rumped και rosella στο ιδιο κλουβί;

Georgianna

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιουλ 2014
Μηνύματα
171
Καλησπέρα και πάλι. Όπως σας έχω αναφέρει, εδώ και μερικούς μήνες, έχουμε έναν αρσενικό red rumped, τον Ερμή. Όταν τον πρωτοπήραμε, είχα σκεφτεί πως ίσως να μπορούσα να τον εξημερώσω σιγά σιγά, αλλά στάθηκε ανέφικτο. Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με τη ράτσα ή το χαρακτήρα, αλλά το πουλί, παρόλο που δε μας φοβάται και δείχνει να χαίρεται όταν μας βλέπει, κινείται άνετα, τρώει, κελαηδάει παρουσία μας κλπ., δεν κάνει κανένα άλλο "βήμα". Δεν μπορώ ούτε καν να τον πείσω να φάει κάτι από το χέρι μου και μάλιστα δείχνει να τρομάζει όταν βάζω το χέρι μου μέσα στο κλουβί. Υπό αυτές τις συνθήκες, δεν τον έχω βγάλει φυσικά ποτέ από το κλουβί, γιατί είμαι βέβαιη πως θα σταθεί αδύνατον να τον πιάσω μετά για να τον ξαναβάλω μέσα. Να διευκρινήσω πως τον Ερμή τον πήρα άγριο, από εκτροφέα, όταν είχε ήδη χρονίσει.

Εν πάση περιπτώσει, καθώς δεν θεωρούσα την εξημέρωσή του απολύτως απαραίτητη, εγκατέλειψα την προσπάθεια και σκέφτομαι να του πάρω ένα θηλυκό για συντροφιά. Κι εδώ έρχομαι στο θέμα μου: όταν είχα πάει στον εκτροφέα, το μάτι μου είχε μείνει σε κάτι εκπληκτικές crimson ροζέλες. Εκείνος όμως μου είπε πως είναι φοβικά πουλιά, δύσκολα για αρχάριους κι ευαίσθητα από άποψη υγείας και με κατεύθηνε προς κοκατίλ ή ωδικό.

Τώρα όμως, που αναλογίζομαι την απόκτηση συντροφιάς για τον Ερμή, το μυαλό μου ξαναγυρίζει στα υπέροχα αυτά πουλιά, που μου έμειναν απωθημένο. Γι' αυτό και θέλω να σας ρωτήσω, υπάρχει κανένα μέλος με ωδικά που να συνυπάρχουν με ροζέλες; Πώς σας ακούγεται γενικά η ιδέα της συμβίωσης ενός αρσενικού ωδικού με μια θηλυκή ροζέλα;
 
Μια γνωστη μου ειχε 2 ζευγαρια, ενα red rumped κι ενα ροζελες αλλα ζουσαν σε πολυ μεγαλη εξωτερικη κλουβα πτησης. Οι ροζελες ειναι αρκετα διεκδικητικα με το χωρο πουλια και δεν δισταζουν να μαλωσουν και να τραυματισουν αλλα πουλια που δεν ειναι τοσο τσαμπουκαλεμενα. Εγω θα προτιμουσα ενα θηλυκο του ιδιου ειδους. 😉

Δυσκολα παντως στην διατηρηση τους δεν τα θεωρω οπως σου ειπε, ειχα κι εγω στο παρελθον. Αν επιμενεις να το παρεις θα προτεινα να σκεφτεις για δευτερο κλουβι.
 
