Γενικά Σχιστό, γιατί ενώ ξέρουν όλοι δε γίνεται τίποτα;

Nenkeren

PB Member
Εγγραφή
25 Ιουν 2008
Μηνύματα
297
Πόλη
Πειραιάς
Σημερα Κυριακη 6/7/2008 πηγα στο σχιστο για να αγορασω καποια κλουβια που χρειαζομουν για τα πουλια. Και οπως παντα πηγα και εκει που πουλαγαν τα καρδερινακια και τα διαφορα αγριοπουλια για βολτα.Αυτη τη φορα ομως σοκαριστικα περισσοτερο απο καθε αλλη φορα. Για αρχη ειδα παρα μα παρα πολλα φετιναρια καρδερινακια κατω απο αθλιες συνθηκες πωλησης οπως παντα και σα να μην εφτανε αυτο μαζι με ολα αυτα τα φετιναρια υπηρχαν και αρκετοι μπαμπαδες και μαμαδες μεσα σε αυτα τα υποτιθεμενα κλουβια. Σε μια συνεχιση της βολτας μου αντικρυσα και αλλα ακομα χειροτερα περιστατικα οπως ενα νεοσσο κισσας με πολυ σοβαρο προβλημα και στα δυο του ποδια πιθανον σπασμενα. Επισης ειδα και μια κλουβα στην οποια ειχαν μεσα τριγωνια και κοτσυφια τα οποια ασφυκτιουσαν λογο του μεγαλου αριθμου τους και το πολυ μικρο μεγεθος της κλουβας. Και το αποκορυφωμα ηταν ενα ειδος κουκουβαγιας της οποιας το ειδος απο οτι μου ειπαν ηταν πευκογλαυκα η οποια ηταν κλεισμενη και εκεινη με τη σειρα της σε ενα παρα πολυ μικρο κλουβι. Των προαναφερθησαντων περιστατικων τις εικονες επισυναπτω παρακατω. Η μεγαλη μου απορια ειναι γιατι ενω ολοι ξερουν τι λαθρεμποριο ζωων γινεται στο Σχιστο η αρμοδιες αρχες δεν κανουν κατι ωστε να σταματησει αυτο το παζαρι αθωων πλασματων;😡
 

Συνημμένα

  • SXISTO 1.webp
    SXISTO 1.webp
    65,1 KB · Προβολές: 691
  • SXISTO 2.webp
    SXISTO 2.webp
    57,6 KB · Προβολές: 1.360
  • SXISTO 3.webp
    SXISTO 3.webp
    57,2 KB · Προβολές: 738
  • SXISTO 4.webp
    SXISTO 4.webp
    44,5 KB · Προβολές: 797
Ακομα μερικες
 

Συνημμένα

  • SXISTO 5.webp
    SXISTO 5.webp
    51,4 KB · Προβολές: 1.206
  • SXISTO 6.webp
    SXISTO 6.webp
    65,5 KB · Προβολές: 574
  • SXISTO 7.webp
    SXISTO 7.webp
    54 KB · Προβολές: 410
  • SXISTO 8.webp
    SXISTO 8.webp
    37 KB · Προβολές: 467
  • SXISTO 9.webp
    SXISTO 9.webp
    54,1 KB · Προβολές: 411
Και η εξαθλίωση!
 

Συνημμένα

  • sxisto 10.webp
    sxisto 10.webp
    64,4 KB · Προβολές: 664
  • sxisto 11.webp
    sxisto 11.webp
    54,9 KB · Προβολές: 613
και εγω απο εκει πιγα να αγορασω καποτε ενα κλουβι για δωρο στο χαμστερ της ξαδερφης μου και ενω περπαταγα... Ειδα τα καιμενα να μιν εχουν νερο ουτε τροφη. Τιχενε λιπον να εχω περασει απο ενα pet shop και να εχω αγορασει τροφη. Πιρα νερο απο εναν περιπλανομενο και τους εβαλα τροφη και νερο. Οντος πρεπει να γινει κατι.
 
επισις πολες φορες πεθενουν μεσα στο κλουβι και απλα οι καταστιματαρχιδες (ο θεος να τους κανει)τα αφινουν να σαπισουν, αυτοι να μπουν στο κλουβι και να μιν ξαναβγουν
 
ελεος απαραδεκτη κατασταση αναρωτιεμαι τι σοι ανθρωποι θα ειναι αυτοι που τα κανουν αυτα
 
Με βρισκεις απολυτως συμφωνω αλλα να ξερεις οτι ο,τι και να κανουν αυτοι αν δεν υπηρχαν αγοραστες τοτε δεν θα εκαναν αυτη τη δουλεια οποτε και ενα παρα πολυ μεγαλο μεριδιο ευθυνης μην σου πω και ολο το εχουν αυτοι που πανε και αγοραζουν αυτα τα ζωα κανοντας τους πωλητες να φερνουν και αλλακαι αλλακαι αλλα, ωστε να γινεται ενας φαυλος κυκλος...
 
Ti na poume gia afto

Post 2, Fotografia 1

Garrulus glandarius, Κίσσα

ena pouli pou stin Fisi xriasete mia perioxei 25 000 tetragonika metra topos diabiosis. Einai stin Europa stin kokkini lista gia ta zoa pou malon se ligo den iparxoune pia.



