Αναπαραγωγή Συμβουλές αναπαραγωγής

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης thankar
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

thankar

PB New Member
Εγγραφή
21 Ιαν 2014
Μηνύματα
89
Πόλη
Αθήνα
Την καλησπέρα μου σε ολα τα μέλη του Forum. Εχω ενα ζευγάρι καναρινια σε εσωτερικό χώρο και απο 17/01 η καναρα μου ξεκίνησε και έκανε 4 αυγά, σε ωοσκόπηση που εκανα διαπίστωσα οτι το ενα απο τα τέσσερα αυγά ηταν άσπορο και το αφαίρεσα τα αλλα 3 τρία ηταν γονιμοποιημένα. Οτι συμβουλή θα μπορούσε να μου δώσει κάποιο απο τα μέλη θα ηταν ευπρόσδεκτη. Ευχαριστω εκ τω προτέρων και παλι καλώς σας βρήκα.
 
Καλημέρα!
Με το καλό τα μωράκια σου. Περιμένοντας τις απαντήσεις σου από τα άτομα που ασχολούνται με τα καναρίνια, αν έχεις την καλοσύνη, δώσε μας κάποια στοιχεία για την διατροφή που ακολούθησες και ακολουθείς στα πουλάκια.
 
Καλημέρα!
Με το καλό τα μωράκια σου. Περιμένοντας τις απαντήσεις σου από τα άτομα που ασχολούνται με τα καναρίνια, αν έχεις την καλοσύνη, δώσε μας κάποια στοιχεία για την διατροφή που ακολούθησες και ακολουθείς στα πουλάκια.

Πριν μπω στη διαδικασία αναπαραγωγής τους έδινα μείγμα σπόρων και πολυ σπάνια λιγο αυγό και Μήλοκαι μόνιμα σουπιοκοκαλο στη μεριά της θυληκιας γιατί μου έκανε αυγά άσπορα λόγω εσωτερικού χώρου. Στη διάρκεια του ζευγαρωματος αυγό, αυγό τροφή και Μήλο, μετα τη γέννηση του τρίτου αυγού μόνο σπόρους. Κατι που με ξαφνιάζει ειναι οτι ο αρσενικός κάθε πρωί για μια και μόνο φορα βατευει τη θυληκια με έντονο κελαιδημα και κάπως βίαια μπορω να πω για μόλις 2 με 3 δευτερόλεπτα σαν να ειναι προγραμματισμένος όλη την υπόλοιπη μέρα κύριος την ταΐζει που και που κάθεται δίπλα της και οταν βγαίνει απο τη φωλιά η θυληκια για λιγότερο απο ενα λεπτό ο αρσενικός παει και επιβλέπει τη φωλιά.Αυτα οτι άλλο θέλετε να με ρωτήσετε για να έχετε μια εικόνα ευχαρίστως να απαντήσω.
Υ. Γ. Τα αυγά δεν τα άλλαξα με ψεύτικα το φοβήθηκα για πρώτη φορα καθώς διάβασα οτι ακομα και μια ώρα να έχει καθίσει πάνω η καναρα έχει ξεκινήσει η διαδικασία της επωασης.

Υ. Γ2 Η πολύχρωμη τροφή που στα πετ τη λένε βιταμίνη ενδείκνυται γενικά;
 
Θανάση, κοίταξε λιγάκι αυτό το θέμα Από το αυγό του καναρινιού μέχρι τον απογαλακτισμό των νεοσσών, θα σε βοηθήσει αρκετά. Αν έχεις οποιαδήποτε απορία, μπορείς να μας ρωτήσεις συγκεκριμένα.

Αυτό το πολύχρωμο που ονομάζουν βιταμίνη, καλά είναι να το αποφύγεις εντελώς. Μπορείς να τους δίνεις αυγοτροφή είτε έτοιμη, είτε χειροποίητη, είτε αυγουλάκι για να παίρνουν τις απαραίτητες πρωτεΐνες κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγής και της ανατροφής των μικρών τους.
 