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. :) Δεύτερο κλουβί δεν έχει νόημα να πάρω, αφού τώρα ψάχνω συντροφιά για τον Ερμή. Ας βρει εκείνος το παρεάκι του και αργότερα βλέπω κι εγώ τι θα κάνω με το ψυχολογικό μου! :D Το θηλυκό ωδικό δεν είναι η πρώτη που επιλογή, γιατί δεν τρελαίνομαι για γεννητούρια κάθε τόσο - ο εκτροφέας μου είχε πει πως αναπαράγονται εξαιρετικά εύκολα, αν θελήσω να κάνω ζευγάρι. Νομίζω πως με τη ροζέλα η αναπαραγωγή θα είναι δύσκολη έως απίθανη, κάνω λάθος;

Τώρα τον έχω σε 76αρα ζευγαρώστρα, αλλά έχω σκοπό να πάρω κλούβα πριν αποκτήσω δεύτερο πουλί, ό,τι κι αν θα είναι. Ήλπιζα πως λόγω φύλου είχαν περισσότερες πιθανότητες να συμβιώσουν αρμονικά, ανεξάρτητα από τη ράτσα...☹
 
.. Νομίζω πως με τη ροζέλα η αναπαραγωγή θα είναι δύσκολη έως απίθανη, κάνω λάθος;

Η αναπαραγωη ειναι απιθανη, το θεμα ειναι να μην ειναι και η συμβιωση στο ιδιο κλουβι απιθανη. Ειναι ενα ρισκο, εγω προσωπικα δεν θα το επαιρνα. Αν δεν θελεις φωλιες και γεννητουρια παρε ακομη ενα νεαρο αρσενικο, μια χαρα ευτυχισμενα θα ειναι και θα εχουν παρεα.
 
Έτσι όπως στα είπε ο Ανέστης είναι.
Εγώ είχα κάποτε στο ίδιο κλουβί δύο αρσενικά, μία western rosella και ένα red rumped αλλά μπήκαν μαζί στο κλουβί.
Πάντως τα είχα βάλει ταυτόχρονα μαζί και πάλι ο ροζέλλας ήταν ο κυρίαρχος. Δεν τον πείραζε αλλά δεν ένοιωθε άνετα το άλλο και τα χώρισα.
Να πάρεις θηλυκή ροζέλα, όμορφες είναι αλλά όχι τόσο φανταχτερές όσο οι αρσενικοί.
Πάρε του θηλυκό του είδους του. Δεν είναι και τόσο εύκολα στην αναπαραγωγή μην νομίζεις.
 
Στις ροζέλες crimson, που με ενδιαφέρουν εμένα, υπάρχει διαφορά στο χρώμα μεταξύ αρσενικού και θηλυκού; Έτσι όπως τα είδα στην κλούβα, μου φάνηκαν ολόιδια!

Πάρτε και μια ιδέα από Ερμή. Πολύ κελαηδιστός μου βγήκε, δεν το περίμενα!

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Στις crimson ροζέλες η διαφορά στα χρώματα μεταξύ των φύλων είναι ελάχιστη.
Οι ροζέλες γίνονται ιδιαίτερα επιθετικές όταν είναι ζευγάρι και έχουν φωλιά.
Στην φύση η ανεύρεση της κατάλληλης φωλιάς και υπεράσπιση της από άλλα πουλιά είναι το μεγάλο στοίχημα.
Ο μεγαλύτερος εχθρός των crimson είναι συχνά οι ίδιες οι crimson αφού στην φύση οι θηλυκές έχουν την συνήθεια να επισκέπτονται φωλιές άλλων crimson και να καταστρέφουν τα αυγά τους. Αυτή η συμπεριφορά δεν έχει γίνει κατανοητή.
Η συμβίωση με τον red rumped είναι εφικτή, όχι σε κλουβί αλλά σε κλούβα.
Κανένας όμως δεν μπορεί να σου πει με σιγουριά αφού εξαρτάται και από το χαρακτήρα του κάθε πουλιού.
 
