Γενικά Συμβίωση red rumped και rosella στο ιδιο κλουβί;

Ευχαριστώ, εννοείται! Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι: τα πουλιά πρέπει να είναι και σε ξεχωριστούς χώρους ή απλά σε διαφορετικά κλουβιά;
 
Καλύτερα σε ξεχωριστούς χώρους γιατί υπάρχουν μικρόβια που μεταδίδονται και μέσω του αέρα.
Όταν πας να πάρεις το πουλάκι μείνε λίγη ώρα να παρατηρήσεις την συμπεριφορά του, το πτέρωμά του, αν είναι καθαρή η αμάρα πίσω του και κάποια κουτσουλιά ίσως. Κάτσε σε μικρή απόσταση, γιατί αν είσαι πολύ κοντά και τρομάξει, μπορεί να κάνει υδαρή κουτσουλιά και να πάρεις λάθος μήνυμα.
Σήμερα θα πας; Με το καλό!
 
Σήμερα, αν προλάβω. Το είδα χθες, από συμπεριφορά μια χαρά φαινόταν, ζωηρό-ζωηρό κι από εμφάνιση ΟΚ. Πριν το βάλω στο κλουβί θα κοιτάξω την κοιλιά και τον ποπό του... Τίποτα άλλο;
 
Όχι τίποτα, αφού έχεις και μία σχέση με τον άνθρωπο, απλά ρώτησέ τον αν γνωρίζει την ακριβή ηλικία του και ξεκαθάρισε να σου αποκλείσει το ενδεχόμενο συγγένειας με τον αρσενικό σου. Επίσης ρώτησέ τον αν προϋπάρχει κάποια ασθένεια έστω ελαφρά και αν έχει πάρει ποτέ φάρμακα. Ζήτησέ του λίγη από την τροφή που τους δίνει, ώστε τις πρώτες μέρες να της βάζεις ανακατεμένη την παλιά με την νέα που έχεις εσύ (ελπίζω συσκευασμένη), ώστε να της έρθει η αλλαγή διατροφής σταδιακά και ομαλά.
Αυτά :)
 
ΟΚ χίλια ευχαριστώ! Χθες μου είπε πως είναι του 2012 κι έτοιμη για ζευγάρωμα. Τα μικρά θηλυκά που είχε ήταν πράσινα ή κίτρινα και δε μου άρεσαν τόσο πολύ.

Δεν τον βρίσκω προς το παρόν, ελπίζω να μου απαντήσει για να την έχουμε την τσούπρα εντός της ημέρας!
 
Εντάξει, καλύτερα του '12 , τα πολύ μικρά βλέπεις από τα θέματα είναι ευάλωτα. Ρώτα μόνο αν θυμάται πιθανή συγγένεια. Ο αρσενικός σου τι ηλικία έχει;
 
Ο Ερμής είναι του '13, μου το είχε πει ο εκτροφέας και το είδα και στο δαχτυλίδι του. Ελπίζω μόνο να μη μου βγουν αδέλφια.. Έχει πολλά πουλιά αυτός, θα θυμάται άραγε σίγουρα;
 
Κανονικά πρέπει να κρατάει αρχείο. Μπορείς να έχεις μαζί σου μια φωτογραφία του Ερμή και τα στοιχεία του δαχτυλιδιού του;
 
Eπιχείρηση "θηλυκή παπαγαλίνα" εξετελέσθη, over :D
 
Την έβγαλα μερικές, αλλά είναι μες στην ταλαιπώρια η κακομοίρα. Μας συνέβησαν πολλά και διάφορα σήμερα. Ακούστε σκηνικό:

Πάω σαν την καλή χαρά με τον μεγάλο μου γιο στο πετ σοπ που ψωνίζω τροφές, όπου είχαμε δώσει ραντεβού με τον εκτροφέα και κοιτάζω κλουβιά. Έρχεται εκείνος με τη μικρή, μου λέει τι το θες το καινούριο; Για την καραντίνα, του απαντάω. Δε χρειάζεται, μου λέει, κατευθείαν μαζί θα τα βάλεις, μήπως κι εγώ στο ίδιο μέρος δεν τα είχα; Δεν είναι πουλιά που συναντιούνται πρώτη φορά. Μα... Πάω να του πω, τίποτα εκείνος, μου λέει αν υπήρχε φόβος δε θα στο 'λεγα πρώτος;

Κολλάω λοιπόν κι εγώ, στο μεταξύ έχει έρθει ο άντρας μου με τον μικρό γιο μέσα να μας πάρουν με το αμάξι. Μου δίνουν ένα κλουβάκι μεταφοράς σκύλων 😡, πληρώνω (40 ευρώ),τη βάζω μέσα και πάμε να πάρουμε έναν φίλο που θα ερχότανε μαζί μας για μπάνιο. Στο δρόμο εγώ έχω ήδη μετανιώσει και κάνω μαύρες σκέψεις. με το που φτάνουμε σπίτι, ρίχνω τα μούτρα μου και παίρνω τον πετσοπά να του πω να μου φέρει καινούριο, μεγαλύτερο κλουβί για τον Ερμή και να βάλω στο παλιό του Ερμή τη μικρή, μόλις τους πακετάρω όλους για μπάνιο.

