Διατροφή Συσκευασμένες τροφές για ζεμπράκια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης giann
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

giann

PB Member
Εγγραφή
16 Μαρ 2009
Μηνύματα
233
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους!
Αποτι διαβάζω στο φορουμ είναι προτιμότερο να δίνουμε στα πουλάκια μας συσκευασμένες τροφές επώνυμων εταιριών παρά χύμα.
Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιες καλές τροφές(μίγμα σπόρων)για ζεμπράκια καθώς και αυγοτροφές συσκευασμένες για την αναπαραγωγή.
 
Αυγοτροφές

Σήμερα αγόρασα τις αυγοτροφές που βλέπετε στις φωτο,της Beaphar.
Tις ξέρει κάποιος; Ποια η άποψη σας γιαυτές; Την κίτρινη(Βοgena excellent eggfood)να δίνω στην αναπαραγωγη, στους νεοσσούς;
 

Συνημμένα

  • DSC00946.webp
    DSC00946.webp
    39,3 KB · Προβολές: 193
  • DSC00947.webp
    DSC00947.webp
    44,1 KB · Προβολές: 168
  • DSC00948.webp
    DSC00948.webp
    78,8 KB · Προβολές: 163
  • DSC00949.webp
    DSC00949.webp
    62,6 KB · Προβολές: 120
Τις συγκεκριμένες δεν τις έχω χρησιμοποιήσει αλλά είναι κατάλληλες για τα ζεμπράκια. Οποιαδήποτε αυγοτροφή επώνυμη κάνει. Πολύ καλή και οικονομική λύση είναι και η αυγοτροφή που φτιάχνουμε μόνοι μας. Ψάξε λίγο στο forum θα βρεις συνταγές.
 
Ναι εχω δει κάποιες συνταγές αυγοτροφών.
Βασίλη εσύ ποια επώνυμη αυγοτροφή εχεις χρησιμοποιήσει για τα ζεμπράκια σου;
Από μίγματα σπόρων(βασική τροφή) κάποια πρόταση;
 
Χρησιμοποιούσα για ένα διάστημα τις αντίστοιχες της CeDe αλλά πιστεύω ότι δεν έχουν διαφορά. Πάντα τις έβαζα σε συνδιασμό με τριμένο αυγό. Πλέον χρησιμοποιώ αποκλειστικά χειροποίητη αυγοτροφή γιατί και πιο οικονομικά βγαίνει αλλά και μπορώ να την κάνω όπως θέλω κάθε φορά. Από μείγμα δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί συνεργάζομαι με εταιρεία που φτιάχνει τροφές εδώ στη Θεσσαλονίκη και μου φτιάχνει τα μείγματα με τις αναλογίες που θέλω.
 
Να σαι καλά Βασίλη, σευχαριστώ!
Θα χρησιμοποιήσω αυτές προς το παρων και αργότερα θα κοιτάξω να φτιάξω κιεγώ!
 
Γιαννη εχω χρησιμοποιουσα για ενα διαστημα την αυγοτροφη της πρωτης φωτο την μπλε δλδ αλλα τα ζεμπρακια μου ουτε που την πλησιαζαν... Τελικα δεν εβαλα καθολου ξανα απο τοτε (απο τον Σεπτεμβρη)... Μεχρι τωρα που εχουν μωρα βραζω αυγο και τους το κοβω κομματακια και επιτελους αρχισαν να τρωνε οι γονεις και να δινουν και στα μωρα... Δεν ξαναβαζω αυγοτροφη ετοιμη...Αν εσενα την τρωνε βαλτην μαζι με αυγο τριμμενο οπως σου λεει κ ο Βασιλης και μετα φτιαχνε εσυ...
 
Εμένα Εφη την ψιλοτσιμπάνε αυτή την τροφή.Αντίθετα βραστό αυγό που τους έβαλα δεν το ακούμπησαν.Λες να είναι καλύτερα να τους το κόψω κομματάκια;
Και κάτι άλλο. Κανονική τροφή(σπόρους) ποιά τους δίνεις;
 
Γιαννη εννοειται! Την κανονικη τροφη δεν μπορεις να την αντικαταστησεις με τπτ! Το αυγο ή τριψε το οπως ο Βασιλης ή καντο κομματακια οπως εγω! Νομιζω ειναι καλυτερα γιατι και εμενα δεν ετρωγαν τιποτα τετοιο και μου ειχε προτεινει ο Βασιλης (να ναι καλα!) να επιμεινω βαζοντας καθε μερα αυγο τριμμενο και μεσα λιγους σπορους απο την κανονικη τροφη για αρχη! Διστασαν στην αρχη αλλα πλεον με κοιτανε στα χερια!
 
Οκ θα το κόβω κομματάκια και θα προσθέτω λιγους σπόρους...
Εννοούσα τι τροφή τους δίνεις; Συσκευασμένη;τι μάρκα;
 
Ααα! Ναι συσκευασμενη ΠΑΝΤΑ σε ολα μου τα πουλια (την εχω πατησει με χυμα) της Vitakraft αυτη που ειναι για παραδεισια πουλια.Αν ζητησεις θα σου την δωσουν. Της ιδιας εταιρειας εχω και για τα καναρια!
 