Συμφωνω με ολα οσα εγραψες 😉

...
Ο μεγαλύτερος εχθρός των crimson είναι συχνά οι ίδιες οι crimson αφού στην φύση οι θηλυκές έχουν την συνήθεια να επισκέπτονται φωλιές άλλων crimson και να καταστρέφουν τα αυγά τους. Αυτή η συμπεριφορά δεν έχει γίνει κατανοητή.
survival of the fittest αναφερεται στα αρθρα ή οπως μεταφραζεται συνηθως στα ελληνικα "επικρατηση του ισχυροτερου" (οχι απαραιτητα μυικα). Δεν το κανουν μονο οι ροζελες αλλα και πολλα αλλα ζωα για να διασφαλισουν οτι θα διαιωνιστουν τα δικα τους γονιδια κι οχι των αλλων ατομων του ειδους τους.
 
Καλημέρα. Ναι, στο ζωικό βασίλειο παρατηρούνται τέτοιες συμπεριφορές. Οι αρσενικοί γάτοι πχ πνίγουν τα ξένα γατάκια για να ζευγαρώσουν και να φέρει στον κόσμο η γάτα τους δικούς τους απογόνους.

Κλούβα έχω σκοπό να αγοράσω πριν αποκτήσω το 2ο πουλάκι ούτως ή άλλως, γιατί η ζευγαρώστρα δεν είναι κατάλληλο κλουβί για παπαγάλο. Νομίζω πως μπορώ να κάνω ένα πειραματάκι, να ζητήσω από τον εκτροφέα να μου δώσει μια νεαρή θηλυκή ροζέλα και να δω πώς θα τα πάνε, αφού κρατήσω την καραντίνα φυσικά. Μου είχε προτείνει κάτι τέτοιο όταν πρωτοπήραμε τον Ερμή. Αν παρατηρήσω προβλήματα, θα πάρω ένα ωδικό ή μπορεί να κρατήσω και τη ροζέλα. Χώρο έχω άφθονο.

Παρεμπιπτόντως, μήπως έχετε να μου προτείνετε καμια κλούβα κατάλληλη για την περίπτωση που σας περιγράφω;
 
Πάντως να ξέρεις ότι έχουν αναφερθεί περιπτώσεις υβριδισμού red rumped με άλλους παπαγάλους. Δες και αυτό:
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Αν αποφασίσεις να κάνεις το "πείραμα", κράτα την ροζέλλα καραντίνα σ ένα μικρό κλουβί και βάλε στην τελική κλούβα και τα δύο μαζί για πρώτη φορά. Να μην υπάρχει κυρίαρχος του χώρου και ο θεός βοηθός :) Ίσως πετύχει λόγω διαφορετικότητας φύλου και έχει μια πολυμορφία στην κλούβα σου.
Όντως οι crimson είναι και αυτές διμορφικές αλλά σε κάποια ειδικά χαρακτηριστικά δεν είναι ασχημούλες όπως οι άλλες θηλυκές ροζέλλες.
Κλουβιά θα σου έλεγα κάποιο από αυτά parrot cages - Αναζήτηση Google . Ανάλογα που θα το βρεις από 120 έως 150 ευρώ θα σου στοιχίσει.
Να ξέρεις ότι η ροζέλλα, θέλει να πετάει και ελεύθερη. Όχι πως δεν θα θελε και το redrumped φυσικά.
 
Πάντως να ξέρεις ότι έχουν αναφερθεί περιπτώσεις υβριδισμού red rumped με άλλους παπαγάλους. Δες και αυτό:
..

Δεν το ειχα ξανασυναστησει, πολυ ενδιαφερον! 😉 Το πουλακι βεβαια αυτο δεν φαινεται ξεκαθαρα τι ειναι, υποψιαζομαι οτι κι μια υβριδισμενη ροζελα καπως ετσι θα εμοιαζε. Θα ψαξω λιγο παραπανω να διαβασω περισσοτερα αν βρω. :)

Georgianna κανε το "πειραμα" σου με μεγαλη προσοχη. Για τις ωρες που θα λειπετε ολοι δεν ξερω τι θα ηταν καλυτερο να κανεις. Βεβαια με ενα μικρο σε ηλικια πουλακι θα εχεις λιγοτερες πιθανοτητες για αψιμαχιες. 😉
 
στο βίντεο αναφέρεται οτι είναι EASTERN ROSELLA X RED RUMPED.
 