θαναση απο οτι διαβαζω δεν εκανες προγραμματισμενη διατροφικη προετοιμασια, αλλα απλα και μονο διατροφη σχεδον συντηρησης, εκτος απο το μειγμα σπορων πρεπει να δινεις ενα μηνα πριν και σιγα -σιγα αυγο και αυγοτροφη, οπως και βιταμηνες (σκευασματα)που μπαινουν στον νερο η στην αυγοτροφη,ξεκινας απο δυο φορες την εβδομαδα και στο τελος τα δινεις ολα αυτα καθε μερα, μεχρι να κανει και το τεταρτο αυγο, μετα σταματας γιατι μπαινει η καναρα στη διαδικασια επωασεις
 
θαναση απο οτι διαβαζω δεν εκανες προγραμματισμενη διατροφικη προετοιμασια, αλλα απλα και μονο διατροφη σχεδον συντηρησης, εκτος απο το μειγμα σπορων πρεπει να δινεις ενα μηνα πριν και σιγα -σιγα αυγο και αυγοτροφη, οπως και βιταμηνες (σκευασματα)που μπαινουν στον νερο η στην αυγοτροφη,ξεκινας απο δυο φορες την εβδομαδα και στο τελος τα δινεις ολα αυτα καθε μερα, μεχρι να κανει και το τεταρτο αυγο, μετα σταματας γιατι μπαινει η καναρα στη διαδικασια επωασεις

Το αυγό και την αυγότροφή τα είχα ξεκινήσει τρεις βδομάδες πριν τα βάλω μαζι... Τις βιταμίνες στο νερό θέλησα να τις αποφύγω καθαρά για το λόγο του μη φυσικού προϊόντος και σε αυτο συνέβαλε και ενα παιδι που έχει πετ στη γειτονιά μου και ασχολούνταν παλαιότερα με την εκτροφή καθώς μου μίλησε πολυ φιλικά και μου είπε οτι ολα αυτά ειναι περιττά εκτός απο την περίοδο της πτερορροιας που εκεί πραγματικά χρειάζεται πρόσθετες βιταμίνες. Το άρθρο το έχω διαβάσει και ηταν πολυ κατατοπιστικό απλά σχετικά με την συμπεριφορά του αρσενικού που προανέφερα αν ειχε κάποιος παρόμοια εμπειρία αν και οπως το βλέπω δεν ειναι κατι ανησυχητικό... Και αν μπορει κάποιος να μου πει ποτε να περιμένω περίπου τα μικρά
 
Αυτο που κρεμεται ειναι στικς;
παχαινει το πουλι και οι περισοτεροι απτο φορουμ δεν το χρησιμοποιουν και δεν το βαζουμε μονιμα στο κλουβι ισως για εκπαιδευση μπορει να το χρησιμοποιουν καπιοι!
 
Αυτο που κρεμεται ειναι στικς;
παχαινει το πουλι και οι περισοτεροι απτο φορουμ δεν το χρησιμοποιουν και δεν το βαζουμε μονιμα στο κλουβι ισως για εκπαιδευση μπορει να το χρησιμοποιουν καπιοι!

Οχι δεν ειναι στικς, ειναι καθαρο κεχρι σενεγαλης, απο οσο ξερω εχει πιο πολυ υδατανθρακες και σχετικα λιγα λιπαρα, διορθωστε με αν κανω λαθος ως προς την περεκτικοτητα
 
Περιεκτικοτιτα κεχρι σενεγαλης
Κεχρί σενεγάλης

Millet Senegalis Ανήκει στους αμυλούχους σπόρους.

