Αναπαραγωγή Συμβουλές αναπαραγωγής

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης thankar
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αλικη γιατι να το λιωνεις με το πιρουνι και οχι μισο και στην αυγοθηκη;

Για να είναι πιο εύκολο στους γονείς να ταίζουν... Βασικά εγώ κάνω δικιά μου αυγοτροφή και τους δίνω κάθε μέρα φρέσκια. Δε βάζω καθόλου σκέτο αυγό.

@panos70 πρέπει να βάζω και αυγοτροφή δικιά μου και βρασμένο αυγό; Δεν το κάνω γιατί τι θεωρώ περιττό.. Τι με συμβουλεύεις; :)
 
Σας ευχαριστω για το χρονο και τις απαντησεις σας ειναι αρκετα χρησιμες και βοηθητικες και για για τον νεο στο χωρο ανθρωπο αλλα το κυριοτερο στην οσο το δυνατον καλυτερη διαβιωση των ζωντανων οργανισμων που εχουμε στα χερια μας. Κατι αλλο που θα ηθελα να ρωτησω(συγγνωμη αν εχει γινει σε αλλο ποστ η συζητηση) ειναι η αποψη σας σχετικα με τα ξυλινα κλουβια εχω βρει κατι πολυ ομορφα σε ορθογωνιο σχημα παντα και αρκετα ευρυχωρα. Υπενθυμιζω οτι τα πουλια βρισκονται μονιμα σε εσωτερικο χωρο και δεν τα βγαζω καθολου εξω, ετσι με συμβουλεψαν καποιοι εκτροφεις που μιλησα μαζι τους τηλεφωνικα οτι τα πουλια θα πρεπει να ειναι ή μονιμα εξω ή μονιμα μεσα η εναλαγη τους κανει κακο. Θα με ενδιεφερε πολυ η αποψη σας για αυτο.
 
Όσον αφορά στην εμφάνιση και το υλικό κατασκευής των κλουβιών, η επιλογή είναι θέμα καθαρά προσωπικής αισθητικής. Πέρα από αυτό, τα μεταλλικά και κυρίως τα ανοξείδωτα κλουβιά είναι σαφώς καλύτερα από άποψη καθαριότητας και υγιεινής. Μπορεί δηλαδή να καθαρίζεις ένα ξύλινο κλουβί αρκετά συχνά, αλλά ποτέ δεν θα είναι το ίδιο καθαρό με ένα μεταλλικό κλουβί, λόγω της φύσης των υλικών.

Αυτό δεν σημαίνει ότι αν βάλεις ένα πουλάκι σε ένα ξύλινο κλουβί θα αρρωστήσει ακόμη και αν το καθαρίζεις συχνά. Οι πιθανότητες όμως να συμβεί κάτι τέτοιο, είναι μεγαλύτερες αν παραμελείς κάπως τη φροντίδα του.
 
Οσο για τον ενδοιασμο μου για τον εξωτερικο χωρο αν και ειναι εκτος θεματος θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας ενα δυσαρεστο συμβαν που ειχε συμβει σε ενα καναρινι που ειχαν οι παππουδες μου στα Γρεβενα απο οπου ειναι ο τοπος καταγωγης μου. Ειχαν ενα καναρινι το οποιο ηταν φοβερα οικειο ειδικα με τη γιαγια μου εβαζε το χερι της σ το κλουβι και πηγαινε και καθοταν πανω της και γενικα στην θεα της αντιδρουσε πολυ χαρμοσυνα σαν να ηταν αλλο ειδους ζωο. Περυσι το Γεναρη αρχες του μηνα ο παππους μου τα ειχε μεσα λογω κρυου, μια απο εκεινες της μερες ηταν πολυ ηλιολουστη και σκεφτηκε να τα βγαλει για λιγο εξω, δυστυχως στα λιγα λεπτα που το εβγαλε το χτυπησε μικρο γερακι (σα'ι'νι) και το σκοτωσε ακαριαια. Ευτυχως η γιαγια μου ελειπε εκεινη τη ωρα και της ειπαμε ψεματα οτι εφυγε κατα λαθος. Και φετος παλι την ιδια ακριβως περιοδο αρχες Γεναρη σαν rewind της ιστοριας τα βγαζουμε εξω με τον παππου μου και ενω του θυμιζα το περσυνο μεσα σε λιγα λεπτα το γερακι επιτεθηκε στα κλουβια με εμενα 3 μετρα πιο διπλα και τον παππου μου μολις μερικα εκατοστα διπλα(προλαβε και επιασε τα φτερα του γερακιου) χωρις ευτυχως δυσαρεστα αποτελεσματα.
 
Θανάση μου χαίρομαι που έχεις τόσες απορίες και ψάχνεσαι και θέλεις τόσο πολύ να προσφέρεις τα πάντα στα καναρινάκια σου αλλά καλό θα ήταν να ανοίξεις καινούργια θέματα και για το κλουβί (ξύλινο ή μεταλλικό) και για το που είναι καλύτερα για τα πουλάκια (μέσα ή έξω). Έτσι και θα είναι συγκεντρωμένες οι πληροφορίες σε ένα μόνο θέμα και όσοι έχουν ίδιες απορίες με σένα θα τις βρίσκουν εκεί που πρέπει!