αν δεν την τρωνε δοκιμασε να βαλεις στο μουλτι ενα σφιχτο αυγο και μια προς δυο χουφτες αυγοτροφη ετοιμη ξηρη και με παλμικη λειτουργια του τριψε το αυγο μεσα σε αυτη. Αν το μιγμα λασπωνει θελει και αλλο ετοιμη αυγοτροφη ή φρυγανια. Αν βγαινει στεγνο βρεξε και ανακατεψε μια κουταλια νερο.

οταν σου τελειωσει μπορεις να δοκιμασεις να φτιαξεις και δικη σου ευκολα.στα αρθρα της διατροφης αλλα και στο φορουμ θα βρεις συνταγες.η δικια μου προταση
 
  • Like
Αντιδράσεις: efi
Ευχαριστώ και τους δυο σας!
Eσύ Δημήτρη τις ξέρεις τις παραπάνω αυγοτροφές;
Τι διαφορά έχουν; Ποια είναι καλύτερη;
 
Γιάννη μια χαρά είναι οι αυγοτροφές που πήρες, κι από άποψη μάρκας. Γιατί αγχώνεσαι; 😉
 
τις συγκεκριμενες οχι αν και πραγματι ειναι γνωστης εταιριας. Εχω χρησιμοποιησει οταν ξεκινουσα με τα καναρινια μια -δυο αλλες απο τις πιο γνωστες. Την μια τρωγανε περισσοτερο αλλα δεν θυμαμαι πια. Εδω και καιρο εχω επιλεξει να αφιερωωνω ελαχιστο χρονο ωστε να φτιαχνω τη δικη μου αυγοτροφη επειδη καποια πραγματα που ανφερονται στη συσταση τους με προβληματιζουν.σιγουρα δεν εχουν καμμια σχεση με τα σκουπιδια τις κιτρινικοκκινες "βιταμινες" , σιγουρα εχουν καποια προσθετα αλλα δεν εχω εξηγηση τι ειναι τα "προιοντα αρτοποιιας "(αυτη γραφει και δημητριακα παλι καλα),τι ειναι τα υποπροιοντα φυτικης προελευσης, τα λιπη (αφου υπαρχουν τα ελαια σαν φυτικα λιπη, τα "λιπη" τι ειναι; Τα προιοντα αυγου τι ειναι αφου εχει ηδη αναγραφομενο αυγο;

αυτες και πολλες αλλες αποριες εχω οπως το οτι καποιες εχουν αρκετη ζαχαρη ενω εδω εχω μαθει οτι η ζαχαρη απαγορευεται για τα πουλια και συστηνεται (σωστα) μονο υπο εκτακτες συνθηκες δεξτροζη και οχι υπερβολικες ποσοτητες μελιου (αραγε αυτο που εχουν μεσα ειναι σαν αυτο που αγοραζω εγω απο παραγωγους;ξερετε ποσα μελια γεματα ζαχαρη βρασμενα κυκλοφορουν; αν δεν κρυσταλλωσουν καποια στιγμη τα ανθομελα ειναι νοθευμενα)

γιαυτο ειχα ανοιξει και αυτο https://community.petbirds.gr/threads/Αυγοτροφες-τι-συσταση-εχουν.12285/
 
Σας ευχαριστω!
Απλα δεν είχα ιδέα περι αυγοτροφών γιαυτο και οι πολλες ερωτήσεις...
 
Γιαννη μην ανησυχεις κανε οσες ερωτησεις θες! Κ εμεις δεν εχουμε ιδεα για πολλα πραγματα! Ο Δημητρης με τις "συνταγες" τα παει καλα αρα θα σε βοηθησει σιγουρα! 😉
 
Παιδιά οι συσκευασμένες αυγοτροφές μήπως πρέπει να διατηρούνται στο ψυγείο(αφου ανοιχτούν);
Εγω έχω ανοίξει το ένα κουτι αλλά δεν το έβαλα στο ψυγειο..
 
σε δροσερο μερος αν ειναι φτανει και προστατευμενες απο εντομα. Ισως μονο η αυγοτροφη τυπου "πατε" λογω του αρκετου αυγου που εχει να χρειαζεται αν και πιθανοτατα γινεται απο αφυδατωμενο. Θα αναγραφει παντως σιγουρα αν χρειαζεται η συσκευασια 😉
 
Γιαννη εγω τις τροφες -ολες τις τροφες- το καλοκαιρι τις βαζω στο ψυγειο... Ειναι συμβουλη κτηνιατρου... Οταν κανει πολυ ζεστη και επειδη τα εχω σε μια σιδερενια ντουλαπα ενω το χειμωνα ειναι οκ το καλοκαιρι βραζει ο τοπος...
 
Back
Top