Πρωτείνες 11,1% Λίπος 3,7% Υδατάνθρακες 59,8% Ασβέστιο 0,03% Φώσφορος 0,32% Αναλογία-Ασβέστιο-Φώσφορος 1:10,6
Στο νετ το βρηκα δεν ξερω κατα ποσο κανει μονιμα στο κλουβι και ποσο συχνα πρεπει να δινετε η περισοτεροι που ακουσα να μιλανε για κεχρι το εκαναν σε εκπαιδευση παπαγαλων
Και αν εδιναν λιχουδια στα πουλια τους δινουν κεχρι 1 φορα την βδομασα απο φιλους μου που ασχολουντε χρονια
Ας μας πει και καποιος πιο εμπειρος
Σορρυ για το οφτοπικ
 
Εγώ στα καναρίνια μου ποτέ δεν έδινα τέτοια στικς. Τα θεωρώ περιττά εφόσον τρώνε τους σπόρους. Όσον αφορά τη διατροφή θα βάζεις μόνο σπόρους και λίγες μέρες πριν σκάσουν τα μωρά θα τους βάζεις καθημερινά σφιχροβρασμένο αυγό (12-15 λεπτά) που θα το λιώνεις με το πιρούνι. Την πολύχρωμη βιταμίνη καλό θα ήταν να μην τη ξαναβάλεις γιατί προκαλεί ζημιά στο συκώτι.. Όταν προχωρήσουν σε δεύτερη γέννα πρέπει να κάνεις καλύτερη προετοιμασία καθώς το θηλυκό σου είναι ήδη κουρασμένο κάνοντας άσπορα και θα χρειαστεί να της δώσεις ασβέστιο για να μην πάθει δυστοκία. Αλλά αυτά θα τα πούμε αργότερα..

Τώρα η συμπεριφορά του αρσενικού σου είναι απόλυτα φυσιολογική! Τα καναρίνια ζευγαρώνουν πρωινές ώρες.. Το ότι ταίζει τη θηλυκιά σου και επιβλέπει τα αυγά είναι πολύ καλό! Είναι ένα καλό αρσενικό που θα γίνει καλός πατέρας οπότε δεν τα χωρίζεις! Δε χρειάζεται.. Εφόσον έχεις δει ότι είναι σποριασμένα μη ξαναπειράξεις τα αυγά γιατί είναι πολύ ευαίσθητα... Μην πολύ ενοχλείς το ζευγάρι γιατί μπορεί η κανάρα να παρατήσει τα αυγά και φυσίκα δεν μετακινείς το κλουβί ούτε καθαρίζεις... Μπάνιο θα βάλεις την ημέρα που θα περιμένεις να σκάσει ο πρώτος νεοσσός.

Πόσες μέρες έχει που κλωσσάει η κανάρα τα αυγά κανονικά;
 
δεν είναι στικ αυτό που έχει, είναι κεχρί όπως είπε. Δεν απαγορεύεται απλά να το δίνεις που και που γιατί επειδή τους αρέσει πολύ το προτιμούν και δεν τρώνε την ποικιλία των σπόρων.
 
Εγώ στα καναρίνια μου ποτέ δεν έδινα τέτοια στικς. Τα θεωρώ περιττά εφόσον τρώνε τους σπόρους. Όσον αφορά τη διατροφή θα βάζεις μόνο σπόρους και λίγες μέρες πριν σκάσουν τα μωρά θα τους βάζεις καθημερινά σφιχροβρασμένο αυγό (12-15 λεπτά) που θα το λιώνεις με το πιρούνι. Την πολύχρωμη βιταμίνη καλό θα ήταν να μην τη ξαναβάλεις γιατί προκαλεί ζημιά στο συκώτι.. Όταν προχωρήσουν σε δεύτερη γέννα πρέπει να κάνεις καλύτερη προετοιμασία καθώς το θηλυκό σου είναι ήδη κουρασμένο κάνοντας άσπορα και θα χρειαστεί να της δώσεις ασβέστιο για να μην πάθει δυστοκία. Αλλά αυτά θα τα πούμε αργότερα..

