Αναπαραγωγή Συμβουλές αναπαραγωγής

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης thankar
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Χάρη σ ευχαριστώ πολύ! :D Με κάλυψες και θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου! Ναι τα έχω μάθει! Τις πολύχρωμες βιταμίνες τις έχουμε κόψει χρόονια!
 
ΑVΑΤΟΝ
Σκέτο αυγουλάκι καλά βρασμένο.

Πολλοι φτιάχνουν ότι τους κατέβει στο κεφάλι και το δίνουν στα πουλιά. (έκανα και γω κάποτε τον μάγειρα)

Πήγατε ποτέ να κάνετε ανάλυση αυτό που φτιάξατε;
Βασιλη νομιζω εσυ καποτε εφτιαχνες φασολαδα; :D😵😕;) Πως μπορουμε να φτιαχνουμε εμεις αφου δεν ξερουμε τις ακριβεις δοσολογιες που χρειαζονται τα πουλακια μας για να ειναι υγιεις, εκτος κι αν εχουμε σπουδασει διατροφολογοι πτηνιατροι, τοτε ναι θα το επιχειρουσα, διαβαζω μερικα μελοι... Εκανα μια αυγοτροφη φτιαχτει ενταξη οτι τα δωσεις θα το φανε αλλα ειναι σωστες οι αναλογιες; η υγρασια; και η συντηρηση στο ψειγιο; η, η αφυδατωσει αυτου που καναμε;
 
Συγγνώμη αλλά έχω απορία... Αν τους βάζω τη σπιτική αυγοτροφή μου που αποτελείται από σφιχτοβρασμένο αυγό μαζί με το τσόφλι, καρότο, τριμμένη φρυγανιά, κουάκερ, ρίγανη και δυόσμο, μέλι, λάδι και μερικες φορές και αμύγδαλα και σουσάμι και προσθέτω και από λαχανικό ή φρούτο ό,τι έχω φρέσκο (μπροκολο, κουνουπιδι, μηλο κτλ) (πανω κατω αυτά βάζω) πρέπει να βάζω και σφιχτοβρασμένο αυγό σκέτο; 😛
Αλικη σουσαμι και αμυγδαλο ειναι φουλ σε λαδι και θα τα παχυνει
 
Καλημέρα! Να ρωτήσω κι εγώ με την σειρά μου, βάζετε ελαιόλαδο στις αυγοτροφές σας;
 
Εγω Μαρια δεν βαζω γιατι δεν φτιαχνω, αλλα και ουτε στις αγοραστες, νομιζω πως οι εταιριες τις πουλανε πληρες
 
Παιδια θα ήθελα τα φώτα σας σε μια ακόμα απορία...υπάρχει περίπτωση ζευγάρι που έχει ζευγαρωσει μια χρόνια με επιτυχία, την επόμενη χρόνια να μην ταιριάζει;κοινώς έχουν μνήμη τα καναρινια και αν ναι ποσης διαρκείας ειναι;
 
Βεβαια εχουν μνημη... Εμενα μια καναρα δεν αλλαζει ταιρι καθε χρονο θελει τον ιδιον...
 
Βεβαια εχουν μνημη... Εμενα μια καναρα δεν αλλαζει ταιρι καθε χρονο θελει τον ιδιον...

Η μνήμη τους περιορίζεται αποκλειστικά στο θεμα της αναπαραγωγής ή μπορούν και αναγνωρίζουν ανθρώπους;
 
Αλικη σουσαμι και αμυγδαλο ειναι φουλ σε λαδι και θα τα παχυνει

Πάνο βάζω μια κουταλια της σούπας σουσάμι σε όλη την αυγοτροφη την οποια την δίνω μετα σε 3-4 μερίδες σε 7 καναρίνια.. Είναι πολύ; Να βάζω λιγότερο;
Αμύγδαλα βάζω πάρα πολύ σπάνια κι αν βάλω 3-4.. όχι παραπάνω...
 
Δεν θα ελεγα οτι εχουν μνημη με τους ανθρωπους... Αλλα γενικοτερα τα καναρινια δεν θεωρουνται μονογαμικα.
 
Δεν θα ελεγα οτι εχουν μνημη με τους ανθρωπους... Αλλα γενικοτερα τα καναρινια θεωρουνται μονογαμικα.

Εδώ Χάρη επίτρεψέ μου να διαφωνήσω.. Τα καναρίνια ως επί των πλείστον είναι πολυγαμικά! Δηλαδή μπορεί κάθε χρόνο να πηγαίνουν με άλλον κάναρο ή άλλη κανάρα! Εμένα πέρσι την άνοιξη ο καναρίνος μου μέσα στην κλούβα πήγε με δύο θηλυκές οι οποίες έκαναν φωλιά με διαφορά λίγων ημερών! Τον λες μονογαμικό? 😛 Τώρα το αν θα ταιριάξουν μεταξύ τους είναι άλλο θέμα... Και φυσικά υπάρχουν οι εξαιρέσεις και τα καναρίνια που ταιριάζουν με πολύ λίγα πουλιά, όπως η κανάρα σου που έχει την πίστη της Πηνελόπης.. 😛
 
σορρυ, 😀 απο ενα δεν που ξεχασα βγηκε τελειως διαφορετικο νοημα... Το διορθωσα, σορυ, ωρα που ναι που ξεφευγουν λαθοι.
 
😀 λέω και εγώ "ΤΙ ΛΕΕΙ"; αυτό το "δεν" την έκανε τη ζήμια και τώρα εγώ φαίνεται να μιλάω μόνη μου σαν την τρελή! Μπράβο Χάρη! 😛
 
Εχουν μνημη φυσικα μεχρι εναν βαθμο ομως, πχ ξερουν οτι οταν πλησιαζω στο κλουβι δεν με φοβουνται και μου σφυρανε γιατι ξερουν οτι κατι καλο θα τους αφησω αυγοτροφη φρουτα λαχανικα κλπ οταν παει καποιος αλλος αλλαζουν κλαδι αμεσως!
 
alicedros
Πάνο βάζω μια κουταλια της σούπας σουσάμι σε όλη την αυγοτροφη την οποια την δίνω μετα σε 3-4 μερίδες σε 7 καναρίνια.. Είναι πολύ; Να βάζω λιγότερο;
Αλικη σουσαμι για ποιον λογο βαζεις;
 
πανο εγω σουσαμι βαζω οταν γεννανε οι θυληκες... Τοτε ειναι οτι πρεπει!

Χαρη τι ακριβως εννοεις, οταν γεννανε τα αυγα ή οταν βγαινουν οι νεοσσοι; Που ακριβως βοηθαει;
Να μαθαινουμε και εμεις οι νεοι σιγα-σιγα
 
Back
Top