Επίσης κάτι τελευταίο σαν καινούργιο μέλος που είσαι.. Το Forum μας λειτουργεί εδώ και χρόνια και έχει πάρα πολλά θέματα πάνω στις απορίες σου. Κάνε μία αναζήτηση, περί κλουβιών, χώρου και ό,τι άλλο θες και θα βρεις σίγουρα απαντήσεις. Αν δεν ικανοποιηθείς και έχεις κι άλλες απορίες είμαστε εδώ και με πολύ χαρά όλοι μας είμαστε διατεθειμένοι να τις απαντήσουμε!
 
Κι εγώ είμαι λίγο αρνητική με τα ξύλινα παρ΄όλο που είναι πιο όμορφα, πιάνουν πιο εύκολα και ψείρα, και στεγνώνουν δύσκολα τις υγρές μέρες όταν κάνει μπάνιο το πουλάκι και όσα σου είπε ο Σταύρος.
Δυστυχώς έξω πρέπει τους θερινούς μήνες για να πάρουν ήλιο και πάντα με την παρουσία μας ή προφυλαγμένα σε ειδικές κατασκευές. Έχουμε πολλά θύματα από αρπακτικά, γάτες, τρωκτικά κτλ.
 
Δυστυχώς τέτοια περιστατικά είναι σχετικά συχνά. Αν ψάξεις στο φόρουμ θα βρεις αρκετά. Για αυτό το λόγο υπάρχουν επίσης αρκετές κατασκευές εδώ Ιδιοκατασκευές, Παρουσιάσεις Εκτροφείων που φτιάχτηκαν με σκοπό να αντιμετωπίσουν το πρόβλημα.

Όσον αφορά στο κρύο και τις μετακινήσεις μέσα έξω, είναι αλήθεια ότι μπορεί να βλάψουν τα πουλιά. Όχι τόσο το κρύο, αλλά οι μεγάλες αλλαγές θερμοκρασίας. Είναι προτιμότερο να βρίσκονται μόνιμα έξω ακόμη και σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες, παρά αυτό το μέσα έξω. Αρκεί βέβαια ο χώρος που θα βρίσκονται να είναι προφυλαγμένα από ρεύματα αέρα και από επιθέσεις αρπακτικών.
 
Παιδια και παλι ευχαριστω για τις συμβουλες sorry για τα off topic θα επανελθω μολις με το καλο εχω εξελιξεις.
 
πρέπει να βάζω και αυγοτροφή δικιά μου και βρασμένο αυγό; Δεν το κάνω γιατί τι θεωρώ περιττό.. Τι με συμβουλεύεις
Εαν δεν πας για ζευγαρωματα ετσι οπως τα κανεις εισαι μια χαρα, αλλα εαν θελεις να κανεις πετυχημενη χρονια με γερους νεοσσους και ευδιαθετα ζευγαρια τοτε το φρεσκο αυγο μερα παρα μερα η καθε μερα, εγω το θεωρω απαραιτητο, γιατι η διατροφικη αξια του αυγου δυσκολα αναπληρωνετε
 
Εαν δεν πας για ζευγαρωματα ετσι οπως τα κανεις εισαι μια χαρα, αλλα εαν θελεις να κανεις πετυχημενη χρονια με γερους νεοσσους και ευδιαθετα ζευγαρια τοτε το φρεσκο αυγο μερα παρα μερα η καθε μερα, εγω το θεωρω απαραιτητο, γιατι η διατροφικη αξια του αυγου δυσκολα αναπληρωνετε

Συμφωνω απολυτα με τον πανο...

Το αυγο στα πουλια κανει θαυματα! Και παντα με το τσοφλι, ειναι φουλ στο ασβεστιο...
 
Εαν δεν πας για ζευγαρωματα ετσι οπως τα κανεις εισαι μια χαρα, αλλα εαν θελεις να κανεις πετυχημενη χρονια με γερους νεοσσους και ευδιαθετα ζευγαρια τοτε το φρεσκο αυγο μερα παρα μερα η καθε μερα, εγω το θεωρω απαραιτητο, γιατι η διατροφικη αξια του αυγου δυσκολα αναπληρωνετε

Συμφωνω απολυτα με τον πανο...

Το αυγο στα πουλια κανει θαυματα! Και παντα με το τσοφλι, ειναι φουλ στο ασβεστιο...

Συγγνώμη αλλά έχω απορία... Αν τους βάζω τη σπιτική αυγοτροφή μου που αποτελείται από σφιχτοβρασμένο αυγό μαζί με το τσόφλι, καρότο, τριμμένη φρυγανιά, κουάκερ, ρίγανη και δυόσμο, μέλι, λάδι και μερικες φορές και αμύγδαλα και σουσάμι και προσθέτω και από λαχανικό ή φρούτο ό,τι έχω φρέσκο (μπροκολο, κουνουπιδι, μηλο κτλ) (πανω κατω αυτά βάζω) πρέπει να βάζω και σφιχτοβρασμένο αυγό σκέτο; 😛
 
Σκέτο αυγουλάκι καλά βρασμένο.