Τώρα η συμπεριφορά του αρσενικού σου είναι απόλυτα φυσιολογική! Τα καναρίνια ζευγαρώνουν πρωινές ώρες.. Το ότι ταίζει τη θηλυκιά σου και επιβλέπει τα αυγά είναι πολύ καλό! Είναι ένα καλό αρσενικό που θα γίνει καλός πατέρας οπότε δεν τα χωρίζεις! Δε χρειάζεται.. Εφόσον έχεις δει ότι είναι σποριασμένα μη ξαναπειράξεις τα αυγά γιατί είναι πολύ ευαίσθητα... Μην πολύ ενοχλείς το ζευγάρι γιατί μπορεί η κανάρα να παρατήσει τα αυγά και φυσίκα δεν μετακινείς το κλουβί ούτε καθαρίζεις... Μπάνιο θα βάλεις την ημέρα που θα περιμένεις να σκάσει ο πρώτος νεοσσός.

Πόσες μέρες έχει που κλωσσάει η κανάρα τα αυγά κανονικά;

Το θυληκο ασπορα εκανε μονο μια φορα, το κλουβι τωρα που κλωσσαει το καθαριζω καθε 6-7 μερες περιπου, με πολυ προσεχτικες κινησεις και χωρις να το μετακινω, η καναρα δεν ταραζεται καθολου δειχνει να καταλαβαινει την προθεση μου και συνεχιζει τη δουλεια της κανονικα οσο διαρκει το καθαρισμα. Το εντατικο κλωσσιμα ξεκινησε στις 18/01 οταν εβγαλε το δευτερο αυγο.

Υ. Γ. Τα πουλια μου τα εδωσε ο ξαδερφος μου ειναι του 2011 και εχουν ξαναζευγαρωσει περυσι βγαζοντας πολυ ομορφα πουλια(3 απο 4 θυληκα βεβαια αλλα ας μην τα θελουμε ολα δικα μας).
 
δεν είναι στικ αυτό που έχει, είναι κεχρί όπως είπε. Δεν απαγορεύεται απλά να το δίνεις που και που γιατί επειδή τους αρέσει πολύ το προτιμούν και δεν τρώνε την ποικιλία των σπόρων.
Δεν φενοταν καλα και απλα μου κινησε την περιεργια🙂
 
Τα αυγουλάκια είναι πολύ ευαίσθητα και με ένα κούνημα μπορεί να σπάσουν... Κρίμα είναι! Η θηλυκιά σου προφανώς δεν ενοχλείται από την παρουσία σου και αυτό είναι πολύ καλό! αλλά εγώ προσωπικά φοβάμαι μην σπάσουν τα αυγά και δεν τα καθαρίζω... Περίμενε να σκάσουν οι νεοσσοί και το καθαρίζεις τότε.. 😉 Μέσα σε τόσες λίγες μέρες πόσο βρωμιά να κάνουν!

Άρα 3 με 4 Φλεβάρη περιμένεις να σκάσει ο πρώτος! Με το καλό! :D
 
τετοιο τσαμπι δεν εχω δωσει ποτε εγω στα καναρινια μου... Μπορεις να δινεις χορταρικα οπως μαρουλι, μηλαρακι, πιπερια, και σαν προσθετος σπορος σε μια αυγοθηκη σουσαμι την περιοδο της γεννας, και το βασικο αυγο η αυγοτροφη καθε μερα (εκτος την περιοδο της επωασης). Δεν ξερω για την πιπερια ποσοι φιλοι το εχουν δοκιμασει, αλλα εμενα την κοκκινη που ειναι και γλυκια την πετσοκοβουν. Τα καναρινια την περιοδο της αναπαραγωγης εχουν πολυ αυξημενες αναγκες, και πρεπει να εχουν γεμησει τις αποθηκες τους την περιοδο της προετοιμασιας, κατι που αν καταλαβα καλα εσυ δεν εκανες τοσο ''οργανωμενα''. Προσπαθησε να κανεις ενα προγραμμα στα πουλια, να τρωνε σωστα, ''πληρες'' για να ανταπεξελθουν στις δυσκολιες της αναπαραγωγης.
 
