Φροντίδα Συμβουλές για εξημέρωση Κοκατίλ

τον εχω αφησει χωρις να τον ενοχλω εκει που ειναι και ηδη εχει κλεισει και τα ματια του.. Νομιζω οτι μεσα στο κλουβι αγριευει πιο πολυ.. Τι λες;ααα το ονομα του ειναι eduard...
 
τα φτερα του τα εκοψα για να τον εχω συνεχεια εκτος κλουβιου και να μν τον χασω..
 
ειναι κακο που ειναι διπλα σε καθρεφτη και ωλεπει τον εαυτο του;

Κακο για την εξημερωση του ειναι αυτο που κανεις τωρα. Σου εξηγησα τους λογους που πιστευω πιο πανω. Το οτι κλεινει τα ματια του ειναι απο την απελπισια του και την ταλαιπωρια!

Τα περισσοτερα πουλια αν βγουνε απο το κλουβι και τρομαξουνε και πεταξουνε αποτομα ενω δεν ειχανε ξαναπεταξει ποτε και τρακαρουνε και σε καναδυο σημεια αυτο κανουνε.
 
Ναι βρε Πάνο, αλλά για φαντάσου από τη μια στιγμή στην άλλη νέος χώρος, νέα πρόσωπα που δεν τα εμπιστεύεται και σα να μην έφθανε και αυτό κόψιμο φτερών! Εγώ συμφωνώ με τον Ανέστη ότι πρέπει να τον βάλεις στο κλουβί του πάλι.. Και από εκεί και πέρα να ξεκινήσεις από την αρχή! Δηλαδή, το κλουβί σε μέρος που περνάς τις περισσότερες ώρες, να το πλησιάζεις και να του μιλάς ήρεμα και γλυκά, όταν καθαρίζεις το κλουβί και βάζεις τροφή οι κινήσεις σου να είναι ήρεμες και όταν θα προσαρμωστεί στον χώρο για περίπου για βδομάδα αυτό, μετά ξεκίνα να του δείνεις λιχουδιές.. Πρέπει να πάς εσύ με τον χρόνο του πουλιού και να μην αφήσεις τον ενθουσιασμό σου που θέλει να τον χαιδέψει και τα λοιπά να σε παρασείρει..
 
πιστευετε οτι ειναι καλυτερα να ξαναμπει στο κλουβι του; Τουλαχιστον να τον αφησω τωρα εκει που ειναι για λιγο να ηρεμησει;
το λοφιο τι ρολο παιζει οταν το σηκωνει;
 
Το λοφιο το σηκωνουν απο ενδιαφερον η φοβο. Με την κατασταση οπως την περιγραφεις μαλλον το δευτερο ισχυει στην περιπτωση σας. Δεν προκειται να ηρεμησει τωρα εκει και αμεσα και με αυτον τον τροπο. Εχει μαθει αλλιως και το πιεζεις παραπανω απ'οτι ειναι διατεθιμενο να προχωρησει. Εχει μαθει να ζει μεσα σε κλουβι και εκει νιωθει ασφαλεια. Εγω λεω να το βαλεις πισω αμεσα. Ασε που οταν ειναι φοβισμενο ενα πουλι ουτε θα φαει ουτε θα πιει. Οποτε το ηδη μεγαλο στρες γινεται Τεραστιο!
 
Όταν το σηκώνει δείχνει ότι είναι σε εγρήγορση..
 
τωρα που ανεφερες το φαι ειδα οτι οσο και να τρομαξει παει αμεσωσ και τρωει χωρις να κοιταει φοβισμενα πισω του... Το φαι δεν το σταματαει ποτε.. Οκ θα το βαλω παλι μεσα... Ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλες παντως παιδια να ειστε καλα...
 
οκ το βρηκα thanks ανατολη..
Παρακαλω, δε χρειαζεται να ευχαριστεις... κ εγω ετσι εμαθα ρωτωντας 🙂
Μη βιαζεσαι με το πουλακι, ακολουθησε τις συμβουλες των παιδιων κ σε λιγο καιρο, αν εχεις υπομονη κ επιμονη θα δεις αποτελεσματα 😉
 
Πάνο μου δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είσαι τόσο βιαστικός. Βάλτο στο κλουβάκι του πάλι. Αστο για μερικές μέρες να μάθει τον καινούργιο του χώρο, εσένα, δώστου χρόνο. Και σιγά σιγά μετά άρχισε να το πλησιάζεις. Το παπαγαλάκι δεν είναι ήρεμο. Αυτό είναι σίγουρο. Στο χέρι σου όμως είναι με υπομονή, επιμονή και αγάπη να γίνεται τα καλύτερα φιλαράκια. Απλά δώστου χρόνο...
 
παιδια σας ευχαριστουμε ολους για τις πολυτιμες συμβουλες. Ο edy ολη μερα χθες καθοταν εξω απο το κλουβακι πανω σε ενα κερι, πολυ ησυχος, οποτε ηθελε εμπαινε ξανα μεσα στο κλουβακι και ετρωγε η επινε νερο, μετα παλι εξω στη θεση του. Μπορουμε να τον πλησιασουμε και δεν κανει κινηση να φυγει, δε μπορουμε ομως να τον ακουμπησουμε. Το βραδυ τον ξαναβαλαμε στο κλουβι(μπηκε σχεδον μονος του)και κοιμηθηκε σα πουλακι! Τις προηγουμενες νυχτες ειχαμε μεγαλο προβλημα... Το πρωι του ανοιξα το κλουβι, δε φοβηθηκε καθολου και βγηκε μονος του παλι και εκατσε στο κερακι.Αυτο που μας ανησυχει λιγο ειναι μηπως κρυωνει, κοιμαται πολυ και τρωει πολυ.. Ειναι φυσιολογικο κατα τη διαρκεια της μερας να κοιμαται τοσο πολυ;
 
Εαν φαει το κερακι εστω και μια μπουκια, μπορει να παθει αρκετα μεγαλη ζημια(ειδικα αν περιεχει χρωστικες-αρωματικες ουσιες). Δεν ειναι καταλληλο μερος αυτο για να καθεται. Καλυτερα να προτιμησεις κατι ξυλινο. 😉
 
Αυτο που εχει κανει το πουλακι σε 5 μερες, αλλα πουλια κανουν μηνες ή χρονια να το μαθουν!
Αν δεν τον φοβισεις τωρα, ολα θα πανε καλα! Θα τον χαιδεψεις και θα κανεις ολα οσα θα 'θελες σε λιγο καιρο, σιγουρα.
Αλλα ειναι πολυ κρισιμη στιγμη τωρα: μην τον ζορισεις!
 
παιδια μηπως μπορειτε να μας πειτε αν ειναι φυσιολογικο να κοιμαται τοσες πολλες ωρες; Μηπως κρυωνει;
 
παιδια μηπως μπορειτε να μας πειτε αν ειναι φυσιολογικο να κοιμαται τοσες πολλες ωρες; Μηπως κρυωνει;

Ποσες ωρες δηλαδη κοιμαται τη μερα;
Επισης το βραδυ τι ωρα παει για υπνο και τι ωρα ξυπναει το πρωι;
 
Back
Top