Πάντως να πω, ότι όταν στο κλουβί έβαλα το θηλυκό redrumped, ενώ μέσα υπήρχε η αρσενική western rosellas και το αρσενικό red rumped, υπήρξε διεκδίκηση του θηλυκού και από την ροζέλα με μεγάλες μάχες. Βέβαια ο ήπιος red rumped δεν ήταν καθόλου ήπιος στις μάχες αλλά την επομένη τα χώρισα φυσικά γιατί φοβήθηκα.
 
Έχει και πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί.
Πάντως ο εκδότης του βίντεο φαίνεται να είναι εκτροφέας ευρωπαϊκών ειδών, αν κρίνω από την πληθώρα των σχετικών βίντεο που έχει ανεβάσει...
 
Έχω ακούσει κι από άλλους ότι κατάφεραν να βγάλουν πουλάκια από red rumped και eastern rosella. Βέβαια, με την crimson που με ενδιαφέρει, δε μπορώ να φανταστώ τι είδους μωρά θα βγαίνανε... Το ιδανικό για μένα θα ήταν να μη βγαίνανε καθόλου! 🙄

Το σκέφτομαι ως εξής: να πάρω την κλούβα, να βάλω μέσα τη ροζέλα και αντικρυστά το κλουβί με τον Ερμή, να έχουν οπτική επαφή. Μετά την καραντίνα, να τα ενώσω και βλέποντας και κάνοντας... Τα πιο μακροπρόθεσμα σχέδιά μου περιλαμβάνουν gouldian finches, για να μη μείνει παραπονεμένη και η ζευγαρώστρα, αλλά αυτό πολύ μελλοντικά. 😎

Ένα πρόβλημα που έχω, είναι πως όλες οι κλούβες έχουν μίνιμουμ διαστάσεις ανάμεσα στα κάγκελα 2 εκ., ενώ έχω διαβάσει πως για ωδικό το μεσοδιάστημα πρέπει να είναι μάξιμουμ 1,5 εκ.. Πολύ με προβληματίζει αυτή η λεπτομέρεια... Μήπως είμαι υπερβολική;
 
Όχι μην βάλεις πρώτη την ροζέλα στην κλούβα. Δεν θα δεχθεί μετά το red rumped και θα έχεις πρόβλημα. Πάρε ένα μικρό κλουβί, για 40 μέρες θα είναι, έτσι κι αλλιώς ένα κλουβί στην άκρη για καραντίνα πάντα χρειάζεται, ή ζήτα ένα από τον εκτροφέα δανεικό και μετά την καραντίνα και αφού τα αφήσεις καμιά βδομάδα κοντά να γνωριστούν, βάλε και τα δύο μαζί ταυτόχρονο στην τελική κλούβα.
Ναι αυτό με τα κάγκελα δεν είναι θέμα αφού δεν χωράει το κεφάλι τους για να γίνει επικίνδυνο.
 
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου, Μαρία, έτσι θα κάνω! Θα σας ενημερώσω για τις εξελίξεις. Βέβαια, πρώτα πρέπει να μιλήσω με τον εκτροφέα, να δω αν του έμειναν ροζέλες ή μήπως έδωσε όλες τις θηλυκές. Ελπίζω όχι, αλλιώς θα πρέπει να περιμένω την επόμενη γέννα, γιατί από πετ σοπ δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω.
 
Τελικά ξαναείδα τις ροζέλες κι άλλαξα γνώμη. Θηρία είναι μπροστά στον κακομοίρη τον Ερμάκο, μια χαψιά θα τον κάνουν! 😕 Έβαλα στο μάτι μια γαλανή νύφη κι ίσως την έχω αύριο κιόλας. Χαλάλι του!
 
Back
Top