Τα αυγουλάκια είναι πολύ ευαίσθητα και με ένα κούνημα μπορεί να σπάσουν... Κρίμα είναι! Η θηλυκιά σου προφανώς δεν ενοχλείται από την παρουσία σου και αυτό είναι πολύ καλό! αλλά εγώ προσωπικά φοβάμαι μην σπάσουν τα αυγά και δεν τα καθαρίζω... Περίμενε να σκάσουν οι νεοσσοί και το καθαρίζεις τότε.. 😉 Μέσα σε τόσες λίγες μέρες πόσο βρωμιά να κάνουν!

Άρα 3 με 4 Φλεβάρη περιμένεις να σκάσει ο πρώτος! Με το καλό! :D

Ο λόγος που φοβόμουν να τα αφήσω ακαθάριστα ηταν μην τυχόν μεταφέρουν με τα πόδια τους κουτσουλιες στη φωλιά και μολυνθούν τα αυγά, ετσι και αλλιώς σήμερα εκανα το τελευταίο μεχρι την εκκολαψη.σχετικα με την ημερομηνία της εκκολαψης υπολόγιζα γύρω στις 31 του μηνός με αρχές του αλλου. Μπορεις να μου πεις ποτε περίπου βάζω το μπάνιο και ποτε ξεκινάω παλι αυγό, αυγοτροφη και μηλο;
 
σχετικα με την ημερομηνία της εκκολαψης υπολόγιζα γύρω στις 31 του μηνός με αρχές του αλλου.

Αφού 18 Γενάρη ξεκίνησε το κλώσσημα και 20 έκανε το τελευταίο αυγό 20 και 14 μας κάνει 3 Φλεβάρη 😉 Και μπορεί και 4!

Μπορεις να μου πεις ποτε περίπου βάζω το μπάνιο και ποτε ξεκινάω παλι αυγό, αυγοτροφη και μηλο;

Μπάνιο θα βάλεις 3 Γενάρη και αυγό ή αυγοτροφή ξεκίνα την από 1η Γενάρη. Μήλο εγώ προσωπικά φοβάμαι να δίνω όταν είναι μωρά... Να γίνουν 7 ημερών και θα βάλεις και μήλο! Άλλοι βέβαια υποστηρίζουν ότι μήλο πρέπει να δίνουμε από την πρώτη μέρα... Θα ακούσεις και άλλες γνώμες σε λίγο! 😉
 
Το κεχρί της Σενεγαλης είναι ένας απο τους πολύ καλούς σπόρους,ιδιαίτερα απο την άποψη ισορροπημένης παρουσίας ασβεστίου και φωσφόρου, με χαμηλά λιπαρά αλλά και ταυτόχρονα αρκετά αυξημένη πρωτεϊνική παρουσία. Είναι ότι πρέπει γι' αυτή την περίοδο για τάισμα της θηλυκιάς. Ο "σύζυγος" είμαι σίγουρος οτι το ξέρει αυτό. Προσφέρει μάλιστα μια ιδιαίτερη ενασχόληση στο αρσενικό όλη την βαρετή περίοδο που επωάζει το θηλυκό. Το μόνον μειονέκτημα, η τιμή του. Είναι κάπως ακριβό. - Βέβαια Θανάση αν η κανάρα "έκατσε" στις 18 στο τέλος του μήνα ή έστω την 1η του άλλου θα έχεις αφίξεις.

Υ. Γ Οι κινήσεις πάντα πρέπει να είναι ήρεμες και προσεκτικές κοντά και μέσα στην ζευγαρώστρα αλλά μη φοβάστε τόσο πολύ. Τα καναρίνια σπάνια εγκαταλείπουν φωλιά. Οσοι έχουμε στην διάθεσή μας πολλά πουλιά και είμαστε υποχρεωμένοι να απομακρύνουμε ακόμα και ολόκληρη την φωλιά κάποιες φορές για να καθαρίσουμε σωστά, το ξέρουμε καλά. Οι εγκαταλείψεις της φωλιάς έχουν κατά 99% άλλες αιτίες.
 
Back
Top