Alexandros
 
ειχα δει καποτε κεπιον που φοναζε μπροστα απο εναν τετιο πανγγο να φοναζει διαφορα π.χ. Για τα ψοφια και τετια και του εδοσαν προστιμο. Πως μπορουν;
 
Είναι φρικτό αυτό που βλέπω στις φωτογραφίες ειδικά όταν σκέφτομαι πως τα περισσότερα –αν όχι όλα- από τα πουλιά που βλέπω δεν θα αντέξουν για πολύ και θα πεθάνουν.
Το κράτος δεν κάνει τίποτε μήπως όμως μπορούμε να κάνουμε εμείς; Δεν ξέρω αν είναι εφικτό να συγκεντρώσουμε μέσα από το siteυπογραφές που θα συνοδεύουν, ίσος, ένα ψήφισμα –αν είναι μέσα στα όρια λειτουργίας του- και να το αποστείλουμε σε κάθε αρμόδιο (υπάρχει πράγματι κάποιος 😉.
 
Φίλιππε με έπιασε η καρδιά μου με αυτές τις φωτογραφίες... ☹
Κατά καιρούς το θέμα θίγεται στο ίντερνετ για το Σχιστό, αλλά το κράτος είναι απλά απόν. Τέτοιες εικόνες δεν θα εκλείψουν ποτέ, γιατί ως γνωστόν το νοήμον (...) δίποδο είναι το πιο αχόρταγο (κυρίως με τα λεφτά) και και το πιο αδίστακτο. Η φιλαργυρία είναι θανάσιμο αμάρτημα (και πόσο μάλλον όταν το κέρδος είναι εύκολο) και έχει ως αποτέλεσμα χίλια κακά (ενός κάκού, μύρια έπονται) 😡
Μακάρι να μπορούσε να σταματήσει, αλλά πολύ φοβάμαι ότι δε γίνεται (όπως και με τα γνωστά-άγνωστα petshops που είναι κολαστήρια για τις μικρές ψυχούλες αλλά κανείς δε δίνει βάση).. ☹
 
δεν το πιστευω αυτο που βλεπω... Το πραγμα εχει ξεφυγει τελειως... Τι μπορουμε να κανουμε; Φιλιππε μηπως ρωτησες ποσο εχουν οι καρδερινες;θα θελα να παω να τις αγορασω και μπροστα στα ματια του μ... Κα να τις αφησω ελευθερες! Ξερω τι θα μου πειτε αλλα... Ελεος πιααα!
 
Apo ti stigmi p tha tis agoraseis kai na tis sfa3eis poli pou ton endiaferei...Oxi den 3erw poso exoun alla ypologizw apo 5-10 evrw...To thema einai na parthoun drastika metra...Ton pwliti tha ton endiefere an epernes to klouvi kai ta afines elefthera xwris na ton plirwseis...To kerdos kai i aplistia einai afti p keinei ta nimata se tetoies katastaseis!
 
Εχει ηδη αναφερθει σε πολλα ποστ οτι με το να τις αγοραζουμε δυστυχως το μονο που κανουμε-ανεξαρτητα απο την καλη μας διαθεση- ειναι η διαιωνιση αυτου του παρανομου εμποριου αγριων πουλιων! Ολοι γνωριζουν οτι το παζαρι στο Σχιστο εινια παρανομο αλλα δραστικα μετρα ακομα δεν εχουν ληφθει. Τουλαχιστον οποιος ενδιαφερεται στ να γινει κατι παραπανω ας υπογραψει εδω https://community.petbirds.gr/threads/Υπογραφές-για-την-κατάργηση-της-εμπορίας-ζώων-στο-Σχιστό.4504/
 
δεν ξερω.. Την αλλη κυριακη ειχα προγραμματισει να παω στο αττικο ζωολογικο παρκο αλλα μαλλον θα παω εκει... Ε δεν γινεται αν τουσ απειλησω οτι θα καλεσω την αστυνομια θα τα αφησουν πιστευω... Ειδικα αν ερθει και η μανα μου που δουλευει στα δικαστηρια... λετε να μην συγκινηθει ιδιαιτερα;
 
Τωρα το να συγκινηθουν λιγο χλωμο το βλεπω... Εδω η αστυνομια πηγαινει και δεν τους καιγεται καρφι...
 
δεν χρειαζοντε υπογραφες. Εγγραφη επωνυμη καταγγελια χρειαζεται(που ουτε η αφεντια μου εχει κανει)

βεβαια σημερα θα κατασχεθουν σε 2-3 βδομαδες θα ειναι εκει. Παντοτε υπαρχουν οι προστασιες...
 
καταλαβα... Οποτε, αστα βραστα... Το βλεπω απο του χρονου να μην ξαναδουμε καρδερινες στη ελλαδα... ☹
 
Και αγοράζετε από εκεί κλουβιά; Γιατί ρε παιδιά; Όταν αγοράζετε οτιδήποτε από τέτοιους ανθρώπους απλά τους ενισχύετε. Φώτη αν τα αγοράσεις όλα θα του δώσεις τη μεγαλύτερη χαρά του μ... Ξεπούλημα και ξανά αμόλημα στο βουνό για να μαζέψει άλλα. Η λύση είναι να μην αγοράσει κανείς τίποτα και όποιος θέλει να αντιδράσει με καταγγελίες. Το κράτος δίνει μηχανισμούς για αντίδραση αλλά όταν εμείς οι ίδιοι ενισχύουμε τέτοιες καταστάσεις... Από ένα κράτος το οποίο αφήνει ανθρώπους να ζουν σε αυτές τις καταστάσεις μην περιμένετε καλά αντανακλαστικά όταν πρόκειται για ζώα.
Υπογραφές μαζεύονται εδώ Υπερασπιζομαι τα δικαιωματα των ζωων
 
Back
Top