Έλα όμως που λογάριαζα χωρίς τον ξενοδόχο... Ο μπέμπης ο σύζυξ, θέλει λέει να είναι παρών όταν αλλάζω τα κλουβιά! 😡 Με 4 άντρες θεατές λοιπόν, καθαρίζω το κλουβί του Ερμή, ετοιμάζω το καινούριο του, τον πιάνω (ευτυχώς με συνοπτικές διαδικασίες) και τον βάζω μέσα. Το κοινό αφήνει επιφωνήματα ενθουσιασμού, εγώ λέω να δώσω τόπο στην οργή κι ετοιμάζομαι για το part 2. Όμως το καταραμένο κλουβί μεταφοράς δεν ταιριάζει με τα πορτάκια του κλουβιού, αφήνει τεράστιο κενό και βλέπω ότι το πουλί στάνταρ θα ξεφύγει, γι' αυτό αποφασίζω να την πιάσω και να τη βάλω μέσα, όπως είχα κάνει και με τον Ερμή. Η θηλυκιά όμως είναι πιο μικροκαμωμένη, πανικόβλητη κι ευλύγιστη σα χέλι! Μου γλυστράει, πάω να την πιάσω, μου μένει στο χέρι η μισή ουρά ☹😳 και μένουμε όλοι σέκος, καθώς την κοιτάζουμε να προσγειώνεται επάνω στο πολύφωτο! 😱 Τώρα;

Ευτυχώς είμαι άνθρωπος που λειτουργεί καλά υπό πίεση. 😛 Σιχτιρίζω τον αλαλιασμένο σύζυγο, τους ξαποστέλνω πυξ λαξ στη θάλασσα as planned και μέσα σε 3' την είχα πιάσει την τσούπρα και την είχα παραχώσει στο κλουβί, θέλοντας και μη. Όχι παίζουμε! 😛

Ελπίζω μόνο να μην έπαθε τίποτα η δόλια, πλην του ξεφτεριάσματος... Θα το 'χω τύψεις. Της έβαλα σπόρους και νεράκι και την άφησα σε ένα τραπέζι στο πλατύσκαλο. Εκεί θα τη βγάλει την καραντίνα.
 
Χα χα φοβερή περιγραφή!
Έτσι είναι τα κορίτσια πιο ζόρικα και άτακτα. Δεν σε ήξερε κιόλας. Δεν πειράζει θα ξαναβγάλει ουρά. Ελπίζω να μην έχει περάσει την φετινή της πτερόρροια και να την βγάλει σύντομα. Αλλιώς θα περιμένετε λίγο περισσότερο.
Οπότε τελικά θα τα κρατήσεις κάτω στο σπίτι ή και πάλι θα πάνε ταράτσα;
Δεν ξέρω ο Ερμής σου, πάντως τα red rempeds γενικά κάνουν κάθε μέρα μπάνιο.
Πάντως και τον Ερμή που βλέπω στο avatar, πολύ ιδιαίτερος και κούκλος είναι φτου φτου. Άντε και καλός γαμπρός :)
 
Μου φαίνεται πως τώρα περνάει την πτερόρροια η πουπουλίνα. Είναι σαν μαδημένο γαλόπουλο. Πάω και την κοιτάω, μάρμαρο έχει μείνει, ούτε έφαγε ούτε ήπιε! Είναι φυσιολογικό να κάθεται τόσες ώρες στο κλαδί;

Μετά την καραντίνα θα τη βάλω στην κλούβα του Ερμή, μέσα στο σπίτι. Ο οποίος Ερμής ψιλοσυνήθισε το ψέκασμα - έκανε κι ένα καλό ο σύζυξ - και του το κάνουμε καθημερινώς. Αυτός πάλι σα να μου μουγκάθηκε σήμερα... Κατάπιε τη γλώσσα του το πτηνό με τα τεκταινόμενα, είμαστε και μόνοι, σου λέει κάτσε να μη δίνω στόχο και με περιλάβει κι εμένα η τρελή! 😛

Ναι, είναι όμορφο το αγοράκι μου, με όλα τα χρώματα της ίριδας. Εχει στουμπουλιάνει κι άλλο, στο άβαταρ είναι από τις πρώτες μέρες που τον είχα. Θα βάλω πρόσφατες φωτο στο καινούριο κλουβί να τον θαυμάσετε, μαζί με της τσούπας.
 
Μπράβο, ναι φυσικό είναι νέο πουλάκι σε νέο χώρο να είναι σοκαρισμένο και αγχωμένο. Και ο Ερμής σχετικά με την αλλαγή περιβάλλοντος κλουβιού.
Σιγά σιγά θα ηρεμήσει. Να είναι ήρεμο το σημείο και θα συνηθίσει γρήγορα.
 
Γι' αυτό την άφησα εκεί, είναι δροσερά, ήρεμα και δε θα χρειάζεται να τη μετακινώ καθόλου. Και μακριά απ' τον Ερμή, φυσικά.

Είναι πολύ διαφορετικός ο χώρος, μια 60άρα ζευγαρώστρα και μόνη της, από εκεί που ζούσε σε μια κλούβα-γκαρσονιέρα, μαζί με καμια 20αριά άλλα. Και πάλι, στενοχωριέμαι όμως που τη βλέπω έτσι... Μακάρι να προσαρμοστεί γρήγορα.

Ευχαριστούμε θερμά για τις ευχές!
 
Back
Top