Πολλοι φτιάχνουν ότι τους κατέβει στο κεφάλι και το δίνουν στα πουλιά. (έκανα και γω κάποτε τον μάγειρα)

Πήγατε ποτέ να κάνετε ανάλυση αυτό που φτιάξατε;
 
Εγω ειμαι εντελως καθετος σε αυτο που κανουν μερικοι, που βαζουν αυγοτροφες στο φουρνο και φτιαχνουν κεικ...

Δεν ξερω, εγω δεν εδωσα ποτε ουτε ετοιμη ουτε φτιαχτη αυγοτροφη...

Με το αυγουλακι κανω θαυματα, και ολα πανε Ρολοι!
 
Παιδιά δεν βάζω τίποτα στο φούρνο... Όλα αυτά μπαίνουν στο Multi και όλα είναι ολόφρεσκα. Πάντως όταν βάζω αυτό που φτιάχνω εκτός αναπαραγωγής τα δικά μου σκοτώνονται ποιο θα πρωτοφάει... Εντάξει εγώ να βάζω σκέτο σφιχτοβρασμένο αυγό, πιο εύκολο μου είναι, αλλά γιατί να μη βάζω αυτό που φτιάχνω που σαφώς έχει πολλές περισσότερες βιταμίνες και ουσιαστικά μέσα έχει και τις βιταμίνες του βραστού αυγού και το τσόφλι; Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω... Αν θέλετε πείτε μου! Είμαι όλη αυτιά!
 
Παιδιά δεν βάζω τίποτα στο φούρνο... Όλα αυτά μπαίνουν στο Multi και όλα είναι ολόφρεσκα. Πάντως όταν βάζω αυτό που φτιάχνω εκτός αναπαραγωγής τα δικά μου σκοτώνονται ποιο θα πρωτοφάει... Εντάξει εγώ να βάζω σκέτο σφιχτοβρασμένο αυγό, πιο εύκολο μου είναι, αλλά γιατί να μη βάζω αυτό που φτιάχνω που σαφώς έχει πολλές περισσότερες βιταμίνες και ουσιαστικά μέσα έχει και τις βιταμίνες του βραστού αυγού και το τσόφλι; Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω... Αν θέλετε πείτε μου! Είμαι όλη αυτιά!

Αλίκη για κεικ μιλησα εγω... αυτο που φτιαχνεις εσυ αν δεν ψηνεται σαφως ειναι κλασεις ανωτερο απο τις ετοιμες η τις ψημενες
 
Αλίκη για κεικ μιλησα εγω... αυτο που φτιαχνεις εσυ αν δεν ψηνεται σαφως ειναι κλασεις ανωτερο απο τις ετοιμες η τις ψημενες

Σόρρυ παρεξήγηση.. :) Μπορώ να δίνω αυτό που φτιάχνω για προετοιμασία αλλά και όταν έχω μωρά; ή για νεοσσούς θα ήταν καλύτερα σκέτο βραστό αυγό;
 
τι ακριβως βαζεις σε αυτο που φτιαχνεις; Για να σου πω την αποψη μου.
 
Ένα σφιχτοβρασμένο αυγό, μαζί και το τσόφλι, μια κουταλιά της σούπας φρυγανιά τριμμένη, μια κουταλιά κουάκερ, ένα καρότο, ένα κουταλάκι ρίγανη, και ένα κουταλάκι δυόσμο, λίγο λάδι, ένα κουταλάκι σουσάμι, και ένα κουταλάκι μέλι διαλυμένο σε λίγο καυτό νερό. Αυτά είναι τα βασικά.. Από κει και πέρα μπορεί να βάλω λίγο μήλο ή μπρόκολο ή λίγα αμύγδαλα και καρύδια.. Αυτό τους το δίνω όλο το χρόνο και η συχνότητα αλλάζει αναλόγως την εποχή φυσικά! Την άνοιξη που μας πέρασε αυτό έδινα ακόμη και με μώρα.. Πρέπει να προσέξω κάτι όταν έχουμε νεοσσούς; :)
 
Λοιπον... Αυτο που αναφερες ειναι οτι πιο πληρες για τα πουλια, φουλ στις βιταμινες. Μπραβο. Ειδικα αν τα εμαθες να το τρωνε ειναι πολυ σημαντικο.

Η αποψη μου ειναι οτι οταν ειναι μικροι οι νεοσσοι, μεχρι 7 ημερων, να δινεις καλυτερα το βραστο αυγουλακι και τους σπορους και τιποτα αλλο... Μετα την πρωτη εβδομαδα θα μπορεις σταδιακα να προσφερεις την σουπερ αυγοτροφη σου.

Απλα πιστευω οτι ειναι λιγο βαρυ για τους μικρους νεοσσους. Το αυγο ειναι πολυ ευπεπτο και μεταβολιζεται πολυ ευκολα και εχει ολα τα απαραιτητα στοιχεια για τις πρωτες μερες ενος νεοσσου.
